Nazwa rośliny
Mandevilla sanderi (łac. Mandevilla sanderi) znana też jako dipladenia, dipladenia błyszcząca, mandewila
Systematyka
toinowate > Mandevilla > mandevilla sanderi

Dipladenia (mandewila) - pielęgnacja, podlewanie, porady

Dipladenia, znana także pod nazwą mandewila to naprawdę wyjątkowy kwiat, który zdobi nasze ogrody i balkony. Jej długie, wijące się ulistnione pędy same w sobie są przepiękne, ale już w okresie kwitnienia dipladenia podbija serca wszystkich. Na balkonie, czy w ogrodzie – wszędzie się świetnie sprawdzi. Na dodatek jej pielęgnacja nie wymaga od ciebie tak wiele wysiłku… wszystko wskazuje na to, że dipladenia wyprze nieco sztampowe już petunie. I według wszelkiego prawdopodobieństwa stanie się to niebawem.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Dipladenia sundaville, mandewila czy sundavilla… kilka nazw tego samego gatunku

Dipladenia sundaville to łacińska nazwa tej samej rośliny. Niektórzy nazywają ją od pierwszego członu dipladenią, inni – od drugiego sundawillą, jednak w Polsce przylgnęła do niej nazwa mandewila. Pod wszystkimi trzema nazwami ukrywa się interesujący kwiat doniczkowy, który pokrojem przypomina niewielki krzew o ciekawych, wijących się pędach. Łodygi mogą osiągnąć nawet od 1 do 3 metrów długości. Inne inspiracje na rośliny ogrodowe, w tym kwiaty doniczkowe, zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Jak wygląda mandewila, czyli dipladenia?

Mandewila (czy też dipladenia mandevilla) wytwarza dużo ciemnozielonych liści o błyszczących blaszkach liściowych, które bardzo ładnie się prezentują i dość gęsto układają się na pędach, najczęściej naprzeciwlegle. Wśród nich od maja zaczynają pojawiać się trąbkowe, dzwonkowate kwiaty, stosunkowo duże, które najczęściej mają intensywnie czerwony, różowy lub żółty kolor. Zdarzają się także mandewile o białych kolorach. Kwiaty utrzymują się aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Wtedy to roślinie należy zapewnić zimowanie w pomieszczeniu, ponieważ Dipladenia sundaville to dość wymagający gatunek pod względem temperatury.

Mandewila - pochodzenie

To okazałe pnącze pochodzi z południowej części Europy, nad Morzem Śródziemnym często można zobaczyć jej długie, ukwiecone pędy, które zwisają z murków i ścieżek. U nas roślina potrzebuje dużo słońca i ciepła, więc jej uprawa jest możliwa tylko na balkonie. Jest dość wytrzymała na szkodniki i choroby, nie wymaga także szczególnie dużo zachodu, pielęgnacja nie powinna sprawiać problemów. Jej pędy są odporne na przycinanie, dobrze na nie reagują, ale dipladenia najpiękniejsza jest wtedy, go zostawi się ją naturalną. Rośliny nie rozmnaża się z nasion w ogrodzie, kupuje się najczęściej niewielkie sadzonki, których cena nie jest szczególnie wysoka. Cena mandewilli z doniczką wiszącą nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych, cena samej sadzonki to najczęściej zaledwie kilkanaście lub dwadzieścia kilka złotych. Więcej inspiracji na rośliny na balkon znajdziesz w tym artykule.

Mandewila w ogrodzie i na balkonie

Dipladenia sundaville to gatunek, który potrzebuje dużo ciepła, dlatego uprawia się ją na zewnątrz. W ogrodzie nieszczególnie sprawdza się na rabatach, raczej powinna być uprawiana w doniczce. Świetnie nadaje się także na balkon lub taras, gdzie można podwiesić ją pod sufitem lub posadzić w doniczce zamontowanej na poręczy. Dzięki temu jej ozdobne pędy będą się wspaniale wiły, roślina będzie miała okazję zaprezentować się w pełnej krasie. Niektórzy decydują się także na palikowanie rośliny i umieszczenie jej pędów wokół tyczki – dzięki temu będzie się ładnie pięła w górę. W takiej aranżacji dipladenia dobrze wygląda w ogrodzie. Oczko wodne także jest świetnym miejscem, przy którym może znaleźć się mandewila w doniczce, w tym miejscu dobrym tłem dla niej są liściaste krzewy o zwartym pokroju.

Dipladenia i stanowisko dla niej

Dipladenia wymaga bardzo jasnego stanowiska. Jeśli chcesz uprawiać ją w domu, musisz postawić ją na południowym oknie. Nie ma nigdy za dużo słońca i ciepła, ale do rozwoju potrzebuje także wilgoci. Dlatego właśnie oczko wodne jest dla niej dobrym towarzystwem. Dość duża wilgotność tak podłoża, jak i powietrza jest wymagana od marca do końca kwitnienia, później roślina przechodzi zimowanie i potrzebuje jej znacznie mniej. Kwiat powinien mieć zapewnione także odpowiednie podłoże, najlepiej żyzne, zasobne w składniki odżywcze i próchnicę. Dobrze sprawdza się standardowa ziemia do roślin balkonowych z dodatkiem torfu i piasku, jej cena nie jest wysoka, więc warto ją zastosować.

Mandewila a wymagania temperaturowe

Mandewila ma także określone wymagania dotyczące temperatury. W okresie wzrostu i kwitnienia lubi mieć zapewnioną temperaturę wyższą niż 18-20 stopni w ciągu dnia. Dlatego świetnie sprawdza się na naszych tarasach i balkonach. Nie musisz chować ją przed zimnem na noc, od maja aż do późnej jesieni może wisieć na zewnątrz. Więcej porad na temat pielęgnacji roślin znajdziesz w tym miejscu.

Pielęgnacja mandewilii: podlewanie i nawożenie

Jak pielęgnować te kwiaty doniczkowe? Zarówno na balkonie, jak i na południowym oknie, mandewila potrzebuje bardzo dużo wody. Najlepiej jednak podlewać ją często, ale małymi porcjami. Chociaż lubi mieć wilgotne podłoże, nie lubi mieć „mokrych nóg” – jej korzenie źle reagują, gdy znajdują się w stojącej wodzie. Dlatego na kilka chwil po podlaniu rośliny należy wylać wodę z podstawki. Mandewila nie musi jej czerpać, wystarczy, że co kilka dni, a w większe upały codziennie, zapewnisz jej wilgotne podłoże.

Roślina powinna być także dość dobrze zraszana. Niewielka mgiełka kropelek ze zraszacza lub wilgotne powietrze są najlepszym sposobem na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Jeśli roślina zimuje w domu, należy także zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym ją trzymasz. W czasie spoczynku nie potrzebuje już tak wiele wody, jednak nie lubi suchego powietrza.

By pięknie kwitła i była bardziej odporna na choroby i szkodniki, mandewila powinna być także nawożona. Zwłaszcza w okresie kwitnienia potrzebuje dużo składników odżywczych, dlatego można ją nawozić nawet co tydzień. Od marca do kwietnia i od sierpnia do jesieni dawki nawozów  można zmniejszyć lub rzadziej przeprowadzać zabieg nawożenia. Świetnie sprawdzają się uniwersalne nawozy do roślin kwitnących, można także zastosować nawozy do roślin balkonowych, zarówno te w formie płynu, jak i te w formie żelu w aplikatorze lub pałeczki nawozowej. Pod względem składników odżywczych dipladenia jest dość wymagająca, więc nie musisz się martwić, że ją przenawozisz.

Uprawa dipladenii – porady

Wystawiona na słońce w ogrodzie dipladenia może rosnąć luźno, bez przycinania, ale na balkonie czy tarasie chociażby ze względu na zajmowanie przestrzeni powinna być nieco przycięta.

Przycinanie dipladenii

Jej pędy często wymagają skrócenia, są bowiem zbyt długie i mają mało kwiatów. Warto także przycinać roślinę, by rozkrzewiła się jeszcze bardziej, zabieg w tym celu wykonuje się w lutym. Roślina szybko odbije i wypuści nowe pędy, które powinny być gęściej ulistnione.

Przycinanie mandewili, niezależnie od powodu, powinno być przeprowadzane wiosną, najlepiej jak najwcześniej. Optymalnie, jeśli zrobisz to jeszcze przed wystawieniem rośliny w ogrodzie czy na balkonie. Dzięki temu roślina dobrze przygotuje się na kolejny sezon wegetacyjny i zdąży odrodzić się zanim rozpocznie się wysiłek związany z wydawaniem kwiatów. Przycinanie należy przeprowadzać w rękawiczkach, ponieważ zraniona roślina wypuszcza sok, który może być drażniący dla skóry dłoni.

Przesadzanie mandewilii

Roślinę należy także od czasu do czasu przesadzać. Uprawa będzie łatwiejsza, jeśli roślina będzie miała nową ziemię, na dodatek system korzeniowy mandewili może się szybko rozrastać. Dlatego co roku lub co dwa lata kwiat przesadza się do większej doniczki, także wykorzystując podłoże do roślin kwitnących lub balkonowych. Należy pamiętać o tym, by na dno doniczki wysypać warstwę drenażu, a doniczka musi być wyposażona w podstawkę, którą łatwo usunąć, by wylać wodę. Znalezienie takich doniczek wiszących nie zawsze jest łatwe.

Zimowanie dipladenii w domu

Późną jesienią, gdy kwiaty mandewili już opadną, roślina powinna zostać wstawiona do domu. Jej zimowanie na balkonie czy nieogrzewanym tarasie nie jest możliwe, ponieważ wytrzymuje temperatury do 7 stopni Celsjusza. Dlatego jesienią należy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce w pomieszczeniu.

Nie od razu musisz zapewnić dipladenii miejsce o niskiej temperaturze. Jej okres spoczynku przypada na kilka tygodni w styczniu i lutym, dlatego warto wiedzieć, że wcześniej może trochę być w temperaturze pokojowej. W tym czasie zahamowuje się nawożenie i podlewa się roślinę niewielkimi porcjami wody. Dopiero później, już zimą należy przenieść roślinę do ogrodu zimowego lub innego pomieszczenia, gdzie temperatura jest w granicach 10-12 stopni Celsjusza. Roślina źle znosi spadki poniżej 7 stopni, warto więc uważać na to, by podczas zimowania jej nie przemrozić. Po kilku tygodniach roślina może powoli wracać do życia, po wiosennym cięciu można zintensyfikować podlewanie i wprowadzać małe dawki nawozu. Na podwórko roślina jest wystawiana dopiero w maju, gdy minie ryzyko pojawienia się kolejnych przymrozków. Sprawdź także inspiracje na inne rośliny do domu i na balkon, które znajdziesz w tym miejscu.

Możliwe choroby i szkodniki

Nawet odpowiednia pielęgnacja mandewili, podobnie jak innych roślin doniczkowych na balkonie, nie zawsze chroni ją przed zachorowaniami. Choroby i szkodniki mogą się pojawić, ale nie muszą znaczyć, że cała uprawa idzie na marne. Chociaż mogą one nieco osłabić kondycję rośliny, za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin, mandewila szybko wraca do siebie.

Żółknięcie liści dipladenii

Najczęstszym problemem w uprawie jest żółknięcie liści. Objawy tej choroby to powolne żółknięcie i opadanie liści. U jej podstaw nie leżą szkodniki, a błędy w uprawie – w tym przypadku przyczyną często bywa niedobór wody. Inaczej w przypadku brązowienia liści, to znów może być spowodowane zgorzelą zgnilakową, co oznacza, że musisz sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin. Jeden zabieg powinien sprawić, że ta choroba o podłożu grzybowym zacznie ustępować.

Szkodniki mandewilii

Dużym problemem uprawy mandewili są także szkodniki. Roślina może być wrażliwa na pojawienie się różnych szkodników roślin doniczkowych. Szczególnie często pada ofiarą tarczników, wełnowców i przędziorków. We wszystkich trzech przypadkach rośliny powinny być natychmiast spryskane fungicydami interwencyjnymi, dlatego należy bardzo dokładnie obserwować roślinę pod kątem pojawienia się zagrożenia. Na wszelki wypadek można użyć także środków zapobiegawczych, zabiegi przeprowadza się wiosną i powinien wystarczyć jeden w sezonie, by na dobre zabezpieczyć roślinę przed szkodnikami.

Wygląd mandevilli sanderi

Pochodzenie:
Brazylia
Roczne przyrosty:
40 cm - 60 cm
Maksymalna wysokość:
200 cm - 400 cm
Maksymalna szerokość:
80 cm - 150 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
5 lat


Pokrój mandevilli sanderi:
pnący, rozkrzewiony, rozgałęziony, gęsty
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
różowy, czerwony
Wielkość i forma kwiatów:
trąbkowate
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
eliptyczne
Kolor liścia:
ciemnnozielone

Sadzenie i stanowisko dla mandevilli sanderi

Termin sadzenia:
marzec, kwiecień
Rozstaw przy sadzeniu:
40 cm - 60 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki wierzchołkowe, odkłady


Stanowisko:
Gleba:
przepuszczalna, próchniczna, żyzna, lekko wilgotna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:

Pielęgnacja mandevilli sanderi

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
dobra odporność
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Mandevillę trzeba przesadzać każdego roku do większej doniczki, trzeba też zapewnić jej odpowiednie podpory.
Kiedy należy przycinać?
Dobrze znosi przycinanie.
Zbyt długie albo niepasujące do formy pędy mandevilli można przyciąć późną zimą.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, do roślin kwitnących. Nawozić raz na 2 tygodnie.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
W okresie od wiosny do późnej jesieni należy zapewnić roślinie podłoże stale umiarkowanie wilgotne. Po przekwitnieniu i zimą ilość wody należy zredukować.
Spryskiwanie liści

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej