Rośliny begoniowate - najpopularniejsze rośliny
-
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Begonia 'Dragon Wing' jest nazwą serii odmian tej popularnej i pięknej rośliny. Liczne gatunki botaniczne begonii różniące się kolorami, formą i wielkością kwiatów wprost zachęcają ogrodników do tworzenia wciąż nowych mieszańców i kultywarów. W ten sposób powstały niedawno "begonie smocze", powstałe prawdopodobnie z krzyżowania begonii stale kwitnącej z mieszańcami begonii bulwiastej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia królewska zachwyca niezwykłą urodą swoich liści. Pochodzący z tropikalnych obszarów Azji gatunek jest popularną rośliną doniczkową, uprawianą u nas w formie licznych kultywarów. Jej dekoracyjne liście stanowią ozdobę parapetów, wiszących kwietników i ciepłych ogrodów zimowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia stale kwitnącabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jak większość roślin ozdobnych, również ta begonia nie jest czystym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą o trudnym do określenia pochodzeniu. Swoją nazwę zawdzięcza niestrudzonemu kwitnieniu przez długie miesiące. W swojej brazylijskiej ojczyźnie potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez kilka lat.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny begoniowate - pozostałe rośliny
-
Begonia boliwijskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia boliwijska rozwija z bulwiastych korzeni cienkie, zwisające pędy. Jej ojczyzną są mgliste, górskie lasy Boliwii i Argentyny. Sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku szybko zdobyła popularność jako roślina doniczkowa. Liczne hybrydy i kultywary tej begonii mogą mieć kwiaty w rozmaitych kolorach — od białych przez żółte i różowe do czerwonych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia zimowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia zimowa jest bezkonkurencyjnie sympatyczną rośliną doniczkową. Rozwija kwiaty niestrudzenie niemal przez cały rok w szerokiej palecie kolorów i form. Jest rośliną wieloletnią i po pierwszym kwitnieniu może być nadal uprawiana. Nie jest gatunkiem botanicznym, ale hybrydą begonii agrykańskich - Begonia socotrana, Begonia veitchii, Begonia boliviensis i Begonia rosaeflora. Podobna do niej begonia bulwiasta jest mieszańcem gatunków południowoamerykańskich.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowa 'Silver Spot'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia 'Silver Spot' to odmiana begonii koralowej, pochodząca z południowej Brazylii. Posiada bardzo ozdobne liście - z wierzchu ciemnozielone ze srebrzystymi kropkami, natomiast od spodu o barwie czerwonej. Wymaga stanowiska osłoniętego od światła i przepuszczalnej gleby.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowa 'Tamaya'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia 'Tamaya jest bardzo dekoracyjną rośliną o dużych, nakrapianych liściach i zwisających gronach różowych kwiatów. Uprawiana w doniczkach w formie małych drzewek 'Tamaya" nie jest prawdopodobnie odmianą begonii koralowej, ale hybrydą Begonia corallina z Begonia albopicta - co oczywiście w niczym nie umniejsza jej urody.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia Masonabyliny bylina z kłączem kwiatowa
W przypadku begonii Masona podobnie jak wielu innych jej krewniaczek główną ozdobę rośliny tworzą nie kwiaty, ale oryginalne, bardzo dekoracyjne liście. Soczyście zielone blaszki liściowe posiadają brązowy, nieregularny wzór, który przypomina Krzyż Żelazny, używany również na flagach wypraw krzyżowych w średniowieczu. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia brytyjskiego ogrodnika Maurice'a Masona.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia królewska 'Beleaf'byliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Begonia 'Beleaf" to grupa odmian begonii królewskiej o ozdobnych liściach. Są to rośliny o uderzających kolorach - od limonkowozielonego do ciemnoczerwonego. Begonie 'Beleaf' wytwarzają wiele pędów, dzięki czemu roślina ma pełny i zwarty pokrój. Ze względu na bogactwo kolorów ta roślina znajduje zastosowanie w różnego rodzaju wnętrzach.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Begonia Bowera 'Tiger'byliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Begonia 'Tiger', zwana begonią tygrysią to odmiana begonii Bowera rośliny o ciemnych liściach, na których znajdują się jasne plamki. Przypominają one nieco odciski łap tygrysa - stąd też nazwa tej odmiany. Wymaga przepuszczalnego podłoża i jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Przy odpowiednich warunkach zachwyca swoim wybarwieniem i pokrojem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia luxuriansbyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Begonia luxurians to gatunek begonii osiągający w naturze nawet 2,5 metra wysokości. Jej dużym walorem jest niewątpliwie jej pokrój - przypomina ona egzotyczną palmę, a także dłoniaste liście. Wymaga gleby żyznej, ale lekkiej i zacienionego stanowiska. Tak jak wszystkie begonie - jest wrażliwa na mróz. Ten kolekcjonerski okaz zdecydowanie doda nieco egzotyki do każdego wnętrza.
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny begoniowate - opis, gatunki, zdjęcia, uprawa, ciekawostki
Rośliny begoniowate to bardzo duża rodzina roślin. Wiele gatunków z tej rodziny pojawia się w uprawie doniczkowej lub w gruncie na całym świecie. W Polsce najbardziej znane są jej piękne przedstawicielki – begonie, które są niezwykle powszechne. Na balkonach, parapetach i w ogrodach doniczkowe begonie zachwycają swoją urodą.
Rośliny begoniowate – charakterystyka
Rośliny begoniowate pochodzą z rzędu dyniowców. Oznacza to, że całkiem blisko im do roślin dyniowatych, jednak nie wytwarzają jadalnych owoców. Ich rośliny służą przede wszystkim do ozdoby i w tym celu uprawia się je w zasadzie na całym świecie. Rośliny begoniowate dzielą się na dwa rodzaje: begonie (Begonia) i Hillebrandia sandwicensis. Ten drugi rodzaj występuje na Hawajach i tam jest uprawiany na niewielka skalę.
Begonia jest o wiele bardziej znana. W naturze pojawia się w obszarach subtropikalnych i tropikalnych Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Oceanii. Szacuje się, że na świecie istnieje około 1870 gatunków begonii… ale nie wszystkie zostały jeszcze odkryte! Każdego roku botanicy odkrywają około 30 nowych, które wyróżniają się swoim wyglądem. Liście niektórych gatunków są jadalne – je się na przykład Begonia muricata. Najczęściej jednak piękne begonie wykorzystuje się jako rośliny dekoracyjne.
Rośliny begoniowate w uprawie – begonie
Pochodzące z subtropikalnego klimatu begonie w naszych warunkach klimatycznych są uprawiane raczej jako rośliny doniczkowe. Jednak niektóre gatunki sprawdzają się także w uprawie gruntowej lub wystawia się je na taras albo balkon w donicy.
Najbardziej popularne są chyba begonie stale kwitnące (Begonia semperflorens). Wyróżniają się ogromem drobnych, pojedynczych kwiatów. Begonia bulwiasta także sprawdza się w ogrodzie, ale nie zimuje w gruncie. O wiele częściej sadzi się ją w pojemnikach, i w domu, i na balkonie. Na uwagę zasługuje także begonia rex, inaczej begonia królewska. Uprawia się ją na parapetach. Ma wspaniałe, wyraziste, kolorowe liście. Piękne, ozdobne liście i drobne, ale ładne kwiaty ma begonia zimowa, nieco mniej popularny wariant tej wspaniałej rośliny. Ją także można spotkać jedynie w uprawie domowej
Uprawa begonii w na balkonie i rabacie
Begonie mają różne wymagania w zależności od gatunku. Z reguły są to jednak rośliny dość łatwe w pielęgnacji i polecane początkującym ogrodnikom. Ich uprawa kończy się powodzeniem, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie stanowisko. Sadzenie begonii bulwiastych różni się nieco od innych odmian – sadzonkę pozyskuje się z podziemnej cebulki, a w zasadzie bulwy, którą sadzi się do doniczki o około 2 cm większej niż bulwa. Pozostałe rośliny kupuje się w niewielkich sadzonkach lub pozyskuje się poprzez ukorzenienie pobranych sadzonek.
Niemal wszystkie begonie potrzebują cienistego miejsca. Begonie wiecznie kwitnące mogą mieć nieco więcej słońca. Muszą mieć dostęp do próchniczego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym podłożu. Tylko w takim będą długo kwitły. Podlewane i dobrze nawożone będą miały wspaniałe kwiaty aż do października. Aby utrzymać piękny wygląd roślin, warto regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. To pomoże utrzymać obfitość kwitnienia. Rabatowa begonia bulwiasta nie przetrwa w podłożu zimy. Jej bulwy należy wykopać przed mrozami i przechowywać w suchym, przewiewnym miejscu, najlepiej w piasku aż do kolejnego sezonu. Sadzenie, zarówno do gruntu, jak i do doniczek, następuje w maju.
Begonie o ozdobnych liściach w domu
Begonia królewska i begonia zimowa dobrze sprawdza się w domu na parapecie. Są to rośliny o ozdobnych liściach. Dorastają do 30-40 cm wysokości i mają duże liście o różnych kolorach, plamkach i ciekawej fakturze. Rośliny te kwitną, ale nie ma to większej wartości dekoracyjnej. Liście mogą mieć różne kształty i to one są najbardziej ozdobne.
Domowe begonie doniczkowe uprawia się w lekko kwaśnym podłożu (najlepiej takim dedykowanym do begonii). Najważniejszymi zasadami uprawy jest oszczędność w podlewaniu i nawożeniu. Begonie kumulują wodę w liściach. Trzeba jednak je regularne nawozić, maleńkimi dawkami nawozu wieloskładnikowego do roślin ozdobnych z liści. Begonie są długowieczne i mogą naprawdę długo zdobić parapety i półki.