Rozmiary i wygląd kosaćca holenderskiego
czerwiec
wzniesiony
Jak sadzić kosaciec holenderski?
żółty
niebieski
purpurowy
fioletowy
przepuszczalna
próchniczna
żyzna
bulwy przybyszowe
Irys holenderski - pielęgnacja
czerwiec
sierpień
Irysy cebulowe to rośliny, które bardzo chętnie wykorzystywane są do aranżacji ogrodowych, a niektóre z nich nawet do uprawy w doniczkach. Mają one bardzo dekoracyjne kwiaty, które ozdabiają ogród, balkony, tarasy i parapety w domu. Warto dowiedzieć się więc, jak i kiedy sadzić ich cebulki oraz jakie mają wymagania.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o irysach.
Kosaciec holenderski i irys holenderski to nazwy, którymi można się posługiwać przy tej roślinie. Pochodzi ona z rodzaju Iris i należy do rodziny kosaćcowatych - Iridaceae. Łacińska nazwa rośliny brzmi Iris hollandica. Kosaćce holenderskie to mieszańce stworzone z różnych gatunków z grupy Iris iphium.
Ta roślina cebulowa dorasta do 60 cm wysokości, a organem spichrzowym/przetrwalnikowym jest cebulka. Cebulki pokryte są jasną łuską, a kształtem są podłużne. Jej liście są długie, mleczowate. Są w kolorze ciemnozielonym i osiągają długość nawet do 20 cm.
Najważniejszym elementem dekoracyjnym są bezbródkowe i wielobarwne kwiaty tego irysa cebulowego. Składają się one z 6 płatków, w tym 3 z nich są wywinięte. Są one duże i bardzo trwałe. Pojawiają się od VI do VIII. Można je spotkać w różnych kolorach, począwszy od białego, przez żółty, niebieski i kończąc na purpurowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji irysów?
Iris hollandica nie ma dużych wymagań. Ważne by w ogrodzie miał stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Sadzone powinny być na glebach żyznych, dobrze przepuszczalnych, próchniczych. Dobrze, gdy odczyn gleby jest od lekko kwaśnego do obojętnego - pH 6-7. Ważne jest, że te irysy cebulowe nie znoszą pełnego cienia i zbyt dużej wilgoci.
Na zimę cebulki zostawione w ogrodzie trzeba przykryć materiałem ściółkowym, którym może być pocięta słoma, suche liście, kora lub gałęzie iglaków. Mimo tego może przemarzać, bo nie jest mrozoodporna. Irys holenderski powinien być nawożony kompostem lub biohumusem. Za duże dawki azotu wywołują u niego choroby grzybowe.
Ważne jest, by odchwaszczanie wykonywać ręcznie. Kosaćce holenderskie mają płytko rozmieszczone swoje korzenie, przez co można je w bardzo łatwy sposób uszkodzić. Dlatego należy robić to bardzo delikatnie i nie używać do tego żadnych narzędzi, które mogłyby spowodować szkody. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kosaćca syberyjskiego.
Podstawowe pytaniem, jakie trzeba sobie zadać to: kiedy sadzić cebulki? Odpowiedź jest prosta. Sadzenie powinno się wykonywać od IX do X na głębokość 12 cm, w odstępach 20 cm. Sadzenie cebul kupionych wiosną przypada na IV/ V. Rozmnażanie wykonuje się przez podział cebul przybyszowych, gdy rośliny są w spoczynku.
Iris hollandica jest chętnie wykorzystywanym kwiatem do tworzenia grup jednogatunkowych lub wielogatunkowych w ogrodach. Nadaje się na rabaty, ogródki skalne i inne kompozycje. Można spotkać go też w kwiaciarniach, gdzie sprzedawany jest jako kwiat cięty.
Irys holenderski to roślina bardzo praktyczna, której uprawa nie wymaga wiele czasu i wysiłku. Komponuje się ona bardzo dobrze z wieloma gatunkami roślin i staje się tam pięknym elementem dekoracyjnym. Warto przemyśleć uprawę tej rośliny, a także jej odmian. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kosaćca żółtego?