Fuksja na balkon i do ogrodu – odmiany, sadzenie, uprawa, podlewanie
Fuksja to ciekawa i coraz bardziej popularna roślina balkonowa i rabatowa. Dzięki przepięknym i oryginalnym dwubarwnym kwiatom może stać się prawdziwą dekoracją tarasu, patio czy ogrodu. Ogromne bogactwo jej odmian sprawia, że zaspokoi ona gusta każdego miłośnika kwiatów. Sprawdźmy, jakie warunki należy zapewnić fuksji, aby cieszyła oko przez cały sezon i odwdzięczyła się cudownymi kwiatami.
Jeśli interesują cię także inne kwiaty nadające się na balkon, inspiracje znajdziesz w tym artykule.
Uprawa fuksji krok po kroku
Fuksja na balkon – wymagania
Fuksja to roślina, która idealnie nadaje się do uprawy zarówno jako kwiat doniczkowy, jak również jako roślina rabatowa. Posadzona w ogrodzie, stanowi doskonałe sąsiedztwo dla innych roślin.
Roślina pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Azji. Swą popularność zyskała za sprawą niecodziennych kwiatów, które przybierają różne kształty.
Starsze pędy fuksji drewnieją u podstawy rośliny a młode, jednoroczne są zielone i wiotkie. W zależności od gatunku wznoszą się one w górę lub opadają (fuksja zwisająca), dzięki czemu rośliny zyskują różnorodny pokrój.
Fuksja nie toleruje stanowiska w pełni nasłonecznionego. Uprawa fuksji najlepiej sprawdza się w półcieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Dlatego fuksja balkonowa najlepiej będzie się czuła na wystawie wschodniej lub zachodniej, natomiast dla fuksji posadzonej w ogrodzie warto zaplanować miejsce w delikatnym cieniu, utworzonym przez inne rośliny lub krzewy liściaste.
Kwiat fuksji do prawidłowego rozwoju i obfitego kwitnienia potrzebuje żyznego podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Nie toleruje natomiast ziemi ciężkiej, gliniastej ani też lekkiej, przepuszczalnej, która szybko wysycha. Aby zapewnić roślinie optymalną mieszankę, należy do ziemi ogrodniczej dodać nieco kompostu, który poprawi jej strukturę, a dodatkowo dostarczy składniki odżywcze. Sprawdź także inne kwiaty na balkon i do domu, które zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Fuksja - podlewanie i nawożenie
Wymagania fuksji co do podlewania są dosyć wysokie. Uprawa fuksji w zbyt suchym podłożu skutkuje zrzucaniem liści i kwiatów oraz atakiem szkodników. Dlatego podlewanie rośliny powinno być obfite i regularne. Jeśli kwiat fuksji jest uprawiany w doniczce na balkonie lub tarasie, podlewanie powinno odbywać się dwa razy dziennie. Fuksję hodowaną w pomieszczeniu podlewamy dwa razy w tygodniu w sezonie letnim, natomiast zimą ograniczamy nawadnianie rośliny do jednego zabiegu tygodniowo.
Ten kwiat doniczkowy ma również duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego jego wymagania co do nawożenia są spore. Aby uprawa fuksji przynosiła zadowalające efekty, a roślina obficie kwitła, należy stosować odpowiednie nawożenie.
Fuksja doniczkowa powinna być zasilana nawozami do roślin kwitnących przynajmniej raz w tygodniu. Odpowiednie dawki nawozu przełożą się na efektowne kwitnienie i dobrą kondycje całej rośliny. Rodzaj nawozu jest sprawą bardzo ważną. Zbyt duża ilość azotu skutkować będzie tym, że fuksja na balkon będzie bujnie rosła, ale słabo kwitła. Nawożenie rozpoczynamy już na początku marca, kiedy roślina wchodzi w okres wegetacji i kontynuujemy aż do początku września. We wrześniu zaprzestajemy nawożenia, aby fuksja balkonowa mogła przygotować się do zimowego odpoczynku. A może zainteresują cię także trawy ozdobne na balkon?
Jak uprawiać fuksję w ogrodzie?
Fuksja to nie tylko kwiat doniczkowy. Kwiaty fuksji jako kwiaty ogrodowe prezentują się równie nieziemsko. Są piękne nie tylko na balkonie. Doskonale nadają się również do uprawy w ogrodzie na rabatach kwiatowych. Uprawa fuksji w ogrodzie nie jest problematyczna. Wystarczy, że roślina będzie miała zapewnione żyzne i próchnicze podłoże oraz lekko zacienione stanowisko.
Do uprawy w ogrodzie na rabatach najlepiej sprawdzą się odmiany fuksji o wzniosłym pokroju. Ich łodygi dorastają do wysokości ok. 1 metra i pokrojem przypominają krzewy liściaste.
Fuksja hodowana w gruncie może być dowolnie kształtowana poprzez odpowiednie przycinanie. Wówczas można ją prowadzić w formie niewielkiego drzewka lub jako ozdobny krzew.
Uprawa fuksji w ogrodzie to również regularne podlewanie i nawożenie. Wprawdzie roślina rosnąca w gruncie nie wymaga tak częstego nawadniania, jak fuksja doniczkowa, niemniej jednak nie możemy o nim zapominać.
Warto pamiętać, że fuksja nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego przed zimą roślina musi zostać wykopana z ziemi. Fuksję z całą bryłą korzeniową umieszcza się w dużej donicy i przenosi do pomieszczenia o dodatniej temperaturze.
Pielęgnacja fuksji i rozmnażanie
Przycinanie fuksji
Często zadajemy sobie pytanie, jak uprawiać fuksję, aby zachowała gęsty i okazały pokrój, a jej łodygi zbytnio się nie wybuiły? Otóż odpowiednia pielęgnacja tej rośliny polega między innymi na właściwym jej przycinaniu.
Wiosną kwiat fuksji wypuszcza dużo młodych, wiotkich łodyg, które należy przycinać, aby ten kwiat doniczkowy ładnie się zagęścił. Cięcia dokonujemy nad 2 oczkiem licząc od dołu każdego młodego pędu. Wówczas pobudzamy roślinę do wypuszczania nowych łodyg. Postępując w ten sposób otrzymamy ładnie ukształtowaną gęstą roślinę. Ponieważ kwiat fuksji pojawia się na tegorocznych przyrostach, warto, aby roślina miała ich jak najwięcej.
Jeśli chcemy, aby nasza fuksja zyskała kształt małego drzewka, wówczas usuwamy wszystkie jej dolne pędy, a górne skracamy o połowę. Zabieg ten wykonujemy na większych egzemplarzach, które mają wzniosły pokrój. Jeśli interesują cię także kwiaty na taras, inspiracje znajdziesz w tym artykule.
Cięcia fuksji dokonujemy również jesienią, przygotowując ten ozdobny krzew do zimowania. Zabieg wykonujemy przed samym przeniesieniem rośliny w chłodne miejsce. Pędy fuksji tniemy nad 2 lub 3 oczkiem od dołu. W ten sposób ograniczamy rozmiary rośliny i zabezpieczamy ją przed atakiem szkodników.
Jeśli zamierzamy zimować fuksję w temperaturze pokojowej, nie musimy wykonywać cięcia jesiennego. Wówczas w dalszym ciągu możemy cieszyć się rośliną, która będzie zdobiła mieszkanie jako pokojowy kwiat doniczkowy.
Tworzenie sadzonek fuksji
Fuksja na balkon to przepiękny kwiat. Aby stał się nietuzinkową dekoracją naszych tarasów, dobrze sadzić go w grupach składających się z różnych odmian. Żeby uzyskać większą ilość tych oryginalnych roślin, wcale nie musimy ich kupować w sklepach ogrodniczych. Wystarczy, że wyhodujemy własne sadzonki. W tym miejscu podpowiemy Państwu jak krok po kroku pozyskać i ukorzenić sadzonki fuksji. Można tego dokonać zarówno wiosną, kiedy roślina wypuści młode pędy, jak i jesienią.
Uprawa fuksji z sadzonek pozyskanych wiosną jest mniej kłopotliwa, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy miejsce na parapecie, gdyż nie będziemy musieli przetrzymywać młodych roślin w domu przez całą zimę. Jednak warto podkreślić, że sadzonki wyhodowane wiosną zakwitają dopiero pod koniec lata.
Dlatego sadzonki fuksji warto pozyskać już jesienią, kiedy przycinamy roślinę przed zimowym odpoczynkiem. Wówczas fuksja posiada już półzdrewniałe pędy, które odrywamy od rośliny matecznej i zanurzmy w ukorzeniaczu. Następnie sadzonki umieszczamy w skrzynce z mieszaniną torfu i piasku. Doniczki przenosimy do ciepłego pomieszczenia o temperaturze ok. 20oC. Przy hodowli młodych roślin bardzo ważne jest regularne podlewanie, aby zawiązujące się nowe korzonki miały optymalną wilgotność. Dobrze jest również nad roślinami wykonać namiot z folii, w celu zabezpieczenia ich przed nadmiernym parowaniem. Po około trzech tygodniach sadzonki wypuszczą korzenie. Wówczas warto przyciąć im wierzchołki, aby się ładnie rozgałęziały.
Zimowanie fuksji
Fuksje to rośliny, które w naszym klimacie nie są w stanie przetrwać zimy na zewnątrz. Aby przygotować kwiat fuksji do zimowania, należy ją przyciąć i umieścić w nieogrzewanym pomieszczeniu o temperaturze 5-8oC (w cieplejszych warunkach mogą za wcześnie rozpocząć wegetację).
Wyjątkiem jest odmiana Riccartoni, która nadaje się do uprawy całorocznej w ogrodzie. Jej mrozoodporność polega na zdolności korzeni do zimowania w gruncie. Naziemna część rośliny przemarza, natomiast wiosną od korzeni wyrastają nowe łodygi, które w lipcu zakwitają. Aby roślina przetrwała zimę, należy jej korzenie zabezpieczyć warstwą kory.
Roślinom zimującym w pomieszczeniach ograniczamy podlewanie i kontrolujemy, czy nie zostały one zaatakowana przez szkodniki. Pod koniec lutego bądź na początku marca przenosimy donice z kwiatami do cieplejszego pomieszczenia i rozpoczynamy regularne podlewanie. Wtedy fuksja zacznie wypuszczać młode pędy, którym warto przycinać wierzchołki, aby pobudzić je do rozkrzewiania się.
Wiosna to również najlepszy czas do przesadzania roślin. Młode fuksje warto co roku przesadzać do większej donicy. U starszych egzemplarzy zabieg ten przeprowadzamy co 2 - 3 lata. Po dwóch tygodniach od przesadzenia rozpoczynamy również nawożenie roślin.
Ochrona przed szkodnikami
Kwiat fuksji często narażony jest na atak szkodników, zwłaszcza w suche i gorące lato, kiedy ziemia w doniczce zbyt często wysycha. Wówczas na roślinach mogą pojawiać się mszyce i mączliki szklarniowe.
Również w okresie zimowania roślina jest narażona na atak przędziorków i mączlika. Wtedy też, zwłaszcza gdy roślina zimuje w wilgotnym pomieszczeniu, może być atakowana przez roztocze i grzyby.
Warto więc bacznie obserwować roślinę, aby w porę zareagować i zastostosować opryski z odpowiednich preparatów chemicznych. Szkodniki atakujące roślinę szybko mogą doprowadzić do utraty przez nią kwiatów i liści, a z czasem do obumarcia rośliny. A może zainteresują cię także kwiaty wiosenne?
Ciekawe formy i odmiany fuksji
Kwiat fuksji – niecodzienna forma i kolorystyka
Kwiat fuksji to jeden z najbardziej oryginalnych i dekoracyjnych kwiatów zdobiących nasze tarasy i balkony. Występuje zarówno w formie pojedynczej jak i pełnej. Na całym świecie można spotkać różnorodne odmiany fuksji o przepięknej i niespotykanej kolorystyce.
Kwiat fuksji ma charakterystyczną budowę. Zawieszony na długiej szypułce, składa się z różnobarwnych warstw. Jego kształt nasuwa różne skojarzenia. Niektórym przypomina on tańczącą baletnicę, innym kolczyki czy dzwoneczki. Kolorystyka kwiatów fuksji jest niezwykła - od wszystkich kolorów różu, poprzez czerwień fiolet aż do purpury.
Zachwycającą i urokliwą rośliną jest fuksja biała. Jej subtelne i oryginalne kwiaty stanowią prawdziwą dekorację każdego zakątka ogrodu czy tarasu. Fuksja biała posiada duże kwiaty o czystej śnieżnobiałej kolorystyce lub delikatnie muśnięte odcieniem różu lub fioletu.
Fuksja zwisająca - piękne kompozycje
Dużym zainteresowaniem wśród amatorów fuksji cieszy się fuksja zwisająca, która posiada niezwykłe walory dekoracyjne. Za sprawą długich, giętkich i obficie ukwieconych pędów, efektownie prezentuje się w skrzynkach balkonowych. Ta fuksja na balkon jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych pelargonii czy surfinii.
Należy pamiętać, że fuksja zwisająca, podobnie jak inne odmiany fuksji, nie lubi stanowiska zbyt nasłonecznionego. Dlatego hodując ją jako roślinę balkonową, należy zapewnić jej stanowisko półcieniste, aby mocne słońce nie uszkodziło jej delikatnych liści i kwiatów.
Fuksja zwisająca idealnie nadaje się do efektownych kompozycji balkonowych. Posadzona z odmianami o różnorodnej kolorystyce, tworzy zjawiskowe zestawienia. Doskonale sprawdzi się również w połączeniu z innymi roślinami doniczkowymi o wzniosłym lub półzwisającym pokroju.
Najciekawsze odmiany fuksji
Bogactwo różnorodnych odmian fuksji sprawia, że miłośnicy tych roślin mają w czym wybierać. Na szczególną uwagę zasługują odmiany kaskadowe (Bella Hilda, Julia, Blazze Away), które idealnie sprawdzą się przy uprawie w skrzynkach balkonowych i wiszących pojemnikach. Kwitną długo i obficie, obsypując się półpełnymi kwiatami.
Ogromne zainteresowanie budzą odmiany fuksji wielkokwiatowych (Bella Rosella, Blue Angel). Charakteryzują się ogromnymi pełnymi kwiatami o różnorodnej kolorystyce i niecodziennym wyglądzie.
Z odmian o silnie rosnących pionowych pędach można tworzyć ciekawe formy pienne i krzaczaste. Uprawa fuksji o takim pokroju najlepiej sprawdza się w gruncie lub gazonach. Odpowiednio cięte rośliny wyglądem przypominają spore krzewy czy małe drzewa.
Fuksja to uniwersalna roślina. Z powodzeniem może być uprawiana jako kwiat doniczkowy służący do dekoracji pomieszczeń, jak i oryginalna roślina balkonowa i tarasowa. Ze względu na różnorodny pokrój, będzie nietuzinkową ozdobą o oryginalnym i niepowtarzalnym kształcie.
Wygląd fuksji mieszańcowej
Sadzenie i stanowisko dla fuksji mieszańcowej
Pielęgnacja fuksji mieszańcowej
Terminy
I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kiedy można sadzić? | ||||||||||||
Kiedy można przesadzać? | ||||||||||||
Kiedy należy przycinać? | ||||||||||||
Dobrze znosi przycinanie. Wiosną skraca się zeszłoroczne pędy główne fuksji o jedną trzecią długości. |
||||||||||||
Kiedy kwitnie? | ||||||||||||
Nawożenie | ||||||||||||
Nawóz
do fuksji.
Nawozić raz w tygodniu. |
||||||||||||
Podlewanie | ||||||||||||
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 2 dni. Podłoże nie może nigdy przesychać. |
||||||||||||
Podlewanie | ||||||||||||
Niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu. |