Rośliny altyngiowate

Ilustracja rośliny altyngiowate

Rośliny altyngiowate (Altingiaceae) - rodzina obejmująca 3 rodzaje drzew. Gatunki altyngiowatych zaliczają się do rzędu skalnicowców. Drzewa te naturalnie rosną szczególnie na terenie Azji oraz Ameryki Północnej. Najczęściej gatunki tych drzew wykorzystywane są jako rośliny ozdobne. Jednak niektóre z nich posiadają szersze zastosowanie między innymi w przemyśle kosmetycznym. Takim przykładem jest ambrowiec, z którego pozyskuje się balsamiczną żywicę. Ponadto niektóre gatunki stanowią źródło drewna opałowego.

Rośliny altyngiowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny altyngiowate - rodzaje, występowanie, opis, uprawa, wykorzystanie

Niektóre drzewa ozdobne nie mają dla nas zbyt jasnego pochodzenia, a także są niezbyt popularne w naszych ogrodach. Do takich gatunków zaliczają się rośliny altyngiowate, którymi jednak warto się zainteresować nieco bardziej. Głównie dlatego, ponieważ nie tylko rosną jako okazałe drzewa, ale także ich liście pięknie przebarwiają się w zależności od pory roku. Warto zatem sprawdzić, jakie dokładnie gatunki możemy uprawiać w naszym kraju.

Rośliny altyngiowate - charakterystyka

Altyngiowate w zależności od rodzaju dorastają nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości. Ich cechą charakterystyczną są trójklapowe liście, a także kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek. Nie jest to zbyt rozwinięta rodzina, ponieważ obejmuje ona niespełna 20 gatunków drzew.

Tylko nieliczne gatunki można uprawiać w swoich ogrodach. Ponieważ pozostałe do rozwoju potrzebują wysokich temperatur. Natomiast klimat umiarkowany nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków. Jeżeli zdecydujesz się na uprawę altyngiowatych, to warto sadzić je w sąsiedztwie innych liściastych drzew i krzewów, które również bardzo ładnie się przebarwiają jesienią.

Znane drzewa z rodziny altyngiowatych

Nie mamy zbyt dużego wyboru wśród popularnych drzew z rodziny altyngiowatych. Jak już wiemy, są tylko trzy rodzaje, do których zalicza się ambrowiec, altyngia, a także Semiliquiadambar. Drzewa z rodziny ambrowca rosną naturalnie na terenie Ameryki Północnej, a także Środkowej. Poza tym niektóre gatunki są spotykane również na terenie Azji lub też Turcji. Rodzaj ten obejmuje zaledwie 5 gatunków drzew. Altyngia jest rodzajem, który występuje naturalnie na terenie Malezji, a także Malezji. Jest to najliczniejszy rodzaj zaliczający się do altyngiowatych, ponieważ obejmuje on aż 11 gatunków drzew.

Chcąc się dowiedzieć, jakie są najpopularniejsze gatunki, warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • Ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua L.) - gatunek drzewa nazywany również jako ambrowiec amerykański. Rzeczywiście jego ojczyzną jest Ameryka Północna oraz Środkowa. Jest to gatunek, który łatwo przystosował się do europejskich warunków, dlatego znany jest jako drzewo ozdobne. W warunkach naturalnych dorasta maksymalnie do 40 m wysokości. Pod względem ulistnienia jest on mocno zbliżony do klonu. W czasie kwitnienia pojawiają się niepozorne kwiaty o odcieniu żółtawym lub zielonym.
  • Ambrowiec wschodni (Liquidambar orientalis Mill.) - drzewo spotykane wyłącznie na terenie Turcji. Niestety ze względu na swoje duże wymagania uprawowe, nie można go hodować w klimacie umiarkowanym. Ambrowiec wschodni jest cenionym gatunkiem ze względu na pozyskiwaną żywicę.
  • Altyngia wyniosła (Atligia excelsa) - jest to gatunek drzewa dorastający nawet do 60 metrów wysokości. Występuje jedynie w południowych rejonach Azji. Gatunek ten posiada bardzo szerokie zastosowanie. Pozyskuje się z niego żywicę, a także liście, które są jadalne.

Jak uprawiać rośliny altyngiowate w ogrodzie?

Najpopularniejszym gatunkiem, który uprawiany jest w klimacie umiarkowanym, jest ambrowiec amerykański. Niestety jego wymagania są dość wysokie, dlatego początkujący ogrodnicy mogą się nie spodziewać wieloletniej uprawy tego drzewa. Ambrowiec amerykański powinien mieć zapewnione słoneczne, a także osłonięte od wiatru stanowisko. Najlepiej jednak zdecydować się na jego uprawę w cieplejszych regionach Polski. Do nich zalicza się między innymi Zachód Polski, Dolny Śląsk, a także Pomorze.

Zabezpieczając sadzonki na zimę, najlepiej jest się zdecydować na wykonanie kopczyków. Wiosną wykonujemy cięcie sanitarne, pozbywając się przemarzniętych, chorych lub uszkodzonych pędów. W ten sposób możesz liczyć na odbicie się zdrowych pędów, które utworzą bujną koronę. Podłoże dla ambrowca powinno być żyzne, a także lekko kwaśne. Należy o tym pamiętać szczególnie w momencie nawożenia rośliny. W czasie suszy warto zadbać o regularne podlewanie. Prawidłowa pielęgnacja zapewni zdrowy rozwój drzewa, które odwdzięczy się niesamowity bogactwem kolorów liści na jesieni.

Rośliny altyngiowate, gdzie występują naturalnie. Zobacz, jakie rodzaje i gatunki są popularne w uprawie jako rośliny ozdobne, a także jakie mają one wymagania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto