Nazwa rośliny
Tawuła japońska (łac. Spiraea japonica) znana też jako tawuła drobna
Systematyka
różowate > tawuła > tawuła japońska

Tawuła japońska - cena, odmiany, uprawa, rozmnażanie, cięcie, wymagania

Spiraea – tawuła – jest rodzajem obejmującym około 100 gatunków krzewów należących do rodziny różowatych. Tawuła rośnie w Europie, w Azji, a także w Ameryce Północnej i w Meksyku. Cechą wyróżniającą krzewy są urocze drobne kwiaty, zróżnicowane kolorystycznie – białe, różowe i karminowoczerwone. Uprawa roślin jest łatwa, bowiem tawuły tolerują każdy rodzaj gleby oraz słoneczne i lekko zacienione stanowiska. Atrakcyjne liściaste krzewy znajdują zastosowanie na niskie formowane lub naturalne żywopłoty, do nasadzeń grupowych i pojedynczo. Sadzenie Spiraea możliwe jest w ogrodzie i w pojemnikach.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Spiraea japonica – wymagania uprawowe oraz pielęgnacja rośliny

Tawuła japońska - co warto wiedzieć?

Gatunkiem uprawianym w Polsce jest tawuła drobna, znana również jako tawuła japońska, tawuła Bumalda – Spiraea japonica, Spiraea callosa. Liściaste krzewy dorastają do 1 m wysokości. Charakterystyczną cechą są pionowo wzniesione pędy, na których dość gęsto ułożone są duże jasnozielone liście, o długości około 8 cm. Liście mają charakterystyczny jajowato lancetowaty kształt oraz podwójnie piłkowane obrzeżenia. Jesienią przebarwiają się na ogniście czerwono i pomarańczowo. Od czerwca do września pojawiają się drobne różowe kwiaty, ujęte w baldachogrona. Spiraea japonica jest krzewem odpornym na suszę i niskie temperatury.

Cena sadzonek kształtuje się od około 9 zł do 18 zł, w zależności od odmiany.

Wymagania uprawowe tawuły japońskiej

Uprawa rośliny nie przedstawia trudności. Rozmnażanie tawuły japońskiej przeprowadza się z półzdrewniałych sadzonek. Najlepszym czasem na ich pozyskanie jest koniec lata. Sadzonki przeznaczone na żywopłot wymagają zachowania odpowiedniego odstępu. Najwłaściwsza rozstawa wynosi około 70 cm. Tawuła japońska jest krzewem tolerancyjnym, dobrze rosnącym na słonecznych stanowiskach, w przeciętnej ogrodowej ziemi, o umiarkowanej wilgotności. Sadzenie roślin w żyznej glebie sprzyja obfitemu kwitnięciu i pojawieniu się okazalszych kwiatów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krzewach na żywopłot szybko rosnący?

Tawuła japońska - pielęgnacja

Pielęgnacja krzewu także nie jest skomplikowana. Roślina odporna jest na szkodniki i choroby. Czasami, przy deszczowej aurze, mogą pojawić się dolegliwości, wywołane przez choroby grzybowe (rdza oraz mączniak prawdziwy). Tawuła jest mrozoodporna, więc nie wymaga osłon, chroniących przed niskimi temperaturami. W czasie przedłużających się okresów suszy, należy regularnie krzewy nawadniać, by zapobiec więdnięciu liści. Tawuła drobna ma tendencję do rozrastania się, dlatego dla zachowania ładnego pokroju, konieczne jest cięcie tawuły, co pozwala się jej zagęścić. Zabieg przeprowadzamy wczesną wiosną:

  • cięcie tawuły należy wykonać prawie przy samej ziemi, pozostawiając pędy 20-30 cm wysokości,
  • cięcie przeprowadzamy każdego roku, dla uzyskania obfitego kwitnienia,

Tawuły możemy zasilić w czasie wegetacji nawozami o przedłużonym działaniu, kompostem oraz biohumusem.

Krzewy liściaste w ogrodach: tawuła japońska – najciekawsze odmiany

Tawuła japońska ‘Goldflame’ – jest mieszańcem tawuły japońskiej i tawuły Bumalda. Karłowa roślina tej odmiany osiąga około 60 cm wzrostu. Złocistożółte liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor. ciemnoróżowe drobne kwiaty, pojawiające się od czerwca do lipca i ujęte są w płaskie baldachy. Tawuła żółta wytwarza liczne pędy boczne, na których pojawiają się także liczne kwiaty, stąd okres kwitnienia rośliny jest bardzo długi. Niskie ciecie tawuły przeprowadzamy każdego roku, wczesną wiosną. Tawuła japońska ‘Goldflame’ ma niewielkie wymagania uprawowe. Dobrze znosi niskie temperatury i okresy suszy. Sadzenie możemy przeprowadzić na każdej glebie, za wyjątkiem stanowisk mokrych i ciężkich. Piękne wybarwienie zapewni uprawa na słonecznym miejscu. Tawuła japońska stosowana jest na niskie żywopłoty, do dekoracji rabat w ogrodzie oraz jako efektowna roślina okrywowa. Cena pojedynczej sadzonki wynosi około 12 zł. Cena kompletu 20-50 szt to około 9,50 zł/szt. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tawułach.

Tawuła japońska ‘Goldmound’ – jest karłowym krzewem, dorastającym do 60 cm wysokości. Ozdobą rośliny są żółte liście oraz drobne różowe kwiaty, ujęte w kwiatostany. Tawuła japońska kwitnie od czerwca do lipca. Jej uprawa jest bardzo łatwa i nieabsorbująca – tawuła żółta toleruje ogrodową glebę, jest wytrzymały na niskie temperatury i suszę oraz zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej przeprowadzić sadzenie na słonecznych stanowiskach, dla ładnego wybarwienia się liści. Pięknie prezentuje się w ogrodzie jako efektowna okrywa lub niski żywopłot. Pielęgnacja odmiany ‘Goldmound’ polega na wiosennym przycinaniu pędów. Cięcie tawuły należy wykonać nisko nad ziemią. Zabieg korzystnie wpłynie na krzewienie się tawuły i obfitość kwiatów. Krzew można formować, nadając mu kulisty pokrój – przycinanie pędów wykonujemy w lipcu, po skończonym kwitnieniu. Cena sadzonki to 4 zł/szt. Rozstawa na stanowisku wynosi około 60 cm.

Tawuła japońska ‘Golden Princess’ – należy do złotolistnej odmiany, obsypanej w czerwcu i w lipcu drobnymi różowymi kwiatami. Tawuła żółta rozjaśnia ogród przez cały czas wegetacji. Dorasta do 50 cm wysokości. Uprawa ‘Golden Princess’ polega na zapewnieniu roślinie słonecznego stanowiska oraz umiarkowanie wilgotnej ogrodowej gleby. Krzew odporny jest na zanieczyszczenia powietrza, niskie temperatury i suszę. Z powodzeniem możemy uprawiać tawułę w miastach. Roślina znajduje zastosowanie na ogrodowych rabatach na obwódki oraz na niskie żywopłoty. Sprawdza się także jako atrakcyjna okrywa. Wczesną wiosną przeprowadzamy niskie cięcie pędów. Cena sadzonki wynosi około 12 zł. Cena 20-50 szt to około 9,50 zł/szt.

Spiraea japonica ‘Little Princess’ – to kolejna efektowna tawuła, o atrakcyjnie wybarwionych liściach. Dorasta do 60 cm wysokości. Eliptyczne, piłkowane jasnozielone liście, jesienią przybierają żywe, żółte i pomarańczowe kolory. W czerwcu i w lipcu tawuła tej odmiany kwitnie, prezentując jasnozielone drobne kwiaty, ujęte w kwiatostany i obficie pokrywające pędy. Uprawa rośliny nie przedstawia problemów. Podobnie jak większość Spiraea japonica, ‘Little Princess’ma niewielkie wymagania glebowe. Dobrze rośnie w ziemi ogrodowej, na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach. Wytwarza silne korzenie, więc krzewy są wykorzystywane do umacniania skarp. Pielęgnacja odmiany polega na skracaniu pędów. Cięcie tawuły należy przeprowadzić wczesną wiosną, co pobudzi roślinę do rozkrzewiania się. Usunięcie przekwitłych kwiatostanów przedłuży czas kwitnienia. Rozmnażanie tawuły japońskiej odbywa się przez sadzonkowanie. Sadzenie przeprowadza się od wiosny do późnej jesieni, w rozstawie co 60 cm. Krzew, odporny na choroby i szkodniki, znajduje zastosowanie jako roślina okrywowa, na obwódki, do ogrodów skalnych oraz do uprawy tarasowej. Cena sadzonki wynosi 14 zł. mniej zapłacimy za komplet sadzonek. Cena 50 sztuk to około 11 zł/szt.

Spiraea japonica ‘Anthony Waterer’ – jest krzewem, dorastającym do 80 cm wysokości. Liście mniejsze niż te, wytwarzane u odmian żółtolistnych, są ciemnozielone, z białym nakrapianiem. Młode listki wybawiają się na czerwono. W okazałych 15-cm kwiatostanach znajdują się drobne czerwone kwiatki. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Jeśli przeprowadzimy letnie cięcie pędów, roślina przedłuży kwitnienie. Odmiana ‘Anthony Waterer’ ma niewielkie wymagania uprawowe. Toleruje większość gleb, za wyjątkiem ciężkich i mokrych. Dobrze rośnie w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu, odporna jest na niskie temperatury i suszę. Jest odporna na choroby i szkodniki. Pięknie wybarwione kwiaty i liście pojawiają się na słonecznym stanowisku, chociaż może być nasadzana także w lekkim cieniu. Cięcie tawuły przeprowadzamy dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz w środku lata, po przekwitnięciu. Cięcie pozwala roślinie ładnie się rozkrzewić i wytworzyć liczne kwiatostany. Rozmnażanie tawuły japońskiej odbywa się przez sadzenie sadzonek, od marca do listopada. ‘Anthony Waterer’ znajduje zastosowanie w przydomowych ogrodach jako atrakcyjna obwódka rabat i roślina okrywowa. Za 30-cm sadzonkę zapłacimy około 18 zł.

Spiraea japonica ‘Crispa’ – roślinę wyróżniają niewielkie postrzępione liście, wybarwione na ciemnozielono. Regularne cięcie krzewu pozwala zachować roślinie półkulisty pokrój. Cięcie wpływa również na rozkrzewianie się odmiany, natomiast jego brak, prowadzi do utraty liści wśród środkowych pędów. ‘Crispa’ dorasta do 60 cm wysokości. W lipcu i w sierpniu pojawiają się różowe drobne kwiaty. Tawuła nie sprawia problemów uprawowych. Jest całkowicie mrozoodporna i tolerancyjna względem gleby – nie toleruje jedynie gleb mokrych i ciężkich. Nie jest również atakowana przez szkodniki i jest odporna na choroby. Obfite kwitnienie zawdzięcza nasadzeniom na słonecznym stanowisku. Niskie wiosenne cięcie wpływa na rozkrzewianie się odmiany. Rozmnażanie tawuły japońskiej odbywa się przez sadzonki, które możemy sadzić od marca do późnej jesieni. Za sadzonkę o wysokości 20-40 cm zapłacimy około 11 zł.

Wśród odmian Spiraea japonica warto również wspomnieć o odmianach ‘Golden carpet’ oraz ‘Macrophylla’:

  • Tawuła żółta ‘Golden carpet’ - dorasta zaledwie do 30 cm wysokości i znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych oraz jako efektowna rozłożysta roślina okrywowa, zachwycając urodą złotożółtych liści i bladoróżowych drobnych kwiatów. Ładnie rozkrzewia się i obficie kwitnie po wiosennym cięciu.
  • Odmiana ‘Macrophylla’ - jest dość wysokim krzewem, osiągającym do 1,5 m wysokości. Na wyprostowanych pędach wytwarza duże zielone liście, jesienią przybierające czerwoną barwę. Młode pędy także wybarwione są na czerwono. Obfite drobne kwiaty, koloru różowego, pojawiają się w czerwcu i w lipcu. Roślina sprawdza się jako atrakcyjny żywopłot, dobrze znoszący wiosenne cięcie.

Tawuła biała – białokwiatowe gatunki w naszym ogrodzie

- Spirea albadorasta do 1,5 m wysokości. Wspaniały krzew zdobią zielone liście oraz duże – 12-cm -szerokostożkowe kwiatostany, ujmujące białe kwiaty. Tawuła biała kwitnie w czerwcu i w lipcu. Łatwa uprawa i pielęgnacja oraz bezproblemowy rozwój rośliny w zanieczyszczonym środowisku, sprawiają, że odmiana chętnie sadzona jest w miejskich ogrodach. Sprawdź także ten artykuł o tawule białej.

- Spirea betulifolia – tawuła brzozolistna – to karłowy gatunek, dorastający docelowo do około 1 m wysokości. Cechą wyróżniającą są jasnozielone okrągławe liście oraz białe kwiaty, pojawiające się w czerwcu, na zeszłorocznych pędach. Tawuła biała jest odporna na niskie temperatury i tolerancyjna względem gleby. Stosowana jest na żywopłoty i jako atrakcyjna ozdoba ogrodowych rabat.

- Spirea vanhouttei – tawuła van Houtte’a – jest jednym z bardziej rozpowszechnionym gatunkiem tawuł. Wyróżnia się wypukłymi wielokwiatowymi baldachogronami, ujmującymi białe kwiaty. Tawuła biała kwitnie obficie w maju i czerwcu. liście przebarwiają się jesienią na żółtopomarańczowo. Krzew osiąga do 2 m wysokości. Ma niewielkie wymagania uprawowe. Chętnie stosowany jest na cięte lub swobodne żywopłoty. Te krzewy liściaste w ogrodach to wybór wart rozważenia.

Wygląd tawuły japońskiej

Pochodzenie:
Korea, Japonia, Chiny
Roczne przyrosty:
15 cm - 20 cm
Maksymalna wysokość:
50 cm - 150 cm
Maksymalna szerokość:
50 cm - 150 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
5 lat


Pokrój tawuły japońskiej:
wyprostowany, rozkrzewiony, luźny
Cechy charakterystyczne:
pachnąca
przyciąga zwierzęta
ozdobne kwiaty, efektowne przebarwienie liści
Kolor kwiatów:
różowy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
jajowate
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla tawuły japońskiej

Termin sadzenia:
kwiecień, wrzesień
Rozstaw przy sadzeniu:
100 cm - 150 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe
Dodatkowe informacje:
Sadzonki w pojemnikach można sadzić przez cały rok do niezamarzniętej gleby.


Stanowisko:
Gleba:
przeciętna ogrodowa, gliniasta, przepuszczalna, podstawowa ziemia kwiatowa, lekka, próchniczna, żyzna, zawierająca wapń, piaszczysta, wilgotna, lekko wilgotna, piaszczysto-gliniasta, torfowa
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -27 °C


Pielęgnacja tawuły japońskiej

Trudność uprawy:
łatwy
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:
mszyce, wzdymacz tawułowy

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Należy wykopać krzew z możliwie dużą bryłą ziemi.
Kiedy należy przycinać?
Doskonale znosi przycinanie.
Skraca się pędy o 1/3 - 1/2 długości albo przycina krzew na wysokości 15-20 cm. Tawuła japońska kwitnie na tegorocznych pędach. Można również formować żywopłoty.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, kompost. Nawozić 1 raz w roku.
Podlewanie
Niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Małe dawki wody potrzebne tylko w dłuższym okresie suszy.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej