Nazwa rośliny
Klon palmowy (łac. Acer palmatum)
Systematyka
mydleńcowate > klon > klon palmowy

Klon palmowy - odmiany, pielęgnacja, choroby i porady

Acer palmatum – klon palmowy to niezwykłe i bardzo ozdobne drzewko. Jego niezwykłość wynika przede wszystkim z przepięknych, przebarwionych liści, które na każdego rzucą urok. Jest to roślina bardzo atrakcyjna, więc chociaż jest niewielka, potrafi zdominować cały ogród. Jednak mnóstwo osób decyduje się na uprawę klonu palmowego w swoim ogrodzie. Najpopularniejszy jest klon palmowy Atropurpureum – czerwonolistny i karłowaty, który pasuje nawet do niewielkich ogródków. Dowiedz się, jak wygląda ta wspaniała roślina i jak należy ją uprawiać.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Acer palmatum, czyli drzewo o przepięknych liściach

Acer palmatum to łacińska nazwa klonu palmowego. Jest to roślina ozdobna, która u nas nie występuje naturalnie. Klon palmowy czerwony pochodzi z Dalekiego Wschodu, później powstały jego wyjątkowe odmiany o liściach w innych kolorach. W zasadzie roślina może być prowadzona w dwóch formach – niewielkiego drzewa, które maksymalnie osiąga 10 metrów wysokości i krzewu. W naszych warunkach uprawnych klon palmowy osiąga około 3 metrów wysokości i to po wielu latach, maksymalnie do 8, jednak to zdarza się niezwykle rzadko. Najczęściej jest znacznie niższy. Jeśli interesują cię nie tylko klony palmowe, ale także inne drzewka ogrodowe, krzewy liściaste i krzewy ozdobne, inspiracje znajdziesz w tym miejscu.

Jak wygląda klon palmowy?

Największym atutem klonów palmowych jest jego pokrój. Acer palmatum – nazwa łacińska i pochodząca od niej nazwa polska jest związana właśnie z pokrojem, który może trochę przypominać plamę. Gałęzie klonu palmowego rozchodzą się w taki sposób, że całe drzewko tworzy wyjątkowy parasol, bardzo ozdobny.

Na uwagę zasługują także jego liście – najbardziej znany klon palmowy 'Atropurpureum' acer ma wyjątkowe, czerwone liście, inne odmiany mogą mieć żółte, pomarańczowe lub zielone w różnych odcieniach. To sprawia, że każda odmiana jest wyjątkowa. Liście mają pierzastosieczny kształt, są mocno powcinane. Składają się z pięciu do siedmiu ząbkowanych wcięć, o ostrych zakończeniach. Wszystkie mają bardzo wyraźne żyłkowania siecią nerwów, co jeszcze dodaje im uroku i atrakcyjności. Mają maksymalnie 10 cm średnicy.

Wymagania klonu palmowego

Klon palmowy czerwony w podstawowym gatunku nie powinien być uprawiany w naszym klimacie, ponieważ tylko nieliczne z 200 odmian nadają się do uprawy w Polsce. Jest to jednak roślina, która wytrzymuje obniżenia temperatur nawet do -20 stopni Celsjusza. Należy tylko zasadzić ją w odpowiednim miejscu i dobrze zabezpieczyć korzenie na zimę.

Najpopularniejszy klon palmowy Atropurpureum

Klon palmowy Atropurpureum zdecydowanie najczęściej pojawia się w naszych ogrodach. Wiele osób uważa, że to najpiękniejsza odmiana tego wyjątkowego drzewka. Jest to klon palmowy czerwony, jego liście mają wyjątkowy, ciemnobordowy kolor, który zwróci uwagę każdego. Klon palmowy Atropurpureum może być prowadzony na krzew, może także być tak przycinany, by tworzył ładne drzewko o parasolowym pokroju.

Największą zaletą jest fakt, że klon palmowy Atropurpureum ma czerwone liście przez cały rok. Dzięki temu ciągle jest ładny, niektóre odmiany tej wyjątkowej rośliny przebarwiają się tylko na lato i jesień. Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że klon palmowy Atropurpureum jest tak powszechny, jest jego zwiększona odporność na mróz. Drzewko jest niezwykle atrakcyjne i może być uprawiane nawet w małych ogrodach, ponieważ charakteryzuje się powolnym wzrostem.

Kolejny klon palmowy czerwony to Dissectum Garnet, odmiana o wyjątkowych, jeszcze głębiej powcinanych liściach. I gęste ząbkowanie i krótkie przylistki sprawiają, że ten klon palmowy jest bardzo dekoracyjny. Dissectum Garnet to odmiana, która powoli dogania w rankingach popularności klon palmowy Atropurpureum. Sprawdź także nasz artykuł: Które drzewa owocowe i ozdobne wybrać do ogródka?

Klon palmowy - cena sadzonek i sposób sadzenia

Ponieważ klon palmowy jest taki popularny, cena jego sadzonek nie jest zbyt wysoka. Nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Cena sadzonek jest zależna od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest w oczywiście odmiana – niektóre z nich są bardziej pożądane i wtedy przyjdzie nam zapłacić najczęściej kilka złotych więcej. Klon palmowy czerwony jest najbardziej popularny, nie oznacza to jednak, że cena innych odmian jest znacznie niższa. Na rynku dostępny jest także klon palmowy bonsai – roślina doniczkowa, którego cena może być wyższa. Jest ona zależna od stopnia wykształcenia rośliny, jej ułożenia i rodzaju doniczki.

Sadzonki klonu palmowego

Klon palmowy można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Sadzonki są niewielkie, więc roślina najczęściej sprzedawana jest w pojemnikach, w balocie, a tym bardziej z nagim korzeniem można spotkać ją bardzo rzadko. To dobra wiadomość, ponieważ sadzonki z pojemników najłatwiej jest sadzić, a dodatkowo szanse, że roślina się przyjmie, są największe. Dzieje się tak, ponieważ sadzonki w pojemnikach nie zahamowują wegetacji, więc błyskawicznie zaczną się rozwijać w nowym miejscu, nie trzeba pobudzać ich do życia.

Klon palmowy - co zrobić przed sadzeniem?

Jeżeli jednak zamówiłeś klon palmowy z nagim korzeniem, nic straconego. Roślina dość dobrze się przyjmuje w nowym miejscu, więc szanse na to, że uprawa się powiedzie są duże. Warto jednak, by przed sadzeniem dokładnie obejrzeć roślinę, zwłaszcza jej korzenie. Należy usunąć złamane, zniszczone czy nadgnite części. Przed posadzeniem warto także zanurzyć na trochę korzenie w wodzie, a samo sadzenie przeprowadzać bardzo delikatnie, rozprostowując je i dokładnie przysypując kolejnymi warstwami ziemi. Dzięki temu sadzonki lepiej odnajdą się w nowym miejscu.

Klon palmowy – wymagania i stanowisko

Klon palmowy to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą mieć swoim ogrodzie ten czerwonolistny cud. W ogrodach w cieplejszym klimacie się udaje, w zimniejszych częściach naszego kraju jest bardziej skomplikowany i ma zdecydowanie wyższe wymagania, które bezwzględnie należy spełnić, by jego uprawa miała szanse na powodzenie. Zarówno klon palmowy czerwony, jak i inne odmiany przede wszystkim muszą być posadzone w ciepłym miejscu, osłoniętym od zimnych, mroźnych wiatrów. Jeśli mu tego nie zapewnisz, cały wysiłek pójdzie na marne już w czasie pierwszej zimy.

Klon palmowy - wymagania glebowe

Dodatkowo klon potrzebuje także odpowiedniej gleby. Na nie do końca dopasowanym podłożu będzie bardziej podatny na choroby. Przede wszystkim roślina nie utrzyma się zbyt długo w ogrodach, gdzie poziom pH gleby jest zasadowy. Klon palmowy czerwony lubi podłoże lekko kwaśne, najlepiej także stale wilgotne. Ciężkie, podmokłe, zbyt suche gleby odpadają w przedbiegach. Roślina także potrzebuje dość zasobnego podłoża, ponieważ w czasie rozwoju pobiera bardzo wiele składników odżywczych i mineralnych. Klon palmowy lubi wodę, więc można posadzić go w niewielkiej odległości od zbiornika wodnego.

Klon palmowy - wymagania stanowiskowe

Największym wyzwaniem jest jednak zapewnienie rośliny odpowiedniego naświetlenia. Najważniejszą wiadomością jest ta, że klon palmowy czerwony lub w innych barwnych odmianach powinien rosnąć w pełnym słońcu. Nie jest to jednak takie proste – niestety, roślina ma tendencję do oparzeń na liściach, więc nie powinna mieć bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego dla klonu palmowego należy znaleźć takie stanowisko, które jest dobrze doświetlone, jednak w czasie kilku południowych godzin – zacienione. Nie jest to łatwe, jednak można znaleźć taki kompromis. Wystarczy posadzić to niewielkie drzewko blisko większego i potężniejszego lub bezpośrednio przy murze budynku – to świetne miejsce, ponieważ od razu osłonisz roślinę przed wiatrem. Klon palmowy o liściach zielonych lub zielonych z delikatnym wzorkiem, powinien natomiast rosnąć w półcieniu i źle znosi słońce.

Uprawa klonu palmowego w kilku krokach

Uprawa klonu palmowego nie należy do najtrudniejszych. W zasadzie może zdecydować się na nią każdy, kto ceni sobie rośliny ozdobne z liści.

Klon palmowy - podlewanie i ściółkowanie

Najważniejszą zasadą w tym przypadku jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Korzenie klonu rozwijają się dość płytko, więc przesychająca gleba jest dla nich naprawdę szkodliwa. Z tego względu należy dość często podlewać roślinę, zwłaszcza w czasie większych upałów, ale nie tylko. Wystarczą niewielkie porcje wody, byle często podawane.

Kolejnym świetnym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest ściółkowanie. Jest to sposób o wysokiej skuteczności, a jego cena jest bardzo niska. Wystarczy, że przestrzeń wokół rośliny wysypiesz korą lub wyłożysz odpowiednią agrowłókniną. Taka warstwa zatrzyma parowanie i sprawi, że w podłożu na dłużej utrzyma się woda. Dodatkowo będzie także przydatną izolacją w czasie zimy.

Klon palmowy - uprawa i ochrona przed zimnem

W uprawie klonu palmowego ważne jest także, żeby pamiętać, że jest to roślina łagodnego klimatu i dlatego należy ją dokładnie chronić przed zimnem. Zwłaszcza młodsze okazy należy bardzo szczelnie opatulać, bo bardzo niskie temperatury mają na nie zły wpływ. Z tego względu większe okazy dobrze chronimy na poziomie korzeni, mniejsze – w całości. Chochoł ze słomy lub kaptur z agrowłókniny zimowej czy grubej tkaniny jutowej będą najlepszym pomysłem. Takie zabezpieczenie świetnie sprawdza się nie tylko jako osłona przed zimnem, lecz także jak bufor od wiatru, który powstrzyma łamanie gałęzi.

Cięcie klonu palmowego i ochrona

Klon palmowy dobrze znosi cięcie, jednak nie należy tego robić zbyt często. Nie doda to roślinie uroku – wręcz przeciwnie, może być szpecące. Klon dość szybko się regeneruje, jednak jego przycinane pędy „płaczą” – zwisają smętnie jak u wierzby płaczącej, mając przy tym jednak o wiele mniej uroku. Ta roślina najwspanialej prezentuje się zostawiona naturalnie – na przykład klon palmowy Atropurpureum wytwarza bardzo atrakcyjny parasol z liści, który wolno się rozrasta. To właśnie ta cecha jest najbardziej atrakcyjna dla tej rośliny. Od czasu do czasu warto jednak przeprowadzić zabieg interwencyjnie. Wycina się zmarznięte pędy i zniszczone, naderwane liście. Najważniejsze jednak, by szybko usunąć liście, na których zauważysz zarodniki grzybów. Roślina może być podatna na szybki rozwój chorób grzybowych, warto więc dmuchać na zimne.

Choroby grzybowe i kilka szkodników – właśnie to grozi naszym roślinom. Jeśli klon rośnie w idealnie dobranym miejscu, nie musimy się ich raczej obawiać, ale nawet mały czynnik stresowy, za dużo lub za mało wody czy słońca i już – może pojawić się problem. Dlatego wiele osób stosuje chemiczne środki ochrony roślin ozdobnych nie tylko interwencyjnie, ale nawet zapobiegawczo. Jeden zabieg w sezonie powinien wystarczyć jako gwarancja, że choroby nie będą się rozwijać. Jeśli interesuje cię urządzenie i aranżacja ogrodu, w tym artykule znajdziesz informacje o kosztach.

A może klon palmowy bonsai?

Jak już wspomniano, klon palmowy dobrze znosi cięcie. I właśnie z tego względu wiele osób decyduje się na wykorzystanie tej rośliny na drzewko bonsai. Klon palmowy bonsai to zdecydowanie większe wyzwanie niż bonsai z tradycyjnego ficusa, ale naprawdę warto. Miniaturowe drzewko ma przepiękny pokrój, a jego czerwone liście jeszcze dodają uroku całej tej kompozycji. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ uprawa bonsai w domu wymaga sporo pracy. Jeśli interesuje cię uprawa drzewka bonsai, więcej na jej temat znajdziesz w tym artykule.

Przede wszystkim musisz kupić miniaturową sadzonkę lub już gotowe drzewko bonsai. Ich cena może być naprawdę wysoka, ponieważ są bardzo atrakcyjne i wymagały pracy i uwagi od hodowców i producentów. Taka sadzonka musi cały czas być pod obserwacją. Nie wysadza się jej w ogrodzie, zgodnie ze sztuką bonsai, nawet klon palmowy rośnie w domu, w doniczce.

Roślinę należy przycinać w odpowiedni sposób. Najważniejszym działaniem jest bieżące usuwanie liści, początkowo przede wszystkim tych, które wyrastają z boku rośliny. Później należy także ciągle usuwać zbyt duże liście, które psują całą kompozycję. Dzięki temu utrzymasz swój klon palmowy bonsai w ryzach i roślina nie będzie się za bardzo rozrastać. Latem można także usunąć wszystkie liście – defoliacja sprawi, że roślina zacznie wytwarzać nowe, znacznie mniejsze, które wyróżniają się bardziej intensywnym kolorem. Jest to jednak zabieg dla doświadczonych, którzy mają pewność, że swoim działaniem nie doprowadzą do zniszczenia rośliny. Pędy klonu palmowego przycina się tylko wiosną. Dzięki temu roślina będzie się lepiej rozwijała, osłabienie jej przed zimą nie jest dobrym pomysłem. Niektórzy znawcy sztuki bonsai radzą ściąć pień prowadzący, by klon nie mógł odbić w górę, jednak nie jest to konieczne.

Roślinie należy zapewnić odpowiednio ciepłe i słoneczne stanowisko. Parapety i jasne pokoje będą dla niej idealne. Klon palmowy w doniczce może potrzebować częstszego nawożenia, nie można zaniedbać także jego nawadniania małymi porcjami. Klon palmowy bonsai w domu oznacza mnóstwo pracy, jednak satysfakcja z udanego okazu jest nie do opisania. Naprawdę warto.

Wygląd klonu palmowego

Pochodzenie:
Korea, Japonia, Chiny
Roczne przyrosty:
20 cm - 30 cm
Maksymalna wysokość:
500 cm - 700 cm
Maksymalna szerokość:
500 cm - 700 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
25 lat


Pokrój klonu palmowego:
rozłożysty, luźny, parasolowaty
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
czerwonopurpurowy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
podzielone
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla klonu palmowego

Termin sadzenia:
kwiecień, maj, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
200 cm - 300 cm
Sposób rozmnażania:
nasiona, szczepienie


Gleba:
przepuszczalna, próchniczna, żyzna, piaszczysto-próchniczna, świeża
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
dobra odporność na mróz, do -20 °C


Nadaje się na:

Pielęgnacja klonu palmowego

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz kompost. Nawozić 2 razy w roku.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Podlewania wymagają młode klony, starsze dobrze znoszą okresy suszy.
Ochrona zimowa
Klon palmowy nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego celowe jest stosowanie ochrony przed zimą, zwłaszcza w chłodniejszych regionach.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej