Rośliny arekowate

Ilustracja rośliny arekowate

Rośliny arekowate, czyli palmy to rodzina roślin jednoliściennych, która zrzesza bardzo wiele różnych gatunków. Wśród nich znajdują się piękne rośliny pokojowe, doceniane zwłaszcza za duże, okazałe i intensywnie zielone kwiaty. Wiele z nich ma także znaczenie użytkowe, na przykład palma kokosowa. Zdecydowana większość roślin arekowatych to drzewa lub zdrewniałe rośliny tworzące piękne pióropusze liści. Występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej, najwięcej przedstawicieli można jednak spotkać w Afryce.

Rośliny arekowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny arekowate - gatunki, występowanie, uprawa, ciekawostki

Rośliny arekowate można spotkać w kolekcji każdego, kto uwielbia rośliny doniczkowe. Niektóre gatunki są naprawdę popularne i bez problemu można je nabyć nawet w dyskoncie. Warto jednak wiedzieć, że rośliny arekowate to także wiele mniej powszechnych, ale równie ciekawych gatunków. Dowiedz się, na które najbardziej warto zwrócić uwagę.

Rośliny arekowate – charakterystyka

Rośliny arekowate, nazywane także po prostu palmami, to rośliny jednoliścienne. Są uważane za jedne z najstarszych roślin na świecie. Wykształciły charakterystyczny pokrój – są to drzewa o zdrewniałym pniu, które wypuszczają duże pióropuszowate liście. Palmy różnią się między sobą, najczęściej ich rodzaje są powiązane z konkretnymi kontynentami. Inaczej wyglądają te z Ameryki, inna jest charakterystyka gatunków azjatycko-australijskich. Wszystkie występują wyłącznie w tropikalnym klimacie. Niektóre jednak wolą wilgotne losy tropikalne, inne rosną na zboczach gór i na sawannach lub na nadmorskich plażach.

Palmy dorastają nawet do 60 metrów w warunkach naturalnych. Mają nierozgałęziony pień nazwany kłodziną, który nie powiększa się wszerz. Widać na nim miejsca po zaschniętych liściach, które opadają w miarę rozwoju rośliny. Niewielka część z ponad 3000 gatunków roślin arekowatych nie ma żadnego pnia, wytwarza pióropusze liści na łodygach rosnących wprost z ziemi. Palmy kwitną, ale nie ma to większych walorów dekoracyjnych. Wytwarzają owoce – pestkowce lub jagody, niektóre, jak na przykład daktyle, są jadalne. Najczęściej uprawia się je w domu jako rośliny doniczkowe i świetnie radzą sobie w temperaturze pokojowej. Oczywiście nie rosną takie wielkie jak w warunkach naturalnych.

Rośliny arekowate – opis gatunków

Rośliny arekowate mają co najmniej kilkanaście gatunków, które powszechnie pojawiają się w domach. Najbardziej popularną z nich jest oczywiście areka Chrysalidocarpus. To rodzaj, który obejmuje kilkadziesiąt gatunków. Większość z nich jest wielołodygowa. Areka ma długie pędy, na szczycie których pojawiają się pióropusze liści. Początkowo jest niewysoka, ale może dorosnąć do 2-3 metrów wysokości.

W uprawie domowe pojawia się także howea, zwana również kenią lub kencją. Doniczkowe howeje trudno jest rozróżnić, chociaż to dwa różne gatunki. W domu jednak ich opis jest identyczny – mają długie liście o ciemnozielonym kolorze. Są to rośliny wielołodygowe, których liście mogą dorastać do 1,5 m! Często pióropusze są na różnych wysokościach, co naprawdę pięknie wygląda. To jedna z najbardziej powszechnych palm domowych.

W doniczkach pięknie rosną także waszyngtonie. Te palmy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, występują na skalistych i suchych terenach. Rośliny te mają łukowato wygięte liście o długości 1,5 m, z których zwisają długie włókna. To sprawia, że w języku angielskim gatunek nazywa się cotton palm – palma bawełniana. Waszyngtonie nie są długowieczne, ale ich pielęgnacja daje dużo satysfakcji. Zwłaszcza że stosunkowo łatwo rozmnażają się z nasion.

Uprawa roślin arekowatych w domu

Rośliny arekowate są cenione za swoje piękne, wyjątkowe liście. W warunkach naturalnych coraz rzadziej występują dziko, uprawia się je na dużą skalę ze względu na wartość użytkową (pozyskiwanie daktyli czy oleju palmowego lub kokosowego). W domu uprawia się mniejsze gatunki. Rośliny uwielbiają jasne, ale nie słoneczne miejsca. Tylko palma daktylowa cieszy się z ostrego słońca. Latem można wynosić doniczki do ogrodu lub na taras, zimą powinny mieć zapewnioną temperaturę kilkunastu stopni.

Większość roślin arekowatych lubi podłoże o kwaśnym odczynie (przedział pH 5-6,5). Lubią mieć przepuszczalną glebę, dlatego na dno doniczki warto wysypać niewielką warstwę drenażu. Rośliny można sadzić w specjalnym podłożu do palm. W sklepach ogrodniczych są także dostępne dedykowane preparaty do zasilania roślin. Wieloskładnikowe nawozy do palm stosuje się co dwa tygodnie przez cały sezon wegetacyjny, od marca do października. W tym czasie trzeba także pamiętać o dość obfitym podlewaniu. Areki i inne palmy podlewa się tak, by podłoże było cały czas wilgotne lub umiarkowanie wilgotne. Zimą należy ograniczyć podlewanie do minimum. W przypadku palm równie groźne jest zalanie, jak i przesuszenie korzeni. Palmy podlewa się odstaną wodą, by odparował z niej cały chlor.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto