Nazwa rośliny
Bromelia gruba (łac. Bromelia pinguin)
Systematyka
bromeliowate > bromelia > bromelia gruba

Guzmania - pielęgnacja, porady, ciekawostki dla każdego ogrodnika

Guzmania to bardzo egzotycznie prezentująca się roślina doniczkowa, którą uprawia się w domu. Jej pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych i nawet początkującym ogrodnikom odwdzięcza się pięknymi liśćmi w dwóch kolorach. Jest to naprawdę wyjątkowa roślina, która może zdobić niemal każdy zakątek. Nie ma szczególnych i specyficznych wymagań ani nie jest narażona na choroby. To naprawdę bardzo wytrzymały kwiat, który do każdego pomieszczenia wniesie trochę koloru. Dowiedz się, jak pielęgnować guzmanię.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Guzmania języczkowata w domu

W cieplejszych klimatach guzmania języczkowata (guzmania lingulata) bywa uprawiana także w ogrodzie, jednak u nas jest to możliwe tylko na parapecie. Te kwiaty doniczkowe bardzo lubią ciepło, ponieważ, podobnie jak na przykład Bromelia pochodzą z lasów tropikalnych południowej Ameryki, gdzie naturalnie można ją spotkać w dużych skupiskach w Kolumbii i Panamie.

Guzmanie to dość egzotyczne kwiaty doniczkowe – już sam ich wygląd, a zwłaszcza wybarwienie kwiatów sprawia, że kojarzą się z tropikami (warto zobaczyć zdjęcia powyżej). Roślina wytwarza długie, łukowato przewieszające się liście w kolorze zielonym, niektóre odmiany mogą być bardziej ozdobne, mają jasny środek i ciemniejsze obramowanie lub odwrotnie. Atrakcyjne liście rozetowato otaczają bardzo specyficzny kwiatostan.

Przykwiaty, które w zasadzie wyglądają jak liście, a przynajmniej bardzo podobnie (są języczkowate, równowąskie i ostro zakończone), mają najróżniejsze kolory. Ich ułożenie może bardzo przypominać liście ananasa. Najczęściej spotyka się guzmanię czerwoną, jednak na rynku dostępne są także pomarańczowe, żółte, fioletowe, a nawet różowe, wszystkie o intensywnych odcieniach. Wśród barwnych przykwiatów znajdują się drobne, białe kwiaty właściwe, jednak nie one decydują o dekoracyjności, jeśli chodzi o te rośliny doniczkowe. Guzmania jest atrakcyjna właśnie ze względu na połączenie rozetowatych kolorowych przykwiatków i długich zielonych liści. Roślina nie jest zbyt duża – jej wysokość nie przekracza 38 cm, a średnica rozkładających się liści rzadko jest większa niż 25 cm. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, w tym miejscu znajdziesz cennik z kosztami jego zakłożenia i pielęgnacji.

Te kwiaty doniczkowe mają także jedną bardzo ciekawą cechę – kwitną tylko raz. Oznacza to najczęściej, że od razu po przekwitnięciu roślina obumiera, i to w całości, zasychają także jej liście. Niektórzy obawiają się, że przyczyną tutaj może być niewłaściwa pielęgnacja, jednak nie, jest to po prostu cecha charakterystyczna dla tego gatunku. Kwiaty najczęściej pojawiają się w okresie od jesieni do stycznia.

Nie oznacza to jednak, że tej rośliny nie warto uprawiać. Jej hodowla nie jest trudna, więc cena nie jest za wysoka. Nie oznacza to także, że cała pielęgnacja pójdzie na marne. Roślinę co prawda najczęściej kupuje się już rozkwitniętą – jej cena sięga od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych, ale guzmania kwitnie dość długo, więc zdążysz nacieszyć się jej pięknymi kwiatami. Co więcej, jeśli tylko pielęgnacja będzie odpowiednia, szybko wypuści kolejne małe rozety. Rozsadzanie najczęściej udaje się bez większych problemów i znowu za jakiś czas będziesz miał kwitnące guzmanie na parapecie. Jakie rośliny w doniczce warto uprawiać? Poznaj także inne kwiaty domowe - doniczkowe i nie tylko.

Hodowla, czyli idealne miejsce dla guzmanii

Hodowla guzmanii nie jest szczególnie skomplikowana, zwłaszcza, że w mieszkaniach nie jest trudno zapewnić jej odpowiednie warunki. Nie nadaje się do uprawy w ogrodzie, ponieważ potrzebuje stałej temperatury, optymalnie w okolicach dwudziestu kilku stopni Celsjusza, ale zdecydowanie nie mniej niż 18. Jej hodowla udaje się szczególnie na stanowiskach bardzo nasłonecznionych – dobrze czuje się w intensywnym słońcu, jednak najlepiej służy jej bardziej rozproszone. Nawet niewielki półcień albo spokojne słońce, które dociera do niej w głębi pokoju są jak najbardziej w porządku. Dodatkowo warto wiedzieć, że roślina może być wrażliwa właśnie na zbyt mocne promienie światła. Latem, jeżeli stoi na nasłonecznionym parapecie, należy przygotować się na to, że będzie potrzebowała intensywnego zraszania. W zasadzie te kwiaty doniczkowe w każdym stanowisku dobrze się czują, jedynie w całkowitym cieniu nie będą się rozwijać.

Najczęściej kupiona guzmania jest już w odpowiedniej doniczce i przesadzanie od razu nie jest konieczne. Jeżeli jednak należy przesadzić roślinę albo decydujesz się na jej rozsadzanie, musisz wybrać odpowiednie podłoże – powinno być lekkie, przepuszczalne i dość żyzne. Zwykła ziemia do kwiatów sprawdza się, ale lepiej zainwestować w specjalistyczne podłoże do guzmanii lub ewentualnie kaktusów – ich cena wcale nie jest wyższa niż standardowej ziemi do kwiatów.

Jak podlewać i nawozić, czyli pielęgnacja guzmanii krok po kroku

Pielęgnacja i uprawa guzmanii nie jest szczególnie skomplikowana, w zasadzie należy tylko pamiętać o regularnym podlewaniu i zapewnieniu roślinie odpowiednio wilgotnego podłoża. Jak podlewać guzmanię? Roślinę najlepiej podlewać miękką wodą, świetnie nadaje się do tego celu deszczówka. Jednak zwykła woda wodociągowa także nie powinna jej zaszkodzić. Te kwiaty doniczkowe lubią dość dużą wilgotność podłoża, dlatego latem mogą wymagać naprawdę częstego podlewania – nawet co 2-3 dni.

Jednak taka częstotliwość jest konieczna tylko, jeśli długo utrzymują się wysokie temperatury. Pielęgnacja guzmanii naprawdę wymaga minimum uwagi i nakładu czasu i pracy. W innych przypadkach wystarczy zrobić podlewanie co tydzień. Hodowla guzmanii wymaga dość specyficznego podlewania. Wiele osób zastanawia się jak podlewać tę roślinę, głównie ze względu na niestandardowy pokrój. Wystarczy wlać wodę wewnątrz rozety liściowej – ona swobodnie powoli przeniknie do podłoża. To najlepszy sposób na podlewanie guzmani. Woda może się utrzymywać wśród liści nawet 2 dni, jednak nie należy jej usuwać, spokojnie, te kwiaty doniczkowe nie są podatne na choroby grzybowe, które często powstają w czasie zbyt długiego kontaktu z wodą. Jeśli na twoim parapecie gości także storczyk, z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo go podlewać.

Uprawa i pielęgnacja guzmanii wymaga także nawożenia, jednak nieszczególnie zaawansowanego. Niektóre kwiaty doniczkowe są dość „żarłoczne” na składniki odżywcze, jednak nie guzmania. Ta wyjątkowa roślina nie potrzebuje szczególnego zasilania, jednak warto to zrobić od czasu do czasu, ponieważ jest to gwarancja intensywniej wybarwionego kwiatostanu. Odpowiednio dobrany nawóz przedłuża także kwitnienie rośliny, dzięki czemu dłużej będziesz mógł cieszyć się jej pięknem. Wybieramy więc preparat wieloskładnikowy, jednak niekoniecznie w bardzo dużym stężeniu składników mineralnych. Jego cena nie jest szczególnie wysoka, a taki preparat może przydać się innym roślinom ozdobnym, zarówno tym uprawianym w domu, jak i w ogrodzie. Zabieg przeprowadza się optymalnie co 3-4 tygodnie.

Przesadzanie i rozsadzanie guzmanii

Nawet najlepsza pielęgnacja guzmanii nie powstrzyma tego, że po przekwitnięciu roślina po prostu obumrze. Chociaż dokładnie wiesz, jak podlewać i nawozić roślinę, ona i tak w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy po prostu się powoli zeschnie. Dlatego bardzo ważnym aspektem uprawy guzmanii jest jej przesadzanie i rozsadzanie. Ponieważ te kwiaty doniczkowe najczęściej wypuszczają pod koniec życia kilka nowych rozetek bocznych, warto już po zaschnieciu się kwiatostanu przeprowadzić rozsadzanie.

Nie jest to trudne, ponieważ roślina główna nie jest bardzo zrośnięta z nowymi rozetkami. Dzięki temu można błyskawicznie rozsadzić kwiat, rozdzielając go na poziomie korzeni. Młode rośliny wytwarzają własne korzenie wiosną, dlatego czasami należy poczekać miesiąc albo dwa od momentu zamarcia rośliny matecznej zanim się je rozsadzi.

Doniczka dla nowych guzmanii nie powinna być zbyt duża – ta roślina lubi mieć dość ciasno, ale nie jest to warunek konieczny dla powodzenia w uprawie. Warto posadzić ją już do docelowej doniczki, aby kolejne przesadzanie nie było konieczne. Te kwiaty doniczkowe dość dobrze znoszą zmiany tego typu, jednak zawsze jest to dość duży stres dla rośliny. Doniczka powinna być wypełniona przewiewną, lekką ziemią do kwiatów, na jej dno warto wsypać garść żwiru, która będzie miała za zadanie odprowadzanie nadmiaru wody od korzeni rośliny.

Jak pielęgnować młode okazy guzmanii? Nie musisz otaczać ich szczególną opieką, wystarczy, że będziesz je podlewać jak dorosłe rośliny. W okresie wzrostu guzmania nie potrzebuje także szczególnego nawożenia, więc musisz tylko podawać jej wieloskładnikowy preparat do roślin doniczkowy co kilka tygodni.

Guzmania – uniwersalny kwiat dla wszystkich

Z wielu powodów guzmania cieszy się ogromnym powodzeniem. To roślina doniczkowa, która świetnie sprawdza się na prezent, i to dla każdego. Przede wszystkim można postawić ją w zasadzie wszędzie – nie trzeba spełniać jej szczególnych wymagań ani kapryśnych zachcianek, więc w każdym pomieszczeniu świetnie się odnajdzie. Ponadto jest bardzo atrakcyjna – to świetne rozwiązanie dla miłośników kwiatów, którzy wśród zieleni chcą zobaczyć bardziej intensywny kolor. Roślina jest na tyle wyrazista, że można ustawić ją w większej kompozycji roślin doniczkowych, bez obaw, że „zginie w tłumie”.

Co więcej, roślina jest bardzo łatwa w uprawie, więc będzie miłym podarunkiem dla początkujących miłośników kwiatów doniczkowych lub osób, które twierdzą, że nie mają do nich ręki. Pielęgnacja guzmanii jest nieskomplikowana, a sama roślina jest po prostu bardzo wytrzymała, więc jej uprawa przyniesie wszystkim wiele satysfakcji. Jeśli planujesz uprawę kwiatów także na zewnętrznym parapacie, przeczytaj artykuł: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Wygląd bromelii grubej

Pochodzenie:
Meksyk Południowy, Ameryka Środkowa
Roczne przyrosty:
100 cm - 150 cm
Maksymalna wysokość:
100 cm - 150 cm
Maksymalna szerokość:
80 cm - 120 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
2 lata


Pokrój bromelii grubej:
wyprostowany, łukowato wygięty, w formie rozety, nierozgałęziony
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
różowy, czerwonawy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
lancetowate
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla bromelii grubej

Termin sadzenia:
marzec, kwiecień, maj
Rozstaw przy sadzeniu:
40 cm - 60 cm
Sposób rozmnażania:
nasiona, rozetki potomne


Stanowisko:
Gleba:
przepuszczalna, lekka, próchniczna, żyzna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:

Pielęgnacja bromelii grubej

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Przesadzanie nowych rozetek wykonuje się po przekwitnięciu i zaschnięciu rośliny macierzystej.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, do roślin kwitnących. Nawozić raz na 2 tygodnie.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Podłoże powinno stale pozostawać lekko wilgotne, ale bez zastoju wody.
Nawilżanie powietrza

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
jadalna, lecznicza
ikona podziel się Przekaż dalej