Rozmiary i wygląd petunii ogrodowej
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
rozgałęziony
wzniesiony
zwieszający
Jak sadzić petunia ogrodowa?
biały
czerwony
niebieski
purpurowy
fioletowy
próchniczna
żyzna
sadzonki
Petunia hybrida, czyli petunia ogrodowa, petunia zwyczajna jest popularną rośliną, stosowaną do dekoracji kwietników, balkonów i ogrodowych rabatek. Uprawa efektownych petunii jest bardzo prosta, bowiem rosną w każdym umiarkowanie wilgotnym podłożu, wytrzymują susze oraz przesadzanie w czasie kwitnienia. Znanych jest bardzo wiele odmian uprawnych – petunia poddawana jest zabiegom hodowlanym już od około 150 lat. Kwiaty ogrodowe różnią się barwą, wielkością i kształtem, a także długością pędów. Najpopularniejszą zwisającą odmianą petunii jest surfinia. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja letnich kwiatów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.
Petunie wywodzą się Ameryki Południowej. Należą do rodziny psiankowatych. Jednoroczne rośliny wyróżnia lejkowaty kwiat oraz szorstko omszone lepkie liście. Barwa kwiatów jest bardzo zróżnicowana. Petunia tworzy kwiaty białe, żółte, różowe, czerwone, purpurowe, fioletowe oraz wielobarwne – z różnym wybarwieniem płatków i gardzieli. Kwitnienie petunii trwa od maja do pierwszych przymrozków. Owocem jest torebka, wypełniona nasionami. Oprócz petunii o wzniesionym pokroju coraz większą popularnością cieszy się petunia kaskadowa, zwana surfinią. Efektowna odmiana tworzy zwisające długie pędy. Należy do roślin silnie rosnących, wytrzymałych i bardzo obficie kwitnących.
Jedna z klasyfikacji odmian petunii:
Petunie tworzące efektowne kwiaty, różniące się wielkością i pełnością:
Grupy petunii kaskadowych:
W poszczególnych grupachPetunia hybrida znajdują się ciekawe, godne polecenia odmiany.
Petunia wzniesiona, o pędach długości do 40 cm, np.:
Popularne odmiany petunii wielkokwiatowej, o pędach długości 40 – 80 cm, np.:
Odmiany petunii strzępiastej, np.:
Najciekawsze odmiany surfinii, np.:
Wymagania uprawowe petunii dotyczą właściwego stanowiska oraz odpowiedniej pielęgnacji. Dla dobrego rozwoju roślin w ogrodzie konieczne jest słoneczne lub lekko zacienione miejsce, o glebie piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej i bogatej w substancje odżywcze. Petunie balkonowe najlepiej udają się w ziemi kwiatowej, która utrzymuje umiarkowaną wilgotność, jest świeża i pulchna. Pamiętajmy, że petunie ogrodowe i balkonowe wrażliwe są na opady i podmuchy wiatru, dlatego ważne jest zapewnienie roślinom zacisznego miejsca.
Pielęgnacja kwiatów polega na codziennym podlewaniu, ze względu na ich duże wymagania wodne. W czasie upalnego lata petunie podlewamy nawet dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Raz w tygodniu zasilamy rośliny nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla petunii. Unikajmy przenawożenia azotem – roślina wytworzy wspaniałe liście, ale będzie słabo kwitnąć. Po zakończonym pierwszym kwitnieniuPetunia hybridaprzycinamy do połowy. Taki zabieg, w ciągu dwóch tygodni, pozwoli roślinom uzyskać ładniejszy pokrój i intensywniejsze kwitnienie. Pielęgnacja surfinii wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów.
Na przełomie stycznia i lutego możemy rozpocząć rozmnażanie petunii. Wysiew nasion odbywa się przy temperaturze ziemi, wynoszącej około 20 stopni Celsjusza. Nasiona należy jedynie lekko wklepać do podłoża i podlać. Siewki, po pikowaniu, sadzimy w mieszaninie ziemi liściowej i piasku – właściwa rozstawa dla sadzonek to 2 cm x 3 cm. Do czasu wysadzenia na stałe miejsce, co 10 dni petunie nawozimy. Na stałe miejsce w ogrodzie lub do pojemników sadzimy rośliny po wiosennych przymrozkach, po 15 maja i na początku czerwca. Najlepiej to zrobić wówczas, gdy zaczną pojawiać się pierwsze kwiaty. Rozstawa dla odmian wysokich wynosi 25 cm x 30 cm, natomiast dla petunii niskich – 20 cm x 20 cm. W czasie kwitnienia kwiaty możemy przesadzać, by dobrać odpowiedni kolor i wysokość. Sprawdź także ten artykuł o różnicach pomiędzy surfinią a petunią.
Nasiona petunii zwyczajnej, dostępne na rynku ogrodniczym, umożliwiają wysianie efektownych roślin. Zdjęcia na torebkach z nasionami ukazują wygląd kwitnącej odmiany. Jednak samodzielne wyprodukowanie rozsady petunii nie jest proste. Najlepiej skorzystać z gotowych, ukorzenionych okazów. Petunia ogrodowa znajduje się w ofercie lokalnych centrów ogrodniczych oraz w sklepach internetowych. Zdjęcia sprzedawanych roślin pozwalają zorientować się, czy odpowiada nam wygląd i barwa kwiatów.
Petunie znajdują szerokie zastosowanie. Wzniesione odmiany upiększają klomby, efektownie prezentują się na ogrodowych rabatkach i na skalniakach. Rośliny wykorzystywane są także do zadarniania ogrodowych przestrzeni. Na 1 m2 wystarczy jedna petunia, by rabata zyskała niecodzienną okrywę. Efektownym tłem dla barwnych kwiatów może okazać się aksamitka wyniosła (Tagetes erecta), dorastająca do 100 cm wysokości. Jej intensywnie pomarańczowe, żółte i czerwonawe kwiaty oraz pierzaste liście ładnie podkreślają urodę petunii. Aksamitka wyniosła ma podobne wymagania do petunii – jednoroczna roślina dobrze rośnie w słońcu i lekkim zacienieniu, preferuje żyzne podłoże.
Rośliny doniczkowe zdobią altany, balkony, okna, pomieszczenia biurowe i miejsca publiczne. Doskonale znoszą niewielką głębokość doniczek i skrzynek balkonowych. Surfinie najpiękniej prezentują się w podwieszanych misach i koszach. W jednym pojemniku można sadzić kilka odmian, tworząc ciekawe letnie kompozycje. Uwaga! Jak wszystkie rośliny z rodziny psiankowatych, petunia ogrodowa jest trująca.