Rośliny bodziszkowate - najpopularniejsze rośliny
-
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek Rozanne 'Gerwat'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rodzicami tej hybrydy nazwanej bodziszkiem Rozanne są bodziszek himalajski oraz odmiana bodziszka Wallicha. Została ona odkryta pod koniec XX wieku i zaprezentowana po raz pierwszy na londyńskiej wystawie w 2000 roku. Efektowne kwiaty, długi okres kwitnienia i odporność rośliny sprawiły, że bodziszek Rozanne zyskał popularność nie tylko w Europie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek korzeniastybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek korzeniasty tworzy gęste, zielone dywany, które w okresie kwitnienia stanowią niezwykle efektowny widok. W swoim naturalnym środowisku rośnie między skałami i kamieniami w półcieniu, i dlatego w ogrodzie można go wykorzystać do podsadzania powierzchni pod drzewami albo obok krzewów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny bodziszkowate - pozostałe rośliny
-
Pelargonia afrykańskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia afrykańska, podobnie jak wiele jej kuzynek, posiada dekoracyjne kwiaty i liście. Spośród innych pelargonii wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Mieszkańcy Afryki Południowej od wieków stosują tę roślinę w medycynie ludowej na liczne choroby i dolegliwości.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek czerwonybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek czerwony jest kłączową byliną rodzimego pochodzenia. W naturalnym środowisku zasiedla brzegi lasów i zarośli. W ogrodach jest uprawiany jako roślina ozdobna do tworzenia barwnych grup, obwódek albo okrywy skarp.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek cuchnącyrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Bodziszek cuchnący jest rodzimą rośliną dwuletnią albo jednoroczną i chyba pierwszym gatunkiem bodziszka, który zaczął być uprawiany w ogrodach. Już w średniowieczu był znanym ziołem leczniczym, a jego mało pochlebna nazwa gatunkowa nawiązuje do nieprzyjemnego zapachu roztartych liści. Niewielkie, różowe kwiaty oraz delikatne, pierzaste liście tego bodziszka nadają mu w ogrodzie subtelny urok.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia hybrydowa Calliopebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia Calliope nie jest ani gatunkiem botanicznym, ani nawet kultywarem; jest marką Calliope® wszystkich międzygatunkowych mieszańców pelargonii hodowli firmy Syngenta. Rośliny posiadają najlepsze cechy stojącej pelargonii, czyli piękne duże pełne kwiaty o ciekawych barwach oraz cechy pelargonii zwisającej. Nadają się zarówno do pojemników do powieszenia, jak i też do dużych donic stojących lub do nasadzeń gruntowych. Są często traktowane jako rośliny jednoroczne.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia pachnącapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Pochodząca z Afryki pelargonia pachnąca nie posiada tak efektownych kwiatów jak inne gatunki z jej rodzaju, ale za to jej liście wydzielają przyjemny, lekko cytrynowy zapach przy każdym ich dotknięciu. Uprawiane pod tą nazwą mieszańce i kultywary pachną też różą, jabłkiem albo miętą.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Bodziszek łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek łąkowy jest rosnącą dziko w Polsce byliną, a jego duże, fioletowoniebieskie kwiaty mogą stanowić ozdobę nie tylko naturalnej łąki, ale i ogrodowej rabaty. Z młodych liści, pąków i kwiatów bodziszka można przyrządzać wiosenną sałatkę. W medycynie ludowej był stosowany jako zioło lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Bodziszek drobnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Bodziszek drobny jest zadomowionym u nas od wieków gatunkiem, spotykanym często w naturalnym środowisku. Na polach uprawnych jest traktowany jako chwast, jednak jego dłoniastodzielne liście oraz delikatne, subtelnej urody różowe kwiaty mogą być ozdobą ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek wspaniałybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek wspaniały nie jest gatunkiem botanicznym, ale hybrydą bodziszka wielkopłatkowego (Geranium platypetalum) i bodziszka iberyjskiego (Geranium ibericum). Ze względu na okazały wzrost i duże, intensywnie purpurowoniebieskie kwiaty ta bylina w pełni zasługuje na swoją nazwę. Został po raz pierwszy opisany przez szwedzkiego botanika Nilsa Hylander'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny bodziszkowate - rodzaje, charakterystyka, wymagania, uprawa
Rośliny bodziszkowate Geraniaceae (rząd bodziszkowce) mają swoich przedstawicieli we florze Polski. Poza tym tę rodzinę reprezentuje także wiele znanych i cenionych gatunków ozdobnych, jak chociażby pelargonia. Warto poznać tę charakteryzującą się ciekawymi kwiatami rodzinę. Naprawdę świetnie sprawdzają się w ogrodzie i na tarasie.
Rośliny bodziszkowate – charakterystyka i występowanie
Rośliny bodziszkowate są niezwykle zróżnicowane. To zarówno wieloletnie i jednoroczne rośliny zielne, jak i krzewy. Mają także bardzo różne wymagania – w końcu porastają niemal cały glob, więc przystosowały się do najróżniejszych środowisk. Botanicy szacują, że wśród roślin bodziszkowatych znajduje się około 800 gatunków zgrupowanych w 6-7 rodzajów.
Cechą charakterystyczną roślin bodziszkowatych jest drewniejąca lub gruboszowata łodyga. Pojawiają się na niej liczne listki, naprzeciwległe lub naprzemianległe. Mogą być podzielone, najczęściej są dłoniasto- lub pierzastodzielne. Najważniejszym jednak elementem bodziszkowatych są ich kwiaty. Promieniste, czasami podwójnie symetryczne, zazwyczaj mają pięć płatków. Owocem bodziszkowatych jest rozłupnia rozpadająca się na pojedyncze owocki. Są po prostu mikroskopijne, ale mają ciekawą cechę – nasiona są wyposażone w skręcający się dzióbek, który pomaga nasionom „wkręcić się” w glebę, by tam mogły się rozwijać.
Rośliny bodziszkowate – rodzaje i gatunki
Rośliny bodziszkowate Geraniaceae dzieli się na 6 lub 7 rodzajów:
- erodium czyli iglica,
- geranium – bodziszek,
- Hypseocharis,
- monsonia,
- pelargonia,
- Rhynchotheca,
- Sarcocaulon.
Najbardziej popularnym ze wszystkich gatunków bodziszkowatych jest na pewno pelargonia. To 383 gatunki, które wyróżniają się pięknymi kwiatami. Wiele z nich uprawia się ze względu na ładny pokrój. Ich wymagania nie są duże, a wspaniale się prezentują.
We florze Polski pojawia się bodziszek. To delikatna roślinka zielna, uprawiana czasami w ogrodzie. W Polsce rośnie około 15 gatunków bodziszków, a niektóre z nich mają walory dekoracyjne. Na uwagę zasługuje także iglica, gatunek o delikatnych kwiatuszkach i ozdobnie powcinanych, lekkich kwiatach.
Rodzina bodziszkowatych znajduje naprawdę szerokie zastosowanie. Rośliny są uprawiane jako ozdobne, w gruncie, doniczkach i skrzynkach balkonowych. Mają także zastosowanie lecznicze i kulinarne. Chociażby bodziszek jest uważany za cenną roślinę zdrowotną. Na uwagę zasługuje także geranium, zwane również anginką. To pelargonia pachnąca, jej liście zawierają naturalny olej o działaniu odkażającym i antybakteryjnym.
Pelargonia wśród roślin bodziszkowatych
Pelargonia to niekwestionowana królowa balkonów i tarasów. Uprawiana w dużych doniczkach i skrzynkach, przepięknie się prezentuje przez cały sezon. Pelargonie można uprawiać z pobranych sadzonek, ale najczęściej kupuje się gotowe już, ukorzenione rośliny. Pochodzą z Bliskiego Wschodu, Australii i Nowej Zelandii. Występowanie sprawia, że raczej nie przetrwają zimy w naszych warunkach klimatycznych. Z drugiej strony ich wymagania uprawne w doniczce nie są duże.
Pelargonie zachwycają swoimi wspaniałymi kwiatami. Są one zebrane w kwiatostan o kulistym kształcie na szczycie grubych, sztywnych łodyg. Pelargonie czasami mają także dekoracyjne liście, ozdobione na przykład ciemniejszą obwódką na brzegach. Ich uprawa skupia się na podlewaniu (w czasie upałów nawet codziennie) i regularnym nawożeniu.
Bodziszek w ogrodzie – uprawa
Rodzina bodziszkowatych swoją nazwę zawdzięcza bodziszkowi, delikatnemu kwiatuszkowi w niebieskim kolorze. Dekoracyjne kwiaty mają od 2 do 5 cm średnicy i są zebrane na szczytach pędów po kilka sztuk. Bodziszki mają także ciekawe liście. Pokazują się one wczesną wiosną i bardzo długo się utrzymują, a jesienią przebarwiają się na piękne kolory.
Wymagania bodziszka są bardzo niewielkie. To roślina naturalnie występująca w naszym kraju, bez problemu przetrwa zimę. Rosną w miejscach słonecznych i półcienistych, na mniej i bardziej żyznych glebach. Idealnie sprawdzają się na łąki kwietne i do ogrodów skalnych.