Nazwa rośliny
Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' (łac. Salix integra 'Hakuro-nishiki') znana też jako wierzba hakuro, wierzba japońska, wierzba zwarta
Systematyka
wierzbowate > wierzba > wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'

Wierzba japońska (Hakuro Nishiki) - cena, przycinanie, najczęstsze choroby, porady

Wierzba japońska to bardzo ceniony krzew ozdobny. Powszechnością w ogrodach dorównuje w zasadzie standardowym wierzbom, które w naturze są rozpowszechnione w całym kraju. Hakuro Nishiki, czyli wierzba całolistna, rzuca niezwykły urok na każdego. Być może przyczyną są wyjątkowe liście, być może ciekawy pokrój. W ogródku sprawdza się idealnie, ponieważ w niczym nie przypomina kapryśnej japońskiej księżniczki.

Jeśli interesują cię także inne krzewy ozdobne, w tym krzewy liściaste do ogrodu, inspiracje zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Hakuro Nishiki (Selix integra), czyli wierzba ozdobna

Selix integra – kilka słów o gatunku

W Polsce przyjęło się mówić na nią „wierzba japońska”, ponieważ przybyła do nas z Kraju Kwitnącej Wiśni, jednak jej właściwa biologiczna nazwa brzmi: wierzba całolistna (Salix integra). Łacińska Selix integra funkcjonuje na świecie także pod nazwą japońską – Hakuro Nishiki.

Wierzba ozdobna to w zasadzie krzew, jednak szczepienie na pniu sprawia, że bardzo często przyjmuje formę niewielkiego drzewka, osiągającego maksymalnie 1,5 metrów wysokości. To karłowaty gatunek, który jednak zachowuje cechy typowe dla każdej wierzby. Przede wszystkim wytwarza „kotki”, czyli to, co w każdym drzewie z tej rodziny jest najbardziej charakterystyczne Wierzba Hakuro obsypuje się kotkami w marcu i kwietniu, zanim jeszcze pojawią się liście.

Te także są bardzo atrakcyjne. Ich największą zaletą jest przebarwienie na końcach. U większości odmian jest białe lub jasnozielone, jednak inne mają czerwonawe lub barwne plamki. Liście mają lancetowaty kształt, są ostro zakończone. Opadają na zimę, jednak swoją wartość dekoracyjną utrzymują przez cały sezon. Właśnie dzięki temu Hakuru Nishiki jest taka atrakcyjna. Sprawdź także inspiracje na najlepsze krzewy ozdobne do ogrodu.

Wierzba japońska – najciekawsze odmiany

Wierzba ozdobna jest tak powszechna, że doczekała się stworzenia wielu ciekawych odmian. Poza standardową Hakuro Nishiki, której liście często przebarwiają się na różowo, bardzo często w ogródku można zobaczyć odmianę Pendula. Są to bardzo ciekawe okazy, które w każdej przestrzeni będą przyciągać wzrok.

Wierzba Pendula to nietypowa wierzba „płacząca”. Jej pędy są znacznie wydłużone, a wiotkie łodygi przewieszają się malowniczo. W przypadku wierzby ozdobnej tego rodzaju szczepienie na pniu jest obowiązkowe – tylko wtedy masz możliwość zaobserwowania jak wspaniale wygląda. Delikatne pędy tworzą płaszcz, który otacza pień. Wierzba japońska tej odmiany także ma bardzo ciekawie przebarwione liście, dlatego jest znacznie bardziej interesująca niż standardowa wierzba płacząca.

Wierzba Hakuro: zastosowanie w ogródku i nie tylko

Niewątpliwą zaletą rośliny jest jej powolny wzrost. To między innymi z tego powodu stała się hitem niewielkich ogródków. Wierzba Hakuro najlepiej prezentuje się posadzona jako soliter, ponieważ nie jest wysoka i konkurencja innych drzew może przyćmić jej blask. Jednak samodzielnie rzuca niezwykły urok i wygląda po prostu przepięknie.

Ponieważ te krzewy ozdobne charakteryzują się niewielkim wzrostem, mogą być także uprawiane na balkonach i tarasach. Wystarczy tylko dostatecznie duży pojemnik i nieco uwagi. Uprawa na balkonach świetnie się udaje, zwłaszcza, że na nich roślina nie jest narażona na chłód, na który może być wrażliwa w ogrodzie. A może zainteresuje cię także hortensja krzewiasta?

Wierzba Hakuro – wymagania i stanowisko

Sadzonki, cena i zakup

Z sezonu na sezon popularność tego krzewu wzrasta, zatem kupienie jej sadzonek nie jest wyzwaniem. Cena także jest przystępna – wierzba Hakuro najczęściej kosztuje około kilkunastu do dwudziestu kilku złotych za sadzonkę. Kwota jest uzależniona także od odmiany i producenta, jednak różnice nie są duże.

Masz do wyboru dwa rodzaje sadzonek wierzby – z nagim korzeniem lub w pojemnikach. Jeśli to możliwe, unikaj pierwszego rozwiązania. Drzewka i krzewy ozdobne z nagim korzeniem są bardziej narażone na uszkodzenia i zniszczenia mechaniczne w czasie transportu. Co więcej, bardzo szybko wysychają, przez co gorzej przyjmują się w nowym miejscu. Wierzba całolistna w pojemniku natomiast nie zahamowuje wegetacji, jest lepiej odżywiona i nawodniona. Można sadzić ją w zasadzie przez cały rok, jednak najlepszym terminem jest wczesna wiosna lub jesień.

Wierzba ozdobna w ogrodzie – sadzenie i wymagania

Wszystkie wierzby, nie wyłączając egzotycznej Hakuro Nishih, mogą rosnąć właściwie w każdym rodzaju gleby na stanowisku. Jednak te krzewy ozdobne mają swoje preferencje co do stanowiska. Najwspanialsze efekty osiągniemy, sadząc roślinę na ciężkim podłożu, dość wilgotnym. Nie toleruje suszy i nie lubi podłoży, które bardzo szybko przysychają. Sprawdć także nasze inspiracje na inne krzewy ogrodowe.

Kolejnym warunkiem udanej uprawy jest nasłonecznienie. Jest to roślina wybitnie światłolubna, uwielbiająca także ciepło. Brak światła sprawia, że końcówki liści, zamiast ładnie się wybarwiać, stają się zasuszone i mało atrakcyjne. Wierzba japońska w mniej jasnych miejscach znacznie spowolni swój wzrost. Ważne jest także znalezienie dla niej zacisznego stanowiska. Roślina powinna być dobrze osłonięta przed zimnymi wczesnowiosennymi wiatrami.

Uprawa Hakuro Nishih

Wierzba japońska – podlewanie i nawożenie

Wierzba japońska to roślina o dużym zapotrzebowaniu na wodę. Obojętnie, czy uprawiasz ją w pojemniku, czy w ogrodzie, należy bardzo dbać o to, by jej podłoże ciągle było lekko wilgotne. Jeśli to możliwe należy podlewać ją często, w upalne lata nawet codziennie. Wierzba będzie także bardzo wdzięczna za zraszanie, zwłaszcza w letnie, ciepłe wieczory. W przypadku rośliny w pojemnikach warto zraszać jej liście znacznie częściej.

Wierzba ozdobna nie przepada za przeschniętym podłożem. Dlatego warto dobrze wyściółkować teren wokół niej. Do tego działania świetnie się sprawdza kora drzewna, może być rozdrobniona. Zapobiega nie tylko parowaniu wody z gleby, lecz także ogranicza zachwaszczenie.

Roślina ma także dość duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Powinno się ją nawozić przez cały okres wegetacyjny. Wczesną wiosną raz używa się nawozów naturalnych, później należy bazować na nawozach chemicznych. Najlepiej sprawdzają się nawozy w formie płynnej lub granulatu, który łatwo się przyswaja.

Przycinanie wierzby japońskiej krok po kroku

Przycinanie jest niezbędnym zabiegiem w uprawie wierzby. Dotyczy to zarówno drzewek szczepionych na pniu, krzewów ozdobnych, jak i form płaczących. Cięcie gwarantuje odpowiedni rozwój, dzięki niemu także roślina ma bardziej atrakcyjne, intensywniej wybarwione liście.

Cięcie przeprowadza się z kilku powodów. Jednym z nich jest oczywiście próba formowania korony – wierzba Hakuro jest bardzo podatna na kształtowanie i bardzo dobrze poddaje się formowanie. Ponadto odpowiednio przeprowadzone cięcie sprawia, że roślina bardziej się zagęszcza i wypuszcza więcej młodych pędów, które są niezwykle atrakcyjne.

Kiedy przyciąć wierzbę? To jedna z tych niewielu roślin, która bardzo dobrze reaguje na ten zabieg, więc w zasadzie można robić to ciągle. Tak naprawdę pędy możemy skrócić raz na sezon bardzo mocno, pozostawiając po dwa lub trzy pąki na każdej gałązce lub co miesiąc od marca do sierpnia nadawać im nową długość. To pozwoli na bardzo precyzyjne rozplanowanie korony i nadanie roślinie odpowiedniego kształtu. Jeśli zastanawiasz się, kiedy przyciąć wierzbę ozdobną, musisz pamiętać, żeby nie zrobić tego zbyt późno. Cięcie późną jesienią naraża roślinę na przemarzanie zimą.

Pędy wierzby japońskiej błyskawicznie się regenerują i nie wymagają stosowania maści ogrodniczych ani innych preparatów chroniących je przed wnikaniem szkodników czy chorób grzybowych.

Wierzba ozdobna kontra mróz

Wierzba ozdobna jest w zasadzie dość dobrze mrozoodporna, należy jednak chronić ją przed zimnem. Dotyczy to zarówno okazów uprawianych w ogrodzie, jak i tych na balkonie. Wierzba nie jest wysoka, więc dokładne okrycie jej przed zimą nie będzie problemem. Można to zrobić słomą lub gałęziami jedliny. Dobrze sprawdzają się także worki jutowe lub tak zwane kaptury z agrowłókniny, które świetnie ochronią roślinę przed wiatrem, ale będą świetnie odprowadzać wodę, więc nie musisz obawiać się pleśnienia rośliny.

Roślina uprawiana w pojemniku nie musi być wstawiona do pomieszczenia. Można bez problemu pozostawić ją na balkonie, zwłaszcza jeśli jest osłonięty przed wiatrem. Jednakże i ona potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem. Donicę warto dokładnie opatulić, na przykład agrowłókniną. Późną jesienią można także zastosować preparat do roślin balkonowych poprawiający mrozoodporność.

Wierzba Haruko a choroby i szkodniki

Przepiękna i egzotyczna wierzba jest niestety narażona na choroby. Zwłaszcza rośliny przesuszone i uprawiane w niewłaściwy sposób często padają łupem pasożytów lub grzybów. Niektórzy opowiadają się za stosowaniem chemicznych środków prewencyjnych, które ochronią drzewka przed chorobami, jeśli jednak będziesz je bacznie obserwować, zdążysz zareagować środkami doraźnymi.

Najczęstszym problemem jest rdza wierzby. To choroba grzybowa, która ujawnia się na korze drzewka, pokrywając ją czerwonawymi plamkami, w których są widoczne zarodniki. Choroba jest o tyle poważna, że błyskawicznie się roznosi na inne rośliny. Podobnie zresztą jak zamieranie pędów, jednak tę przypadłość znacznie łatwiej wyleczyć, usuwając porażone gałązki i stosując preparaty grzybobójcze.

Wierzba Haruko pada także łupem szkodników, z których mszyce wysuwają się na pierwszy plan. Kolejnym niechcianym gościem jest przędziorek wierzbowiec, który żeruje na liściach, prowadząc do ich obumierania. Zaatakowana roślina traci na atrakcyjności, dlatego warto od razu zainterweniować odpowiednim zoocydem zarejestrowanym do roślin ozdobnych.

Poza tymi drobnymi problemami, wierzba jest naprawdę bardzo wdzięczna w uprawie. To najlepsza roślina dla początkujących, ambitnych ogrodników, a przy tym wspaniale zdobi każdy ogród.

Wygląd wierzby japońskiej 'Hakuro-nishiki'

Pochodzenie:
Japonia
Roczne przyrosty:
30 cm - 50 cm
Maksymalna wysokość:
250 cm - 300 cm
Maksymalna szerokość:
100 cm - 150 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
8 lat


Pokrój wierzby japońskiej 'Hakuro-nishiki':
rozkrzewiony, kulisty
Cechy charakterystyczne:
przyciąga zwierzęta
ciekawy pokrój, ozdobne liście
Kolor kwiatów:
beżowy
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
lancetowate
Kolor liścia:
wielobarwne

Sadzenie i stanowisko dla wierzby japońskiej 'hakuro-nishiki'

Termin sadzenia:
marzec, kwiecień, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
70 cm - 150 cm
Sposób rozmnażania:
sadzonki pędowe, szczepienie


Stanowisko:
Gleba:
przepuszczalna, próchniczna, piaszczysto-gliniasta
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
wilgotne
Strefa mrozoodporności:
bardzo odporna na mróz, odporność poniżej -23 °C


Nadaje się na:

Pielęgnacja wierzby japońskiej 'Hakuro-nishiki'

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
dobra odporność
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Kiedy należy przycinać?
Doskonale znosi przycinanie.
Wczesnowiosenne cięcie poprawia żywotność rośliny, pokrój oraz pozwala zachować odpowiednią formę. Jedno albo dwa cięcia letnie wpływają na gęstość i zwartość korony.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz wieloskładnikowy, organiczny. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 2 dni.
Wierzba lubi podłoże stale wilgotne. Źle znosi długie okresy suszy.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej