Rozmiary i wygląd rojnika murowego
lipiec
dywanowy
Jak sadzić rojnik murowy?
biały
żółty
czerwony
piaszczysta
kamienista
żwirowa
sucha
uboga
nasiona
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
Sempervivum tectorum rojnik murowy jest trwałą zimozieloną byliną z rodziny gruboszowatych. Rojnik znany jest od starożytności jako roślina chroniąca przed wyładowaniami atmosferycznymi. Sadzony bywał na dachach domów, jako zabezpieczenie przed ogniem i złymi zaklęciami. Doceniano również właściwości lecznicze mięsistych liści, wypełnionych uzdrawiającym śluzem. Rojnik murowy jest gatunkiem łatwym w uprawie. Znajduje zastosowanie w skalnych ogrodach i do obsadzania murków. Przeczytaj, jak przebiega uprawa i pielęgnacja tej dekoracyjnej i pożytecznej rośliny.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach na skalniak.
Niewielkie płożące się rozetki rojników murowych mogą osiągać do 20 cm średnicy. Tworzą je błyszczące zielone i mięsiste liście, wypełnione śluzem. W lipcu pojawia się kwitnąca okrągła łodyżka, która dorasta do 20 cm wysokości. Drobne różowopurpurowe kwiaty, przypominają liście. Po skończeniu kwitnienia rozetka zamiera. Małe rozetki, wypuszczające włókniste korzenie, stają się samodzielnymi roślinami. Korzenie rojników łatwo przyczepiają się do podłoża, więc możliwe jest sadzenie roślin na zielonych dachach i ścianach altanek ogrodowych i domów, co nadaje im oryginalny wygląd.
Rojnik murowy(Sempervivum tectorum), najokazalszy z licznych gatunków rojników, preferuje słoneczne stanowisko uprawowe o suchej, przepuszczalnej i ubogiej glebie. Chętnie sadzi się rojniki na skalniak, tworząc efektowną okrywę podłoża. Sadzenie byliny przeprowadza się najczęściej na wiosnę, w kwietniu, poprzez sadzonki, pobierane z rozłogów. Zabieg można przeprowadzić również w sierpniu. Na 1 m 2 sadzimy 9-10 roślin. Pielęgnacja rojników polega na ich przesadzaniu oraz rozsadzaniu co 20 cm - młode rośliny szybko rozmnażają się i tworzą samodzielne rozety. Nie musimy ich podlewać ani nawozić. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rojnika w doniczce i ogrodzie.
Roślina ma właściwości lecznicze, podobne do cenionego aloesu. W ziołolecznictwie znajdują zastosowanie liście rojnika, z których robi się wyciąg. Otrzymany sok można mrozić, bowiem nie zmienia swoich właściwości zdrowotnych. Świeże liście rojnika pomogą osobom z problemami skórnymi. Wystarczy zalać je gorącą wodą i zastosować w postaci parówki – na odżywienie skóry twarzy.
Medycyna ludowa wykorzystuje leczniczą moc ziół od najdawniejszych czasów.
Rojnik jest byliną, którą z powodzeniem możemy uprawiać na balkonach i tarasach, tworząc w ten sposób wyjątkowe sukulentowe ogródki. Oprócz rojnika murowego do uprawy pojemnikowej nadają się również inne ciekawe gatunki:
Rojnik w doniczce dobrze komponuje się z innymi roślinami skalnymi, np. ze smagliczką, rozchodnikiem czy gęsiówką. Ładnie wyglądają różne gatunki rojników i odpowiednio dobrane ich odmiany. Pielęgnacja miniaturowych skalniaków polega na oszczędnym podlewaniu i zasilaniu roślin. Osłaniamy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – w czasie porywistych wiatrów i obfitych opadów przenosimy doniczki do pomieszczenia. Przed zimą rojniki dostatecznie podlewamy, by zapasy wody starczyły im do wiosny. Doniczki ustawiamy na styropianie, w miejscu osłoniętym przed zimnymi podmuchami wiatru. Rośliny osłaniamy liśćmi, gałązkami iglaków lub agrowłókniną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu jaskra rozłogowego?