Rośliny bodziszkowate

Ilustracja rośliny bodziszkowate

Rośliny bodziszkowate występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Są to bardzo zróżnicowane gatunki, obejmujące zarówno rośliny zielne, jak i krzewy. Do rodziny bodziszkowatych należy około 800 gatunków. Dwa z nich pojawiają się naturalnie w Polsce: bodziszek i iglica. Rzadko są wykorzystywane w ogrodzie, ale w naszych warunkach klimatycznych uprawia się wiele bodziszkowatych piękności. Są cenione zwłaszcza za ciekawe kwiaty. Warto je uprawiać także dlatego, że mają działanie lecznicze.

Rośliny bodziszkowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny bodziszkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny bodziszkowate - rodzaje, charakterystyka, wymagania, uprawa

Rośliny bodziszkowate Geraniaceae (rząd bodziszkowce) mają swoich przedstawicieli we florze Polski. Poza tym tę rodzinę reprezentuje także wiele znanych i cenionych gatunków ozdobnych, jak chociażby pelargonia. Warto poznać tę charakteryzującą się ciekawymi kwiatami rodzinę. Naprawdę świetnie sprawdzają się w ogrodzie i na tarasie.

Rośliny bodziszkowate – charakterystyka i występowanie

Rośliny bodziszkowate są niezwykle zróżnicowane. To zarówno wieloletnie i jednoroczne rośliny zielne, jak i krzewy. Mają także bardzo różne wymagania – w końcu porastają niemal cały glob, więc przystosowały się do najróżniejszych środowisk. Botanicy szacują, że wśród roślin bodziszkowatych znajduje się około 800 gatunków zgrupowanych w 6-7 rodzajów.

Cechą charakterystyczną roślin bodziszkowatych jest drewniejąca lub gruboszowata łodyga. Pojawiają się na niej liczne listki, naprzeciwległe lub naprzemianległe. Mogą być podzielone, najczęściej są dłoniasto- lub pierzastodzielne. Najważniejszym jednak elementem bodziszkowatych są ich kwiaty. Promieniste, czasami podwójnie symetryczne, zazwyczaj mają pięć płatków. Owocem bodziszkowatych jest rozłupnia rozpadająca się na pojedyncze owocki. Są po prostu mikroskopijne, ale mają ciekawą cechę – nasiona są wyposażone w skręcający się dzióbek, który pomaga nasionom „wkręcić się” w glebę, by tam mogły się rozwijać.

Rośliny bodziszkowate – rodzaje i gatunki

Rośliny bodziszkowate Geraniaceae dzieli się na 6 lub 7 rodzajów:

  • erodium czyli iglica,
  • geranium – bodziszek,
  • Hypseocharis,
  • monsonia,
  • pelargonia,
  • Rhynchotheca,
  • Sarcocaulon.

Najbardziej popularnym ze wszystkich gatunków bodziszkowatych jest na pewno pelargonia. To 383 gatunki, które wyróżniają się pięknymi kwiatami. Wiele z nich uprawia się ze względu na ładny pokrój. Ich wymagania nie są duże, a wspaniale się prezentują.

We florze Polski pojawia się bodziszek. To delikatna roślinka zielna, uprawiana czasami w ogrodzie. W Polsce rośnie około 15 gatunków bodziszków, a niektóre z nich mają walory dekoracyjne. Na uwagę zasługuje także iglica, gatunek o delikatnych kwiatuszkach i ozdobnie powcinanych, lekkich kwiatach.

Rodzina bodziszkowatych znajduje naprawdę szerokie zastosowanie. Rośliny są uprawiane jako ozdobne, w gruncie, doniczkach i skrzynkach balkonowych. Mają także zastosowanie lecznicze i kulinarne. Chociażby bodziszek jest uważany za cenną roślinę zdrowotną. Na uwagę zasługuje także geranium, zwane również anginką. To pelargonia pachnąca, jej liście zawierają naturalny olej o działaniu odkażającym i antybakteryjnym.

Pelargonia wśród roślin bodziszkowatych

Pelargonia to niekwestionowana królowa balkonów i tarasów. Uprawiana w dużych doniczkach i skrzynkach, przepięknie się prezentuje przez cały sezon. Pelargonie można uprawiać z pobranych sadzonek, ale najczęściej kupuje się gotowe już, ukorzenione rośliny. Pochodzą z Bliskiego Wschodu, Australii i Nowej Zelandii. Występowanie sprawia, że raczej nie przetrwają zimy w naszych warunkach klimatycznych. Z drugiej strony ich wymagania uprawne w doniczce nie są duże.

Pelargonie zachwycają swoimi wspaniałymi kwiatami. Są one zebrane w kwiatostan o kulistym kształcie na szczycie grubych, sztywnych łodyg. Pelargonie czasami mają także dekoracyjne liście, ozdobione na przykład ciemniejszą obwódką na brzegach. Ich uprawa skupia się na podlewaniu (w czasie upałów nawet codziennie) i regularnym nawożeniu.

Bodziszek w ogrodzie – uprawa

Rodzina bodziszkowatych swoją nazwę zawdzięcza bodziszkowi, delikatnemu kwiatuszkowi w niebieskim kolorze. Dekoracyjne kwiaty mają od 2 do 5 cm średnicy i są zebrane na szczytach pędów po kilka sztuk. Bodziszki mają także ciekawe liście. Pokazują się one wczesną wiosną i bardzo długo się utrzymują, a jesienią przebarwiają się na piękne kolory.

Wymagania bodziszka są bardzo niewielkie. To roślina naturalnie występująca w naszym kraju, bez problemu przetrwa zimę. Rosną w miejscach słonecznych i półcienistych, na mniej i bardziej żyznych glebach. Idealnie sprawdzają się na łąki kwietne i do ogrodów skalnych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto