Anturium - pielęgnacja, uprawa, choroby, podlewanie
Anturium to roślina znana przede wszystkim z bukietów. Jego niezwykły, rzadko spotykany pokrój rzuca się w oczy i podbija serca wielu miłośników ogrodnictwa, którzy decydują się na uprawę anturium w doniczce. To wyjątkowa roślina egzotyczna, która ma dość duże oczekiwania stanowiskowe, kapryśna i wymagająca. Nie oznacza to jednak, że chcemy cię zniechęcić. Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja anturium, a uprawa z pewnością się powiedzie.
Jeśli interesuje cię także aranżacja ogrodu przydomowego, w tym artykule znajdziesz praktyczne porady.
Kwiat anturium w ogrodzie – kilka słów o gatunku
Pochodzenie anturium
Anturium w ogrodzie to typowy przedstawiciel rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Meksyku, w formie dzikiej można spotkać go także w Brazylii, Argentynie i Paragwaju. W swoim naturalnym środowisku ma zawsze wysoką temperaturę i dość znaczny poziom wilgotności powietrza, dlatego w naszych warunkach klimatycznych anturium traktuje się jako rośliny doniczkowe.
Anturium jest tak atrakcyjne, że od wieków uprawia się je na kwiat cięty. Cena kwiatów początkowo była niebotyczna i na tak egzotyczne bukiety mogli pozwolić sobie wyłącznie najzamożniejsi. Obecnie roślina jest uprawiana na całym świecie, nie tylko na kwiat cięty, ale także jako ozdobna roślina doniczkowa. Nie wszystkie gatunki i odmiany jednak się do tego nadają, więc znaczna część z nich jest zagrożona wyginięciem. W niektórych częściach świata całkowita ochrona roślin obejmuje niemal wszystkie występujące tam naturalnie gatunki. Jeśli interesują cię także inne kwiaty doniczkowe, inspiracje na nie znajdziesz w tym artykule.
Kwiat anturium: pokrój i dekoracyjność
Uprawiane w Polsce anturium w doniczce ma bardzo charakterystyczny pokrój, nieco inny niż dzicy przedstawiciele tej rodziny. Najczęściej można spotkać u nas anturium Scherzera, o wzniesionych, wyprostowanych łodygach. Kwiat anturium pojawia się na ich szczycie i składa się z jednolitej, zwężającej się ku górze kolby i otaczającego ją okwiatu. Ma on najczęściej lejkowaty kształt, mocno odchyla się i odgina, prezentując kolbę. Kwiat anturium może być różnobarwny. Najczęściej spotyka się go w intensywnie czerwonym kolorze, jednak w uprawie doniczkowej zdarzają się także anturium białe lub zielonkawe.
Wartość dekoracyjną mają także liście. Te rośliny doniczkowe doczekały się odmian o bardziej ozdobnych liściach, które mają ozdobną fakturę. Standardowe anturium Scherzera wytwarza gęstą kępę ciemnozielonych liści, które otaczają kilka łodyg kwiatostanowych. Liście mają sercowaty kształt, także delikatnie wyginają się, przypominając nieco okwiat. Wyrastają, podobnie jak kwiat, na szczycie łodygi. Dzięki temu cała roślina wspaniale się prezentuje i sprawia wrażenie gęstej.
Pielęgnacja anturium: optymalne stanowisko
Anturium: warunki rozwoju
Anturium w doniczce musi mieć zapewnione specyficzne warunki do rozwoju. Bez tego nawet najlepsza pielęgnacja anturium się nie powiedzie. Dość często zapadające na choroby anturium potrzebuje mnóstwo uwagi, a przede wszystkim dokładnego pilnowania poziomu temperatury i wilgotności powietrza.
Anturium w naturze rośnie w wilgotnych i niezbyt oświetlonych lasach. Do jego liści jednak dociera światło słoneczne. Te rośliny doniczkowe bardzo dobrze znoszą zmiany temperatur, o ile spadki nie są niższe nić do 10 stopni Celsjusza. Poniżej takiego wskazania na termometrze należy spodziewać się, że roślina może zmarnieć i jest bardziej podatna na typowe choroby anturium. Roślina w naturze ma zapewnioną temperaturę w okolicy 20 stopni, dlatego nie powinno się wystawiać jej w ogrodzie. Możliwy wzrost temperatury powinien być rekompensowany przez wzrost wilgotności powietrza, jej spadek oznacza także nieco suchsze środowisko. Jeśli interesuje cię także inna roślina doniczkowa, na przykład uprawa guzmanii, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Stanowisko dla anturium w doniczce
Anturium w doniczce należy ustawiać w jasnych pomieszczeniach – w przeciwnym razie rośliny nie zakwitną. Jednak ważnym warunkiem uprawy jest fakt, że nie może ona stać w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia. Nadmiar słońca sprawia, że pojawiają się szpecące brązowe plamy na liściach – są to ślady oparzeń, które trudno będzie wyleczyć. Doniczki nie można ustawić także bezpośrednio na kafelkach i marmurowych czy metalowych parapetach – roślina nie znosi zimnego podłoża. Zaskakująco dobrze jednak rozwija się na drewnianych parapetach nad kaloryferami.
Ze względu na to, że choroby anturium najczęściej są pochodzenia grzybowego, należy bardzo dokładnie odkazić podłoże przed posadzeniem. Ochrona roślin jest bardzo ważna także w czasie przesadzania. Standardowa ziemia do kwiatów w tym przypadku raczej nie zda egzaminu – uprawa wymaga zastosowania podłoża ze zwiększonym udziałem torfu i piasku, ponieważ powinna być przepuszczalna, a jednocześnie dość dobrze zachowywać wilgotność. Ziemia musi być wzbogacona próchnicą i bardzo żyzna – wtedy masz pewność, że pielęgnacja anturium się powiedzie. Cena takiego podłoża może być nieco wyższa niż standardowej ziemi kwiatowej, jednak warto w nie zainwestować. Roślina doniczkowa jest bowiem bardzo urokliwa.
Anturium uprawia się w niewielkich objętościowo doniczkach – jego korzenie lubią mieć ciasno, wtedy roślina rozwija się w nadziemnej części. Pojemnik powinien być wyposażony w odpowiednio rozmieszczane dziurki, które odprowadzą nadmiar wody. Na jego dno warto wsypać warstwę drenażu, by korzenie rośliny nie miały zbyt mokro. Jeśli interesuje cię także dracena do domu, informacje na temat jej pielęgnacji znajdziesz w tym artykule.
Pielęgnacja anturium doniczkowego
Jak pielęgnować - podlewanie anturium
Jak pielęgnować anturium w domu krok po kroku? W okresie wegetacji podłoże dla anturium powinno być stale wilgotne. Dlatego właśnie podlewanie anturium to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, o którym trzeba pamiętać. Latem, kiedy temperatura powietrza jest wysoka i zimą, w okresie ogrzewania centralnego, należy szczególnie dużo uwagi przykładać do sprawdzania poziomu wilgotności podłoża. Podlewanie anturium należy jednak przeprowadzać w taki sposób, by w doniczce nie stała woda – małymi porcjami, co kilka dni.
Jesienią, zanim rozpocznie się okres grzewczy, warto nieco ograniczyć podlewanie anturium. W tym czasie roślina wchodzi w okres spoczynku i nie potrzebuje już tak dużo wody. Podlewanie anturium jest skomplikowane także z tego względu, że kwiat musi mieć zapewnioną miękką wodę, najlepiej deszczową. Powinna być w temperaturze otoczenia. Podlewanie anturium zimną wodą może zakończyć się śmiercią rośliny.
Jak pielęgnować anturium: utrzymywanie wilgotności powietrza
Największym wyzwaniem, które sprawia, że pielęgnacja anturium w domu jest tak skomplikowana, jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wokół rośliny. To trudne, tym bardziej, że roślin nie należy zraszać mokre liście oznaczają większą podatność na typowe choroby anturium. Dlatego te rośliny doniczkowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których w ogóle jest wilgotno, jak łazienka czy kuchnia. Jeśli jednak nie masz tam warunków do ich trzymania, musisz zapewnić im odpowiednie warunki w inny sposób.
Kwiat anturium dobrze będzie się czuł w pokoju, w którym działa nawilżacz powietrza. Dobrym pomysłem jest także ustawienie niewielkiego spodeczka z wodą w pobliżu doniczki. Nawilżanie jest szczególnie ważne, gdy temperatura jest wyższa niż 20 stopni Celsjusza, czyli zimą i latem. Jeśli wilgotność powietrza jest wysoka, podlewanie anturium można nieco ograniczyć. Inspiracje na inne kwiaty domowe znajdziesz w tym artykule.
Pielęgnacja anturium – nawożenie i przesadzanie anturium
Anturium doniczkowe jest także dość wymagające, jeśli chodzi o nawożenie. Oczywiście nie można tego zaniedbać i w okresie wiosna – jesień, powinno być zasilane regularnie co tydzień, najlepiej w czasie podlewania. Należy jednak uważać, ponieważ kwiat jest wrażliwy na silne zasolenie podłoża, które powoduje deformację rośliny, jej silny rozrost w liście.
Z tego powodu do podlewania anturium używa się nawozów wieloskładnikowych w mniejszym stężeniu niż poleca producent (mniej więcej o połowę). Świetnie sprawdzają się wszystkie uniwersalne nawozy do roślin doniczkowych, zwłaszcza te przeznaczone dla roślin zielonych i ozdobnych z liści, a także nawozy naturalne, na przykład biohummus. Ich cena nie jest wysoka, butelka o wartości kilkunastu złotych z pewnością wystarczy na sezon lub dwa. Zdecyduj się na preparat, który pomoże utrzymać niskie pH w doniczce. Nawożenie zahamowuje się w okresie zimowym, by wrócić do niego wiosną, mniej więcej na przełomie marca i kwietnia.
Ze względu na szybkie zasalanie się podłoża w doniczce, regularne przesadzanie anturium jest koniecznością. Jeśli tego zaniedbasz, uprawa rośliny może się nie udać. Początkowo należy robić to co roku, w przypadku starszych, dobrze rozrośniętych roślin wystarczy przeprowadzić przesadzanie anturium raz na trzy lata. W pozostałych sezonach jednak i tak należy wymienić wierzchnią warstwę podłoża.
Choroby anturium i inne problemy w uprawie
Najpowszechniejsze choroby anturium
Najczęściej objawy chorób anturium pojawiają się na jego liściach. Usychanie, żółknięcie, brązowe lub lejące się plamy – na pewno tego nie przeoczysz. Choroby anturium rzadko są infekcyjne, najczęściej wynikają po prostu z nieodpowiedniej pielęgnacji. Twarda lub wapienna woda do podlewania, niedobór światła i przenawożenie – to najczęstsze problemy w uprawie. Zwłaszcza to ostatnie jest najbardziej groźne, objawem nadmiernego zasolenia podłoża są brązowe plamy na liściach, które szybko się rozprzestrzeniają i powodują obumieranie rośliny.
Znacznie rzadziej pojawiają się infekcyjne choroby anturium. Ich przyczyną są grzyby, które szybko mogą zająć całą roślinę i przedostać się na inne, rosnące w pobliżu. Jeśli zagrożenie patogenami jest duże, należy zadbać o odpowiednią ochronę roślin. Świetnie sprawdzają się zarówno interwencyjne, jak i zapobiegawcze środki, także te pochodzenia naturalnego.
Zahamowanie kwitnienia
W uprawie doniczkowej anturium kwitnie rzadko, ale jego kwiaty utrzymują się aż dwa miesiące. Kwitnienie najczęściej następuje na wiosnę, chociaż nie corocznie. Jeśli kwiaty się nie pojawiają od dłuższego czasu, to najlepszy znak, że coś w naszej pielęgnacji szwankuje.
Przyczyną zahamowania kwitnienia najczęściej jest niedobór światła lub wody. Być może odpowiedzialne jest także zasadowe pH podłoża. Roślina zakwita tylko wtedy, gdy ma zapewnione wszystkie warunki, co, jak widać, nie jest łatwe. Zmień stanowisko i przesadź do innego podłoża, zacznij także nieco intensywniej podlewać roślinę. Jeśli na liściach nie pojawiają się nieestetyczne przebarwienia, oznacza to, że problem nie jest poważny. Wystarczy zmienić kilka drobiazgów, by w kolejnym sezonie znów cieszyć się pięknymi, skórzastymi kwiatami.
Wygląd anturium Andrego
Sadzenie i stanowisko dla anturium andrego
Pielęgnacja anturium Andrego
Terminy
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kiedy można sadzić? | ||||||||||||
Kiedy można przesadzać? | ||||||||||||
Przesadzania każdego roku wymagają młode rośliny, które szybko rosną; starszym można co 2-3 lata wymieniać wierzchnią warstwę ziemi. | ||||||||||||
Kiedy kwitnie? | ||||||||||||
Nawożenie | ||||||||||||
Nawóz
wieloskładnikowy.
Nawozić raz w tygodniu. |
||||||||||||
Nawożenie | ||||||||||||
Nawóz
wieloskładnikowy.
Nawozić raz w miesiącu. |
||||||||||||
Podlewanie | ||||||||||||
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale bez szkodliwego zastoju wody. Do podlewania należy używać wody o pokojowej temperaturze. Roślina jest wrażliwa na wapń. |