Nowa Gwinea
Rozmiary i wygląd niecierpka nowogwinejskiego
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
rozkrzewiony
rozgałęziony
Jak sadzić niecierpek nowogwinejski?
biały
czerwony
pomarańczowy
liliowy
lekka
próchniczna
żyzna
nasiona
rozsada
Niecierpek nowogwinejski to bardzo uniwersalna roślina. Pięknie prezentuje się w doniczkach na parapetach, wspaniale wygląda w balkonowych skrzynkach, urozmaica każdą ogrodową rabatę. Odmiany uprawne są dostępne w bardzo licznych kolorach, więc za jego pomocą możesz stworzyć barwną kompozycję, która każdego zachwyci. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacjach niecierpka.
Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie i właściwościach niecierpka drobnokwiatowego.
Jednoroczne niecierpki mają bardzo szerokie rozwiązanie. Ze względu na niski pokrój dobrze sprawdzają się w skrzynkach – mają około 30 cm wysokości. Delikatne kwiaty, złożone z kilku zaokrąglonych płatków, ładnie prezentują się na tle ciemnozielonych liści. Niecierpek nowogwinejski kwitnie obficie przez całe lato – niektóre odmiany rozpoczynają kwitnienie pod koniec maja, a płatki utrzymują się świeżo aż do początku jesieni.
Niektóre odmiany mają bardzo kolorowe liście – pokryte pstrymi plamkami lub ozdobione jasnoróżowym biegiem nerwów. Inne wyróżniają się dwubarwnymi płatkami kwiatów. To sprawia, że niecierpek gwinejski to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin w ogrodzie.
Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe, które można bardzo łatwo uzyskać. Rozmnażanie jest proste – wiosną i jesienią pędy niecierpków szybko ukorzeniają się w wodzie i już kolejnej wiosny można wysadzić je na rabacie. Pędy należy przechowywać w jasnym miejscu, temperatura nie powinna spadać poniżej 12 stopni Celsjusza. Jeśli interesuje cię uprawa tego kwiatu w ogrodzie, sprawdź więcej porad na temat niecierpków.
Można także zaopatrzyć się w nasiona roślin – są dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Nasiona można siać bezpośrednio do gruntu lub wysiewać do rozsadników i dopiero siewki wielkości kilku centymetrów sadzić na stałe miejsce. Polecana rozsada to 30 x 30 cm. Cena nasion niecierpka wynosi tylko kilka złotych. Za jeden listek z mieszanka kolorystyczną zapłacisz około 3-4 zł.
Niecierpek nowogwinejski lubi zaciszne miejsca, źle reaguje na chłodne wiatry. Dlatego sadzi się go przy płotach lub w miejscach osłoniętych przez inne rośliny. Dobrze sprawdza się na rabacie umieszczonej w słonecznej lokalizacji, chociaż nieźle czuje się także w półcienistych miejscach. W doniczkach uprawia się go na balkonach i parapetach o orientacji wschodniej lub zachodniej – silne bezpośrednie nasłonecznienie powoduje poparzenia liści.
Niecierpek lubi temperatury w przedziale 10-20 stopni Celsjusza. Lubi żyzne i próchnicze podłoże, pH powinno zawierać się w przedziale 6-8. Roślina źle znosi zastoiska wodne, jednak lubi mieć wilgotną glebę, w suchej od razu choruje i marnieje. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie niecierpka balsamina w doniczce.
Niecierpek nowogwinejski potrzebuje bardzo skrupulatnego podlewania. Szybko reaguje na przesuszenie, a im wyższa temperatura i silniejsze nasłonecznienie, tym więcej wody potrzebuje. Latem, zwłaszcza okazy w uprawie pojemnikowej, muszą być podlewane co najmniej raz dziennie, optymalnie nawet częściej, mniejszymi porcjami wody. Niecierpek bardzo szybko komunikuje, że brakuje mu podlewania – liście stają się zwinięte i lekko zwisają, płatki kwiatów robią się lekko postrzępione. Kilka dni bez podlewania może doprowadzić do obumarcia rośliny.
Niecierpki wytwarzają bardzo wiele kwiatów, dlatego w okresie od maja do września mogą potrzebować nawożenia. Jego częstotliwość warto dopasować do poziomu żyzności gleby, najczęściej zabieg powtarza się co 10-14 dni, zarówno w podłożu, jak i w doniczkach. Niecierpki nowogwinejskie zasila się sztucznymi nawozami mineralnymi przeznaczonymi do roślin kwitnących.