Nazwa rośliny
Budleja Davida (łac. Buddleja davidii) znana też jako motyli krzew, omżyn Davida, budleja dawida
Systematyka
trędownikowate > budleja > budleja Davida

Budleja Dawida - cena, uprawa, przycinanie, rozmnażanie, porady

Od lata do jesieni budleja Dawida przyciąga do ogrodu całe roje kolorowych motylków. „Motyli krzew” jest więc podwójnie atrakcyjny – niezwykły widok stanowią już same jej kwiaty, a w otoczeniu delikatnych owadów prezentuje się po prostu bajkowo. Chociaż wygląda co nieco egzotycznie, dobrze sprawdza się w naszym klimacie. Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja budlei.

Jeśli interesuje cię także aranżacja ogrodu przydomowego, w tym artykule znajdziesz praktyczne porady.

Buddleja davidii, czyli budleja Dawida

Buddleja davidii w ogrodzie

Motyli krzew to jedna z najpiękniejszych roślin, które możesz zaprosić do swojego ogrodu. Pochodzi z Chin i Japonii, jednak w ostatnich dziesięcioleciach rozpowszechniła się po całym świecie. W swojej ojczyźnie rośnie do 5 metrów wysokości, w Polsce rzadko osiąga wysokość wyższą niż 2,5 m. Budleja Dawida ma bardzo długi okres wegetacyjny. Jej pędy rozwijają się aż do pierwszych przymrozków, ale bardzo silna zima może je zniszczyć. Jest podatna na przemarzanie, wobec czego potrzebuje starannej pielęgnacji na zimę i znalezienia w ogrodzie odpowiedniego miejsca.

Budleja jest bardzo atrakcyjnym krzewem. Jej lancetowate, owłosione od spodu liście rosną w górnej części rośliny, dlatego warto posadzić wokół byliny cebulowe lub postawić rośliny doniczkowe. Liście mają około 13 cm długości i lekko szary kolor. Liście opadają na zimę, ale odradzają się bardzo wczesną wiosną, więc krzew ładnie wygląda przez cały okres wegetacji. Jednak jej największą ozdobą są kwiaty. Rosną w wiechowatych kwiatostanach, które mają tendencje do przewieszania się. Budleja Dawida może przypominać trochę bez, zwłaszcza jej odmiany o fioletowych kwiatach.

Kwiaty zdobią przez całe lato, na pędach głównych pojawiają się w lipcu, na pędach bocznych pojawiają się stopniowo aż do jesieni. Budleja Dawida wytwarza intensywny, przyjemnie słodki zapach, który wabi do ogrodu motyli wielu gatunków. Dzięki temu cały ogród żyje, a drobne, poruszające się skrzydełka dodają roślinie jeszcze więcej uroku. Jeśli interesuje cię także uprawa i pielęgnacja hortensji ogrodowej, więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Budleje rzadko są uprawiane jako rośliny doniczkowe – to w końcu potężne krzewy, ale ze względu na niską mrozoodporność wiele osób decyduje się na uprawę w pojemnikach. Dla niewielkich egzemplarzy jest to niezłe rozwiązanie – na zimę można wstawić motyli krzew do nieopalanego garażu lub innego jasnego pomieszczenia, jednak większe egzemplarze należy wsadzić do podłoża. Nie są to typowe rośliny doniczkowe i ich uprawa w taki sposób nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.

Budleja Dawida – najpopularniejsze odmiany

Budleja cieszy się niegasnącą popularnością, nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo odmian kolorystycznych tej wyjątkowej rośliny. Odmiany różnią się między sobą zawłaszcza kolorem kwiatów, które mogą być ciemnofioletowe, różowe, purpurowe, niebieskie lub białe. Wiele odmian może mieć drobne różnice w wysokości krzewów i wielkością kwiatostanów. Dwie najpopularniejsze odmiany, które są najczęściej uprawiane w Polsce, to ‘Royal Red’ i ‘Black Knight’.

Budleja Dawida ‘Royal Red’ to odmiana o ciekawych, bardzo intensywnie wybarwionych na purpurowo kwiatach. Ich drobne kwiatuszki mają charakterystyczny zapach przyciągający motyle. Odmiana dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, chociaż oczywiście potrzebuje osłon na zimę. Znacznie ciemniejsze, prawie bordowe kwiaty ma także ‘Black Knight’, stosunkowo młoda odmiana, która coraz częściej zdobi ogrody. Ich kwiatostany mogą mieć nawet 30 cm długości, dzięki czemu roślina prezentuje się naprawdę zachwycająco. Jeśli interesuje cię także uprawa hortensji bukietowej, porady znajdziesz w tym artykule.

Budleja Dawida – sadzonki i wymagania

Sadzonki budlei

Motyli krzew jest dostępny w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Nie uprawia się go z nasion, konieczne są sadzonki ze szkółki lub pobrane od krzewu matecznego. Sadzonki budlei można kupić w dwóch wersjach – w pojemniku lub z nagim korzeniem. Oczywiście najlepiej sprawdzi się ta pierwsza wersja.

Sadzonki w pojemniku są ogólnie w lepszej kondycji niż te z nagim korzeniem. Odpowiednie podłoże zastosowane w szkółce i zasilanie nawozami wieloskładnikowymi po wykopaniu sprawiają, że budleja nie wysycha. Sadzonki w doniczkach zawsze są także mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i lepiej przetrwają transport. Cena sadzonek nie jest wysoka, najczęściej waha się w granicach dwudziestu kilku lub trzydziestu kilku złotych.

Jak sadzić budleję?

Budleja w pojemniku czy w doniczkach może być sadzona przez cały sezon, ponieważ nie zahamowuje wegetacji po wykopaniu ze szkółki. Jednak rośliny z nagim korzeniem należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną i przyjmuje się, że dla doniczkowych to także najlepszy termin sadzenia. Należy zwrócić uwagę na to, by sadzenie jesienne wypadało w miarę wcześnie. Dzięki temu roślina zdąży się przyjąć i wytworzyć rozległy system korzeniowy.

Jak sadzić budleję? Należy dobrze przygotować podłoże, które zawczasu warto wzbogacić nawozami wieloskładnikowymi. Uprawa będzie łatwiejsza, jeśli skutecznie wyplenisz wszystkie uciążliwe chwasty i spulchnisz glebę. Budleja powinna być zasadzona mniej więcej na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo, więc nie musisz przejmować się rozstawą. Wokół niej warto postawić rośliny doniczkowe lub posadzić niskie byliny cebulowe. A może zainteresuje cię także piwonia drzewiasta do ogrodu?

Motyli krzew – wymagania i stanowisko

Miejsce w ogrodzie dla budlei powinno być bardzo starannie przemyślane. Roślina niezbyt dobrze znosi przesadzanie w późniejszym wieku, warto wziąć więc pod uwagę, że jeśli się rozrośnie, nie będzie możliwości przeniesienia jej w inne miejsce. Budleja Dawida koniecznie musi mieć zapewnione ciepłe i dość słoneczne stanowisko, optymalnie osłonięte od zimowych wiatrów. Nie można zapomnieć, że jest to roślina o mniejszej wytrzymałości na chłód, więc osłanianie jej przed zimnem jest kluczowe.

Motyli krzew sadzi się do przepuszczalnego podłoża. Jego długie, sięgające głęboko korzenie koniecznie muszą mieć zapewniony dostęp powietrza i wody. Roślina jest dość wymagająca, wręcz „żarłoczna”, zatem uprawa budlei najlepiej udaje się na żyznych, próchniczych stanowiskach. Gleba powinna mieć lekko zasadowy odczyn. Podłoże wokół rośliny warto ściółkować lub okryć je innymi wieloletnimi roślinami. Nie dość, że będzie to świetna ochrona korzeni przed zimnem, to jeszcze będzie się przepięknie prezentować.

Uprawa: przycinanie budlei Dawida

Przycinanie budlei Dawida

Jak pielęgnować ten pięknie kwitnący krzew krok po kroku? Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, bez którego uprawa się nie udaje, jest przycinanie budlei Dawida. Bezwzględnie należy przeprowadzać je każdego roku, ponieważ potrzebuje cięcia odmładzającego, żeby obficie i ładnie kwitnąć. Przycinanie budlei Dawida dzieli się na dwa rodzaje – cięcie interwencyjne i cięcie odmładzające.

Jak przycinać budleję? Przycinanie budlei Dawida w celach interwencyjnych przeprowadza się wczesną wiosną. Wtedy należy usunąć wszystkie zmarznięte pędy i gałęzie, które się nie odrodziły po zimie. Jeśli chodzi o przycinanie budlei Dawida w celach odmładzających, także należy robić to wiosną. Nie musisz obawiać się silnego cięcia. Roślina błyskawicznie się regeneruje i szybko odżywa. Nawet jeśli skrócisz ją do około 20 cm nad ziemią, tego samego roku wypuści pędy i zakwitnie, a w sezonie osiągnie swoją zwykłą wysokość.

Przycinanie budlei Dawida jest także sposobem na przedłużenie kwitnienia. Dzięki niemu na roślinie przez cały sezon będą utrzymywały się kwiaty. Wystarczy, że na bieżąco będziesz usuwać sekatorem przekwitłe kwiatostany, a na nowych, bocznych pędach ciągle będą pojawiały się nowe. Motyli krzew może być pełen kwiatów aż do później jesieni. Wartoa zatem wiedzieć, jak ciąć ten krzew.

Rozmnażanie budlei w ogrodzie

Rozmnażanie budlei nie jest szczególnie trudne. Krzew bardzo dobrze się przyjmuje i świetnie rozwija się z pobranych odnóżek. Budleja Dawida rozmnaża się zarówno z sadzonej półzdrewniałych, które pobiera się w drugiej połowie lata, jak i tych zdrewniałych, które można pobrać jesienią lub wczesną wiosną.

Sadzonki umieszcza się w wodzie lub wilgotnej glebie, żeby puściły korzenie. Rozmnażanie udaje się w przeważającej ilości przypadków, jednak należy zrobić to umiejętnie i mieć trochę cierpliwości. W końcu sadzonki zaczną wegetację, a wtedy można wysadzić je na stałe miejsce w ogrodzie. Jeśli interesuje cię także uprawa hortensji pnącej, porady znajdziesz w tym artykule.

Pielęgnacja budlei Dawida

Budleja: podlewanie i nawożenie

Budleja Dawida jest krzewem wymagającym opieki i uwagi. Potrzebuje dość dużo wody, zwłaszcza jej młode egzemplarze często są narażone na wysychanie. Zwłaszcza w okresie suszy lub długotrwałego braku opadów należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu krzewu. Budleja musi być podlewana tuż przed wieczorem lub o świcie. Jej liście są wrażliwe na oparzenia słoneczne, które pojawiają się, jeśli będą mokre w pełnym słońcu. Są to nieestetyczne, ciemnobrązowe plamy, szpecące cały krzew.

Pielęgnacja budlei wymaga także pewnych nakładów finansowych na specjalistyczne nawozy. Gleba wokół niej powinna być zasilana co najmniej 3, optymalnie 4 razy w sezonie dużą dawką nawozu wieloskładnikowego. Roślina jest wymagająca, zwłaszcza w czasie kwitnienia wymaga mnóstwa składników odżywczych, które trzeba jej regularnie dostarczać. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy wykorzystywany nawóz nie powoduje zakwaszenia podłoża – budleja zdecydowanie woli zasadowe pH.

Pielęgnacja na zimę

Problematyczność uprawy przepięknej budlei wynika z jej wrażliwości na chłód. Ta kapryśna księżniczka źle znosi niskie temperatury, ale odpowiednio zabezpieczona odrodzi się wiosną. Ma niezwykłe zdolności do wytwarzania nowych pędów, nawet jeśli przyjdzie ci obciąć wszystkie stare gałęzie, jeszcze tego samego roku możesz spodziewać się obfitego kwitnienia. Należy jednak za wszelką cenę chronić jej system korzeniowy i nasadę pnia.

W tym celu wokół rośliny usypuje się kopczyk, który może przypominać ten robiony wokół krzewów róż. Można do tego użyć gleby, kompostu lub korę sosnową, świetnie sprawdza się także rozłożona agrowłóknina. Roślinę można opatulić także w kaptur zrobiony z agrowłókniny lub tkaniny jutowej – będzie świetną ochroną przed wiatrem, niektórzy decydują się także na założenie słomianego chochoła. Chronienie pędów jest bardzo ważne zwłaszcza w bezśnieżne zimy. Pod puchatą kołderką ze śniegu budleja ma więcej szans na przetrwanie mrozu.

Wygląd budlei dawida

Pochodzenie:
Chiny, Tybet
Roczne przyrosty:
60 cm - 80 cm
Maksymalna wysokość:
120 cm - 300 cm
Maksymalna szerokość:
120 cm - 300 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
3 lata


Pokrój budlei dawida:
rozłożysty, szerokostożkowy, łukowato wygięty, wzniesiony
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
różowy, fioletowy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
lancetowate
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla budlei dawida

Termin sadzenia:
kwiecień, maj
Rozstaw przy sadzeniu:
50 cm - 120 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe
Dodatkowe informacje:
Możliwe jest sadzenie budlei od wiosny do jesieni, jednak późne sadzenie jest niewskazane ze względu na możliwość wypadów słabo ukorzenionych sadzonek podczas mroźnej zimy.


Stanowisko:
Gleba:
próchniczna, żyzna, gliniasto-piaszczysta
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
dobra odporność na mróz, do -20 °C


Nadaje się na:

Pielęgnacja budlei dawida

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Budleja bardzo przeżywa przesadzanie, dlatego trzeba zmieniać jej stanowisko tylko w razie absolutnej konieczności. Najlepiej zrobić to wiosną w chłodny dzień.
Kiedy należy przycinać?
Doskonale znosi przycinanie.
Coroczne przycinanie pędów poprawia pokrój krzewu oraz pobudza do intensywnego kwitnienia. Zabieg należy wykonywać wiosną, ale niezbyt wcześnie, ponieważ roślina mogłaby ucierpieć od mrozu.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do hortensji, do różaneczników. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Obfite zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Podłoże powinno być stale wilgotne, zwłaszcza w upalne lato, ale nie mokre - nie znosi zastojów wody.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej