Rośliny berberysowate

Ilustracja rośliny berberysowate

Rośliny berberysowate (Berberridaceae) - byliny wieloletnie, krzewy, a nawet drzewa, które zaliczają się do rodziny jaskrowców. Rodzina berberysowatych obejmuje 701 gatunków przypisanych do 14 rodzajów. Przedstawiciele rosną najczęściej w klimacie umiarkowanym, a także można je spotkać w strefie klimatu subtropikalnego, szczególnie na terenach górskich. Najczęściej są to rośliny, które wykorzystywane są jako krzewy dekoracyjne. Ponadto niektóre gatunki wykazują właściwości lecznicze, dlatego są wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Rośliny berberysowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny berberysowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny berberysowate - opis, zdjęcia, odmiany, uprawa, zastosowanie

Piękny żywopłot lub też krzewy dekoracyjne rosnące jako solitery, to marzenie wielu osób. Dlatego jeżeli chcemy, aby w naszym ogrodzie było zielono przez cały rok, bądź niektóre okazy pięknie przebarwiały się jesienią, rośliny berberysowate na pewno spełnią nasze oczekiwania. Warto jednak sprawdzić, jakie wymagania mają takie okazy, a także jak powinno wyglądać ich prawidłowe cięcie, aby uformować wymarzony żywopłot.

Rośliny berberysowate - opis

Rośliny z rodziny berberysowatych najczęściej posiadają liście zimozielone. Jednak zdarzają się również gatunki, które zrzucają je na zimę. Najczęściej są one skrętoległe lub naprzeciwległe. W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty o białym lub żółtym zabarwieniu. Natomiast po przekwitnięciu na ich miejscu wyrastają owoce w postaci jagód lub torebek z wieloma nasionami.

Warto mieć na uwadze, że gatunki z rodziny berberysowatych są cenione nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne. Okazuje się, że owoce berberysów są jadalne, dzięki którym można przyrządzać pyszne przetwory. Natomiast mahonia jest rodzajem roślin, który wykorzystywane były w leczeniu naturalnym.

Popularne krzewy dekoracyjne do ogrodu

Chcąc się dowiedzieć, jakich gatunków berberysowatych będzie możliwa uprawa w naszym ogrodzie, warto wspomnieć o takich okazach jak:

  • Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) - krzew dorastający maksymalnie do 1,5 metra wysokości, który posiada zimozielone liście. Młode liście najczęściej są czerwone, a dopiero z czasem przebarwiają się na zielono. Od kwietnia do maja pojawiają się żółte liście zebrane w gęste kwiatostany.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) - krzew ozdobny, który przywędrował do nas z Japonii. Gatunek ten posiada liście opadające na zimę, które mogą być żółte, czerwone lub zielone. Od maja do czerwca pojawiają się drobne żółte kwiaty. Natomiast na ich miejscu wyrastają owoce w postaci czerwonych, podłużnych jagód, stanowiących pożywienie dla ptaków.
  • Berberys pospolity (Berberis vulgaris) - krzew dorastający do 3 metrów wysokości, który posiada nieduże liście. Od maja do czerwca gatunek ten kwitnie na żółto. Kwiaty wydzielają dość intensywny aromat. Natomiast po przekwitnięciu pojawiają się czerwone jagody.
  • Berberys koreański (Berberis koreana) - gatunek, który przewędrował do nas z Półwyspu Koreańskiego. Krzew dorastający do 2 metrów wysokości, posiada jajowate liście przebarwiające się jesienią na czerwono. Natomiast w okresie od maja do czerwca pojawiają się żółte kwiaty wydzielające silny aromat.

Uprawa roślin berberysowatych

Najczęściej uprawianym krzewem z rodziny berberysowatych jest oczywiście berberys. Jego wymagania nie są zbyt wielkie, dlatego uprawa nie powinna stanowić większego problemu również dla początkujących. Krzewy te przyjmą się niemalże na każdym podłożu, ale na pewno najlepiej będą rozwijać się na przepuszczalnym i żyznym podłożu.

Podobnie jest ze stanowiskiem. Najbardziej sprzyjającym jest stanowisko słoneczne, jednak krzewy będą rozwijać się również w zacienionych miejscach. Należy się jednak liczyć, że na mniej sprzyjających warunkach berberysy nie będą tak okazałe, a także ich liście mogą się znacznie słabiej przebarwiać. Zaletą berberysów jest duża odporność na suszę, ujemne temperatury, a także zanieczyszczenia miejskie, dlatego ich uprawa w różnych warunkach jest jak najbardziej możliwa.

Cięcie berberysowatych na żywopłot

Berberysy są bardzo podatne na cięcie. Ich formowanie powinno odbywać się najlepiej na przełomie wiosny i lata. Jeżeli chcemy przyciąć krzewy na żywopłot, to takie formowanie należy powtórzyć w połowie lub pod koniec lata, czyli zaraz po przekwitnięciu kwiatów.

Oczywiście przycinanie nie powinno ograniczać się tylko do nadania krzewom odpowiedniego kształtu. Oprócz tego należy wykonywać cięcie sanitarne, dzięki któremu pozbędziemy się starych, zniszczonych lub uschniętych pędów. Takie formowanie pozwoli na odpowiednie zagęszczenie krzewów, jednak nie można zapominać także o systematycznym prześwietlaniu sadzonek, by nie doszło do ekspansji chorób grzybowych.

Rośliny berberysowate w naszym ogrodzie. Zobacz, jakie krzewy dekoracyjne z rodziny berberysowatych można uprawiać w ogrodzie, a także jakie wygląda ich formowanie na żywopłot.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto