Rośliny agrestowate

Ilustracja rośliny agrestowate

Do roślin agrestowatych zalicza się około 150 gatunków. Są to głównie krzewy, często cierniste. Ich charakterystyczną cechą są soczyste owoce. Najbardziej popularne z nich to porzeczka i agrest. Rodzą one soczyste owoce, które nadają się do bezpośredniego spożycia, jak również na przetwory, jak dżemy, konfitury, domowe wina czy soki. Agrest świetnie pasuje jako dodatek do ciast. Niektóre gatunki porzeczki mają niesmaczne owoce, za to cechują je piękne, kolorowe kwiaty. Dlatego też krzewy te wykorzystywane są jako rośliny ozdobne, szczególne jako żywopłoty lub do nasadzeń w parkach i zieleni miejskiej.

Rośliny agrestowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny agrestowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny agrestowate - rodzaje, wymagania, uprawa, porady

Pragniesz wzbogacić swój ogród w smaczne i zdrowe owoce? Zwróć uwagę na nieco zapomniane rośliny agrestowate, czyli agrest i porzeczki. Są nie tylko zdrowe i smaczne, lecz także łatwe w uprawie i niewymagające. Doradzamy jak uprawiać agrest i porzeczki i wyjaśniamy, które gatunki porzeczek nadają się na krzewy owocowe, a które na ozdobne.

Rośliny agrestowate - rodzaje, gatunki i zastosowanie

Jakie rośliny agrestowate występują w Polsce - gatunki i znaczenie

Rodzina agrestowatych obejmuje około 150 gatunków, które występują w klimacie umiarkowanym, głównie na półkuli północnej. W Polsce rośnie tylko kilka gatunków tej rodziny, z których większość stanowią gatunki uprawne. Rośliny agrestowate to głównie krzewy, często cierniste, które wydają soczyste i smaczne owoce, będące jagodami.

Najbardziej popularne rośliny agrestowate:

  • agrest,
  • porzeczka alpejska,
  • porzeczka czarna,
  • porzeczka zwykła,
  • porzeczka krwista,
  • porzeczka złota,
  • porzeczka skalna,
  • porzeczka biała,
  • porzeczka czerwona.

Jeszcze w XX wieku porzeczki, szczególnie czerwone, białe i czarne oraz agrest, były chętnie uprawiane w ogródkach przydomowych. Są to krzewy obficie owocujące. Zarówno agrest jak i porzeczki są nadają się do jedzenia na surowo, chociaż owoc agrestu jest dość kwaśny, zaś czarnej porzeczki nieco cierpki. Wykorzystywane były przede wszystkim do przetworów, jak soki, kompoty, dżemy i konfitury. Obecnie popularność tych owoców mocno zmalała i trudno je nawet dostać w sklepach.

Uprawa roślin agrestowatych - wymagania uprawowe

Wymagania uprawowe i zastosowanie agrestu

Nieduże krzewy agrestu charakteryzują się kolczastymi gałęziami, z których trudno się zrywa owoce. Jesienią pojawiają się na nich pokryte włoskami jagody o żółtej, zielonej lub czerwonej skórce. Ich smak jest mocno kwaśny, lecz istnieją też odmiany słodsze. Owoce agrestu zawierają bogactwo witamin i składników mineralnych, a szczególnie dużo potasu i witaminy C.

Z uwagi na kwaśny smak owoce agrestu wykorzystywane są szczególnie do ciast i deserów. Świetnie nadają się do przetworów, jak dżemy, konfitury, soki i wina, jak również do suszenia i kandyzowania.

Planując ogród z krzewami agrestu warto zastanowić się, czy wybrać krzewy czy też formę pienną, szczepioną na pniu. Mały ogród można obsadzić krzewami szczepionymi na pniu, jednak musi być osłonięty od wiatru, gdyż wiatr może połamać delikatne gałązki agrestu. Agrest ma umiarkowane zapotrzebowanie na nawożenie, jednak w przypadku ubogiej gleby, należy dodać nawóz przed posadzeniem agrestu.

Pielęgnacja agrestu polega na odpowiednim podlewaniu i cięciu. Warto pamiętać, że agrest potrzebuje wilgoci, szczególnie w czasie tworzenia się owoców. Dlatego też wymaga regularnego podlewania i nie można dopuścić do przesuszenia krzewu.

Wymagania uprawowe agrestu:

  • stanowisko słoneczne,
  • miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru,
  • gleba przepuszczalna,
  • odczyn gleby lekko kwaśny,
  • umiarkowane zapotrzebowanie na nawożenie,

Porzeczka - wymagania uprawowe i zastosowanie jako krzew ozdobny i owocowy

Do pospolitych roślin występujących w Polsce należy agrest, porzeczka czerwona i czarna. Ponadto w górach występuje porzeczka skalna.

Co ciekawe, niektóre z gatunków porzeczki, na przykład porzeczka krwista, złota i alpejska, uprawiane są jako rośliny ozdobne. Szczególnie piękne kwiaty ma porzeczka krwista. Tworzą one okazałe, zwisające grona w różnych odcieniach czerwieni, które przepięknie zdobią ogród. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. W parkach i w zieleni miejskiej zalecana jest uprawa porzeczki złotej, której ozdobą są żółte, duże i pachnące kwiaty, pojawiające się przed wydaniem liści przez roślinę. Co ciekawe, owoce porzeczki złotej są jak najbardziej jadalne, lecz uchodzą za niesmaczne i brzydko pachnące. Z powodzeniem nadają się do przetworów. Na żywopłoty sprawdza się porzeczka złota i alpejska. Porzeczka alpejska ma mniej spektakularne, zielonożółte kwiaty i mdłe owoce nie wykorzystywane kulinarnie. Zalecana jest jako dobra i mrozodoporna roślina żywopłotowa.

Jako rośliny owocowe najczęściej w ogrodach i w sklepach goszczą owoce porzeczki czerwonej, białej i czarnej. Co ciekawe, rośliną uprawną jest głównie porzeczka zwyczajna i porzeczka czarna. Porzeczka zwyczajna, pochodząca z Europy Zachodniej, wydaje soczyste, czerwone owoce, zaś najsmaczniejsze są owoce białe. Jej odmiana albinotyczna wydaje białe owoce, które są delikatne i przyjemne w smaku. Natomiast gatunek porzeczki białej, nie jest uprawiany, gdyż jej owoce są bardzo kwaśne. Przeczkę zwyczajną sadzi się także w parkach jako roślinę ozdobną.

Najbardziej popularna jest porzeczka czarna, która ma również zastosowanie prozdrowotne. Jej owoce są mniej smaczne i nieco cierpkie, lecz idealnie nadają się do przetworów. Robi się z niej soki, dzęmy, konfitury, wina domowe i galaretki. Czarna porzeczka uchodzi za jeden z najzdrowszych owoców i zalecana jest przy schorzeniach dróg moczowych, żołądka i jelit.

Uprawa porzeczki w ogródku przydomowym jest łatwa i nieskomplikowana. Krzewy te nie mają dużych wymagań glebowych, przy czym porzeczka czarna lubi gleby bardziej żyzne. Pielęgnacja porzeczki wymaga:

  • odchwaszczania,
  • ściółkowania,
  • nawożenia,
  • przycinania uszkodzonych gałązek.

Rośliny agrestowate obejmują agrest i porzeczki. Są to krzewy, które w Polsce wykorzystywane są dla soczystych owoców, które idealnie nadają się na przetwory. Porzeczki o niesmacznych owocach charakteryzują się pięknymi kwiatami i sprawdzają się jako rośliny ozdobne.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto