Nazwa rośliny
Glicynia chińska (łac. Wisteria sinensis) znana też jako wisteria chińska, słodlin chiński
Systematyka
bobowate > glicynia > glicynia chińska

Glicynia chińska - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Zjawiskowo kwitnąca glicynia chińska to jedna z ciekawszych propozycji, jeśli chodzi o pnącza ogrodowe. Jej uprawa i późniejsza pielęgnacja, kiedy posiądzie się odpowiednią wiedzę na ten temat, nie sprawia już większych problemów. Nie zniechęca także cena glicynii chińskiej, gdyż sadzonki tego ozdobnego pnącza to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Podobny koszt trzeba ponieść w sytuacji, gdy interesuje nas uprawa z nasion. Niezależnie od tego, czy naszym wyborem stanie się właśnie glicynia chińska (zwana też glicynia wisteria) czy glicynia kwiecista (zwana też glicynia japońska), ważna jest wiedza dotycząca tego pnącza ogrodowego. Pora przestudiować takie zagadnienia, jak uprawa i pielęgnacja, jeśli chodzi o to ozdobne pnącze.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane, gdzie po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Glicynia chińska (wisteria sinensis)– gatunki i odmiany

Pnącza kwitnące to, jeśli ogólnie wziąć pod uwagę różne pnącza ogrodowe, najbardziej zjawiskowa ozdoba, jaką można sobie wyobrazić. Szczególnym powodzeniem cieszy się glicynia chińska, która pięknie się rozwija, tworząc duże i silne ozdobne pnącze. Powodem, dla którego również często po nią sięgamy, jest także cena glicynii chińskiej. Pielęgnacja zarówno po posadzeniu, jak i w kolejnych latach, nie jest bardzo skomplikowana, więc cena glicynii chińskiej to nie jedyny argument, dla którego warto ją wybrać. Tak zwana chińska wisteria ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Jej pnącza kwitnące to roślina wieloletnia, a nawet długowieczna, gdyż żyje nawet ponad sto lat. To kolejny argument za tym, że cena glicynii chińskiej nie jest wygórowana.

Do najpopularniejszych odmian, które najczęściej można znaleźć w polskich ogrodach, należy właśnie glicynia chińska (wisteria sinensis), a także glicynia kwiecista (wisteria foribunda). To najpowszechniej spotykane pnącza ogrodowe, a o wyborze może przesądzać też takie kryterium, jak cena glicynii chińskiej. Inna nazwa glicynii kwiecistej to glicynia japońska, której uprawa i pielęgnacja, a także cięcie glicynii są bardzo podobne do jej chińskiej konkurentki. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także artykuł: Glicynia kwiecista i glicynia japońska - sadzenie, pielęgnacja, przycinanie.

Uprawa glicynii chińskiej

Glicynia wisteria, jak nazywana jest także glicynia chińska, osiąga wysokość od 10 do nawet 18 metrów, przy czym w każdym roku przyrasta o od 1 do 3 metrów. Przy jej uprawie trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż jeśli zdecydujemy się na wysiew z nasion, a nie szczepienie, glicynia po raz pierwszy zakwitnie dopiero pod upływie od 7 do 10 lat. W przypadku szczepienia efektów można się spodziewać wcześniej, już po 5 latach, podobnie ma to miejsce, jeśli chodzi o sadzonki. Jej uprawa, z uwagi na obfite rozprzestrzenianie się i pnącza o zdrewniałych łodygach, wymaga podpory, najlepiej w postaci pergoli. Na niej roślina może owijać pędy i tworzyć piękne, zwisające grona kwiatów w kolorze liliowym i jego odcieniach. Z lektury tego artykułu dowiesz się, jak zbudować pergolę.

Jeśli chodzi o warunki, jakich wymaga glicynia chińska, to przede wszystkim żyzna gleba, lekka, przepuszczalna i głęboko uprawiana. Im większa zawartość próchnicy, tym dla uprawy lepiej, a odczyn pH powinien wskazywać na glebę lekko kwaśną lub zasadową. Parametr ten można sprawdzić, wykonując prosty pomiar dostępnym w sprzedaży pH-metrem. Najlepsze stanowisko dla glicynii chińskiej to miejsce nasłonecznione, gdzie promienie docierają przez co najmniej 6 godzin dziennie. W innym wypadku proces kwitnienia może być znacznie ograniczony, a w skrajnych przypadkach braku słońca przez większość dnia - zupełnie niemożliwy.

Sadzonki glicynii chińskiej wysadza się do gruntu w okresie wiosny. To bardzo wrażliwa roślina w naszym klimacie, więc o tym, jak pielęgnować ten okaz, trzeba dowiedzieć się już na tym wstępnym etapie. Brak wiedzy może skutkować tym, że roślina na przykład nie zostanie zabezpieczona na zimę, przez co jej nie przetrwa. Ponadto uprawa glicynii chińskiej wymaga cierpliwości nie tylko w oczekiwaniu na pierwsze kwiaty, ale także podczas hodowania sadzonek. Jeśli zdecydujemy się na uprawę rośliny od podstaw, z nasion, czas od kiełkowania do gotowości rośliny do wysadzenia do gruntu może wynieść nawet 2-3 lata.

Glicynia chińska - pielęgnacja i wymagania pnącza ogrodowego

Jeśli chodzi o to, jak pielęgnować chińską wisterię po posadzeniu, zabiegi sprowadzają się przede wszystkim do regularnego podlewania, nawożenia i zabezpieczania przed mrozem, ale tak samo ważne, a może i najważniejsze, jest cięcie glicynii. Tylko tak kompleksowa opieka sprawi, że możliwy będzie rozwój i wzrost rośliny w trudnym dla niej, polskim klimacie. Nawożenie powinno się przeprowadzać corocznie, gdyż - ze względu na duży przyrost pnącza w każdym sezonie - roślina ma duże wymagania pod względem pokarmowym. Stąd też żyzność gleby powinna być wspierana nawozami naturalnymi w postaci kompostu lub pokompostowego obornika. Proces ten najlepiej przeprowadzać jesienią, co dodatkowo wzmocni roślinę przed zimą. Jeśli chodzi o składniki mineralne, należy bezwzględnie unikać azotu. Roślina wykazuje bowiem symbiozę z bakteriami brodawkowymi na korzeniach, przez co skutecznie go przyswaja. Z nawozów mineralnych zdecydowanie lepiej sięgnąć po te, zawierające fosfor i potas. Wracając jeszcze do podlewania, glicynia chińska jest bardzo podatna na przesuszenia, więc w okresie bezdeszczowym należy regularnie dostarczać jej wody. Jeśli interesują cię także inne pnącza w ogrodzie, z tego artykułu dowiesz się więcej, jeśli chodzi o bluszcz pospolity (hedera helix).

Okres zimowy wymaga zabezpieczenia rośliny przed działaniem mrozu, gdyż niestety nie jest na niego za bardzo odporna. Jest to szczególnie ważne tuż po posadzeniu i w najbliższych 2-3 latach, gdyż przesądza o tym, czy roślina w ogóle później zakwitnie. Glicynię można zabezpieczyć, przykrywając ją specjalnym, tak zwanym agrowłóknem, dostępnym w sklepach ogrodniczych, lub zwykłą słomą czy matką ze słomy. Taka pielęgnacja pozwoli przetrwać roślinie pierwsze zimy wegetacji w gruncie. W kolejnych latach zasadne będzie także okrywanie nasady pnia i korzeni słomą.

Jeśli chodzi o ostatni z zabiegów pielęgnacyjnych, ale jednocześnie bardzo istotny, czyli cięcie glicynii, nie należy ono do najtrudniejszych zadań, ale wymaga systematyczności. Skrócenie pędów należy przeprowadzić już po 2-3 latach od posadzenia rośliny. Gałązki trzeba wówczas skrócić na wysokości 3 lub 4 pąka liściowego. Całkowitego usunięcia wymagają suche gałązki i tak zwane wilki, czyli pędy wyrastające w okolicy podstawy pnia. Takie cięcie glicynii należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem wiosny i kwitnienia. Kolejne natomiast latem, a dokładniej w lipcu. Wówczas należy skracać przyrosty, powstałe w ciągu roku, w połowie ich długości tak, by na pędzie pozostało od 4 do 5 liści. Tylko sukcesywne podcinanie sprawi, że roślina z czasem zaowocuje pięknymi kwiatami i będzie powtarzać kwitnienie w każdym kolejnym sezonie. Ciekawe towarzystwo dla niej w ogrodach może stanowić bluszcz pospolity czy hortensja pnąca. Chińska wisteria czy też kwiecista wisteria to rośliny ozdobne warte rozważenia.

Wisteria foribunda czy wisteria sinesis?

Wisteria foribunda to glicynia kwiecista, natomiast wisteria sinesis to glicynia chińska. Oba pnącza ogrodowe są do siebie bardzo podobne, ale istnieje kilka sposobów na ich rozróżnienie. Podstawowa rzecz, pozwalająca na rozpoznanie, z którym rodzajem mamy do czynienia, jest wysokość. Glicynia kwiecista osiąga pod tym względem 8 metrów, zaś glicynia wisteria, zwana chińską, blisko dwukrotnie więcej - do 15 metrów. Oba pnącza kwitnące mają pierzaste liście, ale wisteria foribunda liczy ich nieco więcej, od 13 do 19, przy czym wisteria sinesis od 7 do 13.

Pąki kwitnące i rodzące się z nich kwiaty mają różny etap wzrostu. Glicynia kwiecista wytwarza dłuższe grona, ale kwiatostany rozwijają się stopniowo, poczynając od nasady. Krótsze grona glicynii chińskiej są za to gęstsze i powstają przed rozwojem liści (w przeciwieństwie do równoczesnego rozwoju w przypadku tej pierwszej). Glicynia wisteria ma ponadto kierunek skrętu podczas wzrostu w prawo, a jej kwiecista przeciwniczka - w lewo. To najskuteczniejsze sposoby na rozpoznanie, z którym rodzajem glicynii mamy do czynienia. Pomocny może być także moment kwitnienia. Glicynia chińska wchodzi w tę fazę w maju, a glicynia kwiecista przeradza pąki kwitnące w kwiaty nieco później, na przełomie maja i czerwca.

Wysoka cena glicynii chińskiej ma w wypadku tej roślin wymiar metaforyczny i sprowadza się do tego, że jest to pnącze ogrodowe wymagające dużej dawki cierpliwości. Jeśli jednak się w nią uzbroimy, możemy liczyć na zjawiskowy wygląd pergoli w ogrodzie, której pozazdroszczą wszyscy w okolicy. Jeśli interesują cię ceny popularnych roślin ogrodowych, w tym miejscu znajdziesz aktualny cennik.

Wygląd glicynii chińskiej

Pochodzenie:
środkowe Chiny
Roczne przyrosty:
100 cm - 300 cm
Maksymalna wysokość:
800 cm - 1500 cm
Maksymalna szerokość:
400 cm - 800 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
8 lat


Pokrój glicynii chińskiej:
rozłożysty, rozkrzewiony, zwieszający
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
niebieskofioletowy
Wielkość i forma kwiatów:
motylkowate
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
złożone
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla glicynii chińskiej

Termin sadzenia:
kwiecień, maj, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
200 cm - 400 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe, odkłady


Stanowisko:
Gleba:
przepuszczalna, żyzna, lekko wilgotna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
dobra odporność na mróz, do -20 °C


Pielęgnacja glicynii chińskiej

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy należy przycinać?
Dobrze znosi przycinanie.
Glicynię przycina się dwa razy w roku — wiosenne cięcie zapewnia bujne kwitnienie, a letnie utrzymuje pędy w odpowiedniej wielkości.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, organiczny. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Nawadnianie glicynii jest konieczne zwłaszcza w okresach suszy. Brak wody w okresie tworzenia pąków kwiatowych spowoduje ich zrzucenie. Nie lubi nadmiaru wody ani bliskości zbiorników wodnych.
Ochrona zimowa
Młode rośliny oraz starsze w chłodniejszych regionach wymagają ochrony przed przemarzaniem.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej