Rośliny dziurawcowate

Ilustracja rośliny dziurawcowate

Rośliny dziurawcowate (Hypericaceae) - rośliny jednoroczne, byliny wieloletnie, półkrzewy, krzewy, a nawet drzewa, które zaliczają się do rzędu malpigiowców. Jest to rodzina, która obejmuje ok. 590 gatunków. Występowanie tych roślin jest zauważane niemalże na całym świecie. Nie można ich spotkać w najzimniejszych obszarach, a także lasach tropikalnych. Rośliny dziurawcowate posiadają szerokie zastosowanie na całym świecie, szczególnie w naturalnej medycynie ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Rośliny dziurawcowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny dziurawcowate - rodzaje, występowanie, ciekawostki

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że jeżeli jesteśmy prawdziwymi pasjonatami ogrodnictwa, to każdego roku chcemy swoje zielone miejsce na ziemi urozmaicać nowymi gatunkami. Warto zatem przyjrzeć się nie tylko roślinom z rodzaju dziurawca, ale również całej rodzinie dziurawcowatych.

Rośliny dziurawcowate - opis

Gatunki roślin dziurawcowatych najczęściej dość mocno różnią się między sobą. Jednak główną cechą charakterystyczną dla tych roślin są gruczoły zaznaczone czarnymi bądź czerwonymi punktami lub liniami. W gruczołach tych zawarta jest hyperycyna wraz z pseudohiperycyną, które razem tworzą czarny barwnik.

Rośliny z rodziny dziurawcowatych najczęściej porastane są przez naprzeciwległe liście, które posiadają całobrzegie liście. Za wyjątkowo dekoracyjną część roślin, uznaje się oczywiście kwiaty. W zależności od gatunku posiadają one cztery do pięciu płatków. Kwiaty wyróżniają się żółtym, różowym, lub pomarańczowym zabarwieniem. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci jagód lub wielonasiennych torebek.

Popularne rodzaje i gatunki

W rodzinie dziurawcowatych wymienia się 7 rodzajów roślin, wśród których najczęściej wymienia się następujące rodzaje:

  • Dziurawiec (Hypericum) - jest to najpopularniejszy i najbardziej liczny rodzaj roślin zaliczający się do rodziny dziurawcowatych. Występowanie tego rodzaju jest niezwykle powszechne. Na terenie Polski wyróżnianych jest 8 gatunków dziurawca.
  • Santomasia - jest to rodzaj, który jednocześnie posiada wyłącznie jeden gatunek rośliny, którym jest Santomasia steyemarkii
  • Visma - jest to rodzaj, który obejmuje w przybliżeniu 80 gatunków różnych roślin, najczęściej krzewów i drzew

Jeżeli chodzi o popularne gatunki dziurawca, to do nich zaliczymy takie okazy jak:

  • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum elegans) - gatunek, który dorasta maksymalnie do 80 cm wysokości. Występowanie tego gatunku najczęściej jest zauważane na terenie Europy, Azji, oraz obydwóch Ameryk. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. W tym czasie pojawiają się żółte kwiaty, których średnica osiąga maksymalnie 3 cm.
  • Dziurawiec wytworny (Hypericum elegans) - gatunek, który rośnie do 40 cm wysokości. Od czerwca do sierpnia pojawiają się żółte kwiaty wyróżniające się charakterystycznymi czarnymi kropkami na obrzeżach. Jest to gatunek objęty ścisłą ochroną.
  • Dziurawiec czteroboczny (Hypericum maculatum) - gatunek rośnie niemalże na terenie całego kraju. Roślina dorasta do 60 cm wysokości. Żółte kwiaty o promienistym kształcie pojawiają się od lipca do sierpnia. Najczęściej można spotkać go na łąkach, a także przy drogach.

Uprawa roślin dziurawcowatych

Najczęściej wybieraną rośliną na uprawę jest dziurawiec zwyczajny. Jest to roślina miododajna, dlatego warto zadbać o jej obecność w swoim ogrodzie. Nie jest to gatunek zbyt wymagający, natomiast praktycznie przez cały sezon będzie cieszył widokiem żółtych, drobnych kwiatów. Dziurawiec zwyczajny najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym.

Również warto zadbać o dość żyzne podłoże, które będzie wyróżniać się zasadowym odczynem. Zaletą tego gatunku jest to, iż roślina wyróżnia się wysoką odpornością na mrozy. Nie ma najmniejszego problemu z rozmnażaniem tej rośliny. W tym celu wystarczy pobrać nasiona, które możemy wysiać jeszcze przed sezonem zimowym.

Rośliny dziurawcowate - działanie

Warto mieć na uwadze, że dziurawiec zwyczajny nie tylko jest cenioną rośliną ozdobną, ale również warto zdecydować się na nią ze względu na jej działanie zdrowotne. Wśród najważniejszych składników, które zawarte są w dziurawcu zwyczajnym, wymienia się między innymi kwasy fenolowe, hyperozyd, olejek eteryczny, czy też hyperycynę.

To właśnie dzięki tym substancjom, dziurawiec zwyczajny wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne, a nawet uspokajające. Po preparaty na bazie tej rośliny z powodzeniem mogą sięgać osoby, które borykają się między innymi z kamicą nerkową, czy też walczą z depresją, bądź mocno obniżonym nastrojem. Olejki z dziurawca zwyczajnego stosuje się także zewnętrzne w leczeniu ran powstałych szczególnie w wyniku odmrożeń oraz oparzeń.

Rośliny dziurawcowate i ich popularne gatunki. Zobacz, jakie występowanie posiadają rośliny dziurawcowate, jak można je uprawiać, a także jakie wykazują działanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto