Nazwa rośliny
Jodła koreańska (łac. Abies koreana)
Systematyka
sosnowate > jodła > jodła koreańska

Jodła koreańska - odmiany, ceny sadzonek, uprawa, choroby, cięcie, rozmnażanie

Wybierając drzewa iglaste do ogrodu, warto zwrócić uwagę na jodłę koreańską, która zachwyca atrakcyjnymi fioletowo-niebieskimi szyszkami. Jest to drzewo iglaste zimozielone łatwe w uprawie i całkowicie mrozoodporne w naszym klimacie. Dowiedz się, jak prawidłowo uprawiać tę roślinę i co zrobić, aby nie pojawiły się choroby jodły koreańskiej. Przedstawimy najładniejsze odmiany, jak: jodła koreańska silberlocke, jodła koreańska tundra czy też luminetta o żółtych igłach. Pokażemy najlepsze sposoby na rozmnażanie jodły i doradzimy, jakie sadzonki najlepiej kupić.

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jodłach.

Drzewa iglaste w ogrodzie - jodła koreańska

Zalety jodły koreańskiej jako drzewka ozdobnego do ogródu

Drzewa iglaste w ogrodzie stanowią szczególną ozdobę, zwłaszcza że są zimozielone i zdobią ogród także w sezonie zimowym. Jodła koreańska (Abies koreana) stała się bardzo popularna wśród osób wybierających krzewy ozdobne do ogrodu. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że cena jodły koreańskiej jest atrakcyjna i porównywalna do cen innych drzew iglastych do ogrodu. Szczególną zaletą jodły koreańskiej są ozdobne szyszki, które pojawiają się na drzewku już kilka lat po posadzeniu. Dla porównania, jodła pospolita wydaje szyszki dopiero kilkadziesiąt lat po posadzeniu. Szyszki jodły koreańskiej są okazałe, w kolorze niebieskofioletowym. Kolejna zaleta jodły koreańskiej to jest przykuwający wzrok stożkowaty pokrój. Jodła koreańska rośnie bardzo wolno i wysokość 10 metrów osiąga dopiero po wielu latach, dlatego też nadaje się do małych ogrodów przydomowych.

Abies koreana - zastosowanie w ogrodzie i w nasadzeniach miejskich

Jodła koreańska świetnie wygląda zarówno w miejscach eksponowanych sadzona jako soliter, jak i sadzona w grupach jako element kompozycji drzew ozdobnych. Jodła ta jest szczególnie polecana do małych ogrodów przydomowych, ze względu na niewielki wzrost. Świetnie prezentuje się na tle trawników lub wrzosowiska oraz na tle ogrodzenia czy parkanów. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach w stylu japońskim czy dalekowschodnim. Natomiast mniejsze odmiany, jak ice breaker czy tundra będą stanowiły ozdobę skalniaków czy wrzosowisk.

Jak wygląda jodła koreańska?

Jodła koreańska (Abies koreana) to zimozielone drzewo iglaste pochodzące z południowej Korei, gdzie porasta górzyste tereny leśne z wilgotnym i chłodnym latem i śnieżną zimą.

Korona jodły koreańskiej ma kształt stożkowaty z gałęziami rosnącymi poziomo w układzie piętrowym. Nie ma tendencji do tracenia dolnych gałęzi, dzięki czemu jej kształt jest zawsze atrakcyjny. Niektóre odmiany jodły przyjmują postać krzewiastą. Charakterystyczną cechą jodły koreańskiej są ciemnoczerwone kwiaty i długie fioletowe szyszki. Zarówno jodła koreańska, jak i jodła pospolita mają szyszki ustawione do góry. Kora jodły jest gładka w dotyku i szarobrązowa, zaś igły są przyjemne w dotyku i nie kłują. Igły od góry są zielone, zaś od spodu przybierają barwę srebrzystą lub prawie białą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odmianach jodły?

Jodła koreańska - jak uprawiać, aby dobrze rosła w ogrodzie?

Jodła koreańska - uprawa i wymagania

Uprawa jodły koreańskiej (Abies koreana) nie jest trudna, szczególnie że jest to drzewko ozdobne odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze znosi mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też dobrze sprawdza się w nasadzeniach miejskich. Nie wymaga zabezpieczenia przed mrozem, jednak ważne dla jodły koreańskiej jest stanowisko zaciszne i osłonięte od wiatru. 

Najlepsze stanowisko dla Abies koreana powinno być półcieniste i słoneczne. Warto jednak pamiętać, że odmiany o liściach żółtych powinny być sadzone w miejscach półcienistych. Jodła dobrze rośnie zarówno w miejscach, gdzie przeważa wilgotne powietrze jak i suche. Preferuje jednak miejsca o dużej wilgotności powietrza i dobrze rośnie w pobliżu wody. Lubi sąsiedztwo często podlewanych trawników. Dobrze jest też polewać ją wężem ogrodowym co kilka dni. Źle reaguje na brak wody, szczególnie w czasie suszy. Wysuszenie może powodować choroby jodły koreańskiej.

Dla uprawy jodły koreańskiej istotna jest wartość gleby. Abies koreana wymaga gleby żyznej, bogatej w składniki odżywcze i przewiewnej. Gleba powinna być lekko wilgotna o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Gorzej rośnie na glebie zbitej, gęstej oraz piaszczystej i suchej. Sprawdź także ten artykuł o uprawie jodły syberyjskiej.

Jodła koreańska - rozmnażanie

Warto wiedzieć, że sadzonki jodły koreańskiej ukorzeniają się bardzo trudno. Dlatego też łatwiejsze jest rozmnażanie jodły koreańskiej z nasion. Odmiany ogrodowe jodły koreańskiej rozmnaża się również przez szczepienie. Jako podstawa do szczepienia służy jodła pospolita.

Rozmnażanie z nasion wymaga stratyfikacji jesienią i moczenia w wodzie wiosną. Nasiona zbieramy od września do października. Aby rozmnażanie z nasion się powiodło, należy je przechować w suchym pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza, co jest trudne do uzyskania w domowych warunkach. Wysiew nasion odbywa się w maju.

Rozmnażanie jodły koreańskiej z nasion jest pracochłonne, lecz przestrzeganie zasad sprawi, że osiągniemy sukces. Przed wysiewem moczymy nasiona w letniej wodzie przez 24 godziny, wymieniając wodę co 6 godzin. Następnie zalecana jest stratyfikacja przez 1-2 tygodnie, która skraca okres spoczynku nasion. Należy w tym celu przechować nasiona w temperaturze 0-5 stopni Celsjusza. Następnie mieszamy nasiona z wilgotnym piaskiem lub mieszanką piasku i torfu i umieszczamy w plastikowych pojemnikach. Możemy je przechować w piwnicy. Gdy pojawią się kiełki, nasiona wysiewa się w szkółce.

Cena jodły koreańskiej

Na co zwrócić uwagę, kupując sadzonki jodły koreańskiej? Przede wszystkim lepiej jest zakupić sadzonki mniejsze, o około 30-40 cm wysokości. Sadzonki takie łatwiej przewieźć, łatwiej się przyjmują i są tańsze. Cena jodły koreańskiej różni się w zależności od wielkości sadzonki. W przypadku małych sadzonek 6-8 cm cena jodły koreańskiej zaczyna się już od 1 zł za sztukę. Natomiast większe sadzonki 70-180 cm kupimy za około 15 zł. Jeśli wybierzesz rozmnażanie jodły z nasion, to cena jodły koreańskiej wynosi około 2 zł za 2 nasiona.

Choroby jodły koreańskiej

Podobnie jak jodła pospolita, Abies koreana jest również atakowana przez choroby grzybowe i szkodniki, takie jak mszyce i przędziorki. Najczęściej występujące choroby jodły koreańskiej to infekcje grzybicze, jak osutka czy rdza jodłowa. Generalnie jodła koreańska jest odporna na choroby, które zdarzają się głównie z powodu przesuszenia rośliny.

Najczęściej występujące choroby jodły koreańskiej to:

  • fytoftoroza to groźna choroba grzybowa, której efektem jest brązowienie igieł i gnicie tkanek oraz zamieranie pędów wskutek gnicia pędów i korzeni,
  • ochojnik jodłowy jest to rodzaj mszycy, która uszkadza igły powodując ich opadanie,
  • obiałka pędowa to mszyca, której larwy uszkadzają igły i pędy i może doprowadzić do opadania całych gałęzi,
  • osutka zwyczajna to choroba grzybowa, która powoduje żółknięcie i opadanie igieł.

Choroby jodły koreańskiej objawiają się głównie żółknięciem liści, zamieraniem pędów lub opadaniem całych gałęzi, przez co roślina traci walory estetyczne. W przypadku wystąpienia chorób należy usunąć porażone części rośliny, zaś całą roślinę opryskać środkami chemicznymi. Jeśli roślina obumrze, na przykład w wyniku zakażenia fytoftorozą, należy również odkazić glebę przed posadzeniem tam innej rośliny.

Jodła koreańska - najciekawsze odmiany

Najbardziej popularne odmiany jodły koreańskiej

W naszych ogrodach największą popularnością cieszą się takie odmiany jodły koreańskiej jak:

  • jodła koreańska silberlocke,
  • jodła koreańska tundra,
  • jodła koreańska luminetta,
  • jodła koreańska ice breaker.

Jodła koreańska silberlocke - choinka przyprószona śniegiem

Jedną z najpiękniejszych odmian jest, wyhodowana w Niemczech pod koniec XX wieku, jodła koreańska silberlocke. Igły tej odmiany są białe od spodu zaś młode igły wywijają się, tak że roślina wygląda jakby była przyprószona śniegiem. Odmiana ta ma pokrój przypominający typową choinkę.

Jodła koreańska silberlocke dobrze rośnie na glebach wilgotnych. Dlatego też najlepiej sadzić ją na często podlewanych trawnikach lub obok nich. Lubi stanowiska słoneczne, lecz toleruje także lekki półcień. Jest to odmiana odporna na choroby jodły koreańskiej oraz mrozoodporna.

Jodła koreańska luminetta rozświetlająca ogród żółtymi igłami

Luminetta to jedna ze starych odmian. Jej charakterystyczną cechą są ciekawie ubarwione igły, których nowe przyrosty mają intensywny, żółty kolor. Ubarwienie to utrzymuje się przez wiele miesięcy. Później igły ciemnieją, jednak nadal pozostaje na nich piękna żółta poświata. 

Ta atrakcyjnie ubarwiona odmiana znajduje zastosowanie głównie jako pojedynczo posadzona roślina dekoracyjna. Świetnie komponuje się na tle trawnika o ciemniejszym ubarwieniu lub w kompozycji z niższymi iglakami.

W naszym klimacie jodła Luminetta jest całkowicie mrozoodporna. Lubi gleby żyzne, dobrze zdrenowane, o kwaśnym pH i wilgotne. Ważne jest, aby stanowisko było osłonięte od wiatru.

Jodła koreańska tundra - odmiana karłowata tworząca szczelną pokrywę

Jodła koreańska tundra to odmiana karłowata, która początkowo przybiera formę płasko kulistą, a z czasem rośnie coraz bardziej płasko, pokrywając podłoże szczelną pokrywą. Wytwarza nieduże, niebiesko fioletowe szyszki. Igły są ciemnozielone, zaś od spodu białe. Polecana jest do małych ogrodów, gdzie świetnie wygląda na skalniakach, rabatach czy też w pojemnikach. Lubi gleby o odczynie lekko kwaśnym. Musi być sadzona na stanowiskach zacisznych i osłoniętych od wiatru.

Jodła koreańska ice breaker w kształcie kępy

Ice breaker to nowa odmiana, która została wyselekcjonowana w 2007 roku. Odznacza się ona liśćmi białymi od spodu, które sprawiają, że drzewko wygląda jak obsypane śniegiem. Igły tej odmiany są krótki i skręcają się tak, że widać biały kolor od spodu. Ice breaker ma pokrój płaskokulisty i niewielkie rozmiary. Z uwagi na krótki czas, jaki upłynął od wyhodowania tej odmiany, nie wiemy jakie rozmiary osiągną osobniki wieloletnie. Odmiana Ice Breaker świetnie sprawdza się w małych, przydomowych ogrodach, sadzona na skalniakach czy wrzosowiskach jako ozdoba trawnika lub sadzona w kompozycji z innymi iglakami. Można ją również uprawiać w pojemnikach. Ice breaker sprzedawana jest także jako roślina szczepiona na pniu.

Jodła koreańska to drzewko iglaste nie tylko atrakcyjne wizualnie, lecz także łatwe w uprawie. Jeśli tylko możesz zapewnić roślinie odpowiednio wilgotne stanowisko, na przykład przy często podlewanym trawniku lub przy oczku wodnym, warto wybrać to drzewko iglaste jako ozdobę zarówno małego, jak i większego ogrodu.

Wygląd jodły koreańskiej

Pochodzenie:
Korea
Roczne przyrosty:
5 cm - 10 cm
Maksymalna wysokość:
600 cm - 1000 cm
Maksymalna szerokość:
300 cm - 500 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
80 lat
Rośnie bardzo wolno, zwłaszcza w młodym wieku, i po 20 latach dorasta zwykle ledwie do metra wysokości.


Pokrój jodły koreańskiej:
wyprostowany, gęsty, stożkowy
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
purpurowy, czerwonobrązowy, ciemnoczerwony
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
igłowate
Kolor liścia:
ciemnnozielone

Sadzenie i stanowisko dla jodły koreańskiej

Termin sadzenia:
sierpień, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
200 cm - 250 cm
Sposób rozmnażania:
nasiona


Gleba:
przepuszczalna, próchniczna, żyzna, lekko wilgotna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -25 °C


Nadaje się na:
Dobrze nadaje się do małych ogrodów przydomowych, gdzie pięknie prezentuje się przez cały rok.

Pielęgnacja jodły koreańskiej

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
dobra odporność
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:
mszyce, przędziorki, ochojnik jodłowy

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Młode rośliny dobrze znoszą przesadzanie, trzeba tylko przenieść je z odpowiednio dużą bryłą ziemi.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do roślin iglastych. Nawozić 2 razy w roku.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Drzewo nie znosi suszy, dlatego wymaga podlewania — również w bezmroźne dni zimowe.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej