Rozmiary i wygląd hiacynta wodnego
bylina
sierpień
wrzesień
kępiasty
w formie rozety
Jak sadzić hiacynt wodny?
niebieski
jasnofioletowy
woda
czerwiec
Hiacynt wodny to bardzo interesująca roślina wodna, która tak jak lilie wodne, tatarak zwyczajny czy też czermień błotna, może pojawić się w oczkach wodnych. Chcąc zacząć uprawę hiacynta wodnego, powinniśmy poznać kilka cech charakterystycznych na jego temat. Zobaczmy zatem, jak wygląda zimowanie i hodowla hiacynta w wodzie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.
Hiacynt wodny to bardzo interesująca roślina, która może znaleźć się zarówno w oczku wodnym, jak i w akwarium. Hiacynt wodny znany jest także pod innymi nazwami, między innymi jako hiacynt pływający, eichornia gruboogonkowa, czy też pontederia gruboogonkowa. Roślina ta należy do rodziny rozpławowatych - Pontederiaceae, a jej łacińska nazwa to Eicchornia crassipes.
Hiacynt wodny, jak sama nazwa wskazuje, należy do roślin wodnych i w Polsce jest rośliną jednoroczną. Ciekawe jest to, że poza swoim naturalnym miejscem pochodzenia, hiacynt wodny nie wydaje owoców. Warto wspomnieć również o tym, że sama nazwa powstała dlatego, że kwiaty Eicchornia crassipes są bardzo podobne do kwiatów hiacyntów - Hyacinthus.
Zanim jednak uprawa hiacynta wodnego w oczku wodnym lub w akwarium w naszych domach się rozpocznie, warto wiedzieć, skąd on się wywodzi. Otóż eichornia gruboogonkowa pochodzi z tropikalnej części Ameryki, a dokładniej Amazonii. Obecnie ten gatunek jest już bardzo rozpowszechniony na świcie i występuje na każdym ciepłym lub tropikalnym kontynencie. Sprawdź także ten artykuł o hiacyntach po przekwitnięciu.
Eichornie gruboogonkowe charakteryzują się grubymi, pełzającymi i walcowatymi kłączami. Ich wielkość jest uzależniona głównie od tego, ile hiacynt w wodzie ma składników odżywczych. Nie możemy też nie wspomnieć o tym, że im mniej zasobna w składniki pokarmowe będzie woda, tym mniejsza roślina z niej wyrośnie. Tak samo, jak i gdy woda jest bardzo zasobna w składniki pokarmowe, tym większy hiacynt wodny wyrośnie.
Bardzo dekoracyjnym elementem rośliny są jej liście zebrane w rozetę, która unosi się na wodzie. Właśnie też z tego powodu tak popularna jest uprawa hiacynta wodnego w naszych zbiornikach wodnych. Liście są dodatkowo duże, mięsiste i koloru zielonego. Ich blaszka jest owalna, a ogonki liściowe rozdęte. Właśnie te rozdęte ogonki liściowe mają za zadanie naśladować pływaki.
No i już ostatnim, najważniejszym liściem, dla którego hiacynt wodny jest kupowany, są jego kwiaty. Kwiaty w okresie kwitnienia są bardzo wielką ozdobą, bo wynurzają się one ponad wodę. Oczywiście Eicchornia crassipes kwitnie tylko wtedy, kiedy temperatura wody sięga powyżej 200C. Ważną informacją, o której powinniśmy wiedzieć, będąc przy temacie kwiatów, jest to, że są one zebrane w kłosy, zupełnie tak, jak u hiacynta, a dodatkowo występują również w kolorach białych i niebieskich. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu hiacyntów?
Uprawa hiacynta wodnego jest dość popularna, mimo tego, że dla niektórych osób jest on rośliną szkodliwą, szczególnie wtedy, gdy w trakcie hodowli nie będziemy przestrzegać wszystkich zasad i nie będziemy sprawować nad nim kontroli. Właśnie wtedy uprawa hiacynta wodnego dla atrakcyjnych kwiatów, zmienia się w istną katastrofę, ponieważ nie jesteśmy w stanie opanować rośliny, bez różnicy czy to w akwariach, czy też w oczkach wodnych.
Eichornia gruboogonkowa jest bardzo prosta w hodowli. Po pierwsze cena za sadzonki nie jest wysoka, oczywiście musimy pamiętać o tym, że cena w sklepie ogrodniczym stacjonarnym, może różnić się od tej ceny, którą znajdziemy na stronach internetowych itp. Jeśli już mamy w domu sadzonki, możemy przystąpić do sadzenia, którego tak właściwie nie ma, ponieważ wystarczy, że włożymy roślinę do wody w okresie wiosennym, a ona sama się zadomowi.
Dodatkowo nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Z kolei innym elementem jest zimowanie rośliny. Co do zimowania zdania są podzielone. Jednak więcej osób uważa, że zimowanie nie ma sensu w przypadku hiacynta wodnego, dlatego że w uprawach amatorskich zwyczajnie się to nie udaje. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani, powinniśmy wiedzieć, że do zimowania potrzebujemy chłodnego i widnego miejsca, w którym temperatura będzie wynosiła około 15oC. Sposoby zimowania roślin mamy dwa. Pierwszym z nich jest zanurzenie rośliny w wodzie, natomiast drugi sposób to włożenie rośliny do mokrego torfu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hiacyntów w ogrodzie.
Hiacynt w wodzie jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, natomiast decydując się na jego hodowlę, powinniśmy znać kilka bardzo ważnych informacji. Pierwszą z nich jest to, że hiacynt wodny, który zostanie przeznaczony sam sobie, a jego hodowla nie będzie kontrolowana, może rozrosnąć się na całe oczko wodne lub inny zbiornik wodny. Jeśli w naszym oczku wodnym dojdzie do takiej sytuacji, istnieje bardzo duże zagrożenie tego, że wszystkie ryby, które były w zbiorniku wodnym, zaczną się dusić i nie dostaną wystarczającej ilości światła, co może też uszkodzić rośliny wodne. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by hiacynt w wodzie był pod stałą kontrolą i w razie zbyt dużego rozrastania - przycinać go.