Rośliny bobowate

Ilustracja rośliny bobowate

Rośliny bobowate (Fabaceae Lindl.) - określane również jako motylkowate tworzą rodzinę zaliczającą się do rzędu bobowców. Systematyka tych roślin obejmuje ponad 19,6 tys. gatunków, które przypisane są 766 rodzajom. Wyróżniają się posiadaniem jednego owocu w postaci strąka. Te drobnonasienne rośliny są często jadalne, posiadają właściwości lecznicze, przez co znajdują swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Częste jest także wykorzystanie poszczególnych gatunków w branży kosmetycznej lub jako rośliny miododajne.

Rośliny bobowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny bobowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny bobowate - rodzaje, opis, wymagania, uprawa, porady

Fasola, groszek, czy soczewica, to tylko niektóre z rodzajów roślin, które są nam doskonale znane. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż jest to rodzina bobowatych, która obejmuje znacznie więcej przedstawicieli. I choć liczne rodzaje bobowatych spotykanych są niemalże na całym świecie, to jednak na terenie strefy klimatu umiarkowanego, możliwa jest uprawa tylko części z nich.

Rośliny bobowate - charakterystyka

Najczęściej rodzina bobowatych obejmuje rośliny zielne. To, co je wyróżnia, to głównie forma pnączy, które wyposażone są zazwyczaj w wąsy czepne. Ponadto spotykane są również wieloletnie drzewa i krzewy. Rośliny motylkowate posiadają skrętolegle osadzone liście, które przybierają głównie złożone formy. Chociaż wymienia się także gatunki z pojedynczymi liśćmi. Rośliny bobowate kwitną dość specyficznie. Byliny obsypane są kwiatami motylkowymi. Natomiast po okresie kwitnienia pojawiają się drobnonasienne strąki.

Przedstawiciele roślin motylkowatych spotykane są niemlaże na każdym kontynencie. Niektóre gatunki ze względu na przystosowanie do cieplejszego klimatu, nie są w stanie przetrwać nawet łagodnej zimy w strefie umiarkowanej. W Polsce spotykanych jest obecnie około 100 gatunków zaliczających się do rodziny bobowatych. W znakomitej większości są one uprawiane na dużą skalę. Część jednak spotykana jest jako dziko rosnące gatunki.

Rośliny drobnonasienne - przykładowe rodzaje

Na terenie Polski możemy spotkać ok. 38 rodzajów roślin bobowatych. Wśród nich wymienia się popularne rodzaje takie jak groszek (Lathyrus), soczewica (Lens), lucerna (Medicago), cieciorka (Coronilla), fasola (Phaseolus), groch (Pisum), czy też kozieradka (Trigonella). Patrząc na rośliny wieloletnie z rodziny bobowatych, warto wymienić między innymi złotokap (Laburnum Fabr.) Jest to rodzaj uprawnych drzew dorastających nawet do 10 metrów wysokości. Wyróżnia się on żółtymi kwiatami zebranymi w długie grona osiągające do 50 cm długości.

Przeglądając inne rodzaje wieloletnie roślin bobowatych, na uwagę zasługuje glicynia. Rodzaj ten obejmuje 4 gatunki pnączy, które w warunkach naturalnych spotykane są w Chinach, Japonii, a także Ameryce Północnej. Jasnofioletowe kwiaty zebrane w grona, w zależności od odmiany mogą osiągać nawet do 2 metrów długości. Rodzajem bobowatych spotykanym w Polsce jest również nostrzyk (Melilotus Mill.). Jako rodzime gatunki wymienia się m.in. nostrzyk wyniosły, żółty, czy też ząbkowany.

Rodzina roślin bobowatych - uprawa

Większość roślin bobowatych uprawia się jako gatunki pastewne lub spożywcze. Natomiast wcześniej wymienione rodzaje, takie jak złotokap, czy też glicynia traktuje się jako typowe rośliny ozdobne. Oczywiście wiele gatunków, których owoce są jadalne, można uprawiać w przydomowym ogrodzie, niekoniecznie na szeroką skalę. Do takich roślin zalicza się między innymi groch, fasola, czy też ciecierzyca.

Wszystkie z wymienionych gatunków do uprawy w ogrodzie w celu ich spożycia zaliczają się do roślin jednorocznych. W zależności od odmiany należy wysiać je wczesną wiosną. Chociaż niektóre z nich mogą być wysiewane kilkukrotnie, licząc również na późny zbiór. Do takich gatunków zalicza się między innymi fasolka szparagowa. Znakomita większość roślin bobowatych preferuje nasłonecznione stanowiska, a także żyzne podłoże. Rośliny takie jak groch, czy też fasola, są nieodporne na suszę. Dlatego ważne jest bardzo ich regularne podlewanie.

Motylkowate - wykorzystanie

Rośliny bobowate wykazują bardzo szerokie wykorzystanie. Już wcześniej wspomniane rośliny pastewne, lub spożywcze, to tylko jedno z najczęściej spotykanych zastosowań pospolitych gatunków. Warto wspomnieć, iż wśród nich wymienia się także rośliny lecznicze. Takim przykładem jest między innymi lukrecja, która jest bogata w glicyryzynę. Jest to nie tylko naturalny słodzik, ale również substancja odpowiedzialna za hamowanie replikację niektórych wirusów, szczególnie koronawirusów. Ponadto roślina była wykorzystywana jako sposób na szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu w sytuacji, gdy brakowało dostępu do wody.

Rośliny bobowate i ich rodzaje. Zobacz, jakie gatunki posiada rodzina roślin motylkowatych, w jaki sposób wygląda ich uprawa, a także jakie jest ich wykorzystanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto