Rozmiary i wygląd turzycy japońskiej
maj
czerwiec
kępiasty
łukowato wygięty
wzniesiony
zaokrąglony
Jak sadzić turzycę japońską?
żółtobrązowy
próchniczna
żyzna
wilgotna
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
Turzyca japońska jest trawą ozdobną, którą można posadzić w ogrodzie. Posiada ona bardzo efektowne, wąskie liście w zielonym kolorze, naznaczone kremowymi paseczkami. Czym wyróżniają się te trawy ozdobne, jak wygląda ich uprawa oraz… gdzie właściwie można je umieścić?
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.
Trawa turzyca znana również jako variegata tworzy szerokie i gęste kępy, osiągające nawet ponad 40 cm wysokości. Pochodzi ona z podmokłych terenów Japonii – stąd zamiłowanie do stale nawadnianego podłoża. Jej liście są szerokie, sztywne i zimotrwałe – co przedłuża życie rośliny na cały rok. Roślina dobrze czuje się w wilgotnych i nasłonecznionych stanowiskach, ale może żyć także w „mroczniejszej” scenerii. Podczas kwitnienia wytwarza niezwykle delikatne, żółte kwiaty – osadzone są one w ciemnozielonych kłosach. Bylina lubi wypuszczać jednak również podziemne rozłogi, które z czasem mogą dość mocno się rozrosnąć i stanowić zagrożenie dla rosnących w pobliżu roślin!
Turzyca japońska, czyli japoński carex morrowii może zostać umieszczona całkowicie do cienia, ale także preferuje ona jednocześnie miejsca osłonięte od podmuchów wiatru. Doskonale odnajduje się za to w półcieniu bądź na brzegach zbiorników wodnych (również z rododendronami). Doskonale wygląda na zacienionych tarasach (np. w pojemniku) czy na balkonie, dziedzińcu bądź obrzeżach rabat. Cudownie prezentuje się także zimą, kiedy na liściach i pędach kwiatowych osiada… szron. Z tego też względu ewentualne przycinanie liści turzycy dokonuje się dopiero na wiosnę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych trawach ozdobnych.
Turzyce ozdobne, mimo że raczej wytrzymują mrozy, to wysuszające zimowe wiatry potrafią im już dość często zaszkodzić. Warto więc w bezśnieżną zimę okryć trawy ozdobne w ogrodzie (inne rodzaje, np. turzycę oszimską evergold również trzeba zakryć przed zimnem), natomiast wiosną należy ściąć liście całkowicie – bądź tylko wszystkie przymarznięte z nich.
Stanowisko rozrostu trawy musi być osłonięte, z kolei gleba próchniczna, przepuszczalna, żyzna i umiarkowanie wilgotna – niezależnie od tego, czy sadzi się ją w cieniu, półcieniu czy całkiem nasłonecznionym miejscu. Ważne, żeby podłoże było stale nawadniane i było gliniaste bądź piaszczyste. Trawa turzyca wspaniale będzie zdobić ogród nie tylko latem, ale i zimą. Jeżeli chcesz z kolei ją rozmnożyć, najlepiej zabrać się za to wiosną – dokonasz tego poprzez podział rośliny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.
W ogrodzie turzyce ozdobne z japońskiej odmiany będą znakomicie nadawały się jako rośliny okrywowe, które z powodzeniem można sadzić chociażby pod drzewami do cienia. Podobnie jak np. evergold można sadzić ją na skalniakach czy w ogrodach wodnych bądź nawet… bagiennych! Trawa turzyca może być posadzona nie tylko bezpośrednio do gleby, ale też do ziemi w doniczce. Kwitnienie turzycy japońskiej to okres między marcem a kwietniem. Jeżeli chodzi o zimową porę to naprawdę warto jest okryć wówczas roślinę na tyle szczelnie, aby nie zmarzła – mimo wykazywania zasadniczej odporności na mróz trzeba to robić zapobiegawczo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie turzycy włosistej?