Rośliny cyprysowate

Ilustracja rośliny cyprysowate

Rośliny cyprysowate (Cupressaceae) to rodzina żywicznych drzew i krzewów. Obejmuje zaledwie 130 gatunków, które są rozprzestrzenione na całym świecie. W Polsce można spotkać tylko jeden rodzaj z tej rodziny. Duża część gatunków cyprysowatych jest popularna i uprawiana ze względu na walory dekoracyjne. Niektóre z nich są źródłem drewna i żywic, i są uprawiane na ogromną skalę. Warto wiedzieć, że niektóre rośliny cyprysowate w warunkach naturalnych są zagrożone wyginięciem, chociaż przedstawicieli w uprawie domowej jest naprawdę sporo.

Rośliny cyprysowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny cyprysowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny cyprysowate - gatunki, występowanie, uprawa, zastosowanie

Rośliny cyprysowate to ciekawa rodzina drzew i krzewów. Rosną niemal na całym świecie, zarówno dziko, jak i uprawiane w ogrodzie. Swoją nazwą rodzina zawdzięcza oczywiście cyprysom, jednak w jej skład wchodzi bardzo wiele naprawdę ciekawych gatunków o dużych walorach dekoracyjnych. Dowiedz się, które rośliny cyprysowate można uprawiać w Polsce i jakie mają wymagania.

Rośliny cyprysowate – charakterystyka

Wszystkie rośliny cyprysowate są wieloletnie. To najczęściej drzewa o średnim lub niskim wzroście albo krzewy. Ich liście to łuskowate igiełki, które układają się na pędach naprzemiennie lub w okółkach. U niektórych gatunków opadają, u innych natomiast utrzymują się przez całą zimę. Mogą mieć jednak tendencję do brązowienia przy chłodniejszej pogodzie. Rośliny cyprysowate wytwarzają także owoce – drewniejące szyszki lub szyszkojagody, które mają znaczenie w ekosystemie, są bowiem wartościowym pokarmem dla zwierząt.

Występowanie roślin cyprysowatych jest bardzo szerokie. Niektóre gatunki, jak chociażby głowa rodziny, czyli wyniosły cyprys lub sekwoja, występują tylko w ciepłych krajach. Inne lubią chłodniejszy klimat. Także Polska może pochwalić się swoim rodzimym przedstawicielem roślin cyprysowatych. W zasadzie pojedyncze gatunki z tej rodziny można spotkać na obu półkulach globu.

Rośliny cyprysowate – popularne gatunki dekoracyjne

Rodzina roślin cyprysowatych obejmuje 130 gatunków skupionych w około 30 rodzajach. Są one rozprzestrzenione po całym globie, także w Polsce pojawia się kilka z nich w warunkach naturalnych. To gatunki z rodzaju jałowiec. Jałowce to niewysokie krzewy o niebieskich lub zielonych igiełkach. Liczne odmiany różnią się między sobą kolorem łusek i wysokością. Wszystkie sprawdzają się w ogrodach skalnych i na obwódki.

Najbardziej popularnym rodzajem z tej rodziny jest rzecz jasna cyprys. W Polsce jednak cyprysy bardzo rzadko się udają – potrzebują dużo słońca i są charakterystyczne dla południowych krajów Europy (jak Cypr, od którego zapożyczyły sobie nazwę). W naszych warunkach klimatycznych uprawiane są cyprysiki – te gatunki także należą do rodziny cyprysowatych. Są niższe, ale równie dekoracyjne jak cyprysy. Cyprysik Lawsona jest jednym z najbardziej popularnych iglaków do uprawy ogrodowej i na balkon.

A skoro o popularnych cyprysach mowa – w tej rodzinie znajduje się także niezwykle powszechna, uwielbiana przez ogrodników tuja (żywotnik). W Polsce uprawia się kilka gatunków tuj. Żywotnik zachodni i wschodni są wybierane najczęściej. Rosną w ogrodzie, świetnie sprawdzają się na szpalery i jako żywe ogrodzenie. Mogą także być wykorzystywane do uprawy doniczkowej – niektóre odmiany mają mały pokrój (na przykład tuja ‘Brabant’) i świetnie wyglądają na balkonach i tarasach.

Uprawa roślin cyprysowatych: wymagania

Cyprysiki i tuje są do siebie dość podobne z wyglądu, więc wiele osób myśli, że mają podobne wymagania. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę te rośliny mogą potrzebować zupełnie innego miejsca. Na szczęście są dość uniwersalne i nawet w nieidealnie dobranym siedlisku będą się rozwijać. Rosną wtedy po prostu nieco wolniej.

Sadzenie roślin cyprysowatych przeprowadza się przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do wczesnej jesieni. Ogrodnicy polecają zrobić to we wrześniu, kiedy skończą się już upały, ale roślina będzie miała dość dużo czasu, by przygotować się do zimy. Wszystkie iglaki uprawiane w Polsce mają podobne wymagania co do podłoża. Powinno być głęboko uprawione i o nieco obniżonym poziomie pH. Najlepiej zastosować specjalną ziemię do iglaków. Często jest uzupełniona o dawkę nawozu startowego, który pomoże roślinom się rozwijać.

Co do zapotrzebowania na wodę i słońce, lepiej dokładnie sprawdzić podpowiedzi producenta sadzonek. Wymagania mogą być inne dla różnych odmian tych samych gatunków! Nie można jednak zaniedbać podlewania i nawożenia. Wszystkie rośliny iglaste, także tuje, jałowce i cyprysiki, mają dość duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto stosować także nawozy jesienne do iglaków, które zapobiegną brązowieniu igieł na zimę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto