Nazwa rośliny
Cyprysik groszkowy (łac. Chamaecyparis pisifera)
Systematyka
cyprysowate > cyprysik > cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy – odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, choroby, cena

Cyprysik groszkowy jest jednym z coraz popularniejszych drzew ozdobnych, które idealnie komponują się w naszych ogrodach. Wyróżnia się zimnozielonym kolorem. Jego rozpierzchłe gałęzie powodują, że idealnie komponuje się na tle pozostałych krzewów i drzew iglastych.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Cyprysik groszkowy (chamaecyparis pisifera) w ogrodzie

Cyprysik groszkowy – japońskie drzewo

Oryginalny cyprysik groszkowy, czyli Chamaecyparis pisifera pochodzi z japońskiej wyspy Honsiu. W swoich naturalnych warunkach jest długowiecznym drzewem osiągającym wiek nawet czterech stuleci. Są to wyjątkowo wysokie drzewa, osiągające wysokość do 50 metrów. Odmiany sprowadzone do Europy nie są aż tak hojnie obdarzone przez naturę. Jednak również ze względu na swoje walory estetyczne cieszą się ogromnym uznaniem.

Cyprysik groszkowy w Japonii w sposób kontrolowany był obsadzany przede wszystkim w parkach, jak i również w pobliżu tamtejszych świątyń. Na tereny europejskich krajów został sprowadzony w połowie XIX wieku. Od tamtej pory systematycznie pojawia się nie tylko w parkach, ogrodach botanicznych, ale również w przydomowych ogródkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie cyprysika?

Cyprysik groszkowy (chamaecyparis pisifera) – charakterystyczny wygląd

Ze względu na swoje gęste pędy cyprysik groszkowy bardzo często mylony jest z popularnymi tujami, czyli żywotnikami. W zależności od odmiany cyprysika groszkowego wyróżnia się on malutkimi szyszkami, których średnica nie przekracza średnicy grochu. Drzewo charakteryzuje się pędami wierzchołkowymi, które w naturalny sposób zwisają ku niższym partiom. Zimnozielony kolor łusek, może sprawiać wrażenie wpadających w odcienie niebieskiego.

Ciekawą cechą jest spodnia strona pędów, po której znajdują się białe wzorki przypominające motylki. W sprzedaży dostępne są różne odmiany cyprysika groszkowego, które wyróżniają się między sobą wysokością, tempem wzrostu, a także odcieniem pędów. Niektóre z nich przybierają krzewiasty charakter, przez charakteryzują się również powolnym wzrostem.

Odmiany cyprysika groszkowego

W zależności od naszych upodobań, a także projektu ogrodu możemy wybierać różne odmiany cyprysika groszkowego. Dzięki temu mogą idealnie wkomponować się w inne iglaki, kompozycje sklaniaków lub oczek wodnych.

Wśród najpopularniejszych odmian cyprysika groszkowego wymienimy:

  • Cyprysik groszkowy Filifera Aurea Nana - jest to ciekawa odmiana przybierająca półkolistą bryłę. Ze względu na swój nieduży wzrost (40 cm w ciągu 10 lat), uznawany jest za odmianę karłowatą. Cyprysik groszkowy Filifera Aurea Nana charakteryzuje się sznurowatymi, zwisającymi pędami w kolorze żółtozielonym. Doskonale sprawdzi się w otoczeniu skalniaków, a także alpinariów.
  • Cyprysik groszkowy Sungold – są to kolejne odmiany cyprysika groszkowego, zaliczające się do karłowatych krzewów o sznurkowatych zwisających pędach. W ciągu 10 lat cyprysik groszkowy Sungold osiąga wysokość do 0,5 metra. Odmiana ta doskonale czuje się w silnie nasłonecznionych miejscach, w pobliżu wrzosowisk. Oczywiście krzewy należy obsadzać na glebie o kwaśnym odczynie.
  • Cyprysik groszkowy Plumosa Aurea – jest to zdecydowanie wyższa odmiana w porównaniu do poprzednio wspomnianych. W ciągu 10 lat jest w stanie urosnąć do wysokości ok. 1,5 metra. Pędy są pokryte igiełkami oraz łuskami, wyróżniające się kolorem złocistożółtym. Świetnie sprawdzają się w stanowiskach o dużej wilgotności. Cyprysik groszkowy Plumosa Aurea jest w stanie osiągnąć wysokość do 2 metrów. Jest to drzewo, którego wymagania są bardzo wysokie – potrzebują wyjątkowo żyznej gleby. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cyprysika nutkajskiego.
  • Cyprysik groszkowy Boulevard – jest to odmiana o stożkowej formie, osiągająca wysokość ok. 2 metrów po 10 latach wzrostu. Wyróżnia się miękkim ulistnieniem w kolorze srebrzystoniebieskim. Cyprysik groszkowy Boulevard doskonale sprawdzi się w niewielkich ogrodach, w których zapewnimy podłoże z żyznej gleby.

Oprócz odmian cyprysika groszkowego wymienić możemy również inne gatunki cyprysika. Do nich zaliczymy:

  • Cyprysik nutkajski – jest drzewem iglastym dorastającym nawet do 25 metrów wysokości. W swojej formie charakteryzuje się stożkową koroną. Zwisające gałązki obrośnięte są wydłużonymi łuskami w kolorze ciemnej zieleni wpadającej w odcienie szarości. Cyprysik nutkajski charakteryzuje się obecnością niedużych, kulistych szyszek, których średnica nie przekracza 1 cm. Ze względu na swoje elastyczne uwarunkowania glebowe, a także wysoką odporność na mróz odmiana cyprysika może być obsadzana na terenie całego kraju.
  • Cyprysik Lawsona – jest to drzewo o stożkowej koronie, osiągające wysokość nawet do 25 metrów. Charakteryzuje się zimnozielonym ubarwieniem łusek. Drzewo swoją obecnością ozdabiają szyszki o średnicy do 10 cm. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cyprysika Lawsona.

Uprawa cyprysika groszkowego

Wymagania glebowe i klimatyczne

Uprawa cyprysika groszkowego wbrew pozorom nie jest trudna ani uciążliwa. Krzew lub drzewo (w zależności od odmiany) wymaga kwaśnej gleby lub podłoża o odczynie obojętnym. Jałowiec groszkowy świetnie będzie się rozwijał w nasłonecznionych miejscach, osłoniętych od wiatru. Niektóre odmiany, które są wyjątkowo odporne na niskie temperatury, nawet do -28 stopni Celsjusza, mogą być obsadzane niemalże w każdym miejscu.

Wszystkie odmiany cyprysika uwielbiają otoczenie wyróżniające się wysoką wilgotnością powietrza. Dlatego doskonale sprawdzają się w otoczeniu oczek wodnych. Jednak cyprysiki groszkowe, ze względu na swoje przystosowanie do podłoża, mogą również odnaleźć się w ogrodach skalnych oraz alpinariach.

Pielęgnacja cyprysika groszkowego

W porównaniu do cyprysika Lawsona cyprysik żółty posiada znacznie mniejsze wymagania, jeżeli chodzi o jego pielęgnację. Dlatego większość odmian doskonale poradzi sobie na całym obszarze Polski. Jest to krzew lub drzewo, który lubi wilgotne podłoże o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Dlatego powinniśmy pamiętać w okresach suszy o systematycznym, ale jednocześnie umiarkowanym podlewaniu.

Uprawa cyprysika groszkowego we własnym zakresie od nasiona jest bardzo rzadko spotykana. Jednak nie ma żadnych przeszkód, by rozmnażanie drzew i krzewów odbywało się we własnym zakresie. W tym celu zbieramy szyszki na początku jesieni, jeszcze zanim zdążą się otworzyć. Następnie podsuszamy je w papierowych torbach, aż z szyszek wydobędziemy nasiona. Podsuszone nasiona przechowujemy do wiosny. Dopiero w tym momencie możliwa jest uprawa cyprysika groszkowego, poprzez obsadzenie ich do skrzynek lub donic.

Jałowiec groszkowy – przycinanie

Przycinanie gałęzi tak naprawdę nie jest konieczne. Oczywiście możemy zdecydować się na formowanie cyprysika, jednak jest to krzew, który ku temu nie ma zbyt specjalnych predyspozycji. Najkorzystniej więc będzie znosić swój swobodny wzrost, który uwidacznia się w pięknym rozłożeniu swoich pędów.

Natomiast regularnie powinniśmy usuwać wszystkie pędy, które uległy zniszczeniu, szczególnie w wyniku połamania lub wyschnięcia. Pielęgnacja cyprysików groszkowych jest zatem bardzo prosta i niewymagająca większego nakładu pracy.

Cyprysik żółty – najczęstsze choroby

Uprawa cyprysika groszkowego nie stanowi większego problemu, ponieważ jest on wyjątkowo odporny na różne choroby. Jednak, jeżeli zauważymy brązowienie igieł lub przebarwienia, warto zareagować odpowiednimi preparatami.

Jeżeli chodzi o choroby, to najczęściej możemy spotkać się z mszycą, niedoborem żelaza lub chorobą grzybową, zwaną fytoftorozą. W ostatnim przypadku cyprysik żółty zostaje zaatakowany już przy systemie korzeniowym. Zwalczanie tej choroby jest uciążliwe, ale przy zastosowaniu rekomendowanych preparatów, oczywiście możliwe.

Chamaecyparis pisifera – czy warto?

Jałowiec groszkowy – przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny dla sadzonek cyprysika groszkowego:

  • Cyprysik groszkowy Sungold – cena od 22,99 zł
  • Cyprysik groszkowy Boulevard ok. 30 cm - cena od 5,50 zł
  • Cyprysik groszkowy Plumosa Aurea ok. 100 cm – cena od 10,00 zł

Cena cyprysików groszkowych jest uzależniona nie tylko od odmiany, ale również od jego wieku, za którym idzie odpowiedni wzrost drzewa. Niektóre z nich, które są już uformowane, osiągają wartość ok. 130 zł/szt. Jednak trzeba uwzględnić, że w ostatecznej cenie jest wliczona kwota za przycinanie i formowanie rośliny.

Odmiany cyprysika groszkowego w twoim ogrodzie

Możemy z powodzeniem zdecydować się na różne odmiany cyprysika groszkowego, których wymagania są bardzo zbliżone. Uprawa cyprysika groszkowego nie stwarza najmniejszych problemów. Dlatego możemy tego typu drzewa obsadzać w praktycznie każdej części ogrodu. Pielęgnacja ograniczająca się do podlewania i sporadycznego nawożenia powoduje, iż cyprysik jest wyjątkowo ekonomiczny w utrzymaniu. W zamian zyskujemy przepięknie rosnące drzewa w różnych odcieniach zieleni. To właśnie dlatego, uprawa cyprysika groszkowego, jest wyjątkowo korzystna. Groszkowy cyprysik to wybór w ogrodzie wart rozważenia.

Wygląd cyprysika groszkowego

Pochodzenie:
Japonia
Roczne przyrosty:
20 cm - 30 cm
Maksymalna wysokość:
1000 cm - 2500 cm
Maksymalna szerokość:
400 cm - 600 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
80 lat


Pokrój cyprysika groszkowego:
wyprostowany, szerokostożkowy, luźny
Cechy charakterystyczne:
przyciąga zwierzęta
zimozielona
ciekawy pokrój, ozdobne liście
Kolor kwiatów:
zielony, niebieskawy, brązowawy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
igłowate
Kolor liścia:
ciemnnozielone

Sadzenie i stanowisko dla cyprysika groszkowego

Termin sadzenia:
kwiecień, maj, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
80 cm - 100 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe, nasiona


Gleba:
przeciętna ogrodowa, gliniasta, próchniczna, żyzna, lekko wilgotna, piaszczysto-gliniasta
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -25 °C


Nadaje się na:
soliter, nasadzenie grupowe, kompozycje, drzewo rodzinne

Pielęgnacja cyprysika groszkowego

Trudność uprawy:
łatwy
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:
licinek tujowiaczek

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy należy przycinać?
Dobrze znosi przycinanie.
Po zimie wykonuje się cięcie porządkujące i sanitarne cyprysika.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do roślin kwasolubnych, do roślin iglastych. Nawozić 2 razy w roku.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Cyprysik groszkowy jest bardzo wrażliwy na suszę. Z braku wody może zamierać. Należy go nawadniać nie tylko latem w okresie upałów, ale również zimą w bezmroźne dni.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej