Azja
Rozmiary i wygląd bodziszka łąkowego
rozkrzewiony
kępiasty
rozgałęziony
wzniesiony
Jak sadzić bodziszek łąkowy?
fioletowy
fioletowoniebieski
próchniczna
żyzna
wilgotna
nasiona
maj
wrzesień
październik
maj
wrzesień
październik
Bodziszki to ogromna rodzina bylin o przepięknych kwiatach. Znaczna część z nich, jak bodziszek wielkopłatkowy, czy bodziszek czerwony, świetnie sprawdza się w ogrodzie. Jednak uprawa w ogrodzie niektórych gatunków nie jest możliwa lub jest bardzo utrudniona. Jednym z nich jest właśnie bodziszek łąkowy (Geranium pratense), typowy chwast, który ładnym pokrojem urozmaica łąki i pola. Ma także niewielkie właściwości lecznicze.
Sprawdź także więcej informacji i porad na temat bodziszków w tym miejscu.
Geranium pratense to gatunek zachwycający delikatnym pokrojem. Typowy dla bodziszków, stosunkowo duży kwiat jest bardzo subtelny. Składa się z pięciu płatków i pojawiają się pojedynczo na szczycie wszystkich rozgałęzień łodygi. Bodziszek łąkowy ma wyjątkowy, delikatny, niebiesko-fioletowy kolor, niespotykany w uprawie. Najbliższy wyglądem jest mu bodziszek wielkopłatkowy, jednak ma o wiele większe kwiaty – mają około 3-4 cm.
Łodygi wyrastają po kilka z kępy odziomkowych liści. Są długoogonkowe, pierzaste, najczęściej 7-sieczne. Mają ciemnozielony kolor i mogą być lekko owłosione na obu stronach. Bodziszek wytwarza owoce – rozpadające się z głośnym trzaskiem rozłupnie, które mogą bardzo długo utrzymać się w podłożu. Z tego względu bodziszek łąkowy jest dość kłopotliwym chwastem pastwisk. Te kwiaty łąkowe niebieskie mają działanie lecznicze, są wykorzystywane w medycynie i ziołolecznictwie. Sprawdź także w tym artykule informacje o uprawie bodziszka korzeniastego.
Teoretycznie uprawa w ogrodzie bodziszka łąkowego może się udać. Roślinę można przesadzić, jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Ten gatunek jest bardzo ekspansywny i rozsiewa się na bardzo duże odległości, może więc zniszczyć trawnik lub inne rabaty. Nie nadaje się do wymuskanych, eleganckich ogrodów, jednak sprawdza się w nasadzeniach naturalistycznych, gdzie naprawdę dobrze się prezentuje. Kwitnie od czerwca do października, zachwycając swoimi pięknymi kwiatami. Najpiękniej wygląda posadzony masowo, mniej więcej 10-12 roślin na 1 m2.
Roślina potrzebuje w ogrodzie dość żyznego podłoża. Bardzo lubi wysoki poziom wapnia. To roślina azotolubna, dlatego przed sadzeniem warto zasilić podłoże dobrze przefermentowanym obornikiem i na bieżąco stosować nawóz zakwaszający.
Bodziszek łąkowy uprawiany w ogrodzie może być źródłem leczniczego surowca. Ziele zbiera się w czasie kwitnienia, następnie suszy w ciepłym, przewiewnym miejscu, a później rozkrusza i przechowuje w lnianych woreczkach. Sprawdź także w tym artykule informacje o bodziszku cuchnącym.
Bodziszek łąkowy od wieków znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Jak prawie wszyscy przedstawiciele bodziszków, do tej pory jest wykorzystywany w ziołolecznictwie. Surowcem leczniczym jest zarówno ziele, jak i kłącze rośliny. Te kwiaty łąkowe niebieskie mają rozległy korzeń i kłącze, które obfitują w garbniki, witaminy i sole mineralne.
Ma silne działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne i odkażające. Działa także wykrztuśnie i oczyszcza płuca z flegmy. Znane są także jego właściwości moczopędne i żółciopędne, dzięki którym wspiera działanie przewodu pokarmowego. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych, więc ułatwia trawienie, a jednocześnie pobudza apetyt.
Obecnie ziele bodziszka łąkowego przeznacza się do robienia naparów. Te mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je pić, nadają się do robienia okładów i wcierek. Wewnętrznie ułatwiają trawienie, pomagają w biegunkach, przy przejedzeniu się, są idealne, kiedy szwankuje apetyt w wyniku chorób przewlekłych. Picie naparu z bodziszka łąkowego także uspokaja, koi nerwy i zmniejsza napięcie.
Można także wykorzystać napar do zrobienia okładów. Świetnie wspiera leczenie egzem i innych zapaleń skóry. Łagodzi swędzenie i wypryski, najbardziej znane jest jednak jego działanie przeciwłuszczycowe. To najlepszy sposób na naturalnie zdrową skórę. Korzenie lub ziele bodziszka można także wsypywać do kąpieli. Napar nadaje się do przemywania oczu, zmniejsza zapalenie spojówek, koi i relaksuje. Okład z wyciągu z bodziszka łąkowego łagodzi ból oczu po długotrwałym wpatrywaniu się w komputer.