południowe Włochy
Rozmiary i wygląd sosny bośniackiej
rozłożysty
szerokostożkowy
rozgałęziony
Jak sadzić sosnę bośniacką?
purpurowoczerwony
nasiona
kwiecień
wrzesień
październik
kwiecień
wrzesień
październik
Drzewa iglaste są roślinami cenionymi za piękny wygląd i mikroklimat, wypełniony zdrowymi olejkami eterycznymi. W naszym kraju chętnie uprawiane są ciekawe odmiany świerków, sosen i jodeł. Wolno rosnąca sosna bośniacka – Pinus heldreichii, Pinus leucodermis – po 30 latach uprawy dorasta jedynie do około 6 m wysokości, więc z powodzeniem może być hodowana nawet w niewielkich ogrodach. W naturze spotykana jest na Bałkanach, w Albanii, w północno-zachodniej Grecji oraz w Bułgarii. Z gór dawnej Jugosławii pochodzi również wyjątkowej urody drzewo – świerk bośniacki (serbski). Najwyższa jodła o wysokości 65 m wysokości to jodła bośniacka, rosnąca w Parku Narodowym Sutjeska.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji sosny.
W naszych ogrodach cenione są piękne odmiany sosny bośniackiej:
Atrakcyjne drzewo, jakim jest sosna bośniacka, charakteryzuje się wąskostożkowym i zwartym pokrojem. Ozdobą sosny są ciemnozielone długie igły, gęsto i pędzlowato ułożone na gałęziach. Niebieskoczarne szyszki odcinają się wizualnie od gładkiej szarej kory. W trakcie dojrzewania stają się brązowe, prezentując szeroko rozłożone łuski. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sosnach.
To piękne drzewo możemy hodować na terenie całego kraju. Sosna bośniacka, podobnie jak świerk bośniacki (serbski), odporna jest na mróz, podmuchy wiatru i suszę. Nadaje się do uprawy w ogrodach - w miastach i rejonach przemysłowych. Jako światłolubna roślina, preferuje słoneczne stanowiska. Karłowe odmiany nadają się do zastosowania w mniejszych ogrodach, a także do uprawy w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Wyjątkową cechą Pinus heldreichii jest możliwość bezproblemowego przesadzania starszych roślin.
Odmiany sosny bośniackiej rozmnaża się przez szczepienie oraz sadzonkowanie. Drzewa dobrze znoszą cięcie, co wpływa na ich wzrost. Młode przyrosty pędów przycinamy w maju i w czerwcu, o połowę ich długości, co pozwoli uzyskać gęsty pokrój. Młode pędy wyłamujemy palcami, bez użycia sekatora, który może uszkodzić pozostawione igły. Regularne przycinanie pozwoli uzyskać drzewko bonsai. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sośnie himalajskiej?