Rozmiary i wygląd lilii złotogłów
lipiec
kępiasty
Jak sadzić lilia złotogłów?
biały
czerwony
fioletowy
żyzna
zawierająca wapń
cebulki przybyszowe
kwiecień
wrzesień
październik
październik
Lilie są jednymi z najchętniej uprawianych kwiatów w ogrodach w Polsce. Do jej interesujących gatunków zalicza się niewątpliwie lilia złotogłów, która dziko porasta lasy liściaste. Te wyjątkowe byliny wyróżniające się różnymi kolorami kwiatów zachwycają swoją delikatnością i dostojnością. To właśnie dlatego warto zapoznać się z jej wszelkimi wymaganiami.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.
Lilia złotogłów (Lilium martagon) jest rośliną zaliczającą się do rodziny liliowatych. Dziko rosnąca spotykana jest przede wszystkim na obszarach Europy i Azji. W Polsce spotkać można ją w lasach liściastych na terenach wysokogórskich. Roślina rosnąca w warunkach naturalnych w naszym kraju znajduje się pod szczególną ochroną. Lilia martagon jest ceniona nie tylko jako roślina ozdobna, ale również uprawia się ją ze względu na cenne właściwości lecznicze.
Sadzonka zwykle osiąga od 1 do 1,5 metra wysokości. Są to rośliny cebulowe, które porastają szerokimi liśćmi o zielonym zabarwieniu i lancetowatym kształcie. Największą ozdobą jest oczywiście dorodny kwiatostan w formie grona. Tworzą go niewielkie kwiaty, które mogą występować w liczbie od 3 do nawet 20 sztuk. Jednak tak okazałe kwiatostany są niezwykle rzadko spotykane. Rozpiętość kwiatów sięga w zależności od odmiany od 2 do 6 cm. Forma kwiatu przypomina kielich i koronę w kolorze purpurowym lub brunatnoczerwonym. Charakterystycznym elementem kwiatów długie pręciki wystające nawet do 3 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.
Lilia martagon obecnie występuje w kilku popularnych odmianach, do których zalicza się:
Mimo iż rośliny cebulowe w naturalnych warunkach rosną w najmniej sprzyjających strefach klimatycznych, to jednak ich uprawa w ogrodzie początkowo nie zalicza się do najłatwiejszych. Jeżeli już jednak uda nam się okiełznać roślinę i stworzyć jej optymalne stanowisko, to przez długi czas będziemy mogli cieszyć się jej pięknem. Stanowisko powinno być koniecznie słoneczne lub półcieniste z alkalicznym podłożem. Rośliny cebulowe źle znoszą podłoże o odczynie kwaśnym, a nawet obojętnym. Dlatego czasami musimy przygotować stanowisko, zaprawiając glebę wapnem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?
Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. W tym czasie możemy obserwować nie tylko pięknie rozwijające się kwiaty, ale i również krążące wokół nich różne gatunki motyli. Jak już wcześniej wspomniano, uprawa lilii złotogłów dedykowana jest przede wszystkim dla cierpliwych ogrodników. Ponieważ w pierwszym roku nie możemy spodziewać się nawet tego, że roślina wypuści pęd z liśćmi. Kwitnienie rozpocznie się dopiero w kolejnych latach uprawy. Jeżeli w trakcie rozrostu lilii martagon będziemy chcieli zmienić jej stanowisko, to musimy pamiętać, iż rozwój rośliny wróci do pierwotnego stanu i na oczekiwane rezultaty przyjdzie nam cierpliwie poczekać. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o liliowcach.
Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny lilii złotogłów:
Przygotowując odpowiednie stanowisko dla lilii złotogłów, zabiegi pielęgnacyjne nie powinny nas już tak mocno absorbować. Należy jednak pamiętać, że te charakterystyczne rośliny cebulowe nie znoszą suszy. Dlatego w ramach profilaktyki możemy lilie podlewać w okresie wiosenno-letnim. Dodatkowo należy upewniać się, czy czasem w trakcie rozrostu rośliny nie doszło do zobojętnienia lub zakwaszenia odczynu podłoża. Uprawa lilii jest nastawiona na wieloletni rozrost. Dorosłe sadzonki doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami. Natomiast świeżo posadzone cebulki mogą niezbyt dobrze radzić sobie z przymrozkami występującymi wczesną wiosną. Łatwo można rozmnażać lilię złotogłów przy pomocy cebulek. Cebulki powstają przy starej cebulki, chociaż nie są one w zbyt dużej liczbie, to jednak zapewniają większe prawdopodobieństwo powodzenia uprawy. Innym sposobem na rozmnażanie lilii martagon jest pozyskiwanie sadzonek łuskowych. Jednak ta metoda wymaga znacznie większego doświadczenia od ogrodnika. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych?