Rośliny amarylkowate - najpopularniejsze rośliny
-
Czosnek porrośliny dwuletnie warzywo warzywo cebulowe
Por jest w ogrodzie idealnym warzywem, ponieważ może być zbierany niemal przez cały rok. Jest blisko spokrewniony z cebulą i szczypiorkiem, które również należą do tego samego rodzaju botanicznego "czosnek". Uprawiany w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji, do Polski trafił w średniowieczu.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Czosnek niedźwiedzibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna
Rośliny amarylkowate - pozostałe rośliny
-
Czosnek olbrzymibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek olbrzymi jest dekoracyjną byliną, rozwijającą kuliste kwiatostany o imponujących wymiarach powyżej 10 cm. Tym efektownym, purpurowofioletowym kulom zawdzięcza roślina swoją wielką popularność. Pochodzący ze stepów Iranu i Afganistanu czosnek zadomowił się w europejskich ogrodach pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebula dymkarośliny dwuletnie warzywo warzywo cebulowe
Pod nazwą "cebula dymka" nie kryje się jakaś specjalna odmiana Allium cepa, ale po prostu mała, wyhodowana z nasion cebulka, z której w następnym sezonie wyrośnie na rabacie dorodna cebula. Nazwa pochodzi od stosowanego kiedyś zabiegu zadymiania cebuli, co miało zahamować wytwarzanie pędów kwiatowych. Zabieg okazał się nieskuteczny, ale dym w nazwie pozostał.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Czosnek askalońskibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek askaloński, czyli cebula szalotka tworzy niewielkie, wydłużone cebule, które niewiele różnią się od typowej Allium cepa. Szalotka jest niewątpliwie bardziej pracochłonna w obieraniu, za to bardziej aromatyczna. Nazwa gatunkowa nawiązuje do śródziemnomorskiego portu Aszkelon, z którego - według podań - krzyżowcy przywieźli szalotkę do Europy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek słoniowybyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Nazwa "czosnek słoniowy" jest z jednej strony bardzo trafna, z drugiej zaś nieco myląca, ponieważ tej roślinie bliżej jest pod względem botanicznym do pora niż do zwykłego czosnku. Faktem jest, że czosnek słoniowy tworzy bardzo duże główki, które mogą ważyć do 400-500 g. Ma smak łagodniejszy od czosnku i może być spożywany na surowo albo w przetworzonej postaci.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna
-
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek główkowatybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek główkowaty jest cebulową byliną, która tworzy efektowne, jajowate kwiatostany na końcach łodyg. W pełni rozkwitu karminowoczerwone kwiatostany wyglądają niczym małe śliwki na długich szypułkach. Po dojrzeniu nasion, liście czosnku zasychają i roślina przygotowuje się do zimowania pod ziemią.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek dętybyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek dęty jest byliną warzywną uprawianą w Chinach od ponad 2000 lat. Dziko rośnie nad Bajkałem i Ałtajem, skąd prawdopodobnie przez Rosję trafił w XVII wieku do Europy. Nie tworzy dużych cebul, a częścią użytkową jest bogaty w witaminę C, łagodny w smaku szczypior.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krasnokwiat białokwiatowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Krasnokwiat białokwiatowy jest najbardziej popularnym gatunkiem swojego rodzaju, spokrewnionego blisko na przykład z amarylisem, kliwią albo zwartnicą. Pochodząca z południowych obszarów Afryki bylina ma w swojej ojczyźnie lato, kiedy u nas panuje zima i potrzebuje okresu spoczynku dla przygotowania nowych kwiatów w naszych miesiącach letnich. Chociaż nazwa rodzajowa Haemanthus jest połączeniem greckich słów oznaczających "krew" i "kwiat", ten gatunek rozwija wyjątkowo baldachy białych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Agapant afrykańskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Agapant afrykański jest bardzo atrakcyjną byliną południowoafrykańskiego pochodzenia. Dzwonkowate, niebieskie kwiaty tworzą kulisty, efektowny kwiatostan. Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckich słów agápē = "miłość" i ánthos = "kwiat". Nie jest odporny na mróz i może być uprawiany tylko w pojemnikach, które zimę spędzają w pomieszczeniu.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Czosnek pospolitybyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek pospolity należy do najstarszych roślin uprawnych. W Azji Centralnej znany był już przed 5000 lat, skąd przez Bliski Wschód dotarł również do Europy. Czosnek pospolity był i jest nadal bardzo popularną rośliną przyprawową i leczniczą. Jak każda roślina uprawna, czosnek również posiada liczne odmiany hodowlane.
roślina dwuletnia, bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kliwia cynobrowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kliwia cynobrowa przypomina bardzo swoje krewniaczki z botanicznego rodzaju zwartnica, jednak w odróżnieniu od nich nie wytwarza cebuli, ale kłącze. Sprowadzona do Europy w połowie XIX wieku, zrobiła wielką karierę w świecie roślin ozdobnych. Chociaż ostatnio została nieco zapomniana, warto na nowo zwrócić uwagę na kliwię, ponieważ jej bardzo oryginalne, duże kwiaty stanowią niezwykłą ozdobę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Czosnek ozdobny 'Globemaster'byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek 'Globemaster' jest odmianą formy hybrydowej wyhodowanej ponad 50 lat temu z Allium christophii i Allium macleanii - oba gatunki rodzicielskie pochodzą pierwotnie ze górskich stepów Azji Środkowej. Odmiana 'Globemaster' jest wybitnie dekoracyjna w okresie kwitnienia, kiedy rozwija duże, kulisty kwiatostany.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nerina Bowdenabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Nerina ogrodowa (Nerine bowdenii) jest południowoafrykańską byliną cebulową, gatunkiem o największej wytrzymałości na niskie temperatury, chociaż i tak nie może u nas zimować w gruncie. Nazwa rodzajowa roślin pochodzi od nereid, nimf morskich niezwykłej urody, córek boga Nereusa i okeanidy Doris. Filigranowe kwiaty neriny rozwijają się od września do listopada, kiedy większość roślin ogrodowych kończy już kwitnienie.
bylina -
Narcyz żonkilbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Żonkile to wieloletnie rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Ich duże, żółte i słodko pachnące kwiaty zachwycają już w marcu. Stanowią świetny dodatek do ogrodów wiejskich oraz leśnych. Sprawdzą się również podczas uprawy w pojemnikach. Mogą być uprawiane zarówno pojedynczo, jak i w grupowych nasadzeniach, a nawet tworząc dywan kwiatowy. Nie mają wysokich wymagań — potrzebują przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby oraz dostępu do słońca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Narcyz trąbkowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz trąbkowy to cebulowa bylina pochodząca z zachodu Europy. Jest jedną z pierwszych roślin kwitnących w naszych ogrodach. Jego kwiaty są żółte i wydzielają słodki zapach. Cechą charakterystyczną tych narcyzów jest wyjątkowo okazały, przypominający trąbkę, przykoronek znajdujący się w środku kwiaty. Uprawa tych roślin nie jest trudna. Wymagają jedynie przepuszczalnego i lekko wilgotnego podłoża oraz dostępu do światła słonecznego. Narcyzy świetnie wyglądają w grupowych nasadzeniach w przydomowych ogrodach, przy ścieżkach, chodnikach, a także pod drzewami, gdzie tworzą aspekt wiosenny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krasnokwiat Katarzynybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Krasnokwiat Katarzyny jest południowoafrykańską byliną, która w odróżnieniu od najbardziej popularnego krasnokwiatu białokwiatowego rozwija kwiaty w kolorze zgodnym z nazwą rodzajową. U tego podgatunku liście utrzymują się przez cały rok (kwitnie w stanie ulistnionym). Filigranowe, gwiaździste kwiaty w pomarańczowoczerwonym kolorze tworzą efektowne, bardzo dekoracyjne kule.
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny amarylkowate – rodzaje, opis, wymagania, pielęgnacja
Rośliny amarylkowate są dość znane w naszym kraju. Wśród nich są popularne rodzaje roślin, które można hodować w domu jako kwiaty ozdobne. Jak wygląda ich uprawa? Czy tropikalne odmiany roślin amarylkowatych mają duże wymagania? Które kwitnące okazy doniczkowe okazy można mieć w domu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin.
Rośliny amarylkowate – wymagania, uprawa i rodzaje
Co warto wiedzieć o roślinach amarylkowatych?
Rośliny amarylkowate dzielą się na wiele popularnych gatunków ozdobnych, które można uprawiać w ogrodach. Wśród nich wyróżniają się różne ciekawe kwiaty, takie jak śnieżyczka przebiśnieg, ale i śnieżyca wiosenna. Amarylkowate zaliczają się także do bylin cebulowych. Wiele z nich uprawiać można również w naszym klimacie, w gruncie. Niektóre rodzaje hodowane są w domu jako ozdobne kwiaty doniczkowe. Wiele z nich to rośliny tropikalne, które w naturze rosną w specyficznych warunkach. Do prawidłowego wzrostu potrzebują zatem dużej ilości słońca i wilgotności powietrza.
Mimo że rośliny amarylkowate to kwiaty kwitnące w strefie tropikalnej lub subtropikalnej, znakomicie poradzą sobie nie tylko w doniczce w mieszkaniu, ale przede wszystkim w szklarni. Latem wystawić je można do ogrodu. Jesienią, jeśli jest w miarę ciepło, można uprawiać rośliny w gruncie. Trzeba pamiętać, że nie jest to jednak najlepszy pomysł. Okres wegetacji roślin amarylkowatych jest bowiem bardzo krótki. Dodatkowo wiosną bardzo się skraca, gdyż gleba jest wtedy mało nagrzana.
Morfologia roślin amarylkowatych, krok po kroku
Jeśli chodzi o morfologię roślin amarylkowatych, mają mięsiste cebule i podziemne kłącza, które okrywają liście – a raczej ich obumarłe pozostałości. Liście roślin są dwurzędowe i skrętoległe. Mogą być płaskie, ale też cylindryczne. Niekiedy zdarzają się lancetowate i jajowate – częściej równowąskie i nitkowate.
Kwiaty roślin amarylkowatych zebrane są w baldachy, które stanowią skrócone kwiatostany. Baldach podparty jest listkami okrywy, która obejmuje mało rozwinięty kwiatostan. Kwiaty są obupłciowe, a ich budowa promienista albo dwubocznie symetryczna. W kwiatach zwykle jest 6 pręcików i 3-4 prątniczki – choć te występują dość rzadko. Rośliny amarylkowate mają też owoce. Zwykle jest to pękająca, sucha torebka lub niepękająca jagoda.
Czy wiedziałeś to o roślinach amarylkowatych? Sprawdź ciekawostki!
Zaskakujące informacje na temat roślin amarylkowatych
Biosynteza jest bardzo charakterystyczna dla roślin amarylkowatych. Zachodzi w różnych częściach kwiatów, przez co amarylkowate zalicza się do trujących. Ich właściwości znane były w medycynie ludowej. Mimo właściwości trujących rośliny amarylkowate (a raczej niektóre ich alkaloidy) stosowane były także m.in. jako cytostatyki w terapii nowotworów. Co jeszcze warto wiedzieć o roślinach amarylkowatych? Oto ciekawe informacje:
- Podstawową linią ewolucyjną rozwoju
roślin są gałęzie amerykańskie (ta jest najmłodsza), euroazjatyckie,
australijsko-malezyjskie i afrykańskie (najstarsza).
-
Do amarylkowatych zalicza się ok. 70 rodzajów
roślin. Jeden z nich w XIX wieku uznany został za wymarły. Wszystkie rodzaje
dzielą się na łącznie ok. 1000 zróżnicowanych gatunków.
-
Amarylkowate to przede wszystkim
rośliny o ozdobnych kwiatach. Aby mogły się jednak zawiązać, potrzebują okresu
spoczynku. W przeciwnym razie na pewno nie zakwitną.
-
W gruncie uprawiać można
śnieżyczki, śnieżyce, narcyzy lub ismeny. Hodując je na podwórku, raczej nie
powinno być większych problemów. Nieco trudniej może być przy domowej uprawie,
zwłaszcza że roślinom amarylkowatym niełatwo jest zapewnić odpowiednie warunki
w okresie zimowym. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, muszą mieć odpowiednią
(wysoką) temperaturę i suche pomieszczenie. Wiele roślin potrzebuje też nieco
wilgoci.
-
W polskich warunkach ciężko o
uprawę niektórych kwiatów z RPA. Wyróżnić tam bowiem można strefy klimatyczne,
gdzie opady atmosferyczne są nie tylko w zimie, ale też w lecie. Rozłożone są
równomiernie na niemal cały rok. Wiele afrykańskich gatunków pochodzi m.in. z
terenów górskich.
- Dla wielu roślin w polskich mieszkaniach latem jest za ciepło. Zimą jest im z kolei za ciemno – mimo utrzymywania stałej temperatury. Wobec tych faktów warto więc zamienić hodowlę domową na szklarnię, którą w zimie będziemy sztucznie doświetlać.
Warto pamiętać, że…
Mimo że rośliny amarylkowate występują niemal na każdym kontynencie, wiele z nich to endemity. W dodatku osuszanie bagien, wycinanie lasów i kradzież roślin z naturalnych siedlisk sprawia, że mnóstwo gatunków zagrożonych jest wyginięciem. Niektóre z nich uważa się za wymarłe, dlatego większość roślin amarylkowatych objęta jest ochroną.