Europa
Rozmiary i wygląd bluszczu pospolitego
płożący
Jak sadzić bluszcz pospolity?
zawierająca wapń
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
wrzesień
Wśród roślin doniczkowych popularnym gatunkiem jest bluszcz pospolity. Intrygujące pnącze doskonale prezentuje się również w plenerze, oplatając ogrodzenia, murki, fasady budynków, a także pergole. Warto dowiedzieć się, jakimi wymaganiami uprawowymi wyróżnia się kwiat hedera, by móc jak najdłużej cieszyć się jego bujnym rozwojem.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bluszczach.
Bluszcz hedera (Hedera helix) zalicza się do rodziny araliowatych. Spotykamy go nie tylko w domu oraz w ogrodach, ale również dziko rosnącego na terenie praktycznie całej Polski. Porasta zarówno parki, lasy, jak i również różnego rodzaju nieużytki zielone. Można go spotkać również na terenie pozostałych krajów Europejskich oraz należących do Azji Mniejszej. Zimozielony bluszcz ceniony jest przede wszystkim w branży kosmetycznej, a także uznawany jest za roślinę leczniczą.
Pnącze osiąga do 30 metrów długości, a także do 70 cm rozpiętości. Jednak bluszcz w doniczce, nie jest już taki okazały – wtedy dorasta do 2 metrów długości. Zimozielony odcień liści jest wyjątkowo charakterystyczny dla tego pnącza. Młode sadzonki wyróżniają się owłosionymi listkami, których powierzchnia w dorosłym wieku jest gładka. Osiągają do 10 cm długości, tworząc typowe jajowatą, z zaostrzonym końcem, formę. Bluszcz w doniczce zakwita bardzo rzadko. Natomiast w naturalnych warunkach możemy obserwować obfity wysyp kwiatostanów w formie baldachów. Kwiat hedera jasnozielonego koloru przebarwia się później na brunatno. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bluszczu pospolitym w ogrodzie?
Bluszcz pospolity dzieli się na liczne odmiany uprawowe, do których zalicza się:
Zanim zdecydujemy się na uprawę tych roślin doniczkowych, należy uświadomić sobie, że mamy do czynienia z trującym pnączem. Za najbardziej toksyczne uważa się owoce, które mogą doprowadzić do pieczenia oraz problemów trawiennych. Właśnie z tego powodu, tak popularny bluszcz w naszych domach, powoli zaczął znikać na rzecz innych roślin. Warto jednak zdecydować się na jego uprawę w ogrodzie, tym bardziej że gatunek ten nie zalicza się do roślin wymagających. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie scindapsusa.
Pnącze będzie bardzo dobrze czuło się na półcienistym stanowisku. Bluszcz koniecznie potrzebuje podpory do wzrostu, by mógł się swobodnie wspinać. Najlepiej sprawdzą się północne ekspozycje fasad i murów. Najczęściej odmiany bluszczu pospolitego są mrozoodporne. Jednak w przypadku niektórych, zaleca się okrywanie na zimę. Poprzez przycinanie pędów z dwoma oczkami, możemy przeprowadzić rozmnażanie wegetatywne. Ukorzenianie ich rozpoczyna się po umieszczeniu pędów w wodzie bądź w podłożu. Młode rośliny wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Sprawdź także ten artykuł o uprawie milina amerykańskiego.