Rozmiary i wygląd cyprysika lawsona
stożkowy
Jak sadzić cyprysik lawsona?
niebieskawy
żyzna
piaszczysto-gliniasta
odkłady
wrzesień
październik
wrzesień
październik
Oregoński cedr - pielęgnacja
marzec
Cyprysik Lawsona, zimozielone drzewo, wywodzące się z Japonii i Ameryki Północnej, należy do rodziny cyprysowatych. Chętnie uprawiany jest w ogrodach w Polsce, głównie w zachodnich rejonach o łagodniejszym klimacie. Chamaecyparis lawsoniana oraz liczne odmiany cyprysika cenione są za atrakcyjny wygląd, piękne kolory i różnorodny pokrój – kolumnowy, stożkowy, kulisty lub zwisły. Odmiany karłowe i wolno rosnące stanowią częstą ozdobę niewielkich ogrodów. W rejonach o surowszym klimacie hodowany jest cyprysik groszkowy, należący do roślin najbardziej odpornych na niskie temperatury spośród wszystkich cyprysików.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cyprysach.
Cyprysik Lawsona wymaga wilgotnych i ciepłych siedlisk. Dobrze rośnie w miejscach zacienionych oraz słonecznych, o rozproszonym oświetleniu. Chociaż najwspanialsze cyprysiki występują w zachodniej części Polski, dobrze udaje się uprawa również w rejonach podgórskich, charakteryzujących się dużą wilgotnością powietrza oraz częstymi opadami. Łuski cyprysika Lawsona pokryte są woskowatym białawym nalotem, przyjmującym swoisty wzór - X.Cyprysik groszkowy wyróżnia się innym układem wzoru – w kształcie motylków. Okrągłe szyszki cyprysików osiągają średnicę od 0,5 cm do 1 cm. początkowo są niebieskawe, natomiast dojrzałe wybarwiają się na brązowo. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule o uprawie cyprysika.
Cyprys Lawsona jest gatunkiem jednopiennym. Różowe lub intensywnie czerwone kwiaty męskie pojawiają się w końcu marca i utrzymują się do kwietnia, zdobiąc końcówki gałązek. W naturalnych warunkach drzewo dorasta do około 75 metrów. W polskich warunkach klimatycznych roślina osiąga około 25 metrów. Szczyt korony cechuje przewisanie wierzchołków, co pozwala na odróżnienie ich od żywotników. Niebieskawe i srebrzyste łuski ściśle przylegają do gałązek.
Wymagania glebowe i klimatyczne cyprysika Lawsona dotyczą odpowiedniego stanowiska. Sadzenie roślin w ogrodach wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków rozwoju:
Szczególna pielęgnacja drzewa nie jest konieczna. Możemy je formować, bowiem szybko się regeneruje, ale nie jest to konieczny zabieg, bowiem rośliny z rodziny cyprysowatych wyróżniają się atrakcyjnym naturalnym pokrojem. Zastosowanie cyprysika Lawsona na żywopłot wymaga przycięcia wszystkich pędów w pierwszym roku formowania, w marcu. Utrzymanie ładnego pokroju w kolejnych latach, zapewni przycinanie formujące dwa razy w roku – w marcu oraz w czerwcu.
Wśród szybko rosnących cyprysików Lawsona wyróżniają się odmiany o stożkowatym pokroju:
Odmiany o szerokostożkowym pokroju, które wytwarzają oprócz łusek również szpilki:
Odmiany karłowate, wolno rosnące:
Chamaecyparis lawsoniana może zostać zaatakowany przez groźne choroby:
- Opadanie igieł może wystąpić na skutek pojawienia się szkodników. Pzędziorek sosnowiec, żerując na igłach, podąża od dołu cyprysika do górnych części. Niebezpiecznym szkodnikiem jest mszyca - miodownica żywotnikowa – która żerując, doprowadza do uszkodzenia igieł. Osadzająca się na nich rosa miodowa jest siedliskiem grzybów sadzakowych.
Skuteczną walkę z chorobami i szkodnikami roślin zapewni stosowanie odpowiednich preparatów naturalnych i chemicznych, zgodnie z zamieszczoną na opakowaniu instrukcją bezpiecznego użycia.