Nazwa rośliny
Dendrobium szlachetne (łac. Dendrobium nobile) znana też jako storczyk dendrobium
Systematyka
storczykowate > dendrobium > dendrobium szlachetne

Dendrobium nobile - pielęgnacja, rozmnażanie i przycinanie tego wyjątkowego storczyka

Dendrobium nobile to jeden z kuzynów najbardziej rozpowszechnionego storczyka Phalenopsis. W zasadzie jest dość podobny w formie, jednak jego kwiaty są o wiele bardziej urodziwe, znacznie delikatniejsze. Pielęgnacja dendrobium jest jednak nieco trudniejsza. Storczyk dendrobium potrzebuje trochę więcej uwagi i zapewnienia specyficznych warunków uprawowych.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Dendrobium nobile – co warto wiedzieć?

Wyjątkowy storczyk o wyjątkowych wymaganiach

Storczyk dendrobium pokrojem przypomina nieco standardowy Phalenopsis. Ma około 60 cm długości, wytwarza wzniesione pędy, mogą być one bardzo liczne, dlatego roślina prezentuje się tak pięknie. Na szczycie każdego pędu pojawiają się liczne kwiaty o bardzo ciekawym kształcie – mają 3 listki zewnętrzne o nieco węższym kształcie, dwa wewnętrzne są nieco szersze. W jednym kwiatostanie jest ich od 2 do 4, jednak kwiatostanów jest tak dużo, że największe okazy mają nawet 300 kwiatów na raz. Informacje na temat pielęgnacji tradycyjnych storczyków znajdziesz w tym artykule.

Dendrobium nobile kwitnie na pędach dwuletnich. Wyrastają one licznie spośród rozety dużych, skórzastych liści. Jak większość storczyków, przed kwitnieniem i tuż po nim nie wykazuje większych wartości dekoracyjnych. Jednak naprawdę warto, ponieważ okres kwitnienia dendrobium jest bardzo długi. Trwa on nawet kilka miesięcy i w tym czasie roślina odgrywa prawdziwy spektakl barw. Kwiaty najczęściej są wielokolorowe – podstawa listków jest biała, jednak dalej przebarwiają się na różowo, fioletowo, żółto, co daje niezwykły efekt wizualny.

Skąd pochodzi dendrobium nobile?

Dendrobium jest rośliną egzotyczną, dlatego w domu ma dość duże wymagania. Naturalnie pochodzi w Azji, można spotkać go w Nepalu, Indiach, Laosie, Birmie i w Wietnamie, gdzie nadal naturalnie porasta różnego rodzaju murki i wzniesienia. W swoim naturalnym środowisku ma dość mokro, dlatego w jego uprawie najważniejszym czynnikiem jest odpowiednia wilgotność powietrza. Dodatkowo jest on przyzwyczajony dla dużych zmian temperatur. Z tego względu storczyk dendrobium jest dość wymagający. Można uprawiać go w mieszkaniu, nie potrzebujesz do tego oranżerii ani szklarni, jednak na pewno nie jest to roślina odpowiednia dla początkujących miłośników orchidei.

Dendrobium – wymagania i stanowisko w domu

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie storczyki są światłolubne, i dendrobium nie należy do wyjątków. Z tym jednak założeniem, że roślina najwięcej światła potrzebuje jesienią, kiedy u nas jest go niewiele. Wtedy należy ustawiać go na parapecie w oknie zwróconym na zachód lub wschód. Latem dendrobium nobile nie potrzebuje go aż tak dużo, dlatego można postawić go w ogrodzie lub na balkonie w bardziej zacienionym miejscu. Jeśli kwiat musi stać w pomieszczeniu o orientacji południowej, należy ustawić go w odległości co najmniej metro od okna, w przeciwnym razie na jego liściach szybko pojawią się szpecące plamy.

Nawet najlepsza pielęgnacja dendrobium nie zakończy się powodzeniem, jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiedniej temperatury. Może to być nieco utrudnione, ponieważ dendrobium nobile musi mieć odczuwalne zmiany temperatury. W warunkach naturalnych dobowa temperatura waha się w granicach od +30 do 0 stopni Celsjusza, dlatego nie musisz obawiać się, że roślina przemarznie od nocnego powietrza przy otwartym oknie. Wręcz przeciwnie – właśnie taka zmiana będzie dla niej korzystna. Jesienią, kiedy chcemy, by storczyk dendrobium zakwitł, powinien mieć temperaturę około 12 stopni Celsjusza.

Dendrobium nobile najlepiej rozwija się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza dobiega do 60%. W związku z tym należy go intensywnie zraszać, optymalnie wodą destylowaną, ponieważ zwykła woda kranowa może pozostawiać ślady na liściach rośliny. Dendrobium sadzi się w doniczce wypełnionej kremazytem i można postawić go na podstawce pełnej wody. Jest to ważne zwłaszcza latem, także jeśli zdecydujesz się na postawienie rośliny w ogrodzie.

Jak pielęgnować dendrobium nobile?

Pielęgnacja dendrobium – podlewanie

Pielęgnacja dendrobium jest czasochłonna i należy poświęcić roślinie sporo uwagi, przede wszystkim dlatego, że niewielkie zaniedbania mogą sprawić, że nie zakwitnie albo zahamuje swój rozwój. Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji dendrobium jest oczywiście podlewanie. Jak wszystkie storczyki roślina lubi wodę, jednak jej dostarczanie musi przebiegać w ściśle określonych warunkach. Jak pielęgnować storczyki? Sprawdź także nasz artykuł: Jak podlewać storczyki? Proste i sprawdzone porady.

Dendrobium nobile posiada pseudobulwę, której zadaniem jest magazynowanie dużych ilości wody. Dlatego susza nie jest mu straszna, jednak powinien mieć dostarczaną wodę dość często i w równych odstępach czasu. Zbliżający się termin podlania jest bardzo dobrze widoczny – pseudobulwa storczyka zaczyna się marszczyć i źle się prezentuje. To znak, że najwyższy czas dostarczyć mu wody.

Dendrobium sadzi się do takich samych doniczek jak Phalenopsis – przezroczystych i wyposażonych w odpowiednie otwory odprowadzające wodę. Wobec tego można także podobnie nawadniać roślinę – poprzez wstawienie jej do miski wypełnionej wodą lub przelewając doniczkę przez mniej więcej 10 minut. Należy jednak dokładnie sprawdzić, czy nadmiar wody został odprowadzony – może być szkodliwy. W czasie zanurzania doniczki należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie zostały zamoczone liście, ponieważ ich zamoczenie może prowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet gnicia.

Pielęgnacja dendrobium – nawożenie

Jak pielęgnować dendrobium? Pielęgnacja dendrobium nie może oczywiście pominąć nawożenia. Zabieg jest konieczny, by roślina ładnie się rozwijała i szybko zbierała się do wypuszczenia nowych pędów i kwiatów. Podłoże do storczyków, którego się używa błyskawicznie się rozkłada i samo w sobie nie dostarcza roślinie koniecznych składników mineralnych, więc trzeba regularnie uzupełniać je za pomocą specjalistycznych nawozów.

Storczyk dendrobium jest dość wymagający i „żarłoczny” jak na rośliny doniczkowe. Potrzebuje naprawdę dużej dawki składników mineralnych, dlatego nawozi się go raz w tygodniu. Najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczny nawóz dedykowany dla storczyków. Można zastosować zarówno w płynie, jak i w żelu. Na rynku dostępne są także nawozy w formie pałeczek, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze – to także bardzo korzystne rozwiązanie, które zapewni roślinie nawożenie przez dłuższy czas. Jeśli interesują cię także najpiękniejsze storczyki, przeczytaj ten artykuł.

Dendrobium po przekwitnięciu

Pielęgnacja dendrobium w sezonie wegetacyjnym nie jest specjalnie skomplikowana. Roślina jednak potrzebuje okresu spoczynku, by móc powtórnie zakwitnąć. W przypadku dendrobium nobile okres ten wypada najczęściej na jesień i zimę, ale nie zawsze. Należy zapewnić mu odpoczynek po przekwitnięciu, kiedy już wszystkie kwiaty obumrą, a pędy staną się zasuszone.

W czasie okresu spoczynku storczyk musi mieć zapewnione specyficzne warunki. Potrzebuje nieco niższej temperatury, najlepiej w granicach od 10 do 18 stopni Celsjusza. Roślina powinna mieć także zapewniony dostęp do słońca, ale jedynie przez około 4-6 godzin dziennie. Zacieniony pokój od strony północnej lub zachodniej będzie więc dla rośliny najlepszym miejscem na czas zimowania.

W czasie okresu spoczynku należy bardzo mocno ograniczyć zarówno podlewanie, jak i nawożenie rośliny. W okresie zimowym niektóry nie podlewają storczyka wcale, inni radzą podawać bardzo małe ilości wody od czasu do czasu, gdy podłoże bardzo przeschnie. Można to łatwo zaobserwować, ponieważ wtedy pseudobulwa storczyka robi się biała, pomarszczona i sucha. Odrobina wody na pewno nie zaszkodzi storczykowi i warto ją podawać, by roślina nie obumarła. Jednak bezwzględnie w tym czasie trzeba wystrzegać się nawożenia. W okresie spoczynku roślina nie potrzebuje składników mineralnych, co więcej, może nawet źle reagować na ich nadmiar.

Zimowanie dendrobium kończy się w lutym, kiedy roślina zacznie wypuszczać nowe kiełki, wyrastające bezpośrednio z pseudobulw. Są to najczęściej nowe sadzonki, które można przesadzić. Od razu po zauważeniu kiełków można przenieść roślinę w cieplejsze i jaśniejsze miejsce, a także wrócić do podlewania. Jednak z nawożeniem należy poczekać jeszcze przez mniej więcej trzy tygodnie. Wszelkie niezbędne informacje na temat storczyków zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Przesadzanie dendrobium

Dendrobium przesadza się w dwóch przypadkach – kiedy korzenie przerastają doniczkę lub kiedy podłoże z delikatnej kory ulega rozkładowi. Najczęściej oba te procesy zbiegają się w czasie, więc przesadzanie przeprowadza się raz na 2-3 lata. Optymalny czas do tego zabiegu to luty lub marzec, kiedy roślina właśnie przebudziła się po okresie zimowania.

Jak przesadzić dendrobium?

Roślina zawsze powinna być przesadzona do nieco większej doniczki, także przezroczystej i wyposażonej w odpowiednie otwory odprowadzające wodę. Cały zabieg należy wykonać bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni ani pseudobulwy. Przy każdym przesadzaniu roślina musi mieć wymienione podłoże, nawet jeśli dotychczasowe nie zostało jeszcze rozłożone. Kora jest jednak nietrwała i dość szybko ulega zniszczeniu, więc wymiana jest bezwzględnie konieczna. W tym celu można używać standardowego podłoża do storczyków, które jest dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.

O czym pamiętać przy przesadzaniu?

Przesadzając dendrobium należy pamiętać, że jego korzenie nie mogą zostać całkowicie zasypane. Przynajmniej część z nich powinna mieć dostęp do światła, więc umieszczamy storczyk w podłożu w taki sposób, by chociaż niektóre korzenie były ułożone tuż przy ściankach doniczki.

Przesadzanie i rozmnażanie dendrobium

Przesadzanie to dobry moment, by rozmnożyć roślinę, ale niekoniecznie musisz robić to akurat wtedy. Najczęściej wystarczy, że delikatnie obetniesz „kiełki”, które wyrosną z pseudobulwy po zakończeniu okresu spoczynku. Do rozmnażania nadają się te pędy, które mają korzenie o długości co najmniej 5 cm. Dopiero wtedy delikatnie należy je odciąć, tak, by nie uszkodzić korzonków i umieścić nową roślinkę w podłożu do storczyków w niewielkiej doniczce. Aby roślina się przyjęła, konieczne jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza i podłoża, dlatego przez kilka następnych tygodni musisz codziennie zraszać storczyka. Teraz wystarczy uzbroić się w cierpliwość, już za jakiś czas staniesz się posiadaczem kolejnego dendrobium. Na kwiaty przyjdzie ci jednak poczekać jeszcze mniej więcej dwa lata.

Zobacz też informacje o storczyku falenopsis.

Wygląd storczyka dendrobium

Pochodzenie:
Tajwan, Himalaje, Azja Zachodnia
Roczne przyrosty:
20 cm - 30 cm
Maksymalna wysokość:
40 cm - 90 cm
Maksymalna szerokość:
20 cm - 40 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
3 lata


Pokrój storczyka dendrobium:
wyprostowany
Cechy charakterystyczne:
pachnąca
przyciąga zwierzęta
zimozielona
ozdobne kwiaty, przyjemny zapach
Kolor kwiatów:
różowy, biały, fioletowy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
lancetowate
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla storczyka dendrobium

Termin sadzenia:
marzec, kwiecień, maj
Rozstaw przy sadzeniu:
30 cm - 40 cm
Sposób rozmnażania:
rozmnóżki


Stanowisko:
Gleba:
podłoże dla storczyków
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:
roślina doniczkowa, w pojemnikach

Pielęgnacja storczyka dendrobium

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
dobra odporność
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Przesadzanie wykonuje się nie częściej niż co 2-3 lata. Roślina lepiej czuje się w małej doniczce.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do storczyków. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Nawadnianie prowadzi się poprzez kąpiel bryły korzeniowej. W okresie spoczynku skrapia się jedynie wierzchnią warstwę podłoża.
Zimowanie
Dendrobium wymaga okresu spoczynku, aby móc zakwitnąć. W tym czasie temperatura w pomieszczeniu, gdzie przebywa, nie powinna przekraczać 20 stopni i nie spadać poniżej 10 stopni.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej