Rośliny ciborowate

Rośliny ciborowate

Rośliny ciborowate znane są również jako turzycowate. Należą do rzędu wiechlinowców i obejmują ok. 5,5 tys. gatunków. Rośliny zalicza się do rodziny kosmopolitycznej i można spotkać je niemal wszędzie na świecie. Najczęściej zobaczymy je na siedliskach mokradłowych. Rośliny wyróżniają się pełnymi łodygami z liśćmi. Mają duże znaczenie, zwłaszcza w papiernictwie i plecionkarstwie.

Rośliny ciborowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny ciborowate – rodzaje, opis, występowanie, uprawa, ciekawostki

Rośliny ciborowate znane są również jako turzycowate. Zalicza się do nich zwykle ozdobne odmiany, takie jak turzyca japońska. Jakie jeszcze atrakcyjne turzyce można hodować w Polsce? Jak wygląda pielęgnacja i uprawa roślin ciborowatych? Wyjaśniamy.

Rośliny ciborowate – najciekawsze doniczkowe odmiany w Polsce

Turzyca japońska – piękna bylina i jej wymagania

Wymieniając rośliny ciborowate, jako pierwszą należy opisać turzycę japońską. To właściwie trawa ozdobna, którą można posadzić w ogrodzie. Roślina tworzy szerokie i gęste kępy, rosnące powyżej 40 cm wysokości. Pochodzi z podmokłych terenów Japonii, dlatego bardzo lubi wilgotną glebę. Liście turzycy japońskiej są szerokie, sztywne i mrozoodporne. Trawy ozdobne dobrze odnajdują się w nasłonecznionych stanowiskach, ale mogą żyć także ciemniejszym miejscu. Podczas kwitnienia wytwarzają delikatne, żółte kwiaty osadzone w kłosach. Trawy wypuszczają też podziemne rozłogi, które z czasem się rozrastają. Niestety, nie jest to zbyt dobre dla innych roślin – turzyca japońska okazuje się dość ekspansywna.

Turzyca japońska może rosnąć w cieniu. Bardzo lubi również miejsca osłonięte od podmuchów wiatru. Doskonale odnajduje się w półcieniu i na brzegach zbiorników wodnych. Rośliny są doniczkowe, dlatego świetnie prezentują się na zacienionych tarasach i na balkonie – nie tylko w ogrodzie. Ozdobne trawy fantastycznie wyglądają na obrzeżach rabat. Mimo że wytrzymują mrozy, wysuszający zimą wiatr może zaszkodzić turzycy. Aby roślina dobrze się rozwijała, gleba musi być próchniczna, umiarkowanie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Ziemię trzeba regularnie nawadniać i zadbać również o to, aby była piaszczysta lub gliniasta – turzyce bardzo taką lubią.

Turzyce japońskie doskonale spiszą się jako rośliny okrywowe – można je sadzić do cienia, np. pod drzewami. Dobrze zaprezentują się też na skalnikach, w ogrodach wodnych i bagiennych. Kwitnienie turzycy japońskiej wypada między marcem a kwietniem. Kiedy nadejdzie wiosna, dobrze będzie przyciąć przymarznięte liście rośliny. Trzeba też pamiętać, że im wilgotniejsza gleba, tym turzyca japońska będzie wyżej rosła. Najlepiej sadzić ją w większej grupie, ponieważ w ten sposób można błyskawicznie osiągnąć imponujący efekt w ogrodzie.

Turzyca Buchanana – bylina, którą można hodować w ogrodzie

To wieloletnia roślina, którą można posadzić w ogrodzie lub w pojemnikach na balkonie. Rośnie maksymalnie do 80 cm, tworząc gęste kępy z masą długich, wąskich liści w kolorze brunatno-czerwonym. Turzyca Buchanana charakteryzuje się tym, że liście swobodnie zwisają. W najchłodniejszych częściach Polski wymaga okrywania. W tym celu wypada obsypać kępy korą, liśćmi lub torfem. Wiosną należy wyciąć i usunąć stare liście. To pobudzi turzycę do wzrostu. Poza tym warto wiedzieć, że roślina najlepiej czuje się w systematycznie podlewanej, przepuszczalnej i świeżej glebie. Można więc posadzić turzyce w okolicy brzegów jezior czy rzek. Roślina uwielbia słoneczne stanowiska. Jak najbardziej nadaje się do uprawy w pojemnikach. Z jej pomocą można też uzupełnić kompozycje roślinne złożone np. z bylin i zielonych liści. Turzyca Buchanana w przeciwieństwie do japońskiej nie jest inwazyjna, więc świetnie odnajdzie się w grupowych nasadzeniach.

W Polsce odmiana turzycy spokojnie może przemarzać – pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie rośnie na nizinach oraz w górskich piętrach leśnych. Jest świetną rośliną do nasadzeń naturalistycznych i rustykalnych. Do wzrostu potrzebuje jednak możliwie słonecznego stanowiska. Najlepsza gleba dla turzycy Buchanana jest wilgotna, żyzna i żwirowa. Roślina fantastycznie sprawdzi się w ogrodzie obok domu jednorodzinnego. Najlepiej sadzić ją w aranżacjach skalnych lub wrzosowatych. Najpiękniej zawsze prezentuje się w grupach, tuż obok innych traw ozdobnych.

Atrakcyjne rośliny ciborowate – uprawa, pielęgnacja i polecane odmiany

Turzyca morrowa – wszystko, co warto wiedzieć o roślinie

Rośliny ciborowate to jedne z najatrakcyjniejszych roślin ogrodowych. Wśród nich wyróżnia się turzyca morrowa. Najpopularniejszą jest odmiana Ice Dance, która wyróżnia się niebanalnym kolorem i pokrojem. Liście turzycy są dwukolorowe – rosną pod kłosami. Roślina kwitnie na przełomie wiosny / lata. Najlepiej jest hodować ją w miejscach, gdzie jest cień i wilgoć. Turzyca najlepiej czuje się w pobliżu zbiornika wodnego, czyli przy stawie lub oczku wodnym. Jest odporna na choroby roślin i szkodniki. Powinno się również zapewnić turzycy bezpieczne miejsce od wiatrów. Warto zadbać o żyzną, wilgotną i próchniczną glebę dla rośliny. Ziemia powinna być także zdrenowana i wzbogacona w tlen. Turzyca morrowa źle znosi suszę, uporczywy mróz i silny wiatr. Nie jest mrozoodporna, więc na zimę wypada przysłonić ją gałązkami jodłowymi.

Turzyca nie ma zbyt wielu wymagań.Nie jest więc trudno o nią zadbać. Wystarczy wiosną wycinać (albo przycinać) liście, które przemarzają. Turzyca potrzebuje systematycznego podlewania upalnym latem – źle znosi przesuszanie. Przed posadzeniem nie trzeba nawozić turzycy. Można jedynie delikatnie zasilić podłoże, zwłaszcza gdy turzyca będzie rosnąć w pobliżu innych roślin. Najlepiej zaprezentuje się, gdy stare kępy zostaną całkiem usunięte. Turzyca morrowa znakomicie wygląda w nasadzeniach grupowych. Poradzi sobie m.in. na skalnikach. Posłuży też jako naturalne tło dla kamiennych elementów w ogrodzie. To jedna z najładniejszych roślin, jakie mogą przyozdobić ogród przydomowy lub miejski park. Wygląda oszałamiająco na rabatach i w kolorowych doniczkach. Z pewnością nie tylko zazieleni, ale też ożywi każdą przestrzeń.

Turzyca palmowa – wygląd, uprawa i pielęgnacja

Ostatnią rośliną ciborowatą, na którą warto zwrócić uwagę, jest turzyca palmowa. To jedna z najładniejszych traw ozdobnych do ogrodu, która może mu nadać niepowtarzalnego klimatu. Charakteryzuje się przepięknym wyglądem. Roślina okrywowa fantastycznie komponuje się z innymi okazami np. nad oczkiem wodnym. Jest zimozielona. Najciekawszym okazem jest carex morrowii – rośnie do ok. 30 centymetrów i ma bardzo ciekawy pokrój. Turzyca palmowa może rosnąć zimą. Nie jest wymagająca w uprawie i pielęgnacji. Właśnie dlatego decydują się na nią początkujący ogrodnicy. Trawy ozdobne świetnie poradzą sobie w polskim ogrodzie. Co warto wiedzieć o sadzeniu, uprawie i pielęgnacji turzycy palmowej?

  • Fantastycznie rośnie w słońcu, a także na stanowiskach półcienistych. Nie ma dużych wymagań w stosunku do temperatury. Poradzi sobie z mrozem.
  • Turzycę palmową powinno się uprawiać z rozsady, zwłaszcza gdy wysadzasz ją wiosną / jesienią. Nie trzeba dużo nawozić rośliny. Jedynie na początku wiosny wypada wzbogacić jej glebę nawozem mineralnym.
  • Powinno się regularnie podlewać turzycę palmową. Ilość wody zależy od stanowiska wzrostu rośliny i poziomu przepuszczalności podłoża. Sadząc turzycę blisko oczka wodnego, roślina będzie wymagać mniej wody niż np. rosnąca w słońcu.
  • Wśród najpiękniejszych odmian turzycy na szczególne wyróżnienie zasługuje Carex Little Midge. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, gdzie porasta podmokłe, zalesione tereny. Ciekawa jest również odmiana Aureovariegata, która wykazuje dużą odporność na szkodniki i choroby roślin. Urośnie nawet do ok. 80 centymetrów.
  • Należy zadbać o zdrenowaną, wilgotną i lekko kwaśną glebę dla turzycy palmowej. Stanowisko rośliny powinno również zostać osłonięte od wiatru. Warto zadbać o to, aby trawa posadzona została blisko np. oczka wodnego – świetnie tam wygląda i jeszcze lepiej się w tym miejscu czuje. Można również zestawić ją z bylinami
  • Turzycę palmową można hodować na balkonie i tarasie – podobnie jak inne rośliny ciborowate. Nie jest to zatem roślina nadająca się wyłącznie do uprawy w ogrodzie.

Rośliny ciborowate znane są również jako turzycowate. Jak wygląda pielęgnacja i uprawa roślin ciborowatych? Sprawdź najciekawsze odmiany roślin w Polsce.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto