Rośliny bukowate - najpopularniejsze rośliny
-
Dąb szypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto sadzi koło domu dąb szypułkowy, ten uszczęśliwia wiele pokoleń. Nasz rodzimy gatunek dębu przez całe wieki powiększa swoją okazałą koronę, osiągając przy tym wysokość ponad 40 m. Ze względu na ogromne wymiary, dąb szypułkowy może pełnić rolę drzewa rodzinnego jedynie na odpowiednio dużej działce. Dąb szypułkowy ma liście na krótkich ogonkach, a kwiaty (potem żołędzie) na długich szypułkach - stąd nazwa gatunkowa.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dąb bezszypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Dąb bezszypułkowy jest często mylony ze swoim szypułkowym kuzynem. Ma przy tym potencjał, aby godnie zastąpić go w ogrodzie. Żołędzie dojrzewają w bezszypułkowych gronach, natomiast liście mają blisko dwucentymetrowe ogonki. Dąb bezszypułkowy rozwija się i kwitnie o 2 tygodnie później od dębu szypułkowego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dąb czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodzący z Ameryki Północnej dąb czerwony, od początku XVIII wieku zaczął swoją wędrówkę po Europie. Odporny ma mróz i mało wymagający w porównaniu z dębami rodzimego pochodzenia, dąb czerwony stał się popularnym drzewem ogrodowym i parkowym. Miał swój epizod w polskiej gospodarce leśnej, jednak ze względu na skłonności do wypierania dębów krajowych, został uznany za gatunek inwazyjny. Co nie umniejsza oczywiście jego walorów estetycznych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Buk pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity należy do najpiękniejszych drzew liściastych rodzimego pochodzenia. Ze swoją malowniczą koroną doskonale sprawdza się w roli solitera, a ciemnozielone i błyszczące liście są ozdobą bukowego żywopłotu. Z wiekiem tworzy w ogrodzie coraz bardziej efektowną ozdobę.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dąb błotnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Amerykański dąb błotny należy do mniejszych przedstawicieli swojego botanicznego rodzaju. Atrakcyjne odmiany karłowe z kulistą koroną wnoszą jesienią do ogrodu prawdziwe "Indian summer". Dąb błotny jest drzewem szybko rosnącym. Bywa mylony z dębem szkarłatnym (Quercus coccinea), który u nas jest jednak rzadko spotykany ze względu na mniejszą mrozoodporność.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Rośliny bukowate - pozostałe rośliny
-
Dąb korkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Nieregularna, szeroka korona i pokrzywiony pień dębu korkowego wyglądają bardzo malowniczo, niczym dzieło sztuki. W naszych warunkach drzewo rośnie bardzo powoli i dlatego przez długi czas może stanowić ozdobę również tarasu albo ogrodu zimowego. Wytrzymuje spadki temperatury do -21 stopni.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Buk pospolity 'Purpurea Tricolor'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity 'Purpurea Tricolor' jest odmianą o efektownym zabarwieniu liści. W ciągu sezonu zmieniają wielokrotnie kolor od różowego wiosną przez brunatnozielony do żółtego i brązowego jesienią. Po opadnięciu liści ozdobę stanowi gładki, szary pień drzewa. Doskonale nadaj się do tworzenia kompozycji kolorystycznych w dużym ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Buk pospolity 'Purple Fountain'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity 'Purple Fountain' jest bardzo malowniczą, holenderską odmianą o płaczącym pokroju, przewieszonym wierzchołku i ciemnoczerwonych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto. Oryginalna, zwieszająca się korona drzewa sprawia, że wygląda ono dekoracyjnie również w okresie bezlistnym. Doskonale nadaje się do mniejszych ogrodów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dąb białydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodzący ze wschodnich regionów Ameryki Północnej dąb biały, potrzebuje w naszych ogrodach przede wszystkim dużo miejsca, a malowniczą koronę powoli rozwinie sam. Na otwartej przestrzeni średnica rozgałęzionej korony dorównuje wysokości drzewa.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Buk wielkolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk wielkolistny jest długowiecznym drzewem występującym naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej. W ogrodzie stanowi dekorację głównie dzięki liściom, które w sezonie zmieniają barwę od purpurowej wczesną wiosną i zielonej latem do złocistożółtej jesienią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny bukowate - charakterystyka, występowanie, zdjęcia, uprawa
Patrząc na potężne i wysokie drzewa, do których zalicza się między innymi buk, dąb lub kasztan, warto sprawdzić, czy niektóre okazy można uprawiać w swoim ogrodzie. Ich niebywały i majestatyczny wygląd doskonale prezentuje się w ich naturalnym środowisku. Jeżeli jednak zdecydujemy się na gatunki ozdobne, dobrze jest dowiedzieć się, jakie warunki powinny mieć zapewnione.
Rośliny bukowate - charakterystyka
Rodzina bukowatych obejmuje głównie potężne i wysokie drzewa dorastające nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości. Gatunki uznawane są za lasotwórcze ze względu na bardzo szybki przyrost, a także osiąganie średnicy 100 cm w dość szybkim tempie. Te lasotwórcze gatunki wyróżniają się głównie pojedynczymi i skrętoległymi liśćmi, które bardzo często posiadają dość wyraźne unerwienie.
W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty zebrane najczęściej w główki lub kłosy. Natomiast po okresie kwitnienia pojawiają się zazwyczaj orzechy, które różnią się wyglądem ze względu na konkretny gatunek drzewa. Wykorzystanie roślin bukowatych jest bardzo obszerne. Najczęściej są to gatunki wykorzystywane do drewna opałowego. Jednak niektóre z nich są nawet jadalne. Do nich zaliczają się głównie kasztany jadalne.
Drzewa i krzewy z rodziny bukowatych
Rodzina roślin bukowatych dzieli się na 8 rodzajów, wśród których wymienia się między innymi dąb, buk, kasztan, czy też Chrysolepis. Każdy z tych rodzajów cechuje się nieco innym pokrojem, a także występowaniem w stanie naturalnym. Na przykład buk jest rodzajem drzew, który porasta głównie klimat umiarkowany, a także międzyzwrotnikowy. Gatunki zaliczające się do tego rodzaju są bardzo wysokie, ponieważ osiągają nawet do 40 metrów wysokości. Natomiast kasztany, które potrafią także być bardzo potężne, mogą dorastać aż do 70 metrów wysokości.
Przeglądając najpopularniejsze gatunki roślin bukowatych, do nich zalicza się między innymi:
- Kasztan amerykański (Castanea dentata) - jest do drzewo, które w stanie naturalnym zasiedla sporą część Stanów Zjednoczonych. Gatunek ten dorasta do 35 metrów wysokości. W odróżnieniu od znanych nam kasztanowców kasztan amerykański wyróżnia się podłużnymi liśćmi, a także dość pokaźnymi kwiatostanami, które osiągają do 20 cm długości. Owocem są kasztany, czyli dość spore orzechy ukryte w łupinie.
- Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.) - określany również jako buk pospolity, zasiedla głównie klimat umiarkowany w rejonie Europy oraz Azji Środkowej. Ciekawostką jest to, że w Polsce przebiega dość charakterystyczna granica występowania buku zwyczajnego, która wiedzie przez środkowo, zachodnią część kraju. Buk pospolity dorasta do 30 metrów wysokości. Charakterystyczne liście o mocno zaznaczonym unerwieniu, przybierają najczęściej kształt eliptyczny.
- Dąb czerwony (Quercus rubra L.) - jest to gatunek zadomowiony w Polsce, który przybył do nas z Ameryki Północnej. Za jego największą ozdobę uznaje się liście, które są skrętoległe i składają się one z bocznych klap. Osiągają one ponad 20 cm długości. Przez cały sezon są zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na czerwono oraz pomarańczowo. Po okresie kwitnienia pojawiają się charakterystyczne żołędzie.
Uprawa ozdobnych gatunków bukowatych
Jeżeli chcesz uprawiać krzewy lub drzewa z rodziny bukowatych, to warto dowiedzieć się, w jaki sposób można uprawiać takie okazy. Na pewno warto pamiętać o tym, że każdy z gatunków może mieć nieco inne preferencje. Jednak najczęściej takie drzewa jak dąb, buk, czy też kasztan, są dość wymagającymi okazami.
Najlepiej zatem zadbać o jak najbardziej żyzne podłoże, a także słoneczne stanowisko. Drzew z rodziny bukowatych nie należy sadzać blisko iglaków, ponieważ źle znoszą one środowisko kwaśne. Młode sadzonki wymagają dość intensywnej pielęgnacji, która polega głównie na podlewaniu oraz nawożeniu. Niektóre gatunki bukowatych mogą być drzewami dość wrażliwymi na mróz. W takich okolicznościach należy je odpowiednio zabezpieczać poprzez ściółkowanie, okrywanie lub bielenie kory.
Rośliny bukowate jako gatunki lasotwórcze. Zobacz, jakie drzewa wysokie i potężne, takie jak buk, dąb, czy też kasztan mogą być uprawiane w Twoim ogrodzie.