Rośliny amarylkowate

Ilustracja rośliny amarylkowate

Amarylkowate to rodzina roślin jednoliściennych, które należą do jednych z najbardziej popularnych w naszym kraju. Do amarylkowatych zalicza się ok. 70 rodzajów roślin, których przedstawiciele znajdują się na każdym kontynencie – poza obszarem okołobiegunowym. Do amarylkowatych zaliczają się między innymi popularne kwiaty, takie jak śnieżyczka przebiśnieg. Trzeba jednak mocno na nie uważać, ponieważ rośliny są trujące.

Rośliny amarylkowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny amarylkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny amarylkowate – rodzaje, opis, wymagania, pielęgnacja

Rośliny amarylkowate są dość znane w naszym kraju. Wśród nich są popularne rodzaje roślin, które można hodować w domu jako kwiaty ozdobne. Jak wygląda ich uprawa? Czy tropikalne odmiany roślin amarylkowatych mają duże wymagania? Które kwitnące okazy doniczkowe okazy można mieć w domu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin.

Rośliny amarylkowate – wymagania, uprawa i rodzaje

Co warto wiedzieć o roślinach amarylkowatych?

Rośliny amarylkowate dzielą się na wiele popularnych gatunków ozdobnych, które można uprawiać w ogrodach. Wśród nich wyróżniają się różne ciekawe kwiaty, takie jak śnieżyczka przebiśnieg, ale i śnieżyca wiosenna. Amarylkowate zaliczają się także do bylin cebulowych. Wiele z nich uprawiać można również w naszym klimacie, w gruncie. Niektóre rodzaje hodowane są w domu jako ozdobne kwiaty doniczkowe. Wiele z nich to rośliny tropikalne, które w naturze rosną w specyficznych warunkach. Do prawidłowego wzrostu potrzebują zatem dużej ilości słońca i wilgotności powietrza.

Mimo że rośliny amarylkowate to kwiaty kwitnące w strefie tropikalnej lub subtropikalnej, znakomicie poradzą sobie nie tylko w doniczce w mieszkaniu, ale przede wszystkim w szklarni. Latem wystawić je można do ogrodu. Jesienią, jeśli jest w miarę ciepło, można uprawiać rośliny w gruncie. Trzeba pamiętać, że nie jest to jednak najlepszy pomysł. Okres wegetacji roślin amarylkowatych jest bowiem bardzo krótki. Dodatkowo wiosną bardzo się skraca, gdyż gleba jest wtedy mało nagrzana.

Morfologia roślin amarylkowatych, krok po kroku

Jeśli chodzi o morfologię roślin amarylkowatych, mają mięsiste cebule i podziemne kłącza, które okrywają liście – a raczej ich obumarłe pozostałości. Liście roślin są dwurzędowe i skrętoległe. Mogą być płaskie, ale też cylindryczne. Niekiedy zdarzają się lancetowate i jajowate – częściej równowąskie i nitkowate.

Kwiaty roślin amarylkowatych zebrane są w baldachy, które stanowią skrócone kwiatostany. Baldach podparty jest listkami okrywy, która obejmuje mało rozwinięty kwiatostan. Kwiaty są obupłciowe, a ich budowa promienista albo dwubocznie symetryczna. W kwiatach zwykle jest 6 pręcików i 3-4 prątniczki – choć te występują dość rzadko. Rośliny amarylkowate mają też owoce. Zwykle jest to pękająca, sucha torebka lub niepękająca jagoda.

Czy wiedziałeś to o roślinach amarylkowatych? Sprawdź ciekawostki!

Zaskakujące informacje na temat roślin amarylkowatych

Biosynteza jest bardzo charakterystyczna dla roślin amarylkowatych. Zachodzi w różnych częściach kwiatów, przez co amarylkowate zalicza się do trujących. Ich właściwości znane były w medycynie ludowej. Mimo właściwości trujących rośliny amarylkowate (a raczej niektóre ich alkaloidy) stosowane były także m.in. jako cytostatyki w terapii nowotworów. Co jeszcze warto wiedzieć o roślinach amarylkowatych? Oto ciekawe informacje:

  • Podstawową linią ewolucyjną rozwoju roślin są gałęzie amerykańskie (ta jest najmłodsza), euroazjatyckie, australijsko-malezyjskie i afrykańskie (najstarsza).
  • Do amarylkowatych zalicza się ok. 70 rodzajów roślin. Jeden z nich w XIX wieku uznany został za wymarły. Wszystkie rodzaje dzielą się na łącznie ok. 1000 zróżnicowanych gatunków.
  • Amarylkowate to przede wszystkim rośliny o ozdobnych kwiatach. Aby mogły się jednak zawiązać, potrzebują okresu spoczynku. W przeciwnym razie na pewno nie zakwitną.
  • W gruncie uprawiać można śnieżyczki, śnieżyce, narcyzy lub ismeny. Hodując je na podwórku, raczej nie powinno być większych problemów. Nieco trudniej może być przy domowej uprawie, zwłaszcza że roślinom amarylkowatym niełatwo jest zapewnić odpowiednie warunki w okresie zimowym. Aby mogły prawidłowo się rozwijać, muszą mieć odpowiednią (wysoką) temperaturę i suche pomieszczenie. Wiele roślin potrzebuje też nieco wilgoci.
  • W polskich warunkach ciężko o uprawę niektórych kwiatów z RPA. Wyróżnić tam bowiem można strefy klimatyczne, gdzie opady atmosferyczne są nie tylko w zimie, ale też w lecie. Rozłożone są równomiernie na niemal cały rok. Wiele afrykańskich gatunków pochodzi m.in. z terenów górskich.
  • Dla wielu roślin w polskich mieszkaniach latem jest za ciepło. Zimą jest im z kolei za ciemno – mimo utrzymywania stałej temperatury. Wobec tych faktów warto więc zamienić hodowlę domową na szklarnię, którą w zimie będziemy sztucznie doświetlać.

Warto pamiętać, że…

Mimo że rośliny amarylkowate występują niemal na każdym kontynencie, wiele z nich to endemity. W dodatku osuszanie bagien, wycinanie lasów i kradzież roślin z naturalnych siedlisk sprawia, że mnóstwo gatunków zagrożonych jest wyginięciem. Niektóre z nich uważa się za wymarłe, dlatego większość roślin amarylkowatych objęta jest ochroną.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto