Nazwa rośliny
Serduszka okazałe (łac. Lamprocapnos spectabilis) znana też jako serduszka okazała, biskupie serce, ładniczka okazała
Systematyka
makowate > Lamprocapnos > serduszka okazałe

Serduszka – odmiany, sadzenie, uprawa, ciekawostki

Serduszka to niezwykle urokliwe kwiaty, które były prawdziwą ozdobą ogródków naszych babć. Nazwę swą wzięły od nietuzinkowego kształtu kwiatów, które wyglądem przypominają serce. Dziś rośliny te przeżywają swój renesans i kuszą oryginalnym i niecodziennym wyglądem. Dlatego coraz częściej sadzimy je w naszych ogrodach lub wręczamy ukochanej osobie, aby wyrazić swoje uczucia. Co takiego ma w sobie ten delikatny kwiat, że zachwyca i urzeka od wielu lat?

Jeśli interesują cię także kwiaty nadające się na balkon, inspiracje znajdziesz w tym artykule.

Serduszka - sadzenie i uprawa

Wymagania glebowe i stanowiskowe

Serduszka to przepiękny i niezbyt wymagający kwiat o zróżnicowanej kolorystyce od białej (alba), poprzez różową aż do czerwonej. W naturze można go spotkać w lasach Ameryki Północnej i Azji, gdzie tworzy rozległe i okazałe kępy. Jego liście kształtem przypominają paproć, a sercowate kwiaty usytuowane na bezlistnych pędach, zebrane są w zwisające, efektowne grona. Ponieważ kwiat ten bardzo dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, w naszych ogrodach można spotkać różne jego gatunki i odmiany.

Serduszka to byliny przybierające różne formy, od niewielkich osiągających kilkanaście centymetrów roślinek, do okazałych pnączy. Występują również jako krzewy liściaste o ciekawym i zróżnicowanym pokroju liści i oryginalnych kwiatach.  Do prawidłowego wzrostu potrzebują przepuszczalnego i niezbyt wilgotnego podłoża. Młode rośliny najlepiej czują się w glebie o odczynie obojętnym, natomiast starszym egzemplarzom dobrze jest zapewnić podłoże lekko kwaśne.

Najodpowiedniejszym stanowiskiem dla serduszki jest półcień, dlatego można ją sadzić na tych stanowiskach, gdzie uprawa innych roślin, ze względu na niewystarczająca ilość światła, będzie trudna. Dlatego serduszkami można wypełniać puste miejsca pod drzewami i krzewami. Wiosną warto zastosować nawożenie organiczne bogate w fosfor i potas, aby zachęcić roślinę do obfitego kwitnięcia.

Bylina jest całkowicie mrozoodporna i doskonale znosi nawet bardzo duże mrozy. Jednak młode rośliny warto przed zima zabezpieczyć warstwą kory lub kompostu, aby ochronić delikatne jeszcze korzenie przed przemarznięciem. Starsze egzemplarze nie wymagają już okrywania. A może zainteresuje cię także fuksja na balkonie i w ogrodzie?

Sadzenie i przesadzanie serduszki

Uprawa serduszki powinna rozpocząć się od odpowiedniego przygotowania stanowiska, na którym będziemy sadzić roślinę. Dobrze jest dosyć głęboko przekopać ziemię i zmieszać ja z kompostem, aby poprawić jej strukturę.

Przed posadzeniem warto roślinę namoczyć w wodzie, aby odpowiednio nawodnić jej system korzeniowy. Jeśli sadzimy kwiat, który wcześniej rósł w doniczce, należy delikatnie rozluźnić jego korzenie, co ułatwi przyjmowanie się rośliny.

Serduszkę sadzimy do dołka nieco większego niż bryła korzeniowa rośliny i obsypujemy ziemią. Na koniec nie możemy oczywiście zapomnieć o jej obfitym podlaniu.

Warto pamiętać, że przesadzanie serduszki jest nieodzownym elementem, aby jej uprawa przyniosła pożądane efekty. Zabieg ten, połączony z podziałem bryły korzeniowej jest potrzebny, żeby wzmocnić roślinę i pobudzić ją do lepszego kwitnięcia. Jeśli interesują cię także kwiaty na taras, inspiracje znajdziesz w tym artykule.

Serduszka - rozmnażanie

Serduszkę możemy rozmnażać na trzy sposoby: przez podział bryły korzeniowej, sadzonkowanie pędów bocznych lub wysiew nasion.

Podział rośliny jest najskuteczniejszym sposobem, aby uzyskać nowe rośliny. W tym celu wczesną wiosną lub po zakończeniu kwitnienia bylinę wykopujemy z ziemi i delikatnie rozdzielamy jej bryłę korzeniową. Uzyskane w ten sposób nowe rośliny od razu wysadzamy na miejsce docelowe.

Sadzonkowanie pędów bocznych powinno odbywać się wiosną. Wówczas pobieramy młode pędy odziomkowe z tzw. piętką i umieszczamy w donicy wypełnionej mieszanką torfu i kompostu. Młode rośliny umieszczamy w szklarni lub inspekcie, nie zapominając o regularnym podlewaniu.

Uprawa serduszki z nasion jest najmniej popularna, ale niektórzy preferują taką formę rozmnażania, z uwagi na to, że od razu można uzyskać wiele egzemplarzy tej pięknej rośliny. Nasiona wysiewamy jesienią na rozsadnik lub wiosną do inspektu. Przed wysiewem wiosennym należy przeprowadzić stratyfikację nasion w niskiej temperaturze.

Bogactwo gatunków serduszki

Serduszka okazała o różowych kwiatach (dicentra spectabilis pink) i serduszka okazała biała (alba)

Serduszka okazała to jeden z najpopularniejszych gatunków serduszki, posiadający różne odmiany. Jest to bylina osiągająca wysokość 50-80 cm. Tworzy piękne różowo - białe kwiaty, kształtem przypominające serce, z którego wypływa kropla.  Ciekawostką jest to, że właśnie za sprawą tych oryginalnych i niecodziennych kwiatów, roślina zyskała wiele potocznych nazw. Serduszkę okazałą ( dicentra spectabilis) określa się jako „biskupie serce”, „krwawiące serce”, „kawalerskie serce” czy „serce Jana”. Jedna z legend japońskich głosi, że serduszka to roślina, która wyrosła na grobie nieszczęśliwie zakochanego mężczyzny, który przebił swoje kawalerskie serce, po odrzuceniu przez ukochaną (stąd jedna z nazw serduszki).

Kwiat byliny usytuowany jest na długim pędzie, tworząc okazałe i ciekawe kwiatostany. Doskonale sprawdza się jako dekoracja rabat i trawników. Idealnie nadaje się również do wazonów jako kwiat cięty. Pora kwitnienia serduszki okazałej przypada na miesiąc maj.

Liście serduszki mają barwę zielono-szarą i składają się z wielu drobnych listków. Po przekwitnięciu szybko zasychają, dlatego warto sadzić tę roślinę w odpowiednim sąsiedztwie, np. w towarzystwie tawułek, krzewuszek, czy niewielkich berberysów. Te krzewy liściaste wypełnią puste miejsce po zanikających latem liściach serduszki.

Obok serduszki okazałej o różowych kwiatach (dicentra spectabilis pink), w wielu ogrodach występują również inne jej odmiany. Jedną z bardziej oryginalnych jest serduszka okazała biała. Od serduszki różowej różni się barwą kwiatów, które są śnieżnobiałe.  Roślina ta stanowi doskonałe tło dla innych roślin, ze względu na jasną zieleń pierzastych liści oraz neutralny kolor kwiatów, które idealnie dopasują się do każdego otoczenia. A może zainteresują cię także inspiracje na kwiaty wiosenne?

Serduszka piękna i serduszka wspaniała

Serduszka piękna jest byliną o nieco odmiennym pokroju od serduszki okazałej. Dorasta do wysokości 30 - 50 cm i doskonale sprawdza się jako roślina na skalniaki i rabaty. Jej ogromną zaletą jest to, że wcześnie wchodzi w fazę kwitnienia (maj), a kwiat utrzymuje się do sierpnia.

Serduszka piękna, podobnie jak inne serduszki, najlepiej czuje się w glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej. Idealnym stanowiskiem dla rośliny jest półcień.

Serduszka wspaniała to kolejna roślina z gatunku serduszek, której uprawa nie sprawia problemów. Posiada delikatne, postrzępione liście i oryginalne, urokliwe kwiaty przybierające barwę od różowej do purpurowej. Kwitnie w maju i czerwcu, a jej rozłożyste liście utrzymują się do późnej jesieni. Serduszka wspaniała sadzona jest jako roślina okrywowa. Jej podziemne kłącza szybko się rozrastają, dzięki czemu roślina tworzy przepiękne, zwarte kobierce.

Serduszka okazała (dicentra spectabilis) – najpopularniejsze odmiany

Serduszka okazała to bylina posiadająca różne bardzo ciekawe odmiany. Warto je poznać i zaprosić do swoich ogrodów jako oryginalne elementy ich wystroju. Oto niektóre z nich:

· Alba (serduszka okazała biała) – to przepiękna bylina, której śnieżnobiałe kwiaty ozdobią i ożywią zacienione zakątki niejednego ogrodu. Roślina wytwarza soczyście zielone liście, które po okresie kwitnienia zamierają. Dorasta do wysokości 30 cm i doskonale sprawdza się do nasadzeń na rabatach, zarówno w grupach, jak i pojedynczo.

·Gold Heart – to nowość wśród serduszek. Odznacza się zachwycającymi złotymi liśćmi, których kolorystyka jest niezwykłą rzadkością wśród roślin ogrodowych. Jako jedna z nielicznych serduszek, odmiana gold heart nie gubi swoich liści i utrzymuje je aż do jesieni. Roślina dorasta do wysokości ok. 50 cm i wytwarza różowe kwiaty, które pojawiają się w maju.

· Valentine – niezwykle efektowna serduszka o niespotykanych czerwonych kwiatach, zebranych w długie grona. Okres jej kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Dorasta do 80 cm wysokości, tworząc duże, zwarte kępy. Ze względu na swój okazały pokrój, doskonale sprawdzi się jako soliter ogrodowy.

Wszystkie gatunki i odmiany serduszek to niezwykle piękne kwiaty i nietuzinkowe krzewy liściaste. Na szczególną uwagę zasługuje serduszka okazała biała, która zachwyca bielą swoich sercowatych kwiatów. Serduszka świetnie komponują się z innymi roślinami o dużych barwnych liściach. Ze względu na to, że większość serduszek zasycha po przekwitnięciu, warto zapewnić im takie właśnie sąsiedztwo. Efektownie wyglądają również posadzone w donicach na balkonach i tarasach, jako pojedyncze egzemplarze lub element kompozycji kwiatowej.

Wygląd serduszek okazałych

Pochodzenie:
Korea, Chiny, Daleki Wschód Rosji
Roczne przyrosty:
60 cm - 100 cm
Maksymalna wysokość:
60 cm - 100 cm
Maksymalna szerokość:
30 cm - 60 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
1 rok


Pokrój serduszek okazałych:
wyprostowany, rozkrzewiony, kępiasty
Cechy charakterystyczne:
pachnąca
przyciąga zwierzęta
ozdobne kwiaty, ozdobne liście
Kolor kwiatów:
różowy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
podzielone
Kolor liścia:
niebieskawe

Sadzenie i stanowisko dla serduszek okazałych

Termin sadzenia:
luty, marzec, kwiecień
Rozstaw przy sadzeniu:
40 cm - 60 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe, podział, nasiona, sadzonki korzeniowe


Stanowisko:
Gleba:
gliniasta, przepuszczalna, próchniczna, lekko wilgotna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -27 °C


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:
soliter, nasadzenie grupowe, w pojemnikach

Pielęgnacja serduszek okazałych

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
dobra odporność
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz kompost. Nawozić 1 raz w roku.
Trochę kompostu podanego jesienią wokół rośliny wystarcza nawet na dwa lata.
Podlewanie
Niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Podlewanie jest potrzebne tylko w upalne dni.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej