Tajwan
Himalaje
Rozmiary i wygląd powojnika górskiego
pnący
gęsty
Jak sadzić powojnik górski?
biały
próchniczna
żyzna
odkłady
październik
październik
Powojnik górski - pielęgnacja
sierpień
Obok powojnika wielokwiatowego ciekawym gatunkiem jest również powojnik górski. Pnącze świetnie radzi sobie w trudnych warunkach, dlatego nie ma najmniejszego problemu z jego uprawą w naszych ogrodach. Warto zobaczyć, jakie są jego najpopularniejsze odmiany i czym się między sobą różnią.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie powojnika w ogrodzie.
Powojnik górski (Clematis montana) jest rośliną z rodziny jaskrowatych, która przywędrowała do nas z Azji. Naturalnie występuje między innymi na terenie Chin, Nepalu, czy też Afganistanu. Pnącze wyróżniające się drobniejszymi kwiatami w porównaniu do powojnika wielokwiatowego, dorasta nawet do 8 metrów wysokości. Liście wyróżniają się spiczastym zakończeniem, osiągają do 8-10 cm długości. Sprawdź także ten artykuł o powojniku pnącym.
Największą uwagę przykuwają kwiaty, które jak już wiadomo, są znacznie mniejsze. W przypadku powojnika wielokwiatowego kwiaty mogą osiągać nawet do 24 cm średnicy. Tutaj mowa jest już zaledwie o 5 cm rozpiętości. Jednak pnącze jest obsypane wyjątkowo gęsto. W zależności od odmiany kwiaty przybierają barwę od białego, przez różową, aż po kremowe. Obficie kwitnące od maja do czerwca, po kwitnieniu rodzą trujące owoce. Są one dość charakterystyczne, ponieważ wyróżniają się pierzastą strukturą. Na pnączu pojawiają się w sierpniu. Często na powojnik górski mówi się powojnik ostry, ze względu na ostro zakończone końce liści. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o powojnikach.
Do najpopularniejszych odmian powojnika górskiego, zalicza się:
Uprawa powojnika jest wyjątkowo łatwa i bardzo szybko przynosi oczekiwane rezultaty w postaci pięknie kwitnących kwiatów. Powojnik ostry bardzo dobrze czuje się na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Warto zadbać o żyzne, a także umiarkowanie wilgotne podłoże. Powojniki górskie niestety nie lubią suszy, dlatego w okresie braku opadów atmosferycznych należy regularnie podlewać roślinę.
Podczas sadzenia pnącza najlepiej roślinę wyściółkować. Wtedy powojnik górski będzie jeszcze lepiej chroniony przed wszelkimi rodzajami chwastów. Jeżeli chcemy, by roślina wydała jak najwięcej kwiatów, od wiosny do jesieni możemy rozpocząć jej nawożenie. W odróżnieniu od powojnika wielokwiatowego roślina nie wymaga cięcia, ponieważ kwiaty rodzą się na ubiegłorocznych pędach. Jeżeli jednak zależy nam na zmniejszeniu wysokości pnącza, po przekwitnięciu możemy przyciąć roślinę do 1 metra wysokości. A może zainteresuje cię także artykuł o kwiatach sundaville w ogrodzie?