Rośliny ciborowate - najpopularniejsze rośliny
-
Turzyca japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska jest długowieczną byliną o dekoracyjnych liściach. Tworzy niewysokie półkuliste kępy, nad którymi wznoszą się do późnej jesieni żółtobrązowe kłosy. Oprócz formy botanicznej tej turzycy istnieją kultywary o barwnych liściach. Szczególnie nadaje się do obsadzania ogrodowych zbiorników wodnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca palmowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodząca z mokrych łąk i mokradeł leśnych Ameryki Północnej turzyca palmowa wyróżnia się oryginalnym pokrojem, odmiennym od wyglądu roślin tego rodzaju botanicznego. Trawiastozielone liście są ustawione na wysokich pędach prawie prostopadle, co przypomina pokrój palmy. Dobrze rośnie na glebie wilgotnej w miejscu częściowo ocienionym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca Buchananabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca Buchanana jest kępkową turzycą z Nowej Zelandii nazwaną tak na cześć nowozelandzkiego botanika Johna Buchanana. Efektowną ozdobę rośliny stanowią utrzymujące się przez cały rok liście, w różnych odcieniach rudości i czerwieni, wyglądające jak zaschnięte. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca włosistabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca włosista jest gęstokępkową byliną pochodzącą z Nowej Zelandii. Ozdobę rośliny stanowią długie, bardzo wąskie liście, które pozostają dekoracyjne przez cały rok. Turzyca jest łatwa w uprawie i może rosnąć zarówno na rabacie, jak i w pojemniku na tarasie lub balkonie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny ciborowate – rodzaje, opis, występowanie, uprawa, ciekawostki
Rośliny ciborowate znane są również jako turzycowate. Zalicza się do nich zwykle ozdobne odmiany, takie jak turzyca japońska. Jakie jeszcze atrakcyjne turzyce można hodować w Polsce? Jak wygląda pielęgnacja i uprawa roślin ciborowatych? Wyjaśniamy.
Rośliny ciborowate – najciekawsze doniczkowe odmiany w Polsce
Turzyca japońska – piękna bylina i jej wymagania
Wymieniając rośliny ciborowate, jako pierwszą należy opisać turzycę japońską. To właściwie trawa ozdobna, którą można posadzić w ogrodzie. Roślina tworzy szerokie i gęste kępy, rosnące powyżej 40 cm wysokości. Pochodzi z podmokłych terenów Japonii, dlatego bardzo lubi wilgotną glebę. Liście turzycy japońskiej są szerokie, sztywne i mrozoodporne. Trawy ozdobne dobrze odnajdują się w nasłonecznionych stanowiskach, ale mogą żyć także ciemniejszym miejscu. Podczas kwitnienia wytwarzają delikatne, żółte kwiaty osadzone w kłosach. Trawy wypuszczają też podziemne rozłogi, które z czasem się rozrastają. Niestety, nie jest to zbyt dobre dla innych roślin – turzyca japońska okazuje się dość ekspansywna.
Turzyca japońska może rosnąć w cieniu. Bardzo lubi również miejsca osłonięte od podmuchów wiatru. Doskonale odnajduje się w półcieniu i na brzegach zbiorników wodnych. Rośliny są doniczkowe, dlatego świetnie prezentują się na zacienionych tarasach i na balkonie – nie tylko w ogrodzie. Ozdobne trawy fantastycznie wyglądają na obrzeżach rabat. Mimo że wytrzymują mrozy, wysuszający zimą wiatr może zaszkodzić turzycy. Aby roślina dobrze się rozwijała, gleba musi być próchniczna, umiarkowanie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Ziemię trzeba regularnie nawadniać i zadbać również o to, aby była piaszczysta lub gliniasta – turzyce bardzo taką lubią.
Turzyce japońskie doskonale spiszą się jako rośliny okrywowe – można je sadzić do cienia, np. pod drzewami. Dobrze zaprezentują się też na skalnikach, w ogrodach wodnych i bagiennych. Kwitnienie turzycy japońskiej wypada między marcem a kwietniem. Kiedy nadejdzie wiosna, dobrze będzie przyciąć przymarznięte liście rośliny. Trzeba też pamiętać, że im wilgotniejsza gleba, tym turzyca japońska będzie wyżej rosła. Najlepiej sadzić ją w większej grupie, ponieważ w ten sposób można błyskawicznie osiągnąć imponujący efekt w ogrodzie.
Turzyca Buchanana – bylina, którą można hodować w ogrodzie
To wieloletnia roślina, którą można posadzić w ogrodzie lub w pojemnikach na balkonie. Rośnie maksymalnie do 80 cm, tworząc gęste kępy z masą długich, wąskich liści w kolorze brunatno-czerwonym. Turzyca Buchanana charakteryzuje się tym, że liście swobodnie zwisają. W najchłodniejszych częściach Polski wymaga okrywania. W tym celu wypada obsypać kępy korą, liśćmi lub torfem. Wiosną należy wyciąć i usunąć stare liście. To pobudzi turzycę do wzrostu. Poza tym warto wiedzieć, że roślina najlepiej czuje się w systematycznie podlewanej, przepuszczalnej i świeżej glebie. Można więc posadzić turzyce w okolicy brzegów jezior czy rzek. Roślina uwielbia słoneczne stanowiska. Jak najbardziej nadaje się do uprawy w pojemnikach. Z jej pomocą można też uzupełnić kompozycje roślinne złożone np. z bylin i zielonych liści. Turzyca Buchanana w przeciwieństwie do japońskiej nie jest inwazyjna, więc świetnie odnajdzie się w grupowych nasadzeniach.
W Polsce odmiana turzycy spokojnie może przemarzać – pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie rośnie na nizinach oraz w górskich piętrach leśnych. Jest świetną rośliną do nasadzeń naturalistycznych i rustykalnych. Do wzrostu potrzebuje jednak możliwie słonecznego stanowiska. Najlepsza gleba dla turzycy Buchanana jest wilgotna, żyzna i żwirowa. Roślina fantastycznie sprawdzi się w ogrodzie obok domu jednorodzinnego. Najlepiej sadzić ją w aranżacjach skalnych lub wrzosowatych. Najpiękniej zawsze prezentuje się w grupach, tuż obok innych traw ozdobnych.
Atrakcyjne rośliny ciborowate – uprawa, pielęgnacja i polecane odmiany
Turzyca morrowa – wszystko, co warto wiedzieć o roślinie
Rośliny ciborowate to jedne z najatrakcyjniejszych roślin ogrodowych. Wśród nich wyróżnia się turzyca morrowa. Najpopularniejszą jest odmiana Ice Dance, która wyróżnia się niebanalnym kolorem i pokrojem. Liście turzycy są dwukolorowe – rosną pod kłosami. Roślina kwitnie na przełomie wiosny / lata. Najlepiej jest hodować ją w miejscach, gdzie jest cień i wilgoć. Turzyca najlepiej czuje się w pobliżu zbiornika wodnego, czyli przy stawie lub oczku wodnym. Jest odporna na choroby roślin i szkodniki. Powinno się również zapewnić turzycy bezpieczne miejsce od wiatrów. Warto zadbać o żyzną, wilgotną i próchniczną glebę dla rośliny. Ziemia powinna być także zdrenowana i wzbogacona w tlen. Turzyca morrowa źle znosi suszę, uporczywy mróz i silny wiatr. Nie jest mrozoodporna, więc na zimę wypada przysłonić ją gałązkami jodłowymi.
Turzyca nie ma zbyt wielu wymagań.Nie jest więc trudno o nią zadbać. Wystarczy wiosną wycinać (albo przycinać) liście, które przemarzają. Turzyca potrzebuje systematycznego podlewania upalnym latem – źle znosi przesuszanie. Przed posadzeniem nie trzeba nawozić turzycy. Można jedynie delikatnie zasilić podłoże, zwłaszcza gdy turzyca będzie rosnąć w pobliżu innych roślin. Najlepiej zaprezentuje się, gdy stare kępy zostaną całkiem usunięte. Turzyca morrowa znakomicie wygląda w nasadzeniach grupowych. Poradzi sobie m.in. na skalnikach. Posłuży też jako naturalne tło dla kamiennych elementów w ogrodzie. To jedna z najładniejszych roślin, jakie mogą przyozdobić ogród przydomowy lub miejski park. Wygląda oszałamiająco na rabatach i w kolorowych doniczkach. Z pewnością nie tylko zazieleni, ale też ożywi każdą przestrzeń.
Turzyca palmowa – wygląd, uprawa i pielęgnacja
Ostatnią rośliną ciborowatą, na którą warto zwrócić uwagę, jest turzyca palmowa. To jedna z najładniejszych traw ozdobnych do ogrodu, która może mu nadać niepowtarzalnego klimatu. Charakteryzuje się przepięknym wyglądem. Roślina okrywowa fantastycznie komponuje się z innymi okazami np. nad oczkiem wodnym. Jest zimozielona. Najciekawszym okazem jest carex morrowii – rośnie do ok. 30 centymetrów i ma bardzo ciekawy pokrój. Turzyca palmowa może rosnąć zimą. Nie jest wymagająca w uprawie i pielęgnacji. Właśnie dlatego decydują się na nią początkujący ogrodnicy. Trawy ozdobne świetnie poradzą sobie w polskim ogrodzie. Co warto wiedzieć o sadzeniu, uprawie i pielęgnacji turzycy palmowej?
- Fantastycznie rośnie w słońcu, a
także na stanowiskach półcienistych. Nie ma dużych wymagań w stosunku do
temperatury. Poradzi sobie z mrozem.
-
Turzycę palmową powinno się
uprawiać z rozsady, zwłaszcza gdy wysadzasz ją wiosną / jesienią. Nie trzeba
dużo nawozić rośliny. Jedynie na początku wiosny wypada wzbogacić jej glebę
nawozem mineralnym.
-
Powinno się regularnie podlewać
turzycę palmową. Ilość wody zależy od stanowiska wzrostu rośliny i poziomu
przepuszczalności podłoża. Sadząc turzycę blisko oczka wodnego, roślina będzie
wymagać mniej wody niż np. rosnąca w słońcu.
-
Wśród najpiękniejszych odmian
turzycy na szczególne wyróżnienie zasługuje Carex Little Midge.
Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, gdzie porasta podmokłe, zalesione
tereny. Ciekawa jest również odmiana Aureovariegata, która wykazuje dużą odporność na
szkodniki i choroby roślin. Urośnie nawet do ok. 80 centymetrów.
-
Należy zadbać o zdrenowaną,
wilgotną i lekko kwaśną glebę dla turzycy palmowej. Stanowisko rośliny powinno
również zostać osłonięte od wiatru. Warto zadbać o to, aby trawa posadzona
została blisko np. oczka wodnego – świetnie tam wygląda i jeszcze lepiej się w
tym miejscu czuje. Można również zestawić ją z bylinami
- Turzycę palmową można hodować na balkonie i tarasie – podobnie jak inne rośliny ciborowate. Nie jest to zatem roślina nadająca się wyłącznie do uprawy w ogrodzie.
Rośliny ciborowate znane są również jako turzycowate. Jak wygląda pielęgnacja i uprawa roślin ciborowatych? Sprawdź najciekawsze odmiany roślin w Polsce.