Europa Zachodnia
Rozmiary i wygląd długosza królewskiego
rozkrzewiony
kępiasty
Jak sadzić długosz królewski?
żyzna
wilgotna
maj
maj
Większość paproci w europejskich i północnoamerykańskich lasach osiąga wysokość około 1 m. Jedynie długosz królewski Osmunda regalis oraz orlica pospolita Pteridium aquilinum dorastają do 2 m. Długosz królewski to paproć, objęta w Polsce całkowitą ochroną gatunkową. W naturze możemy spotkać tę piękną roślinę na nizinach – w wilgotnych lasach, nad brzegiem zbiorników wodnych i na torfowiskach. Wykorzystywana jest jako efektowna paproć ogrodowa, do obsadzania oczek wodnych i cienistych naturalistycznych zakątków. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja długosza królewskiego.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o paprotkach.
Paproć wyróżnia się ciekawym krzaczastym pokrojem. Jej ozdobą są jasnozielone, długie liście, osiągające 2 m długości. Pierzaste liście wyrastają z podziemnego kłącza. Początkowo są zwinięte w tzw. pastorały i przybierają kolor brązowy. W całej okazałości zielone blaszkowate liście możemy podziwiać w maju. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i brązowo. Na zimę opadają.
Długosz królewski (Osmunda regalis) wytwarza sporofile – liście zarodnionośne, z brązowymi zarodniami, widocznymi na spodniej stronie liścia oraz krótsze – liście płonne. Zarodniki, otoczone podwójną ścianą komórkową, odporne na wysychanie i wahania temperatury, w korzystnych warunkach, panujących w środowisku, kiełkują. Z kiełkujących zarodników wyrasta przedrośle z plemnikami, przedostającymi się do rodni. Od czerwca do lipca rozwijają się nowe rośliny - sporofity. Samodzielnie możemy rozmnażać paproć poprzez podział kłącza lub wysiewając świeże zarodniki.
Długosz królewski preferuje zacienione, wilgotne miejsca. Sadzonki powinniśmy sadzić wiosną, na stanowiskach o lekko kwaśnej i żyznej, przepuszczalnej, próchnicznej glebie. Paproć pięknie prezentuje się w zacienionych zakątkach ogrodu, w towarzystwie krzewów i drzew oraz nad oczkami wodnymi. Jest także efektownym soliterem. Warto przemyśleć miejsce nasadzenia, bowiem roślina nie lubi przesadzania.
Zasadzenie w ogrodzie paproci o większych rozmiarach, wymaga zachowania ostrożności. Przycinamy o połowę liście, bo w ten sposób roślina łatwiej zniesie zmianę otoczenia. Długosz królewski, wraz z ziemią, zebraną wokół bryły korzeniowej, powinien być zasadzony w obszernym dołku, by nie uległy uszkodzeniu korzenie. Obsypujemy bryłę korzeniowa żyzną ziemią z torfem, zasypujemy dołek i ziemię wokół paproci delikatnie ugniatamy. Po skończonym nasadzeniu, paproć podlewamy większą ilością wody. Chcesz zaprosić paproć do ogrodu? Sprawdź także ten artykuł o polecanych paprociach ogrodowych.
Pielęgnacja paproci polega głównie na dbałości o właściwą wilgotność gleby. W czasie upałów i okresów suchych wymaga obfitego i regularnego podlewania.
Paprocie nie wymagają zasilania. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie, zastosujmy wieloskładnikowe nawozy mineralne. Korzystnie na rozwój paproci wpływają nawozy z naturalnego kompostu. Nie zaleca się stosowania obornika. Przenawożenie roślin może skutkować słabszą kondycją i pojawieniem się chorób.
Długosz królewski atakowany bywa przez ślimaki, które zjadają młode roślinki. Szkodniki są aktywne w nocy, w wilgotnym środowisku. Nie lubią towarzystwa rzeżuchy i tymianku, więc warto w sąsiedztwie paproci zastosować okrywowe rośliny obronne.
Ściółkowanie miejsca nasadzenia paproci zapewni podłożu odpowiedni odczyn pH - użycie np. kory sosnowej wpłynie na podniesienie kwasowości gleby, zapewni roślinie odpowiednią wilgotność podłoża i stanowi dobrą ochronę przed chwastami.
Długosz królewski ‘Purpucens’ – jest efektowną byliną, której młode liście przybierają czerwonawe ubarwienie - z czasem stają się soczyście zielone. Paproć dorasta do 150 cm wysokości. Może być nasadzana samodzielnie, dekorując ogród jako okazały soliter. Nadaje się do zastosowania w ogrodach naturalistycznych, tworząc roślinne kompozycje z innymi bylinami. ‘Purpucens’ preferuje wilgotne podłoże, więc doskonale sprawdzi się nad zbiornikami wodnymi. Rośliny wodne, porastające taflę ogrodowych oczek i rosnące nad nimi paprocie tworzą wyjątkowy widok. Paprocie tej odmiany są odporne na choroby i zimowe spadki temperatury.
Długosz królewski ‘Japonicum’ – jest wieloletnią odmianą,o pierzastych zielonych liściach.Dorasta do 200 cm wysokości. Okazała paproć o krzaczastym pokroju może samodzielnie dekorować ogród lub tworzyć efektowną zieloną ścianę, w nasadzeniu grupowym. Rośliny są odporne na niskie temperatury, wytrzymując spadek temperatury do -23 stopni Celsjusza. Odmiany Osmunda regalis sprawdzą się nad zbiornikami wodnymi, w których nasadzone są rośliny wodne, współtworząc specyficzny mikroklimat i przyjazne środowisko dla życia roślin, ryb i owadów. Sadzonki ‘Japonicum’ sadzimy na stanowisku o lekko kwaśnej glebie, dostatecznie wilgotnej i żyznej, po 9 – 12 roślin na 1m kw.
Mniejsze odmiany długosza królewskiego to oryginalne rośliny okrywowe, wykorzystywane w cienistych i wilgotnych zakątkach ogrodów naturalistycznych: