Nazwa rośliny
Tulipanowiec amerykański (łac. Liriodendron tulipifera)
Systematyka
magnoliowate > tulipanowiec > tulipanowiec amerykański

Tulipanowiec amerykański - piękne drzewo do Twojego ogrodu

Tulipanowiec amerykański to naprawdę niezwykłe drzewko, które świetnie prezentuje się w każdym ogrodzie. Jego nazwa jest związana z wrażeniem, jakie wywołuje, kiedy kwitnie. Ta wyjątkowa roślina jest po prostu przepiękna, więc z roku na rok zyskuje coraz więcej wielbicieli. Dlatego też cena tulipanowca spada, a jego uprawa szybko się upowszechnia. Dowiedz się, jakie są wymagania tulipanowca, kiedy kwitnie i  jak prowadzić uprawę, by kwitnienie było naprawdę obfite.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Tulipanowiec amerykański (liriodendron tulipifera) i inne gatunki

Drzewo tulipanowiec to jedna z roślin o najpiękniejszym pokroju. Ceni się go zarówno ze względu na wyjątkowe i obfite kwitnienie, jak i na piękne liście i bujny wzrost. Tulipanowiec amerykański w ogrodzie z pewnością na każdego rzuci urok. W zasadzie należy do rodziny magnoliowatych, więc nic dziwnego, że tak szybko się przyjął i zyskał zwolenników. Drzewo tulipanowiec ma jednak zupełnie inne kwiaty. Kształtem mogą nieco przypominać tulipany i stąd pewnie ich ciekawa nazwa.

Jak kwitnie tulipanowiec amerykański?

Kwiaty tulipanowca rosną pojedynczo na szczycie łodyg, mają kielichowaty kształt i ciekawie wybarwione płatki. U podstawowego gatunku są dwubarwne – z jednej strony zielone, wyżej pomarańczowe, by na krańcach znów mieć zielony kolor. Kiedy kwitnie tulipanowiec? W swojej ojczyźnie, czyli w Stanach Zjednoczonych, kwiaty utrzymują się od kwietnia do sierpnia, w Polsce zakwita na przełomie czerwca i lipca. Kwitnienie nie utrzymuje się zbyt długo, jednak dla efektu wizualnego warto zaprosić drzewko do swojego ogrodu. Tym bardziej, że cena tulipanowca nie jest zbyt wysoka. Jeśli interesują cię drzewka ogrodowe, więcej inspiracji zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Jak wygląda tulipanowiec?

Drzewo tulipanowiec ma także bardzo ciekawe liście. Mają około 15 cm długości i nawet 20 cm szerokości, składają się z czterech klap o nierównej wielkości. Wyglądem mogą przypominać nieco liście bluszczu, są jednak znacznie większe i równomiernie wybarwione na intensywny, zielony kolor. Jesienią liście przebarwiają się na żółty, wręcz złoty kolor, co jeszcze dodaje całej roślinie uroku i wygląda niemal tak pięknie, jak wtedy, kiedy kwitnie. Tulipanowiec może osiągnąć nawet 25-35 m, jednak średnica pnia nie jest szczególnie wysoka. To wyjątkowe drzewo jest bowiem bardzo strzeliste, ma gęstą, stożkowatą i wysmukłą koronę. Całe jest po prostu wyniosłe i eleganckie, co także sprawia, że z sezonu na sezon zyskuje coraz więcej fanów. W sklepach dostępny jest także tulipanowiec kolumnowy, mniejsze odmiany tego samego gatunku. Jak sama nazwa na to wskazuje, tulipanowiec kolumnowy wytwarza niezwykły i niecodzienny pokrój, jest bardziej uporządkowany.

Cechy tulipanowca amerykańskiego

Tulipanowiec amerykański (liriodendron tulipifera) to gatunek najczęściej uprawiany w Polsce. Amerykański tulipanowiec jest stosunkowo odporny na mróz, a zwłaszcza tulipanowiec szczepiony na pniu w tym wypadku się sprawdza. Jest to roślina miododajna, która jednak nie ma szczególnego znaczenia dla pszczelarzy, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest jedną z najważniejszych miododajnych roślin. W uprawie spotyka się jeszcze jeden inny gatunek – tulipanowiec chiński, chociaż znacznie rzadziej.

Tulipanowiec chiński ma znacznie większe wymagania, ale jego kwitnienie jest równie piękne. Jego kwiaty są ciemnożółte, a płatki znacznie krótsze, co jednak nie odejmuje mu uroku. Tulipanowiec chiński ma bardzo podobny pokrój, jest wysmukły. Wytwarza jeszcze ciekawsze, także czteroklapowe liście, które świetnie się prezentują. Mają nieco ciemniejszy, bardziej przygaszony kolor. Tulipanowiec chiński w uprawie ma tę wadę, że jest mniej odporny na mróz. Uprawia się go w Europie, jednak w Polsce zdarza się to rzadko, najczęściej w najcieplejszych miejscach kraju. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także nasz artykuł: Które drzewa owocowe i ozdobne wybrać do ogródka?

Sadzonki tulipanowca – jakość, stan i cena tulipanowca

Na rynku ostatnio pojawiło się mnóstwo sadzonek tulipanowca. Oczywiście różnią się one między sobą przede wszystkim odmianą, ponieważ jest ich bardzo wiele. Obecnie najpopularniejsze są te odmiany, które mają najbardziej rozwiniętą mrozoodporność. Jednak różnice między nimi są znacznie większe i nie zawsze wysoka cena tulipanowca oznacza, że jest to najlepszy wybór. Jeśli zdecydowałeś się na zaproszenie tej wyjątkowej rośliny do ogrodu, koniecznie poszukaj sadzonek w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Dzięki temu, że będą w dobrym stanie i dobrej jakości, masz większe szanse, że uprawa się powiedzie.

Szczepienie tulipanowca

W Polsce najlepiej udaje się tulipanowiec szczepiony na pniu innego drzewa, które jest bardziej mrozoodporne. Taka roślina nie traci swoich walorów estetycznych, a z pewnością będzie bardziej trwała, więc lepiej się na to zdecydować. Cena tulipanowca szczepionego nie jest znacznie wyższa, więc to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż kupienie sadzonki i własnoręczne szczepienie na innym drzewku.

Cena tulipanowca

Cena tulipanowca tej samej odmiany może różnić się między sobą ze względu na rodzaj sadzonki. Najczęściej najtańsze są te z gołym korzeniem, jednak nie radzimy ich kupować. Są one bardziej kruche, a sam korzeń jest narażony na uszkodzenia mechaniczne w czasie transportu. Oczywiście w czasie oczekiwania na przewiezienie i wsadzenie, tulipanowiec nie ma dostępu do wody, więc zahamowuje wegetację. Jeśli tak się stanie, roślina dużo trudniej się przyjmie w nowym miejscu.

Jakie więc sadzonki kupić? Najlepiej sprawdzą się balotowane lub uprawiane w pojemnikach. Dzięki temu ich korzenie są chronione przed uszkodzeniami, a same drzewka lepiej się odnajdują w nowym miejscu. Tulipanowiec amerykański w czasie sadzenia powinien mieć od 50 do 80 cm wysokości. Cena tulipanowca takich rozmiarów nie powinna przekraczać kilkudziesięciu złotych.

Tulipanowiec amerykański – sadzenie i wymagania

Stanowisko dla tulipanowca amerykańskiego

Tulipanowiec, także tulipanowiec chiński, to rośliny które wymagają szczególnego stanowiska w ogrodzie. Przede wszystkim powinny być posadzone w ciepłym miejscu, gdzie mają zapewnione, że nie dotrze do nich bardzo mroźny, zimowy wiatr. Tulipanowiec amerykański nieco lepiej znosi zimno, ale także warto zadbać o to, by nie był narażony na mroźne podmuchy wiatru. Jest to dość krucha roślina, dlatego należy dobrze osłonić ją przed wiatrem – mógłby on spowodować łamanie się gałęzi, zwłaszcza u młodszych okazów.

W naturze ta roślina często występuje w dolinach rzek, warto więc zapewnić mu dość podobne warunki. Tulipanowiec amerykański uwielbia wilgotne gleby, które jednocześnie będą na tyle przepuszczalne, by kruche korzenie rośliny nie stały zbyt długo w wodzie. Wymagania tej rośliny dotyczą także poziomu pH podłoża – powinno być obojętne do lekko kwaśnego, więc wapnowe i zasadowe gleby w ogóle nie wchodzą w grę. Roślina źle reaguje także na wysokie zasolenie podłoża. Tulipanowiec amerykański łatwiej ochronić przed zimnem w świeżej, lekkiej glebie – w zbyt zbitej przejawia tendencje do przemarzania.

Drzewo tulipanowiec powinno mieć zapewnione odpowiednie stanowisko także pod kątem naświetlenia. Wymagania rośliny w tym zakresie są dość typowe – potrzebuje mocno nasłonecznionego miejsca. W słońcu roślina najwspanialej kwitnie, a  jej uprawa ma największe szanse na powodzenie.

Sadzenie tulipanowca

Sadzenie tulipanowca przeprowadza się wiosną, ponieważ sadzonki mają wtedy czas do wytworzenia systemu korzeniowego przed nadejściem mrozów i zakończeniem okresu wegetacyjnego. Tulipanowiec amerykański przed posadzeniem powinien być przez kilka godzin moczony w wodzie. Wtedy szanse, że przyjmie się w nowym środowisku są największe. Najłatwiej jest posadzić roślinę balotowaną lub z pojemnika, ponieważ wtedy sadzisz ją wraz z całą bryłą korzeniową. W przypadku nagich korzeni należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ są bardzo łamliwe.

Od razu po posadzeniu wokół rośliny warto wykopać tak zwaną „misę” na płytkiej głębokości, dzięki czemu będzie ją łatwiej podlewać. Należy wiedzieć także, że tulipanowiec amerykański to początkowe kruche drzewko, więc od razu po wsadzeniu do rośliny dokładamy palik, który uchroni roślinę także przed złamaniem.

Uprawa tulipanowca

Uprawa tulipanowca nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Roślina nie wymaga w zasadzie żadnych nakładów finansowych, dlatego cena tulipanowca w sumie wynosi tyle, ile sadzonka.

Nawożenie tulipanowca

Wokół rośliny należy przeprowadzać dwa zabiegi: podlewanie i nawożenie. To drugie jest znacznie prostsze – tulipanowiec amerykański ceni sobie zasobne podłoże, więc od czasu do czasu najlepiej użyć wieloskładnikowego nawozu do roślin ogrodowych kwitnących. Świetnie sprawdzają się wszystkie nawozy organiczne, wystarczy je wmieszać w podłoże wokół drzewka.

Podlewanie tulipanowca

Podlewanie jest już bardziej skomplikowane i będzie wymagało trochę cierpliwości i czasu. Tulipanowiec lubi mieć wilgotne podłoże i należy sprawić, by tak było cały czas. Jednak warto wiedzieć, że ta roślina nie powinna mieć mokro – nadmiar wody może zniszczyć nawet dorosłą roślinę. Dlatego co kilka dni, latem w czasie upałów częściej, podlewamy roślinę niewielką ilością wody.

Aby zatrzymać nieco wilgotność i zmniejszyć ilość zużywanej na tulipanowca wody, należy zastanowić się nad wysypaniem przestrzeni wokół drzewka korą. Zabieg ten ma na celu nie tylko zwiększenie estetycznego wymiaru rośliny czy zapobieganie rozwojowi chwastów, ale właśnie zatrzymanie parowania i utrzymanie wilgoci w podłożu. Ten prosty zabieg świetnie się sprawdza, a jednocześnie jest tani i nie sprawi, że całkowita cena tulipanowca przerośnie twoją kieszeń. Jeśli szukasz inspiracji także na krzewy do ogrodu, znajdziesz je w tym artykule.

Drzewo tulipanowiec - cięcie

Uprawa tej wyjątkowej rośliny w zasadzie nie przewiduje cięcia. Korona tulipanowca jest tak ładna, że nie ma sensu w żaden sposób jej kształtować czy poprawiać. A jednak od czasu do czasu należy przeprowadzić cięcie. Czasami wystarczy przyciąć zbędne pędy, nie ruszając jednak jednego pędu przewodniego, by roślina pięła się w górę i nie krzewiła się zbytnio.

Cięcie czasami przeprowadza się także w celach zdrowotnych. Niektóre tulipanowce mogą mieć po zimie przemarznięte i zniszczone pędy, które należy szybko usunąć. Robi się to wczesną wiosną, tuż po tym, jak roślina obudzi się do życia i będziesz w stanie wytyczyć zniszczone i zmarznięte gałązki. Dzięki temu tulipanowiec lepiej się prezentuje i bardziej zagęszcza. Roślina może rozmnażać się z uciętych gałązek, należy je zaszczepić na pniu innego drzewka liściastego.

Cięcie przeprowadza się wyłącznie wiosną, ponieważ jesienią dodatkowe gałęzie są potrzebne do ochrony drzewka przed zimnem. Młodsze okazy należy jednak jeszcze dodatkowo zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej sprawdzają się chochoły ze słomy lub kaptury z agrowłókniny, który także chroni rośliny przed wiatrem i śniegiem.

Zastosowanie tulipanowca

Przyjmuje się, że tulipanowiec amerykański to jedno z najpiękniejszych drzew parkowych. Ze względu na swój wzrost nie nadaje się do wszystkich ogrodów, a jednak nadal często można go w nich znaleźć. Jest to pełne elegancji, piękne drzewko, które świetnie sprawdza się w miejscach reprezentacyjnych. Sadzony przed pałacami i salami konferencyjnymi, tulipanowiec cieszy oczy i przyciąga mnóstwo owadów, zwłaszcza pszczół. Świetnie sprawdza się nad zbiornikami wodnymi – w takim miejscu nie potrzebuje nawet szczególnego nawadniania.

Tulipanowiec amerykański powoli doczekał się powstania ciekawych odmian. Oczywiście różnią się one kolorystyką kwiatów i liści, jednak do najpopularniejszych należą te, które mają mniejszy pokrój i wolniejszy wzrost. Te odmiany najczęściej są wybierane do przydomowych ogrodów, chociaż nadal dość dużych. W końcu ta roślina najpiękniej prezentuje się jako soliter, nie znosi zbytniej konkurencji, a mniejsze rośliny po prostu przyćmiewa swoim wdziękiem.

Wygląd tulipanowca amerykańskiego

Pochodzenie:
wschodnie regiony Ameryki Północnej
Roczne przyrosty:
40 cm - 50 cm
Maksymalna wysokość:
1000 cm - 2500 cm
Maksymalna szerokość:
700 cm - 2000 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
50 lat


Pokrój tulipanowca amerykańskiego:
wyprostowany, rozgałęziony, stożkowy
Cechy charakterystyczne:
Kolor kwiatów:
siarkowożółty, zielonożółty
Wielkość i forma kwiatów:
pojedyncze
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
podzielone
Kolor liścia:
zielone

Sadzenie i stanowisko dla tulipanowca amerykańskiego

Termin sadzenia:
kwiecień, maj
Rozstaw przy sadzeniu:
500 cm - 1000 cm
Sposób rozmnażania:
nasiona, szczepienie
Dodatkowe informacje:
Tulipanowiec posiada bardzo wrażliwe korzenie, które podczas sadzenia jesienią albo zimą mogłyby doznać szkody, dlatego zaleca się sadzenie tulipanowca wiosną w drugiej połowie maja.


Stanowisko:
Gleba:
gliniasta, przepuszczalna, próchniczna, żyzna, lekko wilgotna
Odczyn pH gleby:
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -23 °C


Nadaje się na:
soliter, nasadzenie grupowe, drzewo rodzinne

Pielęgnacja tulipanowca amerykańskiego

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
bardzo odporna

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, organiczny. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Tulipanowiec znosi wprawdzie dobrze okresy suszy, ale zrzuca wtedy wcześnie liście. Aby mógł zaprezentować piękne barwy jesienne, należy nawadniać drzewo również późnym latem.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej