Rozmiary i wygląd kalafiora
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
jadalne pąki kwiatowe
w formie rozety
płaski
Jak sadzić kalafior?
przepuszczalna
żyzna
zawierająca wapń
wilgotna
lipiec
Kalafior jest jednym z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. Można jeść go na surowo oraz po obróbce termicznej. Mimo że jest kojarzony z włoszczyzną przywiezioną prosto z Włoch, to jednak jego rodzinnym regionem jest Azja Mniejsza. Warto dowiedzieć się, jak uprawiać kalafior, ze względu na jego cenne właściwości odżywcze.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Kalafior (Brassica oleracea) zalicza się do warzyw kapustnych. Wyróżnia się zazwyczaj zielonym, krótkim pędem, z którego wyrastają róże, czyli kwiaty kalafiora. Właśnie kwiaty uznawane są za część jadalną warzywa. Średnica róży wynosi od ok. 13 do 25 cm. Uprawa kalafiora w Polsce jest praktykowana już od XVI wieku. Warzywo jest bogate w witaminy z gruby B, C oraz K. Dodatkowo znajdziemy w nim spore ilości magnezu, żelaza, potasu, czy też wapnia. Zaleca się regularne spożywanie kalafiora, ze względu na obecność izotiocyjanianu fenetylowego. Jest substancja, która w połączeniu z kurkuminą doskonale sprawdza się w profilaktyce antynowotworowej.
Istnieje kilka ciekawych odmian kalafiorów, które różnią się nie tylko porą uprawy, ale również swoim wyglądem. Tutaj warto wymienić takie odmiany, jak:
Chcąc, by hodowla kalafiora przyniosła oczekiwane rezultaty, warto stworzyć mu odpowiednie warunki uprawowe. Przede wszystkim wysiew kalafiora w gruncie powinien dotyczyć wyłącznie słonecznych stanowisk. Podłoże powinno być żyzne, bogate w próchnicę. Niestety hodowla się nie powiedzie, jeżeli sadzenie warzywa odbędzie się na jałowych glebach. Nie sprawdzi się zatem piaszczyste podłoże, które okaże się w tym przypadku zbyt przepuszczalne. Dlatego jest to dla nas dodatkowa wskazówka, że ten gatunek warzyw kapustnych musi mieć zagwarantowane odpowiednie nawożenie.
Wysiew kalafiora powinien być uzależniony w dużej mierze od odmiany i jej konkretnych wymagań. Sadzenie kalafiora wczesnego może odbywać się już w marcu, przy czym wysiew do skrzynek zaplanujmy już w lutym. Wysiew kalafiora średniego powinien nastąpić w marcu. Natomiast kalafior jesienny wymaga wysiewu dopiero w czerwcu. Mniej więcej miesiąc po wysiewie, możemy zaplanować sadzenie młodych siewek w gruncie. Po około 2 miesiącach od wysiewu możemy spodziewać się pierwszych plonów. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kapusty w ogrodzie.
Mając na uwadze to, jak uprawiać kalafior, trzeba sobie odpowiedzieć również na pytanie, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać. Okazuje się, że sadzenie siewek powinno mieć zachowaną rozstawę wynoszącą przynajmniej 40 cm. Zarówno kalafior jesienny, jak i również hodowla kalafiora wczesnego wymagają odpowiedniego nawożenia. Warto jesienią poprzedzającą nowy sezon wegetacyjny, zasilić podłoże przeznaczone pod uprawę obornikiem. Natomiast każda odmiana kalafiora, czy to będzie kalafior zielony lub biały, potrzebuje nawożenia podczas okresu wegetacyjnego.
Kalafior Romanesco oraz pozostałe odmiany są szczególnie narażone na szkodniki takie jak mączlik warzywny, bielinek kapustnik, czy też mszyca brzoskwiniowa. Natomiast jeżeli chodzi o choroby, to hodowla może być zaatakowana przez rdzę białą krzyżowych, szarą pleśń albo mokrą zgniliznę kapusty. Zbiór przez szkodniki oraz choroby może być niższy nawet o kilkadziesiąt procent. Niestety niektóre odmiany kalafiora wczesnego lub późnego posiadają indywidualny poziom wrażliwości na zmieniające się warunki pogodowe. Zdarzyć się może, że kalafior zielony lub inne odmiany, będą zbyt szybko przerastać lub róża nie będzie odpowiednio zwięzła. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cebuli dymki w ogródku.
Zbiór kalafiora nie powinien być przeprowadzony jednorazowo. Najlepiej warzywa zbierać systematycznie. Na pewno zbiór powinien odbywać się z całymi liśćmi. Wtedy róża w żaden sposób nie będzie narażona na uszkodzenia. Zarówno kalafior zielony, jak i również biały, powinien być natychmiast przeniesiony do chłodnego miejsca. Jeżeli zbiór będzie przechowywany w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, to kalafiora wczesnego lub jesiennego, będzie można przechowywać nawet przez dwa miesiące. Sadzenie i hodowla kalafiora w tunelu może ochronić go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Należy jednak z drugiej strony uważać, ponieważ kalafior jesienny lub wczesny w tunelu, jest bardziej podatny na choroby grzybowe. Wiedząc, jak uprawiać kalafior, możemy cieszyć się obfitymi i smacznymi plonami. Uprawa kalafiorów może przynieść wiele satysfakcji. A może zainspiruje cię także ten artykuł o uprawie cykorii?