Nazwa rośliny
Hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata) znana też jako hortensja wiechowata, hortensja paniculata
Systematyka
hortensjowate > hortensja > hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa - pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie i inne ciekawostki

Krzewy hortensji ogrodowej czy bukietowej uznawane są często za najpiękniejsze rośliny późnego lata. Na ogół uważa się, że pielęgnacja hortensji wymaga dużo czasu, ponieważ to bardzo wybredne rośliny i nie wszędzie urosną. Ale czy możemy odmówić prawdziwej urodzie chwilowego kaprysu? Otaczajmy więc cierpliwą opieką to naturalne piękno i czekajmy na efekty swojej pracy. Czegóż  zatem potrzeba, by pielęgnacja hortensji dała nam w darze plon wdzięczności w postaci cudownych bukietów? Lekko kwaśnej ziemi, dużo wilgoci, trochę słońca i trochę cienia, a także rozsądnej dawki substancji odżywczych i szybkiej reakcji na choroby hortensji.

Nie do końca wiesz, nie chcesz lub nie możesz zająć się ogrodem samodzielnie? Wypełnij formularz i wybierz wykonawcę z Twojej okolicy.

Hortensja bukietowa - zaczęło się od romantyków…

Rodzaj hortensja (hydrangea) tworzą wzniesione krzewy lub pnącza. Rośliny te należą do rodziny hortensjowatych. Rosną one w stanie dzikim w niektórych krajach Azji i w południowowschodnich rejonach Syberii, a także w Ameryce Północnej i Południowej. Hortensja pokrywa górskie zbocza i doliny oraz otwarte tereny leśne. W stanie naturalnym krzew ten może osiągnąć wysokość nawet dziesięciu metrów. W krajach o cieplejszym klimacie hortensje najlepiej rozwijają się w lekkim cieniu. W naszych warunkach klimatycznych powinno się je sadzić również w lekkim cieniu albo też w delikatnym słońcu. Najtrudniej w naszym kraju aklimatyzuje się niezbyt odporna na mróz hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla).

Pierwsze hortensje przywędrowały do Europy prawdopodobnie z Japonii. Miało to miejsce w słynnej z nostalgii epoce romantyzmu. Choć krzewy te rosną dziko w Azji oraz w obu Amerykach, bardzo dekoracyjnie prezentują się również w ogrodach europejskich. Największą popularnością cieszy się w Europie hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla). Często można jest spotkać w ogrodzie - nawet małym. Hortensje ogrodowe łatwo można modyfikować pod kątem kształtu. Warto posadzić ulubione hortensje ogrodowe na przykład przy altanie, na tle furtki, wzdłuż ścieżki lub w wypoczynkowym kąciku, a rozsadzać w doniczce. Niektóre gatunki i odmiany hortensji nadają się znakomicie na balkon - na przykład hortensja ogrodowa i bukietowa. Nadmiernemu ich rozrastaniu i starzeniu się zapobiega systematyczne cięcie hortensji. Hortensje ogrodowe może rosnąć w większych grupach albo pojedynczo, w ładnie wyeksponowanym miejscu. Spektakularny efekt uzyskamy sadząc obok siebie kilka krzewów mających podobne wymagania, ale różniących się barwą kwiatów. Zobacz w naszym artykule jaki żywopłot wybrać do ogrodu pełnego barw.

Kwiaty hortensji są zazwyczaj białe, czerwone lub różowe. Zebrane w duże spłaszczone, wydłużone lub kuliste kwiatostany zachwycają wielkością i nieprzeciętną urodą. Charakterystyczną cechą niektórych gatunków jest połączenie drobniejszych niepozornych kwiatów płodnych z dużo większymi i bardzo ozdobnymi kwiatami płonnymi. Całość kwiatostanu tworzy wówczas bardzo oryginalną kompozycję. Większość hortensji kwitnie przez całe lato, aż do września, w doniczce rozsadzać je można niemal cały rok. Kwiatostany hortensji nie opadają po kwitnieniu i dlatego nawet podczas jesiennego wybarwienia nie tracą uroku i doskonale nadają się na bukiety.W naturalnie zmienionym na różowo, czerwono, brązowo lub zielono odcieniu, pozostają na zimę, dekorując ładnie ogród. Można z nich robić naturalne lub suche kompozycje, na przykład na balkon lub okno. Znakomicie nadają się do tego celu olbrzymie kwiatowe kule, które wydaje hortensja ogrodowa oraz wiechy hortensji bukietowej. Ogrodowa hortensja idealnie skomponuje się z nimi zawilec – więcej na jego temat przeczytasz w tym artykule.

Najbardziej powszechne choroby hortensji to mączniak prawdziwy, szara pleśń oraz chloroza. Na roślinie mogą pojawić się też mszyce. Choroby hortensji zwalczamy w momencie ich zaobserwowania, a oprysk powtarzamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W handlu dostępnych jest wiele skutecznych środków niszczący chorobowe objawy w szybkim czasie. Wcześnie zauważone i zniszczone szkodniki oraz choroby hortensji nie zdążą poczynić dużych szkód. Zatem tylko systematyczna kontrola i profilaktyka pozwolą cieszyć się w pełni urokiem roślin, której ogrodowa hortensja i inne odmiany mają wsza pod dostatkiem.

Hydrangea paniculata, czyli hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) słynie z tak osobliwego uroku, że z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Swoje powodzenie zawdzięcza nie tylko oryginalnym kwiatom, ale też temu, że ma dużo mniejsze wymagania niż na przykład hortensja ogrodowa. Szczególnie ułatwione w stosunku do hortensji ogrodowej jest jej cięcie. Hortensja bukietowa nie wymaga bowiem takiej rozwagi w przycinaniu, jak hortensja ogrodowa.

Krzew hydrangea paniculata, w zależności od odmiany, dorasta od półtora metra do nawet trzech metrów wysokości. Do bardzo popularnych i najmniej wymagających hortensji bukietowych należy kwitnąca na biało hortensja wielkokwiatowa grandiflora, która z czasem przebarwia się na różowo i czerwono. Kiedy jej kwiaty się rozwiną, są naturalnie białe, później natomiast różowe i w końcu kwitnienia czerwone. Kwiatostany odmiany grandiflora są stożkowate, a ich długość dochodzi nawet do trzydziestu pięciu centymetrów. Grandiflora nadaje się znakomicie do prowadzenia w formie małego drzewka podobnie jak hortensja krzewiasta (hydrangea arborescens). Formowane odmiany hortensji bukietowej pojawiają się w handlu coraz częściej, jednak ich cena jest bardzo wysoka, wynosi bowiem od około stu do nawet dwustu złotych.

Hortensja bukietowa, inaczej niż hortensja ogrodowa, kwitnie na tegorocznych pędach. Jeśli więc ubiegłoroczne, nieścięte pędy przemarzną, będzie mogła wypuścić pąki. Hortensja bukietowa kwitnie od lipca do końca września. Ma ogromne kwiatostany w kolorach białym, różowym i purpurowym, zbudowane z dużych kwiatów płonnych i drobnych kwiatów płodnych. Niektóre odmiany hortensji bukietowej wytwarzają wyłącznie kwiaty płonne, które są tak urzekające, że nawet po kwitnieniu przykuwają uwagę. Kwiaty te zebrane są w płaskie lub wiechowate kwiatostany. Hortensja bukietowa ma też owłosione zielone pędy, a jej kora jest mocno spękana. Liście hortensji bukietowej, o długości piętnastu centymetrów, są eliptyczne i pokryte również drobnymi włoskami. Hortensja bukietowa ma silnie rozgałęzioną podstawę, z której co roku wyrasta mnóstwo nowych kwiatów. Również nowe pędy tworzy hydrangea paniculata w dużej ilości.

Hortensja bukietowa bardzo lubi żyzne gleby i słoneczne lub półcieniste, dość wilgotne stanowiska. Może również rosnąć na glebach suchych, ale jej kwiaty są wówczas mniejsze. Nie lubią natomiast hortensje ciężkiej gliny oraz ziemi piaszczystej. Jest to gatunek bardzo odporny na mróz. Hortensja bukietowa, ze względu na wielkie liście i kwiatostany potrzebuje dużo nawozu. Odżywiamy ją już tuż po przycięciu, a potem regularnie co kilkanaście dni. Nawożenie przyspiesza wykształcenie pąków kwiatowych oraz pędów zdrewniałych. Od początku września przerywamy zasilanie i ograniczamy podlewanie. Najlepszy nawóz do hortensji to nawóz wieloskładnikowy. W sprzedaży dostępne są następujące marki: Biopon - nawóz do hortensji; nawóz do hortensji firmy Target; nawóz do hortensji Florovit; Biohumus do hortensji i inne.

Odmiany hortensji bukietowej

Na rynku coraz częściej pojawiają się nowe odmiany hortensji bukietowej, przebarwiające się różnorodnymi barwami podczas przekwitania. Jednak za najbardziej cenne uważa się te, które naturalnie wybarwiają się na różowo, a potem na czerwono. Warto je więc mocno wyeksponować w ogrodach, najlepiej na tle zielonych krzewów oraz drzew iglastych. W ostatnich latach zaskoczyły ogrodników odmiany hortensji bukietowej o okazałych dekoracyjnych kwiatostanach, na przykład hortensja limelight, phantom, kyushu, pink diamond i tardiva. Osobliwie prezentuję się też odmiany o bardzo dużych białych kwiatach - great star oraz pinky winky i vanille fraise, które po przekwitnięciu przybierają czerwony kolor i w takiej jesiennej aranżacji trwają do października. Godne polecenia są też odmiany hortensji bukietowej tardiva i pink diamond.

Kremowa hortensja bukietowa grandiflora oraz hortensja limelight o jasnozielonych (limonkowych) kwiatach to odmiany hortensji bukietowej bardzo odporne na mróz. Choć cena odmiany grandiflora wynosi powyżej dwudziestu złotych, natomiast hortensja limelight kosztuje od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych, warto zainwestować w zakup ze względu na ich odporność. Zarówno hortensja limelight, jak i grandiflora znakomicie odnajdą się w ogrodach polski północno-wschodniej. Atrakcyjnie prezentują się też: polar bear, pink diamond i magical candle. Istnieją też karłowe odmiany hortensji bukietowej, na przykład dart little dot, której cena wynosi powyżej czterdziestu złotych. Cięcie hortensji tego typu powinno być dużo delikatniejsze niż innych gatunków i odmian. Sprawdź też jak prawidłowo zimować oleandra pospolitego.

Za jedną z najładniejszych odmian hortensji bukietowej uważa się renhy vanille fraise. Roślina ta dorasta do dwóch metrów wysokości i rozrasta się w krzew o średnicy od półtora do dwóch metrów. Jej pędy są wyprostowane i bardzo sztywne, a podczas kwitnienia delikatnie rozchylają się na boki. Płonne kwiaty są najpierw białe, potem różowe i na końcu czerwone. Hortensja ta kwitnie od końca lipca do połowy września, a jej kwiatostany utrzymują się nawet do połowy stycznia, nie zmieniając koloru. Odmiana renhy vanille fraise ma bardzo małe wymagania pielęgnacyjne i jest również bardzo odporna na mróz. Lubi podłoże żyzne, próchniczne, lekko kwaśne, ale o umiarkowanej wilgotności. Wymaga słonecznego stanowiska, choć dobrze też rośnie w niewielkim cieniu. Często sadzi się ją w ogrodach i parkach. Hortensja renhy vanille fraise ładnie wygląda pojedynczo, ale też i w grupie. Jej cena waha się w granicach dwudziestu kilku złotych.

Pielęgnacja hortensji bukietowej

Pielęgnacja hortensji bukietowej nie sprawia większych trudności. Kalendarz ogrodnika powinien uwzględnić w tym kontekście przede wszystkim czas i sposoby jej rozmnażania oraz przycinania. Hortensje bukietowe rozmnażamy z sadzonek zielnych, najlepiej w czerwcu. Sadzonki robimy wyłącznie z pędów wierzchołkowych. Cięcie hortensji w tym celu obejmuje około ośmiocentymetrowe odcinki, które nacinamy u podstawy i dodajemy preparat wspomagający ukorzenianie się roślin niezdrewniałych. Ukorzenione w cieplarnianych warunkach roślinki pozostawia się do następnej wiosny. Kwitnącą późnym latem odmianę grandiflora można też rozmnażać z sadzonek zdrewniałych. Cięcie hortensji na sadzonki robimy wówczas z zupełnie zdrewniałych pędów, bezpośrednio pod pąkiem i wysadzamy rośliny późną wiosną. Hortensję grandiflora rozmnaża się w czerwcu lub lipcu - w cieple, na przykład w szklarni lub inspekcie. Odmianę glandiflora można rozmnażać także zimą, w lutym i styczniu, poprzez szczepienie.

Sadzonki hortensji ukorzeniają się bardzo łatwo. Zimą przechowujemy je w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze od zera do jednego stopnia Celsjusza. Pielęgnacja hortensji świeżo ukorzenionych wymaga zapewnienia roślinom optymalnie wilgotnego środowiska. By spełnić te wymagania, dobrze jest okryć sadzonki folią lub szklanym słojem. Hortensje sadzimy do gruntu wiosną lub jesienią. Jeśli posadzimy rośliny wiosną, trzeba pamiętać o obfitym ich podlewaniu. Natomiast gdy sadzimy je jesienią, pamiętajmy o zabezpieczeniu na zimę, na przykład torfem i gałązkami. Wymagania ochronne spełni też wysoki kopczyk z drobno mielonej sosnowej kory.

W uprawie hortensji ważne jest też prawidłowe przycinanie pędów. Cięcie hortensji to ten punkt, w którym kalendarz ogrodnika rozrasta się od nadmiaru notatek. Dzieje się tak dlatego, że różne gatunki hortensji wymagają innych technik i innych terminów. Na przykład hortensja ogrodowa, która kwitnie na ubiegłorocznych pędach wymaga delikatnego cięcia, przynajmniej trzy razy w roku. Natomiast hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego cięcie hortensji tego gatunku obejmuje skrócenie wszystkich starszych przyrostów na wysokości dwudziestu - trzydziestu centymetrów czyli nad trzecim - czwartym pąkiem. Przycinamy hortensje bukietowe wiosną, najlepiej w marcu. Gwarantuje to obfite kwitnienie i zapobiega starzeniu się rośliny. Najlepiej przeprowadzić cięcie hortensji bukietowej do części zdrewniałych, starając się pozostawić możliwie dużo czopów z pąkiem. Usuwamy też obumarłe pędy. Co kilka lat należy przeprowadzić cięcie hortensji odmładzające. Przycinamy wówczas krzewy na wysokości czterdziestu - pięćdziesięciu centymetrów nad ziemią. Hortensje, które kwitną na pędach tegorocznych i nie są systematycznie przycinane, tworzą coraz drobniejsze kwiatostany, bowiem krzewy szybciej się starzeją. Podczas cięcia usuwamy też przemarznięte, poplątane oraz słabe pędy.

Wygląd hortensji bukietowej

Pochodzenie:
Japonia, Sachalin, Chiny, Kuryle
Roczne przyrosty:
20 cm - 30 cm
Maksymalna wysokość:
200 cm - 400 cm
Maksymalna szerokość:
200 cm - 300 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
10 lat


Pokrój hortensji bukietowej:
wyprostowany, rozkrzewiony
Cechy charakterystyczne:
przyciąga zwierzęta
ozdobne kwiaty, ozdobne liście
Kolor kwiatów:
biały
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
jajowate
Kolor liścia:
ciemnnozielone

Sadzenie i stanowisko dla hortensji bukietowej

Termin sadzenia:
marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
100 cm - 150 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki wierzchołkowe
Dodatkowe informacje:
Należy unikać sadzenia podczas upałów.


Gleba:
przeciętna ogrodowa, próchniczna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -27 °C


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:

Pielęgnacja hortensji bukietowej

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
dobra odporność
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Należy krzew wykopać z całą bryłą korzeniową, zachowując jak najwięcej korzeni.
Kiedy należy przycinać?
Doskonale znosi przycinanie.
Coroczne skracanie do wysokości 15-20 cm. Bez przycinania krzew będzie duży i luźny, a kwiatostany drobniejsze.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz z dodatkiem azotu. Nawozić raz w miesiącu.
Nawożenie
Nawóz fosforowo-potasowy. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Obfite zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Podlewa się, gdy podłoże jest suche.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej