Rośliny araukariowate - najpopularniejsze rośliny
- Araukaria chilijskadrzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Araukaria chilijska zalicza się do najstarszych żyjących na Ziemi roślin. Jej wysoce osobliwy wygląd sprawia, że drzewo stanowi bardzo ekstrawagancką ozdobę ogrodu. Wydłużone, powyginane starsze gałęzie araukarii przypominają ogon małpy - stąd potoczna nazwa rośliny. Klimat ojczystych dla araukarii chilijskiej Andów nie należy wprawdzie do łagodnych, niemniej jednak w naszych warunkach młode drzewka mogą w gruncie bez osłony przemarzać.
drzewo Trudność uprawy: trudna - Araukaria wyniosładrzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny araukariowate - opis, występowanie, wymagania, uprawa
Jednym z najpopularniejszych gatunków drzew zaliczających się do rodziny araukariowatych jest araukaria chilijska określana potocznie jako małpie drzewo. Warto zatem sprawdzić, czy możemy uprawiać także inne gatunki w naszych domach, a także jakie warunki należy stworzyć tym roślinom.
Rośliny araukariowate - charakterystyka
Drzewa igławowate dorastają do kilkudziesięciu metrów wysokości. Porastane są przez szpilkowe liście, czyli igły, które również mogą osiągać nawet do kilkunastu centymetrów długości. Kwiaty, które się pojawiają są rozdzielnopłciowe. Po okresie kwitnienia pojawiają się okazałe szyszki mogące osiągać do 30 cm średnicy. Szyszki w zależności od gatunku mogą przybierać brązową lub zielonkawą barwę.
Rośliny araukariowate występują licznie na terenie Australii, Ameryki Południowej, a nawet w Azji. Chociaż obecnie rodzina igławowatych wykorzystywana jest jako gatunki ozdobne uprawiane w donicy, to jednak nie można zapominać także o szerszym zastosowaniu tych roślin. Jednym z ciekawszych form wykorzystania jest żywica pozyskiwana z drzew rodzaju agatis. Dzięki tej żywicy produkowano między innymi linoleum.
Rodzina araukariowatych - popularne gatunki
Rodzina araukariowatych dzieli się na trzy rodzaje: araukaria, agatis, a także wolemia. Rodzaj araukaria, które nazywane potocznie jest również igławą, posiada pokrój wysokiego drzewa dorastającego nawet do 70 metrów wysokości. Rośliny z tego rodzaju występują głównie na terenie Ameryki Południowej, a także Australii. Natomiast rośliny z rodzaju agatis, spotykane są między innymi na Półwyspie Indochińskim, Filipinach, czy też w Ameryce Południowej.
Do popularnych gatunków z rodziny araukariowatych zalicza się między innymi:
- Araukaria chilijska (Araucaria araucana) - gatunek ten określany jest również jako małpie drzewo. Pokrój tego drzewa przypomina stożek. Gatunek ten wyróżnia się przede wszystkim ozdobnymi łuskowatymi liśćmi. Pojawiające się szyszki mogą osiągać do 20 cm długości. Należy mieć na uwadze, że chociaż araukaria chilijska jest możliwa w uprawie w ogrodzie, to jednak warto wybierać dla niej osłonięte i nasłonecznione stanowisko. Drzewo bardzo źle znosi gwałtowne oraz długotrwałe spadki temperatur poniżej zera.
- Agatis nowozelandzki (Aghatis australis) - drzewo osiągające do 50 metrów wysokości, posiada pokrój rozłożystej korony. W warunkach naturalnych gatunek ten jest spotykany głównie w Nowej Zelandii. Niestety nie jest spotykane jako drzewo ozdobne w Polsce ze względu na dużą trudność uzyskania zbliżonych warunków do tych występujących w ciepłym klimacie.
- Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) - gatunek drzewa iglastego, który w warunkach naturalnych spotykany jest głównie na terenie wyspy Norfolk. Przedstawiciel rodziny araukariowatych został udomowiony, dlatego można go uprawiać w donicy. Jednak wtedy drzewko dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości.
Małpie drzewo w donicy - uprawa
Niestety rośliny araukariowate, chociaż są niezwykle imponujące pod względem swojego pokroju, wyglądu igliwia, a także dekoracyjności szyszek, to niestety nie są zbyt popularne w uprawie ogrodowej. Powodem tego jest brak możliwości przystosowania się drzew do warunków panujących w naszym kraju. Dlatego tylko kilka odmian araukariowatych jest w stanie utrzymać się w umiarkowanym klimacie i to najlepiej w cieplejszych rejonach.
Słynne małpie drzewo najlepiej jest uprawiać na Północy oraz na Zachodzie Polski. Niestety na Południu, a także na Wschodzie, czyli w miejscach, w których panują mroźne zimy, drzewo nie będzie w stanie przetrzymać do wiosny. Dlatego ciekawą propozycją jest araukaria wyniosła, którą można uprawiać w donicy. Nie powinna ona znajdować się w wystawie południowej lub zachodniej, ponieważ zauważymy bardzo szybkie wysychanie igieł. Araukaria wyniosła powinna być często podlewana szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Bardzo źle znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego będzie bardzo wrażliwa nawet na dym tytoniowy. Zimowanie rośliny doniczkowej powinno odbywać się w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu.
Rośliny araukariowate i ich ozdobne gatunki. Zobacz, czym wyróżnia się rodzina araukariowatych, a także jak wygląda uprawa roślin araukariowatych w donicy.