Rośliny dereniowate - najpopularniejsze rośliny
-
Dereń jadalnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodzący z cieplejszych, południowych regionów Europy dereń jadalny od dawna zadomowił się również w naszych ogrodach. Już w starożytności i w średniowieczu doceniano właściwości lecznicze derenia, a obecnie uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna. Bardzo dekoracyjne są żółte kwiaty, pojawiające się wiosną oraz czerwone, jadalne owoce.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń białykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń biały jest krzewem ogrodowym, który w każdej porze roku pokazuje swoją atrakcyjną stronę. Pod koniec zimy ozdobę stanowią jaskrawo wybarwione na krwistoczerwony kolor pędy, później zielone liście i baldachogrona kwiatów i owoców, a jesienią pięknie przebarwiające się liście.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń kousakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń kousa jest azjatyckim gatunkiem, który w naszych warunkach wyrasta na duży krzew. Najbardziej efektownie wygląda podczas kwitnienia, dzięki dużym, czterolistkowym podsadkom w kolorze białym albo kremowym. Czerwone owoce przypominają liczi i są jadalne, chociaż mdłe w smaku.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Dereń świdwakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń świdwa jest krzewem rodzimego pochodzenia, który potrafi zdobić ogród przez cały rok. Najpierw pojawia się gęsta okrywa ciemnozielonych liści, potem pachnące białe kwiaty i kuliste, granatowe owoce. Jesienią liście przebarwiają się na ciemną, winnoczerwoną barwę, a kiedy opadną, widoczne są zimą roczne pędy w kolorze brunatnoczerwonym.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń kwiecistykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń kwiecisty jest efektownym krzewem ozdobnym północnoamerykańskiego pochodzenia. Jego właściwe kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany są zielonkawe i niepozorne, ale posiadają za to duże, białe, owalne podsadki, po cztery pod każdą główką. Po przekwitnięciu podsadki opadają, a z kwiatów rozwijają się czerwone owoce.
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny dereniowate - pozostałe rośliny
-
Dereń rozłogowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń rozłogowy jest północnoamerykańskim kuzynem derenia białego, do którego jest bardzo podobny. Rozłogi sugerowane przez epitet gatunkowy są w rzeczywistości płożącymi się i ukorzeniającymi pędami krzewu. W uprawie ogrodowej spotyka się odmiany derenia płożącego różniące się barwą liści i młodych pędów.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń pagodowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń pagodowy jest wschodnioazjatyckim gatunkiem, rzadko spotykanym w naszych ogrodach. Szczególną uwagę zwraca jego piętrowy wzrost, który przypomina wieżę buddyjskiej świątyni - stąd polska nazwa gatunkowa. Ozdobę stanowią liczne baldachy kwiatów, później ciemnoniebieskie owoce oraz jesienne przebarwienie liści.
krzew -
Dereń kousa ‘Milky Way’krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń ‘Milky Way’ jest odmianą derenia kouza, którego epitet gatunkowy pochodzi od japońskiej potocznej nazwy tego gatunku "ko-zai" oznaczającej (podobnie jak nazwa rodzaju) twardy materiał. Jest to bardzo dekoracyjna odmiana rozwijająca liczne kwiatostany z dużymi, białymi płatkami podsadkowymi. Jesienią dojrzewają czerwone, podobne do malin, jadalne owoce derenia kouza.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń biały 'Elegantissima'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń biały 'Elegantissima' jest jedną z najpopularniejszych odmian tego gatunku o dekoracyjnych liściach i pędach. Liście ma dwubarwne, szarozielona blaszka liściowa posiada szeroką, białą, nieregularną obwódkę. W okresie bezlistnym ozdobą krzewu są pędy pokryte czerwoną korą.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń rozłogowy 'Flaviramea'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń 'Flaviramea' jest odmianą hodowlaną derenia rozłogowego szczególnie odpowiednią na wilgotne miejsca w ogrodzie, ponieważ lubi takie stanowiska i znosi nawet czasowe zalewanie. Pod koniec zimy i na przedwiośniu efektowną ozdobę krzewu stanowią jaskrawo zielone lub zielonożółte pędy i gałązki.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny dereniowate – rodzaje, opis, zdjęcia, uprawa, porady
Rośliny dereniowate w naszym kraju wykorzystywane są głównie jako ozdobne. Polacy doceniają dereń w ogrodzie za ciekawe owoce i kwiaty. Jakie wymagania ma ta wyjątkowa roślina? Czy sadzenie roślin dereniowatych sprawi trudność początkującym ogrodnikom? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Rośliny dereniowate – uprawa, sadzenie i pielęgnacja w ogrodzie
Dereń pagodowy – jak pielęgnować roślinę, krok po kroku?
Rośliny dereniowate są jednymi z najciekawszych, jakie można hodować w ogrodzie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje dereń pagodowy. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej. W Polsce nie zobaczymy go zbyt wiele, jednak niektórzy decydują się na uprawę derenia pagodowego w ogrodzie. W naszym kraju dereń może rosnąć jako wysoki krzew – ewentualnie niskie drzewo, które urośnie maksymalnie do 15 m. Roślina wyróżnia się szeroko rozgałęzionym systemem korzeniowym, a jej liście mają niezmienną, najczęściej jajowatą lub eliptyczną formę. Co ciekawe, jesienią liście derenia – w zależności od pogody – zmieniają swój kolor.
W polskich ogrodach dereń pagodowy wypuszcza piękne, kremowobiałe kwiaty od czerwca do lipca. Zebrane są w luźne baldachy o szerokości do 15 cm każdy. Chętnie przylatują do nich motyle, pszczoły i ćmy. Owoce derenia dojrzewają dopiero we wrześniu, przybierając niebieską barwę. Są nie tylko ozdobne – żywią się nimi liczne ptaki. Dereń pagodowy najlepiej czuje się w słonecznym ogrodzie, ewentualnie w półcieniu. Aby ziemia zbyt szybko nie wysychała, powinien zostać wsadzony do ocienionego dołu. Dobrze, gdy podłoże będzie świeże i z dobrym odprowadzaniem wody. Idealna ziemia dla derenia jest próchnicza, lekko kwaśna lub neutralna. Złym rozwiązaniem są piaszczyste, lekkie i mokre gleby.
Dereń rozłogowy – uprawa i wymagania
Roślina spokrewniona jest z dereniem białym, jednak rozrasta się zupełnie inaczej – mianowicie na boki. Ze względu na to dereń sadzi się jako roślinę okrywową, np. pod drzewami. To uniwersalny krzew, który przystroi dosłownie każdy ogród – bez względu na aranżację. Rośnie od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 2 m wysokości. Uwagę zwracają jego zielone, jajowate liście i drobne kwiaty. Jesienią na dereniu rozłogowym pojawiają się niejadalne, kuliste owoce.
Dereń rozłogowy jest tolerancyjną rośliną. Poradzi sobie w przeciętnej glebie ogrodowej. Jest też wytrzymały na dłuższy okres suszy czy niską temperaturę. Nie przeszkadza mu zanieczyszczenie powietrza – poza ogrodem sprawdzi się więc w miejskich nasadzeniach. Dobrze rośnie zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Najciekawsze odmiany wśród dereni to: Flaviramea, Kelseyi oraz Hedgerow’s Gold. Zapewniając roślinie umiarkowanie wilgotną, przeciętną glebę, nie będzie wymagała szczególnej opieki. Jest to zatem naprawdę wygodny w uprawie krzew.
Rośliny dereniowate – ozdobne odmiany ogrodowe, które warto hodować
Dereń kwiecisty – wymagania i pielęgnacja, krok po kroku
Roślinę w środowisku naturalnym spotkać można w USA, ale też w Meksyku i Kanadzie. W naszym kraju dereń kwiecisty spotykany bywa głównie w ogrodach botanicznych, jednak regularnie jest również uprawiany na ogrodach działkowych. Jest przepiękny. Potrafi ozdobić ogród od wiosny nawet do jesieni. W naturze rośnie do 15 m wysokości, ale w Polsce osiąga maksymalnie 5 m. Pędy derenia kwiecistego są sztywne i cienkie oraz pokryte jajowatymi liśćmi. Pojawiają się dość późno. Dereń kwiecisty kwitnie w kwietniu. W Polsce rzadko zawiązuje owoce.
Dereń najlepiej czuje się w słońcu i półcieniu. Należy zadbać o ciche, ciepłe i osłonięte od zimnych wiatrów stanowisko dla rośliny. Nie jest to w pełni odporny na mróz gatunek. Trzeba zatroszczyć się również o podłoże dla derenia kwiecistego. Musi być próchnicze, żyzne i bogate w składniki pokarmowe. Aby mógł się rozwijać, potrzebuje dużo przestrzeni. Najlepiej sadzić roślinę wiosną, aby zdążyła się przygotować przed zimą. Jeśli nie pada, należy podlewać dereń. Nie jest konieczne nawożenie, jeśli regularnie używasz nawozów organicznych.
Pamiętaj, że…
Poza wymienionymi odmianami dereni mamy również dereń świdwa, kousa, biały i jadalny. Każdy z nich można uprawiać w ogrodzie – jednak nie zawsze będzie to łatwe zadanie.
Rośliny dereniowate w naszym kraju wykorzystywane są głównie jako ozdobne. Jakie wymagania mają rośliny? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat roślin dereniowatych.