Rośliny cytryncowate - najpopularniejsze rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny cytryńcowate - opis, wymagania, sadzenie, uprawa
Zastanawiasz się nad tym, czy można uprawiać cytryny w swoim ogrodzie? Rośliny cytryńcowate cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród kolekcjonerów roślin tropikalnych. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób wygląda ich uprawa, a także jakie właściwości wykazują konkretne gatunki z tej rodziny.
Rośliny cytryńcowate - charakterystyka
Rośliny z rodziny cytryńcowatych najczęściej wyróżniają się liśćmi, które rosną naprzemianlegle. W zależności od konkretnego gatunku, mamy do czynienia z roślinami zimozielonymi lub też okazami, których liście spadają na zimę. W okresie kwitnienia zazwyczaj pojawiają się niezbyt duże kwiaty. Wyróżniają się białym, żółtym lub pomarańczowym zabarwieniem.
Na miejscu kwiatów pojawiają się owoce, które najczęściej są jadalne. Występują one najczęściej w postaci jagód lub też rosną one zbiorowo. Wszystkie gatunki z rodziny cytryńcowatych przypisane są trzem rodzajom:
- Kadsura - pnącza, do których zalicza się 17 różnych gatunków. Owoce tych roślin przybierają najczęściej kulisty lub jajowaty kształt. Ponadto zabarwiają się na czerwono lub żółto.
- Cytryniec (Schisandra) - rodzaj pnączy, do których zalicza się aż 26 gatunków. Rośliny te wyróżniają się niezwykle dekoracyjnymi kwiatami najczęściej o kremowym lub czerwonym zabarwieniu.
- Badian (Illicium) - rodzaj zawierający najwięcej gatunków, które wyróżniają się charakterystycznymi kwiatami o wąskich płatkach. Ponadto owoce przybierają kształt przypominający gwiazdę.
Popularne gatunki roślin cytryńcowatych
Wybór gatunków z rodziny cytryńcowatych, które możemy uprawiać w naszych warunkach, nie jest zbyt wielki. Są to rośliny, które najlepiej rosną w ciepłym klimacie. Jednak niektóre z nich zostały udomowione, dzięki czemu możemy cieszyć się wyjątkową egzotyką w naszym ogrodzie. Oczywiście ozdobnym gatunkom należy zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju.
Wśród najczęściej spotykanych okazów z rodziny cytryńcowatych wymienia się takie gatunki jak:
- Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) - naturalne występowanie tego gatunku jest odnotowywane głównie na terenie Chin, Japonii oraz Korei. Pnącze dorastające nawet do 15 metrów długości, kwitnie w okresie od maja do czerwca. W tym czasie pojawiają się biało-kremowe kwiaty, które z czasem przebarwiają się na różowo. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci jagód zebranych w dość spore grona.
- Badian japoński (Illicium anisatum) - gatunek określany jako badian trujący, ze względu na trujące substancje, jakie zawiera. Naturalne występowanie tej rośliny zauważalne jest na terenie Japonii. Cechą charakterystyczną są gwiazdkowe owoce, które są złudnie podobne do anyżu.
- Badian właściwy (Illicium verum) - gatunek określany potocznie jako anyż właściwy. Po przekwitnięciu białożółtych kwiatów pojawiają się owoce w postaci charakterystycznych gwiazdek. Są one wykorzystywane jako przyprawa w sztuce kulinarnej, a także wykazują cenne właściwości lecznicze.
Jak rosną rośliny cytryńcowate - uprawa
Najczęściej w naszych warunkach uprawiany jest cytryniec chiński. Pnącze najlepiej będzie rozwijać się na słonecznym stanowisku, a nawet lekko zacienionym. Ważne by rosły w miejscu osłoniętym od wiatru. Ważne jest zapewnienie żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Ponadto roślina potrzebuje podpór. Jeżeli chcemy doczekać się owocowania, powinniśmy poprowadzić roślinę pionowo do góry.
Wbrew pozorom jest to roślina, która wykazuje się bardzo dużą odpornością na mróz. Dlatego nie musimy cytryńca chińskiego w żaden sposób zabezpieczać przed sezonem zimowym. Pnącze powinno być regularnie przycinane. Wiosną wykonujemy cięcie sanitarne. Ponadto powinniśmy usuwać pędy, które nie pną się do góry, ale zaczynają ekspansję na ziemi.
Właściwości i zastosowanie
Rośliny z rodziny cytryńcowatych wykazują bardzo szerokie zastosowanie. Sam cytryniec chiński wykazuje właściwości lecznicze. Dlatego w ziołolecznictwie doskonale działa na wspomaganie funkcjonowania układu trawiennego. W swoim składzie posiada lignany, które korzystnie oddziałują na pracę wątroby. Ponadto rośliny cytryńcowate ze względu na bogactwo olejków eterycznych wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym.
Rośliny cytryńcowate i ich uprawa w Polsce. Zobacz, jakie gatunki można uprawiać w ogrodzie, a także jakie wykazują one zastosowanie i właściwości lecznicze.