Nazwa rośliny
Kamelia japońska (łac. Camellia japonica)
Systematyka
herbatowate > kamelia > kamelia japońska

Kamelia - japońska i inne - odmiany, pielęgnacja krzewu, porady

Kwiat kamelia, ulubiony kwiat Damy Kameliowej, bohaterki powieści Dumasa, był uznawany za niezwykle luksusowy. Do tej pory jest to dość drogi komponent bukietów, a te krzewy ozdobne rzadko można zobaczyć w ogrodzie. Dzieje się tak, ponieważ są dość kapryśne i wymagające. A jednak kamelia ogrodowa jest tak piękna, że coraz więcej miłośników ogrodnictwa decyduje się na jej uprawę, ale raczej w doniczce. Jeśli poświęcisz jej dużo uwagi, będzie najpiękniejszą ozdobą, nie tylko w czasie kwitnienia. Dowiedz się, jak pielęgnować ten wymagający kwiat.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Camellia japonica, czyli kamelia japońska

Jak wygląda kamelia japońska (camellia japonica)?

Camellia japonica to japońska nazwa podstawowego gatunku: kamelia japońska. Jest to w zasadzie krzew ozdobny, jednak dość kapryśny i wymagający, więc najczęściej uprawia się ją w doniczce i nie zobaczysz go w ogrodzie. Camellia japonica w domu osiąga najczęściej około jednego metra wysokości, w naturze to krzewy ozdobne o bardzo wysokim pokroju, które mogą mieć nawet 5 metrów. Krzew kamelia pochodzi z Azji, w Europie pojawił się dopiero w XVIII wieku, a jego kwiaty były traktowane jak egzotyczna rzadkość. Krzew kamelia od czasu do czasu pojawiał się w oranżeriach dworskich i przypałacowych, obecnie coraz częściej pojawia się w domu, gdzie spotyka się nieco mniejsze i bardziej wytrzymałe odmiany. Jeśli interesują cię także inne kwiaty ogrodowe, w tym artykule znajdziesz szereg inspiracji.

Kamelia ogrodowa i jej gatunki

Kamelia to zbiorcza nazwa dla wielu gatunków. Najbardziej znanym jest kamelia japońska (camelia japonica), jednak inne gatunki także są znane w uprawie. Kamelia chińska na przykład to właśnie ten krzew, z liści którego robi się herbatę. W Polsce uprawiana jest wyłącznie kamelia japońska – najbardziej znany gatunek, od którego pochodzą wszystkie mieszańce i doniczkowe odmiany. Japońska camellia to krzew, który jest bardzo atrakcyjny ze względu na liście i pokrój. Jest to dość gęsty krzew, wytwarzający bardzo ładne liście.

Kamelia ogrodowa wytwarza skrętoległe i grube liście, które zawsze są ostro zakończone. Niektóre odmiany mogą mieć delikatnie ząbkowane brzegi, inne są gładkie. Mają ciemnozielony kolor i zwracają na siebie uwagę. Wśród liści kamelii pojawiają się kwiaty – powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na uprawę kamelii w doniczce.

Kwiat kamelia i jego walory estetyczne

Kwiat kamelia jest bardzo duży, w zależności od odmiany pojedynczy lub pełny. Składają się z licznych płatków, od kilku do kilkunastu, które układem mogą nieco przypominać różę. Kamelia nie pachnie, ale nadrabia ten mankament wyglądem. Kwiaty są przepiękne, pojawiają się w kątach liści pojedynczo lub podwójnie. Mają biały, różowy lub czerwony kolor, najnowsze odmiany wytwarzają kwiaty wielobarwne. Mogą mieć od 3 do 10 cm średnicy, ale nawet te mniejsze są przyciągają wzrok. Kwiaty pojawiają się w zasadzie wiosną, ale w uprawie doniczce może okazać się, że okres kwitnienia nieco się przesunie. W domu możemy spodziewać się kwitnienia w okresie od listopada do kwietnia, najczęściej zdarza się to w lutym.

Kamelia ogrodowa - stanowisko dla kapryśnej księżniczki

Kamelia japońska w doniczce powinna mieć zapewnione przede wszystkim bardzo dużo światła. Jest to warunek numer jeden, konieczny do rozwoju rośliny. Warto jednak wiedzieć, że jej liście są wrażliwe na oparzenia, więc nie powinny być narażone na bardzo silne i bezpośrednie promienie słoneczne, więc parapet nie zawsze jest dla niej najlepszym miejscem.

Gdzie uprawiać kamelię japońską?

Latem kamelia japońska może być wystawiona na balkonie, w okresie od czerwca do początku września będzie się tam bardzo dobrze czuła. Japońska camellia świetnie sprawdzi się także w ogrodzie, gdzie jej donice wspaniale prezentują się na rabatach i kwietnikach. To w zasadzie jedyna kamelia ogrodowa, jaką możesz zobaczyć w naszych warunkach klimatycznych. Na jesień, zamiast na balkonie, roślinę należy przenieść do pomieszczenia, ponieważ kamelia wytrzymuje spadki temperatur tylko do -10 stopni Celsjusza. Więcej o roślinach ogrodowych znajdziesz w tym miejscu.

Ważnym warunkiem powodzenia uprawy kamelii jest zapewnienie jej stanowiska, w którym nie będzie narażona na przeciągi i chłód, jednak te rośliny doniczkowe muszą mieć zapewnioną także cyrkulację powietrza.

Kamelia japońska w domu

Bardzo ważnym aspektem uprawy kamelii jest także odpowiednia wilgotność powietrza. W pomieszczeniach, gdzie jest niska, na przykład z powodu ogrzewania centralnego, nie powinno się stawiać kamelii. W okresie zimowym roślina potrzebuje niższej temperatury niż pokojowa, więc trzeba ją wynieść na mniej ogrzewaną werandę albo do zimowego ogrodu czy oranżerii. Kamelia (jako rośliny doniczkowe) przed okresem kwitnienia powinna mieć zapewnioną temperaturę w granicach 10-15 stopni Celsjusza, później może mieć znacznie cieplej.

Mając na uwadze to, że roślina potrzebuje tak zróżnicowanych warunków i temperatur, znacznym utrudnieniem jest fakt, że kamelia źle reaguje na zmiany miejsca. Chociaż jest duże prawdopodobieństwo, że zaaklimatyzuje się po przeniesieniu, może okazać się, że będzie jej trudno się przyzwyczaić do nowych warunków i może zacząć gubić liście lub żółknąć. Ponadto kamelia zakwitnie tylko, kiedy ma spełnione wszystkie warunki.

Kamelię warto sadzić w ziemi kwiatowej do paproci. Roślina lubi kwaśne podłoże, a właśnie takie zapewni jej ta ziemia kwiatowa. Można oczywiście sadzić ją w uniwersalną ziemię, jednak w tym wypadku należy używać nawozy zakwaszające, w innym wypadku uprawa się nie uda. Sprawdź także: Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych 2017.

Jak pielęgnować kamelię: podlewanie i nawożenie

Kwiat kamelia potrzebuje nie tylko specyficznych warunków uprawowych, ale także wyjątkowej pielęgnacji. Jak pielęgnować kamelię? Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że lubi mieć zapewnione dużo wody. Kamelia ogrodowa a także ta wystawiona na balkonach potrzebuje jej jeszcze więcej, ponieważ na zewnątrz podłoże szybciej oddaje wodę.

Kamelia japońska - podlewanie

Podlewanie jest jednak nie powinno być zbyt obfite, bo to może spowodować, że korzenie rośliny zaczną gnić. Kamelia japońska w okresie zimowania powinna mieć wzmożone podlewanie, dzięki temu lepiej się będzie rozwijała. Jak pielęgnować kamelię poza tym? Należy ją także intensywnie zraszać, przynajmniej raz w tygodniu rozpyla się nad nią wodę, najlepiej przegotowaną, będzie wtedy pozbawiona związków mineralnych. Jeśli hodujesz także storczyki, z tego artykułu dowiesz się, jak je podlewać.

Nawożenie kamelii

Nawożenie kamelii jest kolejnym trudnym zadaniem. Dzięki odpowiednio dobranym nawozom roślina staje się bardziej gęsta, jej kondycja jest lepsza, a kwiaty większe. Jednak kwiat kamelia jest wrażliwy na nadmiar składników odżywczych, więc nadużywanie nawozu także nie jest dobrym pomysłem. Warto więc używać nawozów wieloskładnikowych w mniejszej dawce, można także wykorzystać nawóz do cytrusów, odpowiednio rozcieńczony w wodzie. Taki nawóz także utrzymuje kwaśne podłoże, które jest najważniejsze w uprawie kamelii. Kamelia nie powinna być podlewana nawozami z dodatkiem związków wapnia.

Nawożenie przeprowadza się przez cały rok, także kamelia ogrodowa lub wystawiona na balkon musi mieć dostarczane składniki odżywcze.  W ogrodzie jednak roślina powinna być chroniona przed opadami deszczu, które mogą dostarczyć roślinie zbyt wiele pierwiastków i minerałów, których nie potrzebuje. Warto jednak wiedzieć, że w okresie zimowania należy także nawozić roślinę, to pobudzi ją do wytwarzania pąków kwiatowych.

Pielęgnacja kamelii po kwitnieniu

Jak pielęgnować kamelię po kwitnieniu? Krzew kamelia najczęściej kwitnie zimą i wiosną, w okresie letnim bardzo intensywnie natomiast nabiera zielonej masy. Dopiero jesienią powoli się regeneruje i nabiera sił na kolejny sezon, kiedy będzie musiał wytworzyć kwiaty. Dlatego jego pielęgnacja po kwitnieniu jest taka istotna.

Kwiat kamelii - przycinanie

Przede wszystkim należy bardzo ostrożnie ograniczać liczbę kwiatów na roślinie. Kwiat kamelia może być przycinany i warto to zrobić właśnie kiedy wypuszcza pączki. Część z nich należy usunąć, żeby roślina mogła podjąć wysiłek wytworzenia bardzo dużych kwiatów. Wtedy jest także bardziej atrakcyjna, więc naprawdę nie ma powodu, by żałować jej kwiatów. Dodatkowo należy wiedzieć, że już po kwitnieniu, jesienią roślinę można delikatnie przyciąć.

Cięcie formujące kamelii

Kamelia dobrze znosi cięcie, jednak nie należy ścinać zbyt wiele na raz. Delikatne formowanie rośliny i skrócone pędy o kilka centymetrów dostatecznie ją odmłodzą. Warto wiedzieć, że kwiat kamelia jest tak plastyczny, że bywa wykorzystywany do robienia drzewek bonsai. Jest to zdecydowanie wyzwanie dla bardziej zapalonych i doświadczonych ogrodników.

W krajach Azjatyckich kamelia ogrodowa czasami przedstawia ogromne drzewko bonsai, u nas są to raczej niewielkie miniaturki, które każdego zauroczą. U nas oczywiście uprawa jej w ogrodach nie jest możliwa, jednak drzewka bonsai z kamelii w doniczce także są zachwycające. Pięknie się prezentują nie tylko w czasie kwitnienia, a także poza nim, ponieważ mają bardzo ładne liście.

Możliwe problemy w uprawie kamelii

Krzew kamelia to jedna z najbardziej kapryśnych roślin, ale także najpiękniejszych. Dlatego warto starać się zapewnić jej wszystkie warunki i spełnić wymagania. Czasami jednak może zdarzyć się, że kamelia będzie rosła i rozkrzewiała się, ale nie będzie wytwarzała kwiatów. To najczęstszy problem w uprawie tej rośliny. Jeśli tak się dzieje, zastanów się, czy na pewno wiesz wszystko, jak pielęgnować tę wyjątkową roślinę.

Dlaczego kamelia obumiera?

Uprawa kamelii japońskiej jest trudna i większe błędy będą z pewnością skutkowały po prostu obumieraniem rośliny. Tak skończy się przelanie i przenawożenie. Jednak samo zahamowanie kwitnienia można zwalczyć. Najczęściej oznacza to, że roślina ma za mało składników odżywczych lub nieodpowiedni poziom pH w doniczce. Kwiat kamelia potrzebuje lekko kwaśnego podłoża, więc wystarczy sprawdzić to odpowiednim testem. Jeśli jest ono zasadowe, wystarczy użyć któregoś z nawozów zakwaszających, oczywiście odpowiednio rozcieńczonego, ponieważ roślina źle znosi nadmiar soli w glebie.

Choroby i szkodniki kamelii

Kwiat kamelia bywa także narażony na choroby i szkodniki. Prawidłowa uprawa kamelii japońskiej może uchronić przed tym pierwszym, jednak przed szkodnikami nie jest to takie proste. Kamelia wystawiona w ogrodzie może stać się łupem mszyc, które szybko rozpoczną żer na jej pięknych liściach. Kamelia ogrodowa może także być miejscem żerowania różnego rodzaju chrząszczy, na bieżąco należy także ją oglądać i stosować środki ochrony roślin.

Mogłoby się wydawać, że uprawa kamelii to prawdziwe wyzwanie, nie należy jednak się zniechęcać. Co prawda wymaga trochę doświadczenia, ale jeśli masz ochotę na naprawdę przepiękną roślinę, to koniecznie poświęć jej trochę uwagi. Odwdzięczy się za to przepięknymi kwiatami, które sprawią, że będziesz miał ochotę na kolejne krzewy kamelii na swoich półkach. Sprawdź także w tym artykule, jakie choroby mogą dotknąć rododendrony.

Wygląd kamelii japońskiej

Pochodzenie:
Chiny Północne, Korea, Japonia
Roczne przyrosty:
10 cm - 25 cm
Maksymalna wysokość:
300 cm - 400 cm
Maksymalna szerokość:
250 cm - 350 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
10 lat
Kamelia japońska rośnie stosunkowo wolno, zwłaszcza w doniczkach.


Pokrój kamelii japońskiej:
wyprostowany, rozgałęziony, gęsty
Cechy charakterystyczne:
pachnąca
przyciąga zwierzęta
zimozielona
ozdobne kwiaty, ozdobne liście
Kolor kwiatów:
różowy, biały, czerwony
Wielkość i forma kwiatów:
pojedyncze
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
eliptyczne
Kolor liścia:
ciemnnozielone

Sadzenie i stanowisko dla kamelii japońskiej

Termin sadzenia:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
Rozstaw przy sadzeniu:
50 cm - 100 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe
Dodatkowe informacje:
Z wyjątkiem bardzo upalnych dni (powyżej 30 stopni), kamelię japońską można sadzić w doniczkach i pojemnikach przez cały rok.


Stanowisko:
Gleba:
przepuszczalna, lekka, próchniczna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:
soliter, roślina doniczkowa, w pojemnikach

Pielęgnacja kamelii japońskiej

Trudność uprawy:
trudny
Poziom odporności:
średnio wrażliwa
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Dla kamelii japońskiej doniczka staje się za ciasna po 3-5 latach. Im młodsza jest roślina, tym częściej powinna być przesadzana.
Kiedy należy przycinać?
Dobrze znosi przycinanie.
Przycinanie młodszych krzewów powoduje lepsze rozgałęzianie się i krzaczasty wzrost.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do różaneczników. Nawozić raz na 2 tygodnie.
Wystarczy połowa zalecanej dawki, ponieważ kamelia wykazuje niewielkie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Podłoże powinno zawsze pozostawać lekko wilgotne, ale bez zastoju wody.
Spryskiwanie liści
Kamelia lubi zraszanie liści.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
lecznicza
ikona podziel się Przekaż dalej