Warzywa dyniowate - najpopularniejsze rośliny
-
Dynia zwyczajna kabaczekrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Znana powszechnie dynia zwyczajna trafiła w XVI wieku do Europy. We Włoszech ogrodnikom udało się wyhodować odmianę o podłużnych owocach, którą nazwano „zucchina”, czyli "mała dynia". Przejęliśmy tę nazwę podobnie jak Niemcy i Anglicy. Nasi wschodni sąsiedzi natomiast, którzy stykają się z turkijskimi językami, nazywają tę odmianę dyni zdrobniale „kabaczok” od „kabak” = „dynia”. Jak widać, w obu wypadkach chodzi o tę samą grupę odmian dyni zwyczajnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dynia Hokkaidorośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia Hokkaido jest małą odmianą dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima), pochodzącą z Japońskiej wyspy Hokkaido. Od lat 90. ubiegłego wieku jest uprawiana również w Europie. Jej owoce zawierają aromatyczny, słodki i bezwłóknisty miąższ o smaku kasztanów. Cienka, jaskrawopomarańczowa skórka jest również jadalna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Arbuz zwyczajnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Kawon, czyli arbuz zwyczajny, jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie. Chociaż istnieją odmiany radzące sobie w naszych warunkach, to jednak wymagania cieplne rośliny są nadal wysokie. Aby utrzymać optymalną temperaturę w granicach 22-28ºC, najlepiej jest uprawiać tego egzotycznego kuzyna dyni w szklarni albo tunelu.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Ogórek melonrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pochodzący z obszarów tropikalnych i subtropikalnych melon jest pod względem botanicznym gatunkiem ogórka. Mimo egzotycznego pochodzenia bliżej mu do naszego zielonego ogórka niż do arbuza. Melon ma wysokie wymagania cieplne wobec stanowiska i przebiegu pogody.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Dynia piżmowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Gatunek dyni o wydłużonych, gruszkowatych albo okrągłych owocach (w zależności od odmiany). Miąższ jest słodkawy, bez włókien, ciemnożółty i odznacza się charakterystycznym zapachem piżma. Pod względem smaku dynia piżmowa jest gwiazdą w swoim botanicznym rodzaju.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
Warzywa dyniowate - pozostałe rośliny
-
Dynia zwyczajna patisonrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Patison jest grupą odmian dyni zwyczajnej i podobnie jak jego krewniacy został przez Hiszpanów przywieziony z Ameryki do Europy. Powszechnie przyjęta nazwa wywodzi się z języka francuskiego: „pâtisson” od słowa „pâté”= pieróg, co związane jest z kształtem owocu. Charakterystyczny dla patisona jest jego spłaszczony, soczewkowaty kształt, który kojarzy się ze spodkami UFO.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Ogórek kiwanorośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Ogórek kiwano, jest najbardziej egzotycznym warzywem z rodziny dyniowatych, który może być uprawiany również w naszych warunkach klimatycznych, chociaż raczej nie bezpośrednio na rabacie. Ma duże wymagania cieplne i rośnie dopiero w temperaturze powyżej 15 stopni. Trochę dziwna nazwa ogórka pochodzi od słów "kiwi" i "banan", które to owoce przypomina smakiem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Tykwa pospolitarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Tykwa pospolita jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, a do tego wszechstronnie utalentowaną. Miąższ młodych owoców jest jadalny, zdrewniała skorupa służy do wyrobu naczyń, instrumentów muzycznych oraz fajek, a liście, nasiona i owoce są w medycynie ludowej lekarstwem. W ogrodzie może być też jednoroczną rośliną okrywową i dekoracyjną.
roślina jednoroczna -
Ogórek siewnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Uprawiany w Indiach już przed tysiącami lat ogórek siewny rozprzestrzenił się we wszystkich strefach klimatycznych. Forma botaniczna ogórka jest jednopienna, to znaczy, na jednej roślinie rozwijają się kwiaty męskie i żeńskie. Nowoczesne, wydajne odmiany tworzą tylko kwiaty żeńskie, z których rozwijają się owoce bez zapylenia, partenokarpiczne.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dynia piżmowa 'Muscat de Provence'rośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia 'Muscat de Provence' jest francuską odmianą dyni piżmowej, która cieszy się coraz większym uznaniem. Tworzy średniej wielkości mocno żebrowane owoce o aromatycznym, pomarańczowym miąższu. Jest jedną z niewielu odmian dyni, które można jeść na surowo albo piec i gotować.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Cyklantera stopowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pochodząca z Peru cyklantera stopowa jest jednorocznym pnączem spokrewnionym z ogórkiem i dynią. Przez Inków była uprawiana jako warzywo już przed setkami lat. Owoce cyklantery są jadalne i lecznicze. Uprawa tej mało znanej u nas rośliny jest podobna jak uprawa popularnych ogórków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
-
Kolczurka klapowanarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Kolczurka klapowana jest jednoroczną rośliną pnącą, która wytwarza bardzo oryginalne i dekoracyjne owoce. Są one pękate. pokryte miękkimi kolcami i można je wykorzystać do rozmaitych ozdób. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się w środowisku naturalnym i wypieranie rodzimych gatunków, kolczurka klapowana jest uznana za roślinę inwazyjną, a jej uprawa wymaga zachowania ostrożności.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Ogórek meksykańskirośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Ogórek meksykański jest ciekawą tropikalną rośliną z rodziny dyniowatych, która w naszych warunkach jest uprawiana zwykle jako jednoroczna. Pokryte ciemnozieloną skórką i jasnym wzorem owoce do złudzenia przypominają miniaturowe arbuzy o smaku ogórka połączonym z limonką. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa mēlothrōn = "rodzaj winogron", co nawiązuje do wielkości owoców.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Dynia zwyczajnarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia zwyczajna jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Obecnie w uprawie znajduje się wiele odmian różniących się kształtem owoców i sposobem ich użytkowania. Dynia jest rośliną jednopienną, ale o kwiatach zróżnicowanych na męskie i żeńskie. Ze względu na duże, dekoracyjne liście, dynia zwyczajna może pełnić w ogrodzie rolę rośliny okrywowej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dynia olbrzymiarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia olbrzymia jest gatunkiem dyni znanej i uprawianej od kilku tysięcy lat, tworzy największe owoce w świecie roślin. W odróżnieniu od dyni zwyczajnej, u tego gatunku owoce wyrastają nie na kanciastych, twardych szypułkach, ale na miękkich i okrągłych. Oprócz zastosowania jako warzywo, dynia może być też efektowną rośliną dekoracyjną.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Ogórek 'Śremski'rośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Ogórek 'Śremski' jest popularną i lubianą odmianą gruntową o dużej plenności i wczesnym terminie zbioru. Owoce tego ogórka są bardzo kształtne, cylindryczne i mają małą komorę nasienną. Jasnozielona skórka jest pokryta licznymi, dużymi brodawkami. Jest to stara odmiana, na jej podstawie powstała inna, bardzo podobna w pokroju, ale bardziej odporna na choroby, odmiana 'Śremianin'.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dynia figolistnarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia figolistna pochodzi z płaskowyżu Meksyku albo rejonu Andów, gdzie rośnie jako wieloletnie pnącze. Jej liście przypominają kształtem liście figowca. W naszych warunkach dynia figolistna jest uprawiana jako roślina jednoroczna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Warzywa dyniowate – opis, wymagania, uprawa, wykorzystanie
Warzywa dyniowate są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Lista warzyw jest długa, ponieważ dzielą się na zróżnicowane gatunki. Czym charakteryzuje się rodzina warzyw dyniowatych? Jak dokładnie wygląda ich klasyfikacja? Sprawdź najważniejsze informacje na temat warzyw dyniowatych i dowiedz się, czy warto hodować je w ogrodzie.
Czym wyróżniają się warzywa dyniowate? Nazwy, rodzina i gatunki w Polsce
Charakterystyka, klasyfikacja i uprawa warzyw dyniowatych, krok po kroku
Warzywa dyniowate należą do grupy roślin dyniowatych. W naturze spotkać je można w strefie subtropikalnej oraz tropikalnej. Rodzina warzyw rozwija się również w wielu innych miejscach na świecie. Złożona jest z roślin, które mają wspinające się lub płożące łodygi. Na podporach wspinają się dzięki pędom bocznym, które czynią warzywa dyniowate wyjątkowymi. Warzywa mają nadziemne owoce, które są jadalne. W Polsce istnieje mnóstwo warzyw dyniowatych, które cieszą się mniejszą lub większą popularnością. Najbardziej znane nazwy to kabaczek, ogórek, dynia i cukinia. Bardzo chętnie hodujemy je w swoich ogrodach, wykorzystując do różnych potraw. Warzywa dyniowate to rośliny jednoroczne, będące tolerancyjnymi w kwestii przedplonu. Uprawiać je można w glebie po większości gatunków roślin. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach związanych z uprawą warzyw dyniowatych:
- Doskonale rosną m.in. po sałacie, rzodkiewce i cebuli. Bardzo ważna jest jednak regularność uprawy wszystkich warzyw dyniowatych. Należy zmieniać im stanowisko co rok. Nie można hodować warzyw w tym samym miejscu częściej niż co 4 lata.
- Warzywa dyniowate pochodzą z tropikalnych zakątków świata, więc do prawidłowego rozwoju powinny mieć zapewnione ogromne ilości światła i dużo ciepła. Najlepiej czują się w temperaturze od 20 do 28 st. C. Nie przepadają za gwałtownymi spadkami temperatury.
- Ziemia pod uprawę warzyw dyniowatych powinna być próchnicza i żyzna. Postaraj się, aby nie była podmokła lub ciężka.
- Nie doprowadzaj do spadków temperatury, uprawiając warzywa dyniowate. Mogą zostać przez to poważnie uszkodzone. Gdy temperatura spadnie poniżej 0 st. C, warzywa mogą umrzeć.
Pielęgnacja warzyw dyniowatych – o tym warto pamiętać!
Aby móc prawidłowo się rozwijać, warzywa dyniowate muszą mieć zapewnioną dużą ilość wody. Tylko wtedy będą mogły bez przeszkód rosnąć. O potrzebie silnego nawodnienia decyduje ich specyficzna budowa. Warzywa dyniowate mają liście w nadziemnych częściach. Wytwarzają też mnóstwo owoców, które do rozwoju potrzebują wody. W ziemi mają niewielki system korzeniowy, który nie rozrasta się tak jak u innych roślin. Właśnie dlatego warzywa dyniowate mają duże zapotrzebowanie na podlewanie. Należy robić to regularnie, najlepiej w całym okresie wegetacji. Roślinom trzeba dostarczać też jak największej ilości składników odżywczych, dzięki którym będą mogły prawidłowo się rozwijać. Warzywa dyniowate potrzebują żyznej ziemi, więc w pierwszym roku powinno się je uprawiać w ziemi po oborniku. Jeśli uda się spełnić te wymagania, należy systematycznie nawozić warzywa. Możesz to robić za pomocą np. nawozów mineralnych, którymi zasila się warzywa przez okres wegetacyjny. Gdy zastosujesz się do wymagań roślin, plony z pewnością będą udane i obfite.
Warto pamiętać o tym, że warzywa dyniowate chorują. Nawet najbardziej błaha z pozoru choroba może poważnie im zaszkodzić. Największe problemy stwarza mączniak rzekomy. Zwykle „dopada się” do melonów i ogórków. Jego obecność zauważysz po fioletowo-szarym nalocie, który pojawia się pod spodem liści. Na górze liści i pędach robią się z kolei bardzo specyficzne plamy. Choroba pojawia się w momencie, gdy panuje duża różnica temperatur (między dniem a nocą). Inną poważną dla warzyw dyniowatych chorobą może być antraknoza, a także kanciasta plamistość ogórków. Obie choroby również objawiają się plamami na liściach.
Charakterystyka warzyw dyniowatych – sprawdź najważniejsze informacje
Lista warzyw dyniowatych, które warto mieć w swoim ogrodzie
Warzywa dyniowate są jednymi z najpopularniejszych roślin jednorocznych w naszym kraju. Właśnie dlatego Polacy chętnie sadzą je w ogrodach. Rośliny wyróżniają się długimi łodygami, a także pożytecznymi właściwościami. Wśród najpopularniejszych warzyw dyniowatych wyróżnić można:
- Ogórka
- Cukinię
- Dynię
- Arbuz
- Melon
- Patison
W Polsce rzadziej uprawiamy arbuzy lub melony, ponieważ do prawidłowej uprawy wymagane są osłony. W przydomowych ogródkach bardzo rzadko pojawiają się również patisony. Ich owoce zwykle są żółte lub białe. Rośliny mogą urosnąć na maksymalnie metr wysokości. Patisony uwielbiają wilgoć i słońce – ostatniego w naszym kraju często brakuje, stąd trudność w uprawie warzyw. Patisony mają bardzo ciekawy smak. Całe szczęście jest mnóstwo innych warzyw, które również możemy uprawiać w naszych ogrodach. Należą do nich m.in. cukinia i kabaczek. Są spokrewnione z dynią, jednak nie smakują tak jak ona. Nie mają również takich samych właściwości. Warto podkreślić, że kabaczki i cukinie to nie to samo. Kabaczek jest dojrzałą cukinią, natomiast cukinia młodym i delikatnym warzywem. Kabaczek może być nawet kilka razy większy od cukinii.
Jak rozmnażać warzywa dyniowate? Lepiej z siewu czy z rozsady?
Jak już wiesz, warzywa dyniowate to rośliny jednoroczne. Nie mają specjalnych wymagań, jeśli chodzi o przedplon. Uprawiać je możesz po większości roślin bez obaw, że coś stanie się ogórkom, cukiniom lub dyniom. Warzywa dyniowate uprawiać można zarówno z siewu, jak i z rozsady. Uprawę z siewu najlepiej znoszą cukinie, ogórki i dynie. Uprawę z rozsady preferują z kolei melony, patisony i arbuzy, jednak pozostałe rośliny też dadzą radę rozwijać się przez rozsadę. Co warto wiedzieć na temat rozmnażania warzyw dyniowatych?
- Rozsadę powinno się założyć w kwietniu. Czas produkcji rozsady to ok. 35 dni.
- Nasiona należy wysiać po 15 maja, gdy miną przymrozki.
- Do rozsady należy zapewnić warzywom stałą temperaturę, a także wysoką wilgotność powietrza. Za dnia powinno to być ok. 25 st. C, a wieczorem od 15 do 20 st. C.
- Arbuzy i melony zawsze uprawia się pod osłonami.
- Nasiona warzyw dyniowatych powinno się kupować na przełomie lutego i stycznia. Nie kupuj ich jednak na wagę! Szukaj nasion u rekomendowanych sprzedawców i sprawdzonych producentów. Idealnie, gdy będą zapakowane w torebeczki lub worki, na których widoczna będzie nazwa gatunku, odmiana, wielkość, termin wysiewu, informacje na temat pielęgnacji czy terminie zbioru.
- Rozsadę powinno się kupować w sprawdzonych szkółkach zielarskich lub centrach ogrodniczych. Można też produkować ją samodzielnie. Nie kupuj rozsady z niejasnych źródeł, np. na targu. Nie będziesz mieć wówczas pewności co do jej odmiany, wymagań lub zasad pielęgnowania rośliny.