Kwiaty dzwonkowate

Ilustracja kwiaty dzwonkowate

Kwiaty dzwonkowate (Campanulaceae) - rośliny zielne, wieloletnie byliny, pnącza, a nawet krzewy, które zaliczają się do rzędu astrowców. Rodzina ta według systematyki przypisana jest 84 rodzajom, które obejmują 2389 gatunków. Rośliny z rodziny dzwonkowatych potocznie nazywane dzwonkami, spotykane są niemalże na całym świecie. Najczęściej są one traktowane jako rośliny ozdobne. Niektóre gatunki posiadają jadalne owoce lub są gotowe do spożycia niemalże w całości. Ponadto pewne okazy znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej.

Kwiaty dzwonkowate - najpopularniejsze rośliny

Kwiaty dzwonkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kwiaty dzwonkowate - gatunki, odmiany, opis, zdjęcia i uprawa

Któż z nas nie lubi pięknych kwiatów w ogrodzie, które będą umilać czas w czasie sezonu wiosenno-letniego. Do takich gatunków zaliczają się dzwonki, które wbrew pozorom mogą zaskakiwać wyglądem swoich kwiatów. Zobacz, zatem jak wygląda uprawa roślin z rodziny dzwonkowatych, a także jakie gatunki ozdobne najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie.

Kwiaty dzwonkowate - opis

Rośliny posiadające skrętoległe liście, które w przypadku niektórych gatunków są naprzeciwległe. Największą ozdobą roślin z rodziny dzwonkowatych są kwiaty, które rzeczywiście swoim pokrojem najczęściej przypominają dzwonki. Jednak zdarzają się również rośliny z kwiatami epifilicznymi. Kwiaty przybierają barwę od białej, przez niebieską, aż po jasnofioletową. Jednak liczne odmiany ozdobnych gatunków powodują, że są one dostępne w szerszej gamie kolorystycznej.

Po okresie kwitnienia wyrastają owoce w postaci torebek z licznymi nasionami. Chociaż zdarzają się również gatunki, które posiadają owoce w formie jagód. Na terenie Polski możemy spotkać aż 24 gatunki dziko rosnących dzwonków. Do nich zaliczają się między innymi rośliny z rodzaju jasieniec, zerwa, czy też zwrotnica.

Popularne dzwonki ozdobne do ogrodu

Chcąc się dowiedzieć, jakie ozdobne rośliny możemy uprawiać w swoim ogrodzie, to wśród nich wymienimy takie gatunki jak:

  • Lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna) - jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina, która najczęściej spotykana jest na jeziorach lobeliowych. Te jeziorne byliny dorastają nawet do 70 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się białe lub błękitne dzwoneczki.
  • Dzwonecznik wonny (Adenophora liliifolia) - wieloletnie byliny, które spotykane są głównie na terenie nadmorskim. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. W tym czasie pojawiają się wonne dzwoneczki o niewielkich rozmiarach, które zebrane są w wiechy. Dzowneczniki wonne najczęściej wybierane są na rośliny ozdobne do ogrodu.
  • Dzwonek brodaty (Campanula barbata) - na terenie Polski te wiosenne kwiaty spotykane są głównie na terenie Sudetów. W okresie od czerwca do lipca pojawiają się ozdobne kwiaty o ciemnoniebieskim lub błękitnym kolorze.
  • Dzwonek drobny (Campanula cochleariifolia) - wiosenne rośliny, które w warunkach naturalnych spotykane są w okolicy Babiej Góry oraz Tatr. W okresie kwitnienia pojawiają się niebieskie kwiaty, chociaż zdarzają się również odmiany w kolorze białym. Roślina również często jest wykorzystywana jako gatunek ozdobny.
  • Zerwa kulista (Phyteuma orbiculare) - roślina osiągająca maksymalnie do 50 cm wysokości.  Posiada ciemnoniebieskie kwiaty, które różnią się mocno pokrojem od znanych dzwonków. Te wiosenne kwiaty pojawiają się już w maju i ozdabiają roślinę aż do sierpnia.
  • Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) - roślina ozdobna często uprawiana na terenie Polski. Od lipca do sierpnia pojawiają się kwiaty przypominające swoim wyglądem dzwonki. Istnieje wiele odmian, które wyróżniają się odmiennymi kolorami kwiatów. Mogą one być zatem białe, różowe, a także niebieskie lub fioletowe.

Jak uprawiać dzwoneczki?

Najczęściej w swoim ogrodzie uprawiamy dzwoneczniki wonne lub też rośliny z rodzaju dzwonków. Kwiaty dzwonkowate najlepiej sprawdzą się na rabatach, a także w ogrodach skalnych. Dzwonecznik wonny doskonale będzie rozwijał się na stanowisku słonecznym, a także na żyznym podłożu. Warto zadbać o regularne nawadnianie rośliny.

Podobne warunki należy zapewnić dzwonkowi drobnemu. Dobrze jest, aby podłoże było wapienne oraz przepuszczalne. Roślina jest odporna na mróz, dlatego możemy cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele sezonów. Dzwonek brodaty w uprawie jest najczęściej traktowany jako roślina dwuletnia. Gatunek ten najlepiej będzie rozwijał się na stanowiskach półcienistym. Ważne jest zadbanie o żyzną ziemię o odczynie lekko kwaśnym. Jeżeli chodzi o rozmnażanie roślin dzwonkowatych, to najczęściej nie będziemy mieli z tym żadnego problemu. Ponieważ kwiaty z powodzeniem rozsiewają się samodzielnie. Natomiast bez trudu pozyskamy też nasiona, które wysiewamy najczęściej wczesną wiosną.

Kwiaty dzwonkowate jako rośliny ozdobne do ogrodu. Zobacz, jakie byliny dzwonkowate możemy uprawiać, a także jak powinniśmy dbać o dzwonki, by doczekać się pięknych kwiatów.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto