Kwiaty dzwonkowate - najpopularniejsze rośliny
- Dzwonek karpackibylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Dzwonek karpacki jest górską byliną o endemicznym występowaniu we wschodnich i południowych Karpatach. Dzięki dużym, niebieskim kwiatom i kępiastemu pokrojowi doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, a także na rabaty i jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Dzwonek dalmatyńskibylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Dzwonek dalmatyński jest niską byliną, która doskonale nadaje się do okrywania powierzchni gęstym dywanem liści i fioletowych kwiatów. Nazwa gatunkowa botaniczna upamiętnia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayer'a, zaś Polska wskazuje na bałkańskie pochodzenie gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Rozwar wielkokwiatowybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Rozwar wielkokwiatowy ze swoimi dużymi, niebieskimi dzwonkami kwiatów stanowi efektowną ozdobę ogrodu skalnego albo rabaty z bylinami. Ciekawe wyglądają też pąki kwiatowe, duże i rozdęte, zwykle szaroniebieskie, przypominające małe baloniki.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Lobelia przylądkowarośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Lobelia przylądkowa, w naszych warunkach uprawiana jako roślina jednoroczna, kwitnie w ogrodzie niezmordowanie przez wiele miesięcy. Gęste kobierce kwiatów rozwijają się zarówno na kwiatowych rabatach, jak i w pojemnikach na balkonie i tarasie. Lobelia przylądkowa efektownie wygląda w towarzystwie pelargonii albo nasturcji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa - Lobelia czerwonabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Lobelia czerwona różni się wyraźnie od swojej kuzynki, tworzącej barwne dywany niskiej lobelii przylądkowej. W swojej północnoamerykańskiej ojczyźnie rośnie na bagnach i podmokłych brzegach rzek i jezior. Jej jaskrawoczerwone kwiatostany stanowią z daleka widoczną ozdobę ogrodowej sadzawki.
bylina Trudność uprawy: średnia
Kwiaty dzwonkowate - pozostałe rośliny
- Dzwonek skupionybylinybylina z kłączemkwiatowa
Dzwonek skupiony jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną w widnych lasach i zaroślach. Jasnofioletowe dzwonki kwiatów zebrane w kwiatostan na szczycie łodygi, stanowią ozdobę letniego ogrodu. Istnieją odmiany dzwonka skupionego o kwiatach białych albo ciemnofioletowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Dzwonek brzoskwiniolistnybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Dzwonek brzoskwiniolistny jest gatunkiem rodzimym, spotykanym w widnych lasach i w zaroślach. Ozdobę stanowią duże, otwarte, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym lub niebieskim. Doskonale nadaje się do półzacienionych zakątków ogrodu oraz do kompozycji z różami albo kwiatowymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Dzwonek ogrodowyrośliny dwuletnierośliny dekoracyjneroślina do ogrodu
Dzwonek ogrodowy jest dwuletnią rośliną z południa Europy. W pierwszym roku wytwarza rozetę liści, a w drugim pęd kwiatowy. Ozdobę stanowią duże, charakterystyczne dzwonkowate kwiaty. Roślina doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi bylinami ogrodowymi.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa - Dzwonek Poszarskiegobylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Dzwonek Poszarskiego jest endemicznym gatunkiem występującym w bałkańskiej krainie Dalmacji. Po raz pierwszy został opisany na Początku XX wieku i nazwany na cześć niemieckiego botanika Gustava Adolfa Poscharsky'ego. Ozdobę stanowią gwiazdkowate, fioletowoniebieskie kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Dzwonek alpejskibylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Pochodzący z Alp i Karpat dzwonek alpejski w Polsce można spotkać tylko w Tatrach. Rośnie jako bylina albo roślina dwuletnia na bezwapiennych górskich glebach. Duże, fioletowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty, zebrane w luźne grono stanowią efektowną ozdobę ogrodów skalnych.
roślina dwuletnia, bylina Trudność uprawy: łatwa - Dzwonek szerokolistnybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Dzwonek szerokolistny jest rodzimym gatunkiem dzwonka, jednak rzadko spotykanym na pojedynczych stanowiskach w liściastych lasach i zaroślach nad potokami. Ozdobę rośliny stanowią duże, smukłe, dzwonkowate kwiaty w jasnoliliowym kolorze, zebrane na szczycie wysokiej łodygi w luźne grono.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Kwiaty dzwonkowate - gatunki, odmiany, opis, zdjęcia i uprawa
Któż z nas nie lubi pięknych kwiatów w ogrodzie, które będą umilać czas w czasie sezonu wiosenno-letniego. Do takich gatunków zaliczają się dzwonki, które wbrew pozorom mogą zaskakiwać wyglądem swoich kwiatów. Zobacz, zatem jak wygląda uprawa roślin z rodziny dzwonkowatych, a także jakie gatunki ozdobne najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie.
Kwiaty dzwonkowate - opis
Rośliny posiadające skrętoległe liście, które w przypadku niektórych gatunków są naprzeciwległe. Największą ozdobą roślin z rodziny dzwonkowatych są kwiaty, które rzeczywiście swoim pokrojem najczęściej przypominają dzwonki. Jednak zdarzają się również rośliny z kwiatami epifilicznymi. Kwiaty przybierają barwę od białej, przez niebieską, aż po jasnofioletową. Jednak liczne odmiany ozdobnych gatunków powodują, że są one dostępne w szerszej gamie kolorystycznej.
Po okresie kwitnienia wyrastają owoce w postaci torebek z licznymi nasionami. Chociaż zdarzają się również gatunki, które posiadają owoce w formie jagód. Na terenie Polski możemy spotkać aż 24 gatunki dziko rosnących dzwonków. Do nich zaliczają się między innymi rośliny z rodzaju jasieniec, zerwa, czy też zwrotnica.
Popularne dzwonki ozdobne do ogrodu
Chcąc się dowiedzieć, jakie ozdobne rośliny możemy uprawiać w swoim ogrodzie, to wśród nich wymienimy takie gatunki jak:
- Lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna) - jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina, która najczęściej spotykana jest na jeziorach lobeliowych. Te jeziorne byliny dorastają nawet do 70 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się białe lub błękitne dzwoneczki.
- Dzwonecznik wonny (Adenophora liliifolia) - wieloletnie byliny, które spotykane są głównie na terenie nadmorskim. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. W tym czasie pojawiają się wonne dzwoneczki o niewielkich rozmiarach, które zebrane są w wiechy. Dzowneczniki wonne najczęściej wybierane są na rośliny ozdobne do ogrodu.
- Dzwonek brodaty (Campanula barbata) - na terenie Polski te wiosenne kwiaty spotykane są głównie na terenie Sudetów. W okresie od czerwca do lipca pojawiają się ozdobne kwiaty o ciemnoniebieskim lub błękitnym kolorze.
- Dzwonek drobny (Campanula cochleariifolia) - wiosenne rośliny, które w warunkach naturalnych spotykane są w okolicy Babiej Góry oraz Tatr. W okresie kwitnienia pojawiają się niebieskie kwiaty, chociaż zdarzają się również odmiany w kolorze białym. Roślina również często jest wykorzystywana jako gatunek ozdobny.
- Zerwa kulista (Phyteuma orbiculare) - roślina osiągająca maksymalnie do 50 cm wysokości. Posiada ciemnoniebieskie kwiaty, które różnią się mocno pokrojem od znanych dzwonków. Te wiosenne kwiaty pojawiają się już w maju i ozdabiają roślinę aż do sierpnia.
- Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) - roślina ozdobna często uprawiana na terenie Polski. Od lipca do sierpnia pojawiają się kwiaty przypominające swoim wyglądem dzwonki. Istnieje wiele odmian, które wyróżniają się odmiennymi kolorami kwiatów. Mogą one być zatem białe, różowe, a także niebieskie lub fioletowe.
Jak uprawiać dzwoneczki?
Najczęściej w swoim ogrodzie uprawiamy dzwoneczniki wonne lub też rośliny z rodzaju dzwonków. Kwiaty dzwonkowate najlepiej sprawdzą się na rabatach, a także w ogrodach skalnych. Dzwonecznik wonny doskonale będzie rozwijał się na stanowisku słonecznym, a także na żyznym podłożu. Warto zadbać o regularne nawadnianie rośliny.
Podobne warunki należy zapewnić dzwonkowi drobnemu. Dobrze jest, aby podłoże było wapienne oraz przepuszczalne. Roślina jest odporna na mróz, dlatego możemy cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele sezonów. Dzwonek brodaty w uprawie jest najczęściej traktowany jako roślina dwuletnia. Gatunek ten najlepiej będzie rozwijał się na stanowiskach półcienistym. Ważne jest zadbanie o żyzną ziemię o odczynie lekko kwaśnym. Jeżeli chodzi o rozmnażanie roślin dzwonkowatych, to najczęściej nie będziemy mieli z tym żadnego problemu. Ponieważ kwiaty z powodzeniem rozsiewają się samodzielnie. Natomiast bez trudu pozyskamy też nasiona, które wysiewamy najczęściej wczesną wiosną.
Kwiaty dzwonkowate jako rośliny ozdobne do ogrodu. Zobacz, jakie byliny dzwonkowate możemy uprawiać, a także jak powinniśmy dbać o dzwonki, by doczekać się pięknych kwiatów.