Rośliny begoniowate

Ilustracja rośliny begoniowate

Rośliny begoniowate Begoniaceae to rodzina roślin z rzędu dyniowców. Obejmuje aż 1900 różnych gatunków z dwóch rodzajów! Swoją nazwę zawdzięczają oczywiście swoim najbardziej popularnym (i najpiękniejszym) przedstawicielom: begoniom. Te wyjątkowe rośliny wyróżniają się obfitym, trwałym kwitnieniem i wspaniałymi kolorami. Przez całe lato tworzą istną feerię barw, zwłaszcza że niektóre odmiany mają kolorowe, dekoracyjne liście.

Rośliny begoniowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny begoniowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny begoniowate - opis, gatunki, zdjęcia, uprawa, ciekawostki

Rośliny begoniowate to bardzo duża rodzina roślin. Wiele gatunków z tej rodziny pojawia się w uprawie doniczkowej lub w gruncie na całym świecie. W Polsce najbardziej znane są jej piękne przedstawicielki – begonie, które są niezwykle powszechne. Na balkonach, parapetach i w ogrodach doniczkowe begonie zachwycają swoją urodą.

Rośliny begoniowate – charakterystyka

Rośliny begoniowate pochodzą z rzędu dyniowców. Oznacza to, że całkiem blisko im do roślin dyniowatych, jednak nie wytwarzają jadalnych owoców. Ich rośliny służą przede wszystkim do ozdoby i w tym celu uprawia się je w zasadzie na całym świecie. Rośliny begoniowate dzielą się na dwa rodzaje: begonie (Begonia) i Hillebrandia sandwicensis. Ten drugi rodzaj występuje na Hawajach i tam jest uprawiany na niewielka skalę.

Begonia jest o wiele bardziej znana. W naturze pojawia się w obszarach subtropikalnych i tropikalnych Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Oceanii. Szacuje się, że na świecie istnieje około 1870 gatunków begonii… ale nie wszystkie zostały jeszcze odkryte! Każdego roku botanicy odkrywają około 30 nowych, które wyróżniają się swoim wyglądem. Liście niektórych gatunków są jadalne – je się na przykład Begonia muricata. Najczęściej jednak piękne begonie wykorzystuje się jako rośliny dekoracyjne.

Rośliny begoniowate w uprawie – begonie

Pochodzące z subtropikalnego klimatu begonie w naszych warunkach klimatycznych są uprawiane raczej jako rośliny doniczkowe. Jednak niektóre gatunki sprawdzają się także w uprawie gruntowej lub wystawia się je na taras albo balkon w donicy.

Najbardziej popularne są chyba begonie stale kwitnące (Begonia semperflorens). Wyróżniają się ogromem drobnych, pojedynczych kwiatów. Begonia bulwiasta także sprawdza się w ogrodzie, ale nie zimuje w gruncie. O wiele częściej sadzi się ją w pojemnikach, i w domu, i na balkonie. Na uwagę zasługuje także begonia rex, inaczej begonia królewska. Uprawia się ją na parapetach. Ma wspaniałe, wyraziste, kolorowe liście. Piękne, ozdobne liście i drobne, ale ładne kwiaty ma begonia zimowa, nieco mniej popularny wariant tej wspaniałej rośliny. Ją także można spotkać jedynie w uprawie domowej

Uprawa begonii w na balkonie i rabacie

Begonie mają różne wymagania w zależności od gatunku. Z reguły są to jednak rośliny dość łatwe w pielęgnacji i polecane początkującym ogrodnikom. Ich uprawa kończy się powodzeniem, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie stanowisko. Sadzenie begonii bulwiastych różni się nieco od innych odmian – sadzonkę pozyskuje się z podziemnej cebulki, a w zasadzie bulwy, którą sadzi się do doniczki o około 2 cm większej niż bulwa. Pozostałe rośliny kupuje się w niewielkich sadzonkach lub pozyskuje się poprzez ukorzenienie pobranych sadzonek.

Niemal wszystkie begonie potrzebują cienistego miejsca. Begonie wiecznie kwitnące mogą mieć nieco więcej słońca. Muszą mieć dostęp do próchniczego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym podłożu. Tylko w takim będą długo kwitły. Podlewane i dobrze nawożone będą miały wspaniałe kwiaty aż do października. Aby utrzymać piękny wygląd roślin, warto regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. To pomoże utrzymać obfitość kwitnienia. Rabatowa begonia bulwiasta nie przetrwa w podłożu zimy. Jej bulwy należy wykopać przed mrozami i przechowywać w suchym, przewiewnym miejscu, najlepiej w piasku aż do kolejnego sezonu. Sadzenie, zarówno do gruntu, jak i do doniczek, następuje w maju.

Begonie o ozdobnych liściach w domu

Begonia królewska i begonia zimowa dobrze sprawdza się w domu na parapecie. Są to rośliny o ozdobnych liściach. Dorastają do 30-40 cm wysokości  i mają duże liście o różnych kolorach, plamkach i ciekawej fakturze. Rośliny te kwitną, ale nie ma to większej wartości dekoracyjnej. Liście mogą mieć różne kształty i to one są najbardziej ozdobne.

Domowe begonie doniczkowe uprawia się w lekko kwaśnym podłożu (najlepiej takim dedykowanym do begonii). Najważniejszymi zasadami uprawy jest oszczędność w podlewaniu i nawożeniu. Begonie kumulują wodę w liściach. Trzeba jednak je regularne nawozić, maleńkimi dawkami nawozu wieloskładnikowego do roślin ozdobnych z liści. Begonie są długowieczne i mogą naprawdę długo zdobić parapety i półki.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto